_مایکروسافت پنل جدید

هواداران و استراتژی گوشی هوشمند مایکروسافت انتظار خوشبینانه؟

برای بسیاری از کاربران ویندوز موبایل ، کلمات مایکروسافت و استراتژی گوشی هوشمند در کنار هم ترکیب ناسازگاری هستند. در نتیجه عده زیادی از این افراد مدت هاست نگاه خوشبینانه به تلاش های مایکروسافت در زمینه گوشی های هوشمند را رها کرده اند. خوشبینانه به معنی امیدواری کامل و اطمینان از آینده و موفقیت چیزی یا کسی است. بسیاری از کاربران ویندوز موبایل حتی آنهایی که به سایر پلتفرم ها مهاجرت کرده اند نیز امیدواری هرچند کمی دارند که برخی از این تلاش ها روزی به ثمر برسد.

در این بازار به شدت رقابتی و طاقت فرسا تلاش های مایکروسافت از جمله تولید گوشی ، عرضه نرم افزارهای یونیورسال، سرمایه گذاری بر روی نرم افزار تبدیل کننده برنامه ها به یونیورسال و فروش پلتفرم ویندوز بدون توهم سبقت گرفتن از آیفون و اندروید ممکن است به مذاق عده ای از هواداران مایکروسافت خوش بیاید اما متاسفانه باید گفت به هیچ وجه انتظارات را برآورده نمی کند و با این روند خوش بینی و اطمینان کمی به موفقیت گوشی هوشمند شرکت وجود دارد.

مایکروسافت نیازمند تعریف استراتژی گوشی هوشمند است!

بررسی مطالب منتشر شده و نقطه نظرات در فضای مجازی حاکی از نگاه بدبینانه بسیاری کاربران به مایکروسافت است. مایکروسافت بسیاری از هواداران را که گوشی های این شرکت را خریداری کرده و از آن دفاع هم می کردند را سوزاند در حالی که بنظر می رسد که کمترین تعهد نسبت به این پلتفرم وجود داشته است. آیا مایکروسافت نمی تواند و نباید نقشی در این عصر پردازنده های شخصی مبتنی بر گوشی هوشمند بازی کند؟ اگر مایکروسافت امیدوار است  و می خواهد تا در عرصه  محاسبات محیطی یکپارچه که در آن خانه های هوشمند، ماشین های هوشمند و هر آنچه که بر مبنای اینترنت اشیا (IoT) شکل خواهد گرفت حضور داشته باشد، داشتن یک دستگاه موبایل امری است حیاتی. با مرور بیانیه های سازمانی  شرکت در خصوص تعهدش به گوشی های هوشمند، سرمایه گذاری ها صورت گرفته در آن و اظهارات آقای ساتیا نادلا به عنوان مدیر عامل این طور به ذهن متبادر می شود که رهبران این شرکت چندین بیلیون دلاری به اهمیت گوشی های هوشمند پی برده اند. اما آیا همچنان باید به استراتژی موبایل این شرکت خوشبینانه  نگاه کرد؟

صبر کنید، آیا اصلاً استراتژی وجود دارد؟!

سوال خوبی است. در عنوان بخش قبلی، از عبارت تعریف استراتژی به جای بازتعریف آن استفاده کردیم. چرا؟ چون با روندی که مایکروسافت  تاکنون در پیش گرفته  این باور ایجاد شده که شرکت اصلاً استراتژی در زمینه گوشی نداشته و ندارد. با دیدن تعهد نادلا به ارایه نرم افزارهای مایکروسافت در حالتی بهینه تر برای اندروید و آیفون  نوعی حس خیانت را در مشتاقان و علاقه مندان گوشی های مایکروسافت به وجود آورده است. بی میلی که مایکروسافت در این خصوص از خود نشان داده توسعه دهندگان،  سازندگان سخت افزار و هواداران را یکجا دچار دلسردی و عدم اطمینان کرده است. متاسفانه  مایکروسافت آخرین گوشی خود را در سال 2016 معرفی کرده و مضحک تر این است که در فروشگاه خود مایکروسافت هم گوشی ویندوزی برای فروش وجود ندارد و این یعنی فراموشی کاربران ویندوز موبایل، حالا چه کاربران معمولی و چه کاربران سازمانی که مایکروسافت تمرکز خود را بر روی آنها قرار داده است. یعنی استراتژی موبایل شرکت شکست خورده است.

و اما حقایق

با توجه به موارد مورد اشاره فوق، پاسخ برخی سوالات در خصوص استراتژی موبایل مایکروسافت با در نظر گرفتن برخی حقایق که ذیلاً به آن اشاره می شود روشن خواهد شد:

 • ورود اولیه مایکروسافت به بازار گوشی های هوشمند بر می گردد به عرضه پاکت پی سی هایی که هدفش ارائه تجربه کار با سیستم عامل ویندوز رایانه های شخصی بود.
 • مایکروسافت به یک ویندوز با هسته مشترک در ویندوز 10 که قادر به اجرای برنامه های یونیورسال بود دست یافت که امکان توسعه آن را فراهم می سازد.
 • مایکروسافت اجرای کامل ویندوز 10 بر روی پردازنده های آرم را به ارمغان آورده که قابلیت اجرا بر روی دستگاه های همیشه متصل با دوام باتری بسیار عالی را دارد.
 • قابلیت کانتینیوم برای دستگاه های ویندوزی این امکان  را فراهم کرده که با اتصال به یک  صفحه نمایش، ماوس و کیبورد تجربه ویندوز رایانه های شخصی را ارائه دهند.
 • مکراراً آقای نادلا اعلام کرده که مایکروسافت در حال کار بر روی دستگاهی است فراتر از گوشی های هوشمند امروزی که با تکیه بر قابلیت کانتینیوم کابران را قادر می سازد از دستگاه های موبایل خود درست مثل رایانه های شخصی استفاده کنند.
 • پوسته تطبیق پذیر Cshell تجربه یکسانی را در همه دستگاه های ویندوزی ارائه خواهد کرد.

یک نگرش این است که این حقایق بدون ارتباط با سایر مولفه ها هستند. نگرش دیگر می تواند این باشد که همه موارد گفته شده همان هدفی است که قبلاً توسط نادلا به عنوان عرضه یک دستگاه جیبی که قابلیت های گوشی هوشند را داشته و تجربه رایانه های شخصی را به ارمغان می آورد، معرفی شده است. حالا باز هم هواداران باید خوشبین باشند؟

به خوشبینی نیاز نیست!

با نگاه به حقایق گفته شده نظیر قابلیت کانتینیوم، ویندوز 10 بر روی آرم و Cshell و البته بدون فرضیات خوشبینانه ما را به سمت یک نتیجه گیری منطقی سوق می دهد؛ ارائه یک دستگاه جیبی با قابلیت های گوشی های هوشند که  از قدرت ویندوز هم به طور کامل استفاده می کند همچنان از اهداف مایکروسافت است و این از بیانیه نادلا در خصوص کار بر روی این نوع دستگاه ها به وضوح آشکار است. اما با توجه به پیشنیه ای که از مایکروسافت  در این خصوص در ذهن داریم ممکن است این هدف هم سرنوشتی مشابه مک لارن و سرفس مینی که هیج وقت تولید نشدند داشته و قبل از عرضه متوقف گردد. به عبارت دیگر حقایق موجود به هیچ وجه  به معنی شاخصی برای موفقیت آینده نخواهد بود. بررسی این حقایق نباید منجر به خوش بینی و یا حتی بدبینی نسبت به استراتژی موبایل مایکروسافت شود بلکه باید ایستاد  و دید که نهایتاً این استراتژی به کجا خواهد انجامید.

آیا همچنان مایکروسافت پیگیر استراتژی موبایل خواهد بود؟

منبع :

WINDOWSCENTRAL

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hadi
پاسخ دهید یکشنبه 2 مهر 1396

تموم شد دیگه جمع کنید

hamid
پاسخ دهید یکشنبه 2 مهر 1396

چی چی تموم شد دنبال خوب بسازه نه مثل نوکیا بیخودی بسازه

  hadi
  پاسخ دهید یکشنبه 2 مهر 1396

  اره دیدیم نوکیا چی ساخت و مایک چی ساخت!واقعا خنده داره .

   alireza
   پاسخ دهید یکشنبه 2 مهر 1396

   نوکیا 6 هیچ برتری نسبت به بقیه رقباش نداره
   نوکیا 8 هم همین طور.یه پرچمدار بدون هیچ نوآوری
   حداقل 950 یه ویندوز هلو و کانتینیوم داشت!!

m.j.a
پاسخ دهید دوشنبه 3 مهر 1396

هیچ اطلاعاتی که نمیدن حداقل زمان تقریبی معرفی هم مشخص نمیشه، اواخر۲۰۱۷ ،اوایل ۲۰۱۸، اواخر ۲۰۱۸ ،اوایل ۲۰۱۹
پیر شدیم، فکر کنم تا بیاد بیرون پولامونو جای سرفسفون باید بدیم دندون مصنوعی

javad
پاسخ دهید دوشنبه 3 مهر 1396

نوکیا از زمانی به جمع مایکی اومد غزل خداحافظیش خونده شد مایکی هم که الان سالگردشه این دست و پا زدنهای الانم دیگه فایده ای نداره این یه حقیقت تلخه که طرفدارهای ساده دل مایکی باید بپذبیرند ببوسند و بذارند کنار

سعید
پاسخ دهید دوشنبه 3 مهر 1396

اونقدر تو این دو سال پشیمونم از گوشی مذخرف ویندوزی (830) که دیگه حالم از هرچی مایکروسافت و ویندوزه بهم میخوره … آشغال آشغال آشغال آشغال محض … بزرگترین اشتباه حوزه دیجیتال من خرید گوشی ویندوزی مسخره بود … فقط پولو دور ریختم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,