_مایکروسافت پنل جدید

آیا مایکروسافت هنوز هم می‌تواند برنامه اینسایدر را موفق بداند؟ تحلیلی بر آنچه در به‌روز رساتی اکتبر اتفاق افتاد

در ابتدای ماه اکتبر مایکروسافت اعلام کرد که در آن ماه به روز رسانیی را به نام به روز رسانی اکتبر ویندوز ۱۰ منتشر خواهد ساخت. اندکی بعد از انتشار مشخص شد که این به روز رسانی به صورت خودکار دریافت نمی‌شود و برای دانلود آن به نرم افزار سومی نیاز است.

بعد از آن بود که مشکلات یکی پس از دیگری سر برآوردند زیرا کاربرانی که این به روز رسانی را دریافت می‌کردند، اطلاعات خود بر روی رایانه را از دست می‌دادند. چه اتفاقی افتاده بود؟

جواب کوتاه این است که مایکروسافت بازخورد برخی کاربران اینسایدر مبنی بر وجود این مشکل را ندیده و یا بدون توجه به آن اقدام به انتشار به روز رسانی مذکور کرده است. پس می‌توان گفت برنامه اینسایدر مایکروسافت نتوانسته است به اهدافی که برای تحقق آن‌ها طراحی شده بود، دست پیدا کند. حل مشکل به روز رسانی اکتبر بعد از این اتفاق هفته‌ها به طول انجامید و خود به روز رسانی تا ماه نوامبر منتشر نشد.

گرچه بحث‌های زیادی در مورد مقصر این اتفاق وجود دارد اما سرپرست تیم اینسایدر مایکروسافت، دونا سارکار، در کنفرانس SharePoint Office 365 & Azure اروپا، در طی سخنرانی اعلام کرد که برنامه اینسایدر مایکروسافت بسیار موفق بوده و حتی پیشنهاد نمود دیگر شرکت‌ها از چنین برنامه‌ای برای عرضه نرم‌افزارهای خود استفاده کنند.

بسیاری معتقداند که هم اکنون اصلا زمان خوبی برای خانم سارکار و البته مایکروسافت نیست تا در مورد موفقیت برنامه اینسایدر صحبت کنند و البته برخی دیگر می‌گویند یک اشتباه نباید باعث شود تا موفقیت‌های کلی این برنامه زیر سوال رود. نظر شما در این مورد چیست؟

زمان کنترل آسیب فرا رسیده است

دونا سارکار

مشکل اصلی برنامه اینسایدر این نیست که کاربران در مورد ایرادات یک نسخه بازخورد می‌دهند، بلکه مشکل نحوه برخورد مایکروسافت با این بازخوردها است. اشاره دونا سارکار در مورد این‌که برنامه اینسایدر ضامن انتشار موفق یک نرم‌افزار است، هم غیر دقیق بوده و هم درست بعد از اتفاقی که برای به روز رسانی اکتبر افتاد، غیرمسولانه به نظر می‌رسد.

این سخنرانی توسط سرپرست بخش اینسایدر بلافاصله واکنش کاربران توییتر را برانگیخت. سارکار بایستی بهتر از هرکسی بداند که وجود برنامه اینسایدر باعث جلوگیری از یک خرابکاری بزرگ در به روز رسانی اکتبر نشد. البته مایکروسافت به وسیله این سامانه، موفقیت‌های زیادی را در بخش آفیس و ایکس‌باکس به دست آورده است اما این به معنای تضمین نهایی برای انتشار بدون عیب یک به روز رسانی نرم‌افزاری نیست.

همان‌طور که اشاره شد، کاربران اینسایدر، باگ‌ها و مشکلات به روز رسانی اکتبر را مدت‌ها قبل تشخیص داده بودند، اما مایکروسافت آن‌ها را نادیده گرفت. در کنار این حلقه Release کاملا از مرحله آزمایش به روز رسانی‌های جدید  دور افتاده است. اگر قرار نیست این حلقه کمکی به عیب‌یابی کند، مایکروسافت برای چه آن را نگه داشته است؟

قطعا برنامه اینسایدر نقش مهمی را در مایکروسافت بر عهده دارد اما تصمیم‌گیران در این شرکت باید متوجه باشند که این بخش جایگزین واحد کنترل کیفی نخواهد بود. البته که برنامه اینسایدر توانایی فراهم کردن بازخورد معنی دار و گزارش مشکلات را دارا است اما به یقین پیدا شدن تمامی مشکلات ممکن در نرم‌افزار را ضمانت نخواهد کرد. آن هم نرم‌افزار عظیمی در ابعاد ویندوز ۱۰.

یک اشتباه نبایستی معیار سنجش اینسایدر باشد

اکنون تمامی توجه‌ها به برنامه اینسایدر معطوف شده است اما آیا واقعا این برنامه یک شکست تمام عیار است؟

در مشکلی که برای به روز رسانی اکتبر اتفاق افتاد، اعلام شد که تنها برای کم‌تر از یک صدم درصد از رایانه‌ها (یک در صدهزار مورد) آن هم در شرایط خاص، مشکل ایجاد شده است. البته که از دست دادن داده‌ها به خاطر یک به روز رسانی، اتفاق ناگواری است حتی اگر برای تعداد بسیار قلیلی اتفاق افتاده باشد اما واکنش‌ها به مایکروسافت اندکی دور از انصاف است.

مایکروسافت به واسطه اجباری که برای به روز رسانی ویندوز، به خصوص در موارد مرتبط با امنیت در دنیایی که هکرها روز به روز پیشرفت می‌کنند دارد، اندکی تحت فشار است. راهی که مایکروسافت برای به روز نگاه داشتن رایانه‌های ویندوزی انتخاب کرده است شاید در نظر اول غیرمعقول به نظر برسد اما با توجه به آن که شرکت دیگر ارائه سرویس پک‌ برای ویندوز را سال‌ها پیش متوقف کرده است، در جهت سلامت نگه داشتن سیستم عامل، یک چنین به روز رسانی‌هایی، ضروری به نظر می‌رسد. سوالی که در این زمینه برای بسیاری از کاربران مطرح میشود این است که اگر مایکروسافت نمی‌تواند جلوی چنین اتفاقاتی را بگیرد، پس فایده برنامه اینسایدر در چیست؟

واقعیت این است که برنامه اینسایدر می‌تواند جلوی این گونه مشکلات را بگیرد و این کار را برای هزاران مشکل انجام داده است اما تنها یک مشکل (البته بزرگ) کافی بود تا حمله به این برنامه در توییتر آغاز شده و تمامی دستاوردهای آن به زیر سوال برود.

مایکروسافت از برنامه اینسایدر در توسعه ایکس‌باکس و آفیس نیز بهره می‌برد و البته کاربرانی که از این دو استفاده می‌کنند بسیار کم‌تر از ویندوزاند و همچنین پیچیدگی توسعه این دو پلتفرم با ویندوز قابل قیاس نیست. اگر نگاهی به عظمت پروژه اینسایدر ویندوز و کاری که تا کنون کرده است و تعداد کاربران آن بیاندازید، متوجه خارق‌العاده بودن عملکرد مایکروسافت خواهید شد.

اتفاقی که برای به روز رسانی اکتبر افتاد، از آن اتفاقات روتین نبود و شاید هر شرکتی حق داشته باشد هر از چندگاهی اشتباهاتی از این دست انجام دهد. این‌ها خطاهای انسانی است و مایکروسافت مدرن نیز از اینگونه مسائل مصون نخواهد بود.

 

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,