surface-pen-blue

برطبق گفته‌های اخیر مایکروسافت، گویا این شرکت تا اواخر سال آینده‌ی میلادی، برنامه‌ای برای عرضه‌ی موبایل ویندوزی جدید ندارد. در این مدت مایکروسافت قصد دارد تغییرات چشم‌گیری را در گوشی‌های هوشمندش اعمال کند تا دوباره یارای رقابت را داشته باشد. اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که مایکروسافت دقیقا چه برنامه‌ای برای موفقیت در بازار موبایل دارد؟ در ادامه با وینفون همراه باشید.

مطلبی که در ادمه مطالعه خواهید کرد به قلم Zac Bowden، نویسنده‌ی سایت وبندورسنترال است که اخیر به رشته‌ی تحریر در آمده. او در این مقاله، از پیش‌نیاز مایکروسافت برای عرضه‌ی سرفس فون می‌گوید. همچنین او به این موضوع باور دارد که شاید نام تلفن‌هوشمند سرفس، Surface Phone نباشد و مایکروسافت نام دیگری را برای آن در نظر بگیرد. شما در ادامه می‌توانید این مقاله را به‌صورت کامل مطالعه کنید.


همه‌ی ما می‌دانیم که مایکروسافت در حال کار کردن بر روی موبایل است. چندین ماه از شایعه‌ی در دست ساخت بودن تلفن‌هوشمند ویندوزی‌ با نام سرفس‌ “فون” توسط تیم پانوس پانای به‌گوش می‌رسد. با توجه به این موضوع و وجهه‌ی نه‌چندان مناسب تلفن‌های ویندوزی در نزد عموم مردم، عرضه‌ی سرفس‌ “فون” تا زمانی که تغییر اساسی‌ای در سیاست‌های موبایل مایکروسافت رخ ندهد، منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

مایکروسافت با تغییر سیاست‌هایش در بخش موبایل می‌تواند اقبال مردم به گوشی‌های ویندوزی را به ارمغان بیاورد اما چطوری؟ مطمئنا با روند کنونی این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد. هرچه iOS و اندروید بزرگ‌تر می‌شوند، ویندوز ۱۰ موبایل بیش‌ازپیش از دیده‌ها پنهان می‌شود. این مبارزه‌ای است که مایکروسافت به‌سادگی نمی‌تواند در آن پیروز گردد و مایکروسافت باید به‌دنبال راه دیگری برای پیروزی باشد؛ راهی که طرز فکر مردم نسبت‌به تلفن‌های‌هوشمند را برای همیشه دچار تغییر کند.

از دهه‌ی ۷۰ تا ۹۰ میلادی، تلفن‌های‌هوشمند وجود خارجی‌ نداشتند و تنها تلفن‌های همراهی وجود داشت که به‌اندازه‌ی تلفن‌های خانگیِ امروزی بودند؛ در واقع تنها چیزی که آن‌ها را از تلفن‌های خانگی متمایز می‌کرد، نداشتن سیم بود. این تلفن‌ها در انواع شکل‌ها و اندازه‌ها موجود بودند و کم‌کم ویژگی‌های جدیدی به آن‌ها افزوده شد. در اوایل، آن‌ها بسیار ابتدایی بودند و تنها می‌توانستید با آن‌‌ها تماس بگیرید.

lumia-950-lock-screen

هرچه زمان به جلو می‌رفت، این موبایل‌ها نیز به ویژگی‌های جدیدی مزین می‌شدند تا جایی که استفاده از کلمه‌ی تلفن‌همراه برای آن‌ها متوقف شد. اکنون این دستگاه‌ها با نام جدیدی شناخته می‌شدند، “تلفن‌های هوشمند”. شرکت‌های زیادی برای ساخت این دستگاه‌ها تلاش کردند اما تا زمان معرفی اولین آیفون، هیچ‌کس ذهنیتی درباره‌ی تلفن‌های هوشمند نداشت.

با عرضه‌ی آیفون در سال ۲۰۰۷، راهی ساخته شد که ما اکنون از طریق آن نسبت به تلفن‌های هوشمند فکر و از آن‌ها استفاده می‌کنیم. به‌لطف اپل، تلفن‌های هوشمندی ساخته شد که از لحاظ ظاهر، شباهت زیادی به یکدیگر داشتند. اکنون پس از گذشت این همه سال، هنوز هم تلفن‌های ما کاربرد اصلی خود که برقراری تماس بود را دارند؛ کاربردی که باعث استفاده از کلمه‌ی Phone در کناز Smart  شده است.

اما اگر روراست باشیم، اکنون افراد فقط برای برقراری تماس تلفن‌های هوشمند را نمی‌خرند. دلیل خرید تلفن‌های هوشمند، امکان برقراری تماس‌شان نیست بلکه مربوط به اپلیکیشن‌هایشان، دسترسی به اینترنت، استریم محتوای صوتی و ویدیویی، پیام‌رسانی و ایمیل و توانایی انجام بعضی از کارهای ما است.

البته این بدین معنی نیست که دیگر قابلیت برقراری تماس به درد نمی‌خورد بلکه این موضوع را بیان می‌کند که دلیل اول برای خرید یک تلفن‌هوشمند قابلیت تماسش نیست.

اگر از زاویه‌ای متفاوت به این قضیه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که تلفن‌های هوشمند، رایانه‌های کوچکی در جیب ما هستند. مطمئنا این دستگاه در حد یک رایانه‌ی رومیزی نیست و در واقع همچین قدرتی را نیز ندارد اما اگر این دستگاه‌ها بتوانند از پس کارهای ما بر بیایند، فرقی برایمان نمی‌کند. همه‌ی ما تصوراتی از توانایی‌ها یک تلفن‌هوشمند، رایانه‌ی رومیزی، لپ‌تاپ و تبلت داریم؛ تمام این دستگاه برای انجام کارهای متفاوتی طراحی شده‌اند.

surface-studio-workstation-by-microsoft-02

حرف من این نیست که مایکروسافت هویت تلفن بودن را از سرفس‌ “فون” حذف کند بلکه حرف من این است که ما نباید انتظار یک دستگاه ویندورفونی دیگر را از سوی مایکروسافت داشته باشیم. در عوض ما باید انتظار محصولی را داشته باشیم که مرزهای باورمان را نسبت‌به یک محصول در شکند؛ درست مانند کاری که سرفس‌پرو با تبلت‌ها، سرفس‌بوک با لپ‌تاپ‌ها و سرفس استودیو با رایانه‌های رومیزی انجام داد.

اکنون ما هیچ اطلاعاتی از برنامه‌ی مایکروسافت برای سرفس‌فون نداریم اما، تنها دلیلی که باعث شده تا اکنون ما سرفس‌فون را نداشته باشیم، مربوط به نرم‌افزار است. ویندوز ۱۰ موبایل هنوز به‌صورت کامل آماده نشده است. مطمئنا تیم سرفس برنامه‌ی بزرگی را برای سرفس “فون” در سر دارد اما تا زمانی که ویندوز ۱۰ موبایل به بلوغ کامل نرسد، باید منتظر این دستگاه ماند.

خیلی از افراد با معرفی به‌روزرسانی کریترز انتظار داشتند ، مایکروسافت تمرکز ویژه‌ای بر روی ویندوز ۱۰ موبایل بکند اما این روشِ کارِ تیم توسعه‌ی ویندوز ۱۰ نیست. نباید یکدفعه انتظار عرضه‌ی یک بیلد با تمام ویژگی‌های جدید را داشت بلکه در طول ۲ تا ۳ هفته و با عرضه‌ی بیلدهای جدید، ویژگی‌ها و تغییرات جدیدی شامل حال ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۰ موبایل خواهد شد.

ما می‌دانیم که مایکروسافت با به‌روزرسانی کریترز تمرکز ویژه‌ای بر روی قابلیت کانتینیوم ویندوز ۱۰ موبایل خواهد کرد و قصد دارد تجربه‌ای مشابه رایانه‌های ویندوزی را در اختیار کاربران قرار دهد. این اولین گام مایکروسافت برای تحقق بخشیدن به ایده‌ی سرفس “فون” است؛ دستگاهی که می‌تواند انتظار ما از یک تلفن‌هوشمند معمول را بازتعریف کند.

من انتظار بهبود‌ها و ویژگی‌های جدیدتر ویندوز ۱۰ موبایل را برای به‌روزرسانی‌های رداستون ۳ و ۴ می‌کشم. بسیار خوشحال می‌شوم که سرفس “فون” را قبل از عرضه‌ی به‌روزرسانی رداستون ۴ ببینیم اما باتوجه به جایگاه کنونی ویندوز ۱۰ موبایل، دلیل کافی برای انجام این کار وجود ندارد.

۹۵۰xl-elite-deskdock

چیزهایی مانند Ink Workspace، بهبودهای بیش‌تر برای قابلیت کانتینیوم و هم‌تراز کردن این سیستم‌عامل با iOS و اندروید، موضوعات اصلی‌ای هستند که ویندوز ۱۰ موبایل قبل از عرضه‌ی سرفس “فون” به آن نیاز دارد. تمام این‌ها باید برای ایجاد تجربه‌ای جدید از کار با تلفن‌های هوشمند و تغییر طرز فکر مردم نسبت به این دستگاه‌ها انجام شود.

شاید بهتر باشد به‌جای سرفس “فون”، به‌دلیل تاکید بر Windows Ink از سرفس‌ “نوت” استفاده شود. یا حتی به‌خاطر ویژگی‌هایی که این دستگاه را به یک سرفس کوچک تبدیل می‌کند Surface Go نام‌گذاری شود. شما دستگاهی را در جیب‌تان قرار می‌دهید که می‌تواند همان‌کارهای لپ‌تاپ و دسکتاپ‌تان را انجام دهد. البته هدف من از مطرح‌کردن این موضوع این نیست که سرفس “فون” جایگزین رایانه‌ی رومیزی شما خواهد شد بلکه این را می‌خواهم بگویم که این دستگاه می‌تواند با نوآوری‌های خود طرز فکر ما نسبت به‌تلفن‌های‌هوشمند را دچار تغییر کند.

آینده را تصور کن

منبع :

WINDOWS CENTRAL

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
PHP-E
پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

“البته این بدین معنی نیست که دیگر قابلیت برقراری تماس به درد نمی‌خورد بلکه این موضوع را بیان می‌کند که دلیل اول برای خرید یک تلفن‌هوشمند قابلیت تماسش نیست”
فرض کنیم ۲تا گوشی وجود داره کدوم رو انتخاب میکنیم؟
اولی: تماس برقرار میکنه و sms ارسال و دریافت میکنه ولی هیچ نرم افزاری رو اجرا نمیکنه
دومی:انواع نرم ازار هارو داره و البته Bluetooth و wifi و … ولی نمیتونه تماس برقرار کنه و sms ارسال و دریافت کنه
حرف ایشون واقعن تامل برانگیزه البته برای فکر خودش

  sadegh
  پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

  من آیپاد رو به ۱۱۰۰ ترجیح میدم
  تازه میشه با اسکایپ و وای فای تماس گرفت و پیام داد!

   PHP-E
   پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

   اگر فقط همین دو گزینه رو داشته باشید و نتونید همزمان با هم داشته باشیدشون بازم iPad رو ترجیح میدی؟

  H@med
  پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

  نگفته که قابلیت تماس رو کلا نداشته باشه ، میگه اولویت ها عوض شده ، قدیم همه موبایل میگرفتن فقط واسه برقراری تماس ، کلا کار دیگه ای هم نمیشد با اون موبایلا کرد 🙂 ولی الان اولویت شده مثلا دوربین قوی و سخت افزار و نرم افزار و … و از آخر برقراری تماس و sms .

   PHP-E
   پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

   خوب برای اینکه ببینیم واقعن این اولویت ها عوض شده باید گوشی هایی با دوربین و بدون قابلیت تماس و sms درکنار گوشی هایی بدون دوربین باقابلیت تماس و sms تولید و عرضه بشوند تا ببینیم واقعن اولویت ها تغییر کردن یا نه!

  حامد
  پاسخ دهید چهارشنبه 19 آبان 1395

  نگفته هدف از خرید موبایل تماس گرفتن و پیام دادن نیس…
  گفته الان هدف از خرید “”تلفن هوشمند”” فقط تماس گرفتن و پیام دادن نیس که کاملا هم درسته جملش…مشکل کجاس؟؟

ali
پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

کانتینیوم عالیه ولی در حال حاضر باید به قسمت موبایلی ویندوز ۱۰ بیشتر کار کنه و یک سری قابلیت جدید به قسمت موبایل اضافه کنه کانتینیوم راهش مشخصه توسعش ادامه پیدا می کنه تا به امکانات و سطح ویندوز دسکتاپ برسه و قابلیت های مختص خودش رو پیدا کنه

Hamid
پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

آقا وجدانا ترجمه روان و سلیسی بود – دست شما درد نکنه که کارت برات مهمه

  كيان زرعكانی
  پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

  سلام دوست عزیز
  باعث افتخارم هست که مورد قبولتون واقع شد. 🙂

علیا
پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

توی ویدئو های مفهومی از محصولات مایکروسافت چند چیز خیلی مشهود بود.
اول یکپارچگی محصولات. یعنی شما روی یک محصول یک برنامه رو باز کردی و تا یه مرحله ای پیش رفتی و میتونی توی یک دستگاه دیگه از ادامه ی کار رو انجام بدی و نیازی نیست برگردی و از اول شروع کنی و این اتفاق با چیزی شبیه به قابلیت nfc انجام میشه. یعنی نزدیک کردن دستگاه ها به هم.
دوم استفاده از سوایپ. مثلا الان توی ویندوز برای رفتن به مرحله قبل توی خیلی از برنامه ها و منوها و تنظیمات و … باید از دکمه ی بک روی صفحه استفاده کنی. اما چیزی شبیه به اینستاگرامی که الان روی ویندوز هست با کشیدن انگست میتونی به مرحله قبل یا بعد بری. این گزینه به وفور در این ویدئو های مفهومی استفاده میشه که الان زیاد توی ویندوز ۱۰ مربوط به موبایل مرسوم نیست.

امین
پاسخ دهید سه شنبه 18 آبان 1395

سلام . هر روز وسوسه میشم برم یه لومیا ۹۵۰ ایکس ال بگیرم ولی همش خودمو کنترل میکنم میگم بزار سرفس فون یا هر چیز دیگه که اسمشو میزارن بیاد بعد واسه اون هزینه کنم و الان با همین لومیا ۶۴۰ ایکس ال بسازم ولی این وسوسه نفسانی همش رو اعصابمه . به نظر شما سرفس فون یا هر اسم دیگه ایی که براش میزارن ساخته خواهد شد و ایا بعد از ساخته شدن اصلا وارد ایران خواهد شد . نشه مثل گوشیه اچ پی و آلکاتل و ….. بعد بفهمیم دو سال سر کار بودیم . خدا نکنه اون روز بیاد . انشاالله که یه گوشیه شاخ بسازه با نوآوری های زیاد که کلا سیستم تلفن همراه رو عوض کنه و در ضمن وارد ایران هم بشه . انشاالله

  Seyed.AmirHossein
  پاسخ دهید چهارشنبه 19 آبان 1395

  برای این دو دلی شما، دعوت میکنم این دو بیتی از مولانا رو بخونی

  گویند کَسان، بهشت با هور خوش است
  من گویم که آب انگور خوش است
  این نقد بگیر و دست ازان نسیه بدار
  کِآواز دُهُل شنیدن از دور خوش است…

Ehsan
پاسخ دهید چهارشنبه 19 آبان 1395

سلام
متن عالی بود و واقع بینانه و البته امیدوار کننده. ناگفته نماند ترجمه از متن بهتر بود !
در ضمن چرا گیرایی بعضی دوستان از متن اینقدر پایینه ؟؟؟ مگه قراره حالا اگر اسم فون حذف شد حتما قابلیت تماس هم حذف بشه ؟؟؟ اصل داستان اینه که اگر مایکروسافت بخواد بازار تلفن های هوشمند رو هم مثل دیگر خانواده سرفیس از آن خود کنه باید مخاطبان رو با چیزی فراتر از یک تلفن هوشمند با تعریف های امروزی مواجه کنه که خب با سابقه ای که خانواده سرفیس داره این امر دور از ذهن و واقعیت هم نیست و حتما مایکروسافت و تیم پانوس این توانایی رو دارد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,