مایکروسافت بعد از مدت ها انتظار نسل جدید تبلت های هیبریدی سرفس را معرفی کرد، که ما در وینفون با جزییات به معرفی این محصول پرداختیم، محصولی که بهبودهای زیادی نسبت به نسل قبلی خود همراه بوده و کاربران زیادی متقاضی خرید آن هستند، در این میان شاید یک سوال عمده برای خریداران مطرح باشد، سراغ سرفس پرو جدید برویم یا اینکه سرفس پرو ۴ همچنان گزینه ایده آلی است؟

حال که مایکروسافت عضو جدیدی از خانواده سرفس را (که عنوان سرفس پرو را یدک می کشد) در مراسمی اختصاصی در شهر شانگهای معرفی کرده است، بسیاری از مشتریان بر سر دوراهی قرار گرفته اند، آیا باید محصول امتحان پس داده و قدیمی را تهیه کنیم یا اینکه سراغ سرفس پرو جدید برویم؟

مقایسه ویژگی ها و قابلیت های هر یک از این دو هم خانواده می تواند راه گشای تصمیم خرید باشد، پس نگاهی خواهیم داشت به قابلیت ها و مزیت های هر یک از این محصول خوش ساخت.

سرفس پرو جدید قابل حمل تر است

فلسفه وجودی سرفس پرو همواره بر یک نکته کلیدی استوار بوده: قابلیت حمل درست مانند یک تبلت و قابلیت و قدرتی مشابه یک لپ تاپ، شعار مایکروسافت در عرضه نسخه های پیشین این تبلت بر همین اصل استوار بوده است:

تبلتی که جایگزین لپ تاپ شما می شود

سرفس پرو جدید هم با همین ایده توسعه یافته و البته آن را به خوبی پرورش داده است، این عضو جدید از خانواده سرفس با مدل هایی که از سیم کارت نانو ۴G پشتیبانی می کند عرضه می گردد، این دستگاه هم از سیم کارت های نانو فعلی پشتیبانی می کند و هم از سیم کارت های eSIM که در حال گسترش هستند پشتیبانی خواهد کرد.

پس تا اینجا پشتیبانی از سیم کارت عاملی است که سرفس پرو جدید را در قیاس با سرفس پرو ۴ در زمینه امکان جابجایی و قابلیت حمل جلو می اندازد.

از سوی دیگر برای کاربرانی که مدام در حرکت هستند باتری دستگاه دغدغه بزرگی به شمار می رود، در این عرصه سرفس پرو جدید نیز حسابی خودنمایی می کند، چرا که نسبت به نسبت به نسل ماقبل خود ۵۰ درصد عمر باتری بیش تری را ارایه می دهد.

با تغییرات سخت افزاری و بهبودهای انجام گرفته سرفس پرو جدید قادر است در حدود ۱۳.۵ ساعت بی وقفه روشن بماند و کاربر را همراهی کند، این بدان معنی است که پرکارترین کاربران نیز با داشتن این محصول نیازی به همراه داشتن شارژر با خود ندارند.

خلاصه آنکه: اگر شما مدام در حرکت هستید و یا اینکه در فاصله دفتر کار تا منزل نیز همچنان مشغول کار هستید، عمر باتری بهتر و پشتیبانی از اتصال ۴G عاملی است که سرفس پرو جدید را به خرید ایده آل شما در قیاس با سرفس پرو ۴ بدل می سازد.

سرفس پرو جدید سخت افزار به روز تری دارد

سرفس پرو جدید بهبودهای سخت افزاری زیادی را به نسبت نسل قبلی خود دارا است، یکی از مهم ترین تغییرات در پردازنده سرفس پرو جدید رخ داده است، جایی که نسل هفتم پردازنده های اینتل جایگزین نسل ششم شده است.

نسل هفتم پردازنده های اینتل که با نام Kaby Lake شناخته می شود از یک سو قدرت پردازشی بالاتری را در قیاس نسل گذشته فراهم آورده است و از سوی دیگر با توجه به کاهش مصرف برق در این سری، عمر بیش تر باتری تضمین شده است.

یکی از مهم ترین تغییرات پردازنده های کلاس لپ تاپ اینتل در قیاس با نسل ششم را پردازنده های Core i5 به خود دیده اند، چرا که این پردازنده ها برخلاف نسل ششم دیگر نیازی به فن ندارند، پس دستگاه کاملا بدون صدا کار خواهد کرد.

از لحاظ گرافیکی با توجه به وجود کارت گرافیک مجتمع Intel Iris Plus Graphics 640 در سرفس پروهای جدید که مجهز به پردازنده اینتل Core i7 هستند، توان گرافیکی سرفس پرو جدید به مراتب بالاتر از سرفس پرو ۴ که با پردازنده Core i7 و گرافیک مجتمع Intel Irsi Graphics 540 است.

خلاصه آنکه: اگر نیاز به توان پردازشی و یا گرافیک قدرتمندتر هستید، سرفس پرو جدید گزینه بهتری در قیاس با سرفس پرو ۴ است. اما اگر استفاده شما به مرور وب و استفاده از اپلیکیشن های آفیس محدود شده است، سرفس پرو ۴ به خوبی کار شما را راه می اندازد.

تغییرات در ظاهر و بدنه سرفس پرو جدید

هنگامی که سرفس پرو جدید را در دست می گیرید یکی از اولین مواردی که توجه شما را به خود جلب می کند کم شدن زاویه های گوشه دستگاه و گردتر شدن آن است، این مسئله می تواند استفاده از دستگاه را در حالت تبلت به مراتب بهتر و راحت تر سازد.

تغییر واضح دیگری که در ظاهر سرفس پرو جدید دیده می شود در روزنه های هواکش دستگاه اعمال شده است. روزنه های هواکش در سرفس پرو ۴ کاملا آشکار و واضح دیده می شوند اما تیم سرفس در طراحی سرفس پرو جدید توانسته به خوبی این روزنه ها را مخفی تر سازد و ظاهر را بیش از قبل مرتب و شکیل کند.

از دیگر مواردی که در طراحی دستگاه جدید تغییر یافته دوربین جلو دستگاه است. دوربین سرفس پرو ۴ با توجه به تفاوت رنگی که با حاشیه های مشکی دستگاه داشت به خوبی مشخص بود، اما در سرفس پرو جدید دوربین همرنگ با حاشیه های صفحه نمایش شده و در نتیجه ظاهر زیبا تر و پیوستگی بهتری را ایجاد کرده است.

یکی از بهبودهای بزرگی که در طراحی سرفس پرو جدید به چشم می خورد تغییر طراحی کیک استند است، با مهندسی قدرتمند تیم سرفس اکنون کیک استند تا ۱۶۵ درجه باز می شود حالتی که پانوس پانای مدیر تیم سرفس آن را Studio Mode می نامد. این میزان زاویه می تواند دستگاه را در حالتی شبیه به آنچه که در سرفس استودیو دیده بودیم در آورد.

کیک استند سرفس پرو ۴ می تواند تا ۱۵۰ درجه باز شود، این زاویه برای اکثر مردم مناسب است، اما برای هنرمندان و گرافیست ها این ۱۵ درجه اضافه می تواند به شدت کاربردی باشد و طراحی را ساده تر سازد.

خلاصه آنکه: بزرگ ترین تغییر در ظاهر و طراحی دستگاه را باید در کیک استند جستجو کرد، جایی که با عملکرد خوب تیم سرفس، مطمئنا هنرمندان عاشق این دستگاه می شوند.

از سوی دیگر گردتر شدن گوشه های دستگاه، پنهان شدن دوربین جلویی در حاشیه های مشکی صفحه نمایش، و دست آخر مخفی تر شدن روزنه های هواکش سرفس پرو جدید از مواردی هستند که ظاهر این دستگاه را در قیاس با سرفس پرو ۴ یک پله بالاتر آورده اند.

تایپ کاور سرفس پرو جدید با مدل های قبلی نیز سازگار است

همراه با معرفی سرفس پرو جدید، تایپ کاورهای جدید نیز رونمایی شدند، مکانیزم اتصال این تایپ کاورها درست مانند نسل های قبلی است، یعنی به واسطه اتصال مغناطیسی به بدنه دستگاه متصل می شوند.

تمام بدنه تایپ کاورهای جدید از الیاف آلکانتارا پوشیده شده است، جنس لوکسی که در نسل قبلی صرفا در تایپ کاورهای Signature سرفس پرو ۴ دیده می شد. این الیاف هنگام تایپ و استفاده از دستگاه حس بسیار خوبی نیز منتقل می کنند و راحتی بیش تری فراهم می آورند.

خبر خوب به دارندگان سرفس پرو ۴ این است که تایپ کاورهای جدید کاملا با سرفس پرو ۴ سازگاری دارند، بنابراین دارندگان سرفس پرو ۴ می توانند با خرید تایپ کاورهای جدید ظاهر دستگاه خود را بهتر کنند و از مزیت های آن بهره ببرند.

تایپ کاورهای جدید در چهار رنگ Platinum (نقره ای)، Burgundy (قرمز کبود) و Cobalt Blue (آبی لاجوردی)  مشکی قابل خرید هستند.

خلاصه آنکه: در بحث تایپ کاورها سرفس پرو جدید و سرفس پرو ۴ مساوی هستند، چرا که تایپ کاورهای جدید با سرفس پرو ۴ نیز کاملا سازگار هستند.

سرفس پن جدید خارق العاده است

یکی از ویژگی های برجسته سرفس ها پشتیبانی کامل از قلم و یا قابلیت Inking است. سرفس پن جدید با توجه به بازخوردهای کاربران و پیشرفت روزافزون فناوری به روز شده است.

سرفس پن نسل قدیم ۱۰۲۴ سطح فشار را شناسایی می کرد اما سرفس پن جدید جهشی بزرگ از این بابت را به خود دیده است و تا ۴۰۹۶ سطح فشار را تشخیص می دهد.

از سوی دیگر همان طور که پیش از این در مقاله ای مفصل بدان پرداختیم، سرفس پن جدید سریع ترین قلم دنیا است، چرا که میزان تاخیر نمایش نوشته ها در آن به ۲۱ میلی ثانیه رسیده است، در حالی که در سرفس پن نسل قبل این میزان ۴۵ میلی ثانیه بود، این امر می تواند بیش از پیش تجربه نوشتن بر روی صفحه نمایش را به قلم و کاغذ واقعی نزدیک کند.

از سوی دیگر سرفس پن جدید به خوبی زاویه قلم و صفحه نمایش را تشخیص می دهد، این امر می تواند تجربه سایه زنی را در طراحی بسیار ساده تر و دلنشین تر کند.

خبر خوب در مورد سرفس پن جدید این است که این قلم نیز با سرفس پرو ۴ سازگار است، اما باید توجه داشت با توجه به محدودیت های فناوری موجود در صفحه نمایش سرفس پرو ۴ تمامی این قابلیت ها در سرفس پرو ۴ در دسترس نخواهد بود.

به طور دقیق تر باید اشاره کنیم که ظاهرا صفحه نمایش سرفس پرو ۴ نمی تواند از تمام توان قلم در تشخیص میزان فشار بهره ببرد، و از سوی دیگر میزان تاخیر نمایش در صفحه نیز همچنان بیش تر از سرفس پرو جدید است.

اما با عرضه به روز رسانی جدیدی که تا انتهای سال جاری برای سرفس پرو ۴ منتشر خواهد شد، این دستگاه نیز می تواند از قابلیت تشخیص زاویه قلم بهره برده و تجربه کاربر را هنگام سایه زنی بهتر سازد.

خلاصه آنکه: برای استفاده حداکثری از توان قلم جدید بایستی سرفس پرو جدید را انتخاب کنید، سرفس پن جدید با سرفس پرو ۴ سازگار است، اما در دستگاه قدیمی نمی توانید از حداکثر توان قلم جدید بهره مند شوید.

قیمت و در دسترس بودن

برای بسیاری از کاربران قیمت بزرگترین عامل تعیین کننده هنگام خرید است. سرفس پرو ۴ با ۱۲۸ گیگابایت SSD و ۴ گیگابایت رم، و پردازنده اینتل Core m3 برچسب قیمتی ۷۰۰ دلاری دارد، این در حالی است که همین مشخصات سخت افزاری در سرفس پرو جدید حدودا ۸۰۰ دلار هزینه بر می دارد.

در مورد قیمت ذکر شده باید اشاره کنیم که هیچ یک از دو مدل فوق دارای قلم تایپ کاور نیستند.

اگر پی سخت افزار قدرتمند هستید، باید اشاره کنیم که سرفس پرو ۴ با پردازنده اینتل Core i7 و ۱۶ گیگابایت رم، و ۱ ترابایت SSD چیزی در حدود ۲۴۰۰ دلار قیمت دارد، که البته در این مدل سرفس پن نیز همراه دستگاه به فروش می رسد.

این در حالی است که کانفیگ مشابه در سرفس پرو جدید حدودا ۲۷۰۰ دلار قیمت دارد، یعنی ۳۰۰ دلار هزینه بیش تر، که البته این افزایش قیمت با توجه به جدید بودن سخت افزار و تغییرات دیگر دستگاه امری طبیعی است.

از سوی دیگر سرفس پرو و تایپ کاور جدید از ۱۵ ماه ژوئن در کشورهای زیر در دسترس خواهد بود:

استرالیا، اتریش، بلژیک، کانادا، چین، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، هنگ کنگ، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، کره، لوکزامبورگ، هلند، نیوزیلند، نروژ، لهستان، پرتقال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تایوان، انگلستان و ایالات متحده.

این در حالی است که با توجه به زمان عرضه، سرفس پرو ۴ در حال حاضر در اکثر بازارهای دنیا در دسترس و قابل خرید استو

خلاصه آنکه: اگر قیمت برای شما مهم است، و قصد خرید دستگاهی با مشخصات سخت افزاری قوی دارید سراغ سرفس پرو ۴ بروید، ۳۰۰ دلار اختلاف قیمت در مدل مشابه می تواند عامل مشوقی باشد برای انتخاب سرفس پرو ۴.

به هر صورت سرفس پرو ۴ هنوز هم با توجه به سخت افزاری که در قلب خود جای داده دستگاه قدرتمندی است، و از این حیث هنوز هم گزینه بسیار مناسبی برای خرید است.

نظر شما چیست؟ کدام یک از این هم خانواده را گزینه بهتری برای خرید می دانید؟

 

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Mrg
پاسخ دهید یکشنبه 7 خرداد 1396

انصافا این دیگه سوال پرسیدن داره؟
به جا این یه برنامه معرفی کنید
ولی بازم دستتون درد نکنه بابت پست و ترجمه🌹

Mrg
پاسخ دهید یکشنبه 7 خرداد 1396

دوستان ببخشید بی ربطه،یه چند وقتی هست باتری گوشیم زود خالی میکنه،به خاطر اپدیت کیریتورز هست یا باتری خراب شده
درضمن صدای اسپیکر هم موقع اهنگ گوش دادن کم شده
لومیا ۹۳۰

    فرهاد
    پاسخ دهید یکشنبه 7 خرداد 1396

    از آپدیت جدیده نگران نباش درست نمیشه

Iman Balaa
پاسخ دهید یکشنبه 7 خرداد 1396

دیشب توی شبکه منوتو . تبلیغات “سرفس پرو جدید” رو گذاشت. بعد میگه “سرفس پرو ۴” معرفی شده.. هنوز فرق بین سرفیس پرو ۴ و جدید رو نمیدونست.. واقعا جای تاسفه..

عطا
پاسخ دهید دوشنبه 8 خرداد 1396

سلام.
من سرفیس پرو۴ دارم و دی ماه سال ۱۳۹۴ خریدمش. این سرفیس پرو جدید اگه در مورد باتری واقعاً راست گفته باشن ارزش داره برا خرید و اینکه عامل دوم وجود سیم کارت هستش ولی فکر نمیکنم گزینه call داشته باشه !! چون اون موقع اسکایپ چه خواهد شد ؟؟ !! ولی کاش داشته باشه .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,