mac os vs windows

باوجود اینکه امروزه صحبت کردن با دستیارهای صوتی دیجیتال در حال تبدیل‌شدن به یک امر عادی است ولی، هنوز هم خیلی از مردم از تماشای صحبت کردن انسان با یک کامپیوتر متعجب می‌شوند. اما این دلیل نمی‌شود که شرکت‌هایی مانند اپل، مایکروسافت و آمازون دست از توسعه این دستیارها بردارند. پیرو همین موضوع، امروز قصد داریم به بررسی ویژگی‌های موجود در دو دستیار کرتانا و  سیری بپردازیم و از برتری‌های این دو دستیار اطلاع یابیم. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وینفون همراه باشید.

باوجود اینکه یک سال از حضور کرتانا بر روی ویندوز ۱۰ می‌گذرد ولی، سیری در فاز بتا است و مطمئناً مشکلاتی را در خود دارد. فارغ از تمام این بحث‌ها، امروز به بررسی ویژگی‌های این دو دستیار صوتی بر روی دسکتاپ پرداختم و بااینکه خیلی از ویژگی‌های این دو شبیه به یکدیگر است ولی، تفاوت‌های استراتژیک و قابل‌توجهی نیز وجود دارد.

ریشه این دو دستیار از کجا می آید؟

همه‌ی ما سیری را به‌عنوان اولین دستیار صوتی می‌دانیم که بر روی تلفن‌های همراه حضور یافت. این دستیار در سال ۲۰۱۱ همزمان با معرفی iPhone4s رونمایی شد. پس  از گمانه زنی‌های زیادی که در مورد حضور این دستیار بر روی کامپیوترهای شخصی اپل شد، بالاخره شاهد معرفی او  بر روی مک او اس در کنفرانس توسعه‌دهندگان امسال اپل شدیم.

کرتانا (نامش برگرفته از هوش مصنوعی موجود در سری بازی‌های هیلو است) در سال ۲۰۱۵ بر روی رایانه‌های ویندوز ۱۰ حضور یافت؛ درست یک سال پس از اینکه مایکروسافت در کنفرانس توسعه‌دهندگان خود اقدام به رونمایی از این دستیار برای دستگاه‌های ویندوز فونی کرد.

Siri on mac OS

درست مانند کرتانا، سیری هم حضور همیشگی بر روی دسکتاپ دستگاه‌های مک دارد. درواقع از ۲ جا می‌توان به این دستیار دسترسی داشت. اولین نقطه دسترسی در سمت راست بالایی صفحه‌نمایش است و دیگر نقطه نیز بر روی داک مک او اس قرار دارد. درحالی‌که بر روی ویندوز ۱۰، کرتانا با نمادی دایره‌ای شکل در کنار منوی استارت با پیامی تحت عنوان ” هر سوالی داری از من بپرس” قرارگرفته است.

Cortana on windows

در حال حاضر تنها نقطه تفاوت این دو دستیار در عملکردشان است. درحالی‌که کاربران ویندوز ۱۰ می‌توانند هم از طریق صوت و هم از طریق متن با کرتانا ارتباط برقرار کنند ولی، کاربران مک او اس از این توانایی محروم هستند و تنها باید از طریق صوت درخواست‌های خودشان را بیان کنند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که شما می‌توانید از طریق تنظیمات، تنها با گفتن Hey Cortana، این دستیار را فعال کنید؛ توانایی‌ای که علی‌رغم وجودش بر روی دستگاه‌های iOS، در مک او اس وجود ندارد.

نبرد دستیارها

با توجه به اینکه مدت کمی از حضور سیری بر روی مک می‌گذرد ولی، هوش و کارایی این دستیار صوتی من را تحت تأثیر قرار دادبه‌خصوص وقتی‌که آن را با کرتانا مقایسه می‌کنم.

برای آزمایش هردوی آن‌ها، در اولین گام، درب دفترم را بستم زیرا نمی‌خواستم که مردم فکر کنند که من دیوانه شده‌ام و توجهشان را به‌سوی خودم جلب کنم.

در ابتدای کار، هردوی آن‌ها از شما می‌خواهند که تنظیمات حریم شخصی‌ای را برایشان پیکربندی کنید. این دو دستیار با فهمیدن مکان شما، کارشان را بهتر از قبل انجام می‌دهند. بنابراین من اجازه دسترسی به مکانم را به آن‌ها دادم.

siri brightness setting change

در خیلی از مواقع، توانایی‌های این دو دستیار شبیه به هم است و تفاوت خاصی ندارند ولی، یک سری تفاوت نیز وجود دارد که قابل‌توجه هستند. برای مثال زمانی که من از سیری خواستم تا روشنایی صفحه‌نمایش من را زیادتر کند، او در محیط خودش یک جعبه با یک دکمه اسلایدری را گشود و به من اطلاع داده که ” من روشنایی صفحه‌نمایش را کمی زیادتر کردم.”

تحسین‌برانگیز است!

زمانی که همین سؤال را من از کرتانا پرسیدم، او در عوض نتیجه جستجو در بینگ را نمایش داد که به من نحوه تنظیم روشنایی در ویندوز را اطلاع می‌داد.

در سمت دیگر، زمانی که به کرتانا گفتم که شبکه وای فای من را خاموش‌کن او این کار را با نشان دادن پیامی مبنی بر خاموش شدن وای فای، انجام داد.

Wifi off

البته سیری هم توانایی خاموش کردن وای فای را دارد ولی نمی‌توانید از او درخواست روشن کردن آن را کنید. برعکس کرتانا، سیری برای پاسخگویی به شما نیاز به اتصال اینترنت دارد که بیان‌گر این است شما در حالت وای فای خاموش نمی‌توانید از این دستیار درخواستی داشته باشید. این خود یک مزیت برای کرتانا محسوب می‌شود که باوجود دسترسی نداشتن به اینترنت می‌تواند خیلی از کارها را انجام دهد.

باوجود اینکه این دو دستیار هرکدام برتری‌هایی در تشخیص زبان طبیعی دارند ولی به نظر می‌رسد که سیری از سیستم هوشمندتری استفاده می‌کند.

چک کردن قرار مقالات در این دو دستیار بسیار آسان است ولی، سیری گامی فراتر می‌گذارد.

check Schedule on siri

زمانی که من از سیری درباره‌ی قرار ملاقات آینده خودم پرسیدم، او به من قرار پنج شنبه خودم را که در ساعت ۱۱ قبل از ظهر بود، نشان داد. سپس بر روی آیکون مایکروفون کلیک کردم و به سیری گفتم که ” آیا می تونی این قرار را برای ساعت ۱۱:۱۰ تنظیم کنی؟” و او در پاسخ گفت: ” من زمان قرار رو برات تغییر دادم. آیا دوباره می خوای برات زمانشو تغییر بدم؟” سپس من باید با گفتن بله و یا خیر، جواب او را می‌دادم. چیزی که به من حس آینده را می‌دهد.

درحالی‌که با درخواست مشابه از کرتانا من به صفحه جستجو بینگ راه پیدا کردم. (هر دو دستیار از موتور جستجوی بینگ استفاده می‌کنند و هیچ‌یک اجازه تغییر موتور جستجو را نمی‌دهند.)

درواقع سطح مکالماتی که می‌توان با سیری انجام داد می‌تواند یک هشدار جدی برای مایکروسافت باشد.

Siri System Information

درحالی‌که هر دو دستیار صوتی به تنظیمات سیستم دسترسی دارند ولی، سیری کارش را در پیگیری مشخصات سیستم بهتر انجام می‌دهد. درحالی‌که من از سیری می‌توانم در مورد سرعت سیستم و حجم باقی‌مانده آیکلاود سؤال بپرسم اما، متأسفانه کرتانا نه توانایی پاسخ به سوالم که مربوط به سرعت سیستم بود را دارد و نه می‌تواند حجم باقی‌مانده بر روی وان درایو را به من اطلاع دهد.

سیری و کرتانا هر دو توانایی خوبی در پیدا کردن فایل‌های دارند که شامل کلیدواژه خاصی هستند. برای مثال، من از هردوی آن‌ها خواستم تا برایم نوع خاصی از فایل را پیدا کنند و آن‌ها این کار را با نشان دادن نتیجه‌ی کار انجام دادند. اگرچه کرتانا هم مانند سیری تصاویر مدنظرم را برایم پیدا کرد ولی، سیری به من توانایی کشیدن و رها کردن تصاویر پیداشده در محیط دیگری (مانند فتوشاپ یا نرم‌افزار ایمیل) را می‌داد؛ توانایی‌ای که من قادر به انجام آن بر روی ویندوز ۱۰ نبودم و به‌جای تصاویر تنها می‌توانستم کدهای HTML را مشاهده کنم.

پیروز مبارزه: هر دو

اپل هنوز در حال کار برای بهبود سیری بر روی دستگاه‌های مک است اما می‌توان تصور کرد که به‌زودی رقابت بین این دو دستیار بسیار جدی‌تر از سابق خواهد شد. به نظر می‌رسد که سیستم تشخیص اصواتی که برای سیری به‌کار گرفته‌شده است کمی از کرتانا سریع‌تر است ولی، کرتانا هم توانایی‌های بسیاری دارد که سیری قادر به انجام دادن آن‌ها نیست. یک قابلیت خوبی که کرتانا از آن بهره می‌برد توانایی تشخیص درخواست از طریق متن تایپ‌شده است.

البته مایکروسافت در روزهای آینده به‌روزرسانی بزرگی را تحت عنوان به روز رسانی سالگرد برای کاربران ویندوز ۱۰ منتشر خواهد کرد که بهبودهای قابل‌توجهی را برای کرتانا به ارمغان خواهد آورد. این به‌روزرسانی کارکردهای کرتانا را افزایش خواهد داد و آن را باهوش‌تر از سابق می‌کند و شما را توانا می‌سازد که کارهایی از قبیل سفارش بلیط، خرید و… را انجام دهید.

با تمام این اوصاف دیدگاه شما در مورد این دو دستیار چیست؟ به نظر شما کدام‌یک از این دستیارها نسبت به دیگری برتری دارد؟ لطفاً دیدگاه خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع :

Mashable

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
www.pouyastore.com
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

مگه شرکت Apple هنوز مشکل کار نکردن Siri به هنگام وصل نبودن به اینترنتو حل نکرده؟
پس این چه جور دستیار هوشمندیه؟
شاید دستم بند بود از دور بگم Hey siri عمل میکنه؟ چون من ۱۵۲۰ که داشتم دستام کفی بود گفتم Hey Cortana به اینترنتم وصل نبودم تو دستشویی اداره بودم گفتم زنگ بزنم همکارم بگم بیاد پایین بریم بیرون دوپینگ کنیم اینترنتم نداشتم گفتم : Hey Cortana call Mahmod on speaker phone درجا زنگ زد از اونجا که ازش درخواست کردم ON SPEAKER PHONE مکالمه روی اسپیکر گوشی انجام دادم!
🙂

mehdi
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

من از وقتی عضو اینسایدر رداستون شدم hey cortana از کار افتاده،هرچی هم اپدیت اومد کردم ولی درست نشد،میگه اول. باید کرتانا رو فعال کنید درحالتی که کرتانا بدون جی پی اس فعاله!😭
شما هم. این مشکلو دارید؟lumia 1520

hamid rh
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مرداد 1395

رابط کاربری ایفون کجا و وین ده کجا. بیش از حد فلته ویندوز موبایل

Hosein
پاسخ دهید شنبه 8 مرداد 1395

به نظرم خوبه که ایرادات کرتانا رو بیان می کنین اما بهتره که در مقایسه با ویژگی های خوب سیری نباشه
برای مقایسه باید از ویژگی های خوب هردو استفاده کنید
اها راستی … اخجونووووون سه روز دیگه اپدیت ….

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,