bill-gates
بیل گیتس اخیرا به یکی از شرکت های مهم در ژنو سوییس سفر کرده و از نتایج تحقیقات آن ها بازدید و حمایت کرده است. شرکتی که توانسته با سرمایه گذاری بنیاد گیتس گام بسیار خوبی در جهت بهبود بهداشت مناطق محروم بردارد. با وینفون همراه باشید.

بیل گیتس در سفر اخیرش به سوییس و در بازدید از  شرکت Firmenich  از طرفی با بوی نامطبوع مدفوع برخورد کرده است و آن را مخلوطی از بوی فاضلاب، بوی قطرات محوطه بوی انبار و آمونیاک تلخ و استفراغ توصیف می کند. و در همان حال بوی خوشایند و بسیار تازه از یک توالت را بوییده که به توصیف خودش تابحال این چنین بویی استشمام نکرده است.
شرکت Firmenich حدود ۱۲۰ سال در زمینه ی عرضه و ساخت بهترین عطرها تلاش کرده و عطرهای شناخته شده ای را در جهان عرضه کرده و حتی در طعم نوشیدنی ها و غذاهای معروف نیز بهبودهایی ایجاد کرده است. اما در همکاری بنیاد گیتس با Firmenich بر روی بهبود بهداشت در کشورهای فقیر سرمایه گذاری شده است.
حدود یک میلیارد نفر در جهان دسترسی به توالت  ندارند و بنابراین در فضای باز دفع انجام می دهند. سه میلیارد نفر نیز به توالت دسترسی دارند اما در این توالت ها زباله ها نیز وجود دارد و مواد مختلف در این مکان ها وجود دارد و تامین آب نیز مشکل است. طبق آمار ۸۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال سالانه از اسهال، عفونت ریه و دیگر عفونت های مرتبط با عدم دسترسی به آب سالم در شستشو و بهداشت فردی می میرند.
میلیون ها توالت جدید در سراسر جهان برای کمک به دفع بهداشتی افراد ساخته شده است اما متاسفانه بسیاری از آن ها به دلیل بوی بد این مناطق و عدم رعایت بهداشت استفاده نمی شوند و این باعث عدم موفقیت در سالم سازی جوامع دارد.
Logo-Fir-New
بنیاد گیتس چندسال قبل در “نشست استشمام” برای حل این مشکل راهکارهایی را با شرکت Firmenich در میان گذاشتند و با توجه به سوابق این شرکت در زمینه رایحه های مختلف از آن ها کمک خواسته و در تحقیقات مرتبط با این موضوع سرمایه گذاری کردند.
طبق تحقیقات این شرکت، حدود ۲۰۰ ماده ی شیمیایی در ادرار و مدفوع در زمان های مختلف و رژیم های مختلف موجود است که ۴ ماده ی “ایندول، p-cresol، دی متیل تریسولفید و یوتیریک اسید” را بعنوان مسئول اصلی ایجاد بوی بسیار بد مواد دفعی پیدا کردند. این مواد طبیعی توسط محققان این شرکت به صورت صنعتی ساخته و بدین ترتیب بوی مدفوع تولید شد.
این شرکت برای اطمینان از نتایج حاصله، این رایحه را در بین مردم سوییس، هند و آفریقا بررسی کرده و افراد مختلف اذعان داشته اند که این همان بوی مدفوع است و بیل گیتس نیز در بازدید از این شرکت، این بوی بسیار بد را تایید کرده است.
با بدست اوردن فرمول ساخت این مواد، تهیه ی ماده ای برای رفع این بو ، هدف بعدی شرکت تعیین شد و با توجه به شناخت نسبت به ۳۵۰ گیرنده ی بویایی انسان تلاش برای مسدود کردن گیرنده های بویایی با روشی مشابه آنچه در هدفون های از بین برنده نویز استفاده می شود از درک بوی بد در مغز جلوگیری شد. نتایج آن ها از دید بیل گیتس قابل قبول بوده است.
بیل گیتس در استشمام دوباره همان لوله های اولیه که بوی مدفوع می داده اند، رایحه ی خوب درک کرده است و بوی خوش و دلپذیر گل جای بوی فاضلاب و … را گرفته بوده است.
با توجه به نتایج حاصله قرار است مدتی این طرح در افریقا و هند به صورت آزمایشی استفاده شود تا فعلا در این دو منطقه محروم، این مشکل کمی حل شود و بعد از انجام تغییراتی، این محصول به صورت یک اسپری، یا پودر و با قیمتی به صرفه و استفاده آسان عرضه شود.
می توان این تحقیقات و نتایج آن را رایحه ی موفقیت نامید، اینطور نیست؟
منبع :

GATESNOTES

1318 پست
هادی اکبری زاده
هدف ما، غلبه بر کارهای قبلیمان... پیش به سوی آینده با مایکروسافت
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ایمان
پاسخ دهید شنبه 6 آذر 1395

واقعا آدم از خوش سلیقگی نویسنده در انتخاب تیتر مطلب به وجد میاد

soroush wolf
پاسخ دهید شنبه 6 آذر 1395

کل مطالب این سایت یه طرف این مطلب یه طرف . اصلا عالی بود 😂 😂 😄 😄

Musicbl4sT
پاسخ دهید یکشنبه 7 آذر 1395

چه باحال خوشم اومد اما فکر نکنم جواب گوی ملت ایران باشه
به نظر شما این پودر و اسپری رو تو شاپ ماکروسافتم میذاره برای فروش ؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,