زمانی که سخن از ترکیب بندی عکس ها به میان می آید، هیچ قانونی نیست که نتوان آن را شکست. بعد از این ها، چه کسی به جز مدیر مدرسه قدیمیتان است که از شکستن قوانین ناراحت می شود؟ اما به هر حال چند قانون و یا بهتر بگوییم راهنما هایی است که به ترکیب بندی عکس های شما کمک می کند. بیایید نگاهی به آن ها داشته باشیم.

در این مقاله، سعی کردیم چند ترکیب بندی اساسی که به بهبود زیبایی عکس های شما کمک می کنند را معرفی کنیم. در ابتدا از آسان ترین آن ها شروع می کنیم. اولین قانون، شناخته شده ترین آن هاست: قانون یک سوم.

قانون یک سوم

خب من همین الان به شما گفتم که هیچ قانون سریع و انعطاف پذیری وجود ندارد اما بلافاصله آن را نقض کردم. در واقع، اولین چیزی که نوشتم “قانون” یک سوم بود. در دفاع از خودم باید بگویم که من دستی در نام گذاری این نوع ترکیب بندی نداشتم. قانون یک سوم بسیار ساده است. کادر را به ۹ مستطیل مساوی مثل عکس پایین تقسیم کنید. در دوربین های گوشی های موبایل، به صورت پیش فرض در تنظیمات آن ها این گزینه وجود دارد. پس شما می توانید به سادگی در صفحه نمیاش خود این خطوط را مشاهده کنید.

ایده این ترکیب بندی به این شکل است که المان های مهم صحنه را در جایی که یک یا چند خط یک دیگر را قطع می کنند قرار دهیم. این که سوژه اصلی را دور از مرکز کادر قرار دهیم موجب به زیبایی بیشتر ترکیب بندی ما می شود.

در این عکس، بنده خط افق را روی یک سوم پایینی و درخت را هم، در یک سوم راست عکس قرار دادم. اما اگر درخت را در مرکز کادر قرار داده بودم هیچ گاه شاهد چنین نتیجه زیبایی نبودیم.

در این عکس نیز، خط افق را در یک سوم بالایی قرار دادم. ساختمان ها نیز، در یک سوم وسط واقع شده اند و مناره های کلیسای قدیمی نزدیک به یک سوم سمت راست کادر واقع شده اند.

ترکیب بندی مرکزی و تقارن

خب در قانون قبل هم به شما گفتم همه چیز را دور از مرکز نگه دارید. ولی، در این ترکیب بندی جدید می گویم که همه چیز را درست برعکس انجام دهید. گاهی اوقات نگاه داشتن همه چیز در وسط بسیار نتیجه زیبایی را به دست می دهد.  در ترکیب بندی هایی که دارای تقارن هستند، بهتر است مرکز تقارن را در وسط ترکیب بندی کادر قرار دهید تا نتیجه زیبایی حاصل شود.

عکس این پل در زادگاه من، مثال خوبی برای این شیوه ترکیب بندی بود. ساختمان ها و سازه های مهندسی شده سوژه های خوبی برای ترکیب بندی مرکزی و متقارن هستند.

صحنه هایی که شامل بازتاب می شوند هم، مثال های بعدی برای این نوع ترکیب بندی هستند. این صحنه ها فرصت های فوقالعاده ای برای ایجاد یک ترکیب بندی مرکزی و متقارن به شما می دهند. به عکس بالا دقت کنید. درخت در یک سوم عکس قرار دارد و بازتاب آن در آب نیز، درست در وسط عکس و به صورت افقی واقع شده. این عکس نوعی ترکیب قانون یک سوم و ترکیب بندی مرکز و متقارن است.

خیره کنندگی پیش زمینه و عمق

اگر پیش زمینه خود را کمی جذاب کنیم تا نظر را به خود جذب کند، پس زمینه ای دارای عمق و زیبا خواهیم داشت. عکس هایی که ما مشاهده می کنیم دو بعدی هستند. اگر زیبایی خوبی را در پیش زمینه در کنار پس زمینه جذابی در کادر ترکیب بندی خود داشته باشیم نتیجه ای دارای حس عمق سه بعدی خواهیم داشت. به عکس های پایین دقت کنید.

در این عکس، پیش زمینه عکس را با سنگ های رودخانه پر کردم و پس زمینه نیز، با آبشار پر شده. اکنون، در این عکس پیش زمینه ای سخت و ساکن داریم و پس زمینه نیز، لطافت آب به چشم می آید.

نکته: این عکس ها با دوربین های حرف های و لنز های واید گرفته شده اند. البته، لنز های واید برای موبایل نیز قابل استفاده هستند. همچنین، برای لطیف به نظر رسیدن آبشار نیاز به فیلتر های ND هست که در مطالب پیشین نحوه ساختن آن ها برای موبایل را توضیح داده ایم.

میخ لنگر در عکس بالا نیز، مثال خوبی برای این ترکیب بندی است. من این میخ لنگر را از قصد در تصویر قرار دادم. میخ لنگر در پیش زمینه و ساختمان ها در دور دست عمق خوبی به عکس من داده است. البته دوست من که به همراه من راه می رفت پایش به لنگر گیر کرد و به کلوز آپ خیلی خوبی به رودخانه رسید. 🙂

کادر در کادر

ترکیب بندی های کادر در کادر این روز ها محبوب شده اند. یکی دیگر از راه های به تصویر کشیدن عمق در صحنه، قرار دادن کادری در کادر دیگر است. به دنبال پنجره ها و یا طاق های قوسی شکل باشید تا در کنار قانون یک سوم، تصاویری زیبا ثبت کنید. البته، نیاز نیست که کادر همیشه تمام قاب را در بر بگیرد. اگر کادر ابتدایی ما کمی از صحنه را در بر بگیرد نیز، کافیست.

در عکس بالا که از میدان St Mark در ونیز گرفته شده، از دروازه طاق دار برای کادربندی قصر سلطنتی St Marks Basilica و برج کلیسا در انتهای میدان استفاده کردم. استفاده از مناظر قابل مشاهده از داخل طاق های قوسی شکل ویژگی مشترک نقاشی عصر رنسانس برای به تصویر کشیدن عمق بوده است. همانطور که می بینید وقتی این عکس را گرفتم، میدان کاملا خالی بوده است. این یکی از مزایای بیدار شدن ساعت ۵ صبح است. صبح های خیلی زود، بهترین زمان عکاسی برای من است تا از خانه بیرون بزنم و با دوربین این طرف و آن طرف بروم.

البته، حتما نیاز نیست که کادر ها سازه های ساخت بشر باشند. اگر از طبیعت برای کادر بندی استفاده کنید نیز، نتیجه خوبی به دست می آید. در عکس زیر نیز، از شاخه درخت که تنها کمی از کادر را در بر می گرفت برای ایجاد یک کادر استفاده کردم و منظره اصلی که ساختمان و پل بود را نیز، در پس از آن قرار دادم. دقت کنید. قاعده یک سوم و ترکیب بندزی مرکزی و تقارن هم تا حدودی رعایت شده است.

خطوط هدایتگر

یکی دیگر از ترکیب بندی های کاربردی در عکاسی نیز، استفاده از خطوط هدایت گر است. خطوط هدایت کننده به طور نا خود آگاه نظر بیننده را به سمت سوژه اصلی در قاب منحرف می کنند. هر چیزی مثل دیوار ها، الگو های روی زمین یا دیوار و مسیر ها می تواند به عنوان خط هدایتگر استفاده شود.

در این عکس از برج ایفل من از خطوط و نقش و نگار های روی زمین برای معطوف کردن توجه بیننده به برج ایفل استفاده کردم. همچنین، اگر دقت کنید ترکیب بندی مرکزی و متقارن نیز در این کادر به چشم می خورد. در واقع، در اکثر ترکیب بندی هایی که خصوص هدایتگر به صورت مستقیم و مانند شکل بالا هستند، استفاده از ترکیب بندزی مرکزی و متقارن نتیجه خوبی را حاصل می کند.

البته، خطوط هدایت گر نباید لزوما صاف و یک دست باشند. به عکس بالا دقت کنید، این جاده ابتدا نظر را به سمت راست عکس معطوف می کند و در نهایت نظر بیننده را به سمت درخت می برد. دقت کنید، از قانون یک سوم هم در عکس استفاده کرده ام.

در این مقاله سعی کردیم پنج مورد از معروف ترین ترکیب بندی های مورد استفاده در عکاسی دیجیتال را به شما عزیزان معرفی کنیم. در آینده نیز، تعدادی دیگر از ترکیب بندی های محبوب را معرفی خواهیم کرد.

منتظر عکس های شما عزیزان در نمایشگاه عکسفون وینفون هستیم.

منبع :

PETAPIXEL

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمد
پاسخ دهید یکشنبه 15 مرداد 1396

سلام خسته نباشین
مطلب خیلی خوبی بود♥

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,