می‌دانیم که این روزها با شدت گرفتن تب Cross-Play (یا همان بازی میان پلتفرمی) کاربران اکثر پلتفرم‌ها می‌توانند با هم در تعامل باشند و بازی کنند. اما سونی تا به حال در مورد این قابلیت بسیار محافظه کار بوده و خصوصا با کاربران کنسول‌های مایکروسافت هیچگاه چنین زمینه‌ای را فراهم نکرده است. اخیرا سونی اعلام کرده که کنسول پلی‌استیشن ۴ بهترین مکان و بهترین پلتفرم برای بازی کردن است و جایگاهش نباید در معرض خطر قرار بگیرد. با در نظر گرفتن واکنش‌های مختلف سونی به این امر، قطعا این یکی، بدترین واکنش سونی به بازی میان پلتفرمی است.

جنجال‌های همیشگی در مورد کراس پلی هنوز هم وجود دارد اما این بار سونی انگار برای همیشه به این بحث خاتمه داده است. واکشن‌ و جواب‌های قبلی این شرکت به این موضوع، تلاش‌های شرم آور شفاف در کنترل خسارت‌های احتمالی بوده است. مانند زمانی که اعلام کردند آن‌ها نیاز به محافظت از کودکانی که با پلتفرم آن‌ها بازی می‌کنند، دارند.

لازم به ذکر است که این شرکت اوایل امسال اظهاراتی در این زمینه داشت که این امیدواری را در دل بسیاری به وجود آورد که ممکن است سرانجام سونی از موضع خود عقب نشینی کند و یک بار برای همیشه پاسخ شفافی به این سوالات و ابهامات بدهد. آن‌ها در گذشته اعلام کرده بودند که به دنبال پیدا کردن راهی برای تحقق این هدف هستند اما تا به حال هیچ تلاشی در این زمینه از آن‌ها مشاهده نشده است. آن‌ها در گذشته اعلام کردند که به دنبال راه حلی هستند که توسط جامعه بازی‌بازان آن‌ها درک و فهمیده شود که در عین حال کسب و کار آن‌ها را هم در خطر قرار ندهد.

سپس مدیر اجرایی شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی یعنی کِنِشیرو یوشیدا (Kenichiro Yoshida) در نمایشگاه تکنولوژی IFA که در شهر برلین کشور آلمان جریان دارد، تصمیم گرفت که در این باره شفاف سازی کند که سونی در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای اختصاص بودجه برای این امر ندارد و به این زودی‌ها چنین چیزی محقق نخواهد شد.

یوشیدا در مورد بحث قابلیت بازی میان پلتفرمی اظهار کرد که کنسول پلی‌استیشن ۴ آن‌ها بهترین مکان و بهترین پلتفرم برای بازی کردن است و سونی دوست ندارد با اجازه دادن به بازی‌بازان برای تعامل و ایجاد ارتباط با سایر پلتفر‌ها، این موضوع را در معرض خطر قرار دهد تا مبادا کنسول آن‌ها جایگاه خود را از دست بدهد. وی در این زمینه گفت:

درمورد cross-platform باید بگویم که دیدگاه ما این است که همیشه پلی‌استیشن بهترین مکان برای بازی کردن است.  من باور دارم Fortnite که با پلی‌استیشن ۴ همکاری کرد، بهترین تجربه برای بازی‌بازان است. این باور ما است.

وی در ادامه صحبت‌هایش افزود:

اما در واقع ما در چند بازی درهای خود را روی برخی از پلتفرم‌ها مثل رایانه‌های شخصی و یا برخی دیگر باز کردیم. بنابراین ما بر اساس این که چه چیزی بهترین تصمیم است، این کار را انجام خواهیم داد. این دیدگاه و نظر ما درمورد بازی میان پلتفرمی است.

این اظهار نظر قطعا بسیار تند و خودخواهانه بوده است. مخصوصا که این روزها دیگر پلی‌استیشن ۴ بهترین مکان برای بازی کردن نیست چرا که اکس‌باکس وان اکس بهترین ویژگی‌های بصری و گرافیکی را ارایه می‌دهد و نینتندو سوییچ هم با امکان قابل حمل بودن و راحتی، پلتفرم‌های بهتری برای بازی کردن به نظر می‌رسند. در حقیقت سونی به جز لاین آپ بازی‌های انحصاری خود دیگر هیچ حرفی برای گفتن ندارد که اگر مایکروسافت در این نسل کمی بهتر عمل کرده بود، می‌توانست به راحتی فروش پلی‌استیشن ۴ را تحت تاثیر قرار دهد و آن را تا حد بسیار زیادی پایین بیاورد.

این اظهار نظر تازه قطعا بسیار متکبرانه و محتاطانه بود که شاید باعث تعجب و شگفتی همه ما شد. به هر حال سونی کسب و کاری به راه انداخته که فقط خودش و آینده خودش را می‌بیند و کم‌ترین توجهی به سایر پلتفرم‌ها و بازی‌باز‌های آن‌ها ندارد. باید ببینیم که با پیشرفت این صنعت و همه گیر شدن بازی میان پلتفرمی سونی چه تدبیری خواهد اندیشید چرا که دیر یا زود این قابلیت به حدی فراگیر خواهد شد که باعث انزوای کامل سونی می‌شود چون سرانجام یک روز ایده‌های آن‌ها برای ساخت بازی‌های فرست پارتی به اتمام خواهد رسید و دیگر راهی جز تن دادن به این موضوع نخواهند داشت.

 

منبع :

GAMINGBOLT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,