اوایل هفته بود که ناگهان سونی در طی انجام مصاحبه‌ای با یکی از منابع معتبر تکنولوژی به اسم ماهنامه WIRED، بی خبر از همه جا و به طور کاملا غیر منتظره برخی از اطلاعات و مشخصات کنسول نسل بعدی خود موسوم به پلی‌استیشن ۵ را به انتشار رساند. در حالی که آن‌ها سعی کردند تا این راز همچنان سر به مهر باقی بماند و جزئیات کامل آن را مخفی نگه دارند، اما هنوز متعهد به نام گذاری این کنسول به پلی‌استیشن ۵ هم نشده‌اند تا هویت مبهم این کنسول همچنان حفظ شود. با وینفون همراه باشید.

اعضای شرکت سونی درمورد کنسول نسل بعدی خودشان نیز اینچنین گفته‌اند که این کنسول از فناوری Raytacing پشتیبانی خواهد کرد، دارای SSD داخلی خواهد بود که نشان از وجود یک کنسول قدرتمند و بسیار قوی است که به عنوان نمونه دارای سخت افزاری پرقدرت است. همچنین آن‌ها در ادامه اطلاعات و جزئیاتی که از کنسول نسل بعدی خود منتشر کرده‌اند، تایید کرده‌اند که این کنسول از قابلیت پشتیبانی از نسل قبل (Backward Compatibility) نیز بهره‌مند خواهد بود و قادر به اجرای بازی‌های پلی‌استیشن ۴ نیز خواهد بود.

در حقیقت در اطلاعات تازه‌ای که اخیرا از کنسول بعدی شرکت سونی به انتشار رسیده، آن‌ها به جای نامگذاری آن به پلی‌استیشن ۵، تصمیم گرفتند از عبارت واضح “پلی‌استیشنِ نسل بعدی” استفاده کنند که خب کاملا واضح و روشن است که دیگر قرار نیست در نسل فعلی کنسول جدیدی عرضه شود. آن‌ها برخی از اطلاعات واقعی و صریح این کنسول را با مردم به اشتراک گذاشتند اما همین اطلاعات اندک نیز برای کاربران و بازی‌بازان سراسر دنیا کافی بود تا برای چیزی که کنسول نسل بعدی شرکت سونی می‌تواند در اختیارشان قرار دهد، مشتاق و تشنه شوند تا هر چه زودتر بتوانند آن را در اختیار بگیرند و یا دوست داشته باشند حداقل اطلاعات بیشتری از آن به دست بیاورند. در واقع کاری که سونی در حال حاضر انجام داده این است که با انتشار اطلاعات جزئی و رونمایی اندک از سخت افزار کنسول نسل بعدی سونی که فعلا به اسم “پلی‌استیشن نسل بعدی” شناخته می‌شود، عطش و اشتیاق همه مردم را برای کسب جزئیات بیشتر درمورد این کنسول به بالاترین حد ممکن رسانده؛ مخصوصا که این کار کاملا ناگهانی و بدون هیچ اطلاع قبلی انجام شده است، انتظار برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درمورد آن را بسیار سخت کرده است.

سونی پیش از این همیشه حتی درمورد کوچک‌ترین جزئیات و اطلاعاتی که از محصولات و حتی بازی‌های خود به اشتراک گذاشته، هوشمندانه عمل کرده و همیشه محتاطانه یا بهتر است بگوییم محافظه کارانه قدم برداشته. درمورد کنسول نسل بعدی خودشان نیز اینچنین گفته‌اند که این کنسول از فناوری Raytacing پشتیبانی خواهد کرد، دارای SSD داخلی خواهد بود که نشان از وجود یک کنسول قدرتمند و بسیار قوی است که به عنوان نمونه دارای سخت افزاری پرقدرت است. همچنین آن‌ها در ادامه اطلاعات و جزئیاتی که از کنسول نسل بعدی خود منتشر کرده‌اند، تایید کرده‌اند که این کنسول از قابلیت پشتیبانی از نسل قبل (Backward Compatibility) نیز بهره‌مند خواهد بود و قادر به اجرای بازی‌های پلی‌استیشن ۴ نیز خواهد بود که این موضوع و ابهام اضافه شدن آن به نسل بعدی کنسول‌های سونی یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی بود که در ذهن همه برای اکوسیستم کنسول‌های شرکت سونی وجود داشت که خوشبختانه این ابهام برطرف شده و تایید شده که نسل بعدی کنسول‌های شرکت سونی پل ارتباطی میان نسل فعلی و نسل آینده را برقرار خواهد کرد. همچنین در ادامه اعلام مشخصات و اطلاعات نسل بعدی کنسول‌های شرکت سونی، مشخص شده که این کنسول قادر به پشتیبانی از قابلیت واقعیت مجازی (VR) نیز خواهد بود که شامل استفاده از نسل فعلی هدست‌های پلی‌استیشن وی آر نیز خواهد شد. این موضوع به ما نشان می‌دهد که شرکت سونی در طراحی و ساخت کنسول نسل بعدی خود نیز توجه ویژه‌ای به وسایل جانبی خواهد داشت که اکنون برای مدتی بسیار طولانی همیشه از ویژگی‌های زیادی در این زمینه استفاده کرده و ابزار جانبی زیادی به کنسول‌های خود اضافه کرده است و این که این روند در نسل بعدی کنسول‌های آن‌ها و پلی‌استیشن ۵ نیز با پشتیبانی از واقعیت مجازی، همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و روند آن در نسل بعد متوقف نخواهد شد.

اکنون که به آغاز نسل بعدی کنسول‌ها و بازی‌های رایانه‌ای بسیار نزدیک شده‌ایم، این حرکت سونی برای اعلام و رونمایی از برخی از اطلاعات و مشخصات کنسول نسل بعدی، حرکت هوشمندانه‌ای بود که همین اطلاعات اندک نیز به اندازه کافی ثابت می‌کنند که با یک کنسول بسیار قدرتمند و های‌اند رو به رو خواهیم بود اما از طرفی دیگر هم رونمایی زودهنگام از برخی از مشخصات کنسول نسل بعد، حرف‌های ناگفته بسیار زیادی باقی گذاشته که باعث می‌شود انتظارات و تصورات مردم به شدت درمورد آن رواج پیدا کند که این موضوع حتی خودش می‌تواند باعث ایجاد شایعات بی پایه و اساس جدید هم بشود. نکته قابل توجه و بسیار مهمی که اینجا به آن می‌رسیم این است که مهم‌تر از چیزهایی که سونی درمورد کنسول نسل بعدی خود اعلام کرد، چیزهایی است که آن‌ها هیچ چیزی درموردشان نگفتند و هیچ اشاره‌ای هم به آن‌ها نداشتند که نشان می‌دهد موضوع فقط درمورد ویژگی‌های سخت افزاری که آن‌ها هیچ وقت هم به اجرای دقیقش پایبند نبوده‌اند، نیست. فعلا چیزهای بسیار مهم‌تری درمورد نسل بعدی کنسول‌ها وجود دارد که ما باید زودتر بدانیم، به عنوان مثال (به هر حال ممکن است که هنوز برای این موضوع بسیار زود باشد اما) چیزی مثل قیمت نهایی آن به هیچ وجه مشخص نشد و هیچ حرفی هم درمورد آن گفته نشد. در حقیقت موضوعاتی که در حال حاضر درمورد این کنسول وجود دارد، حتی به این موضوع نزدیک هم نمی‌شوند. به جای آن، نویسنده یک تبادل نظر بسیار کوتاهی که با مارک سرنی (Mark Cerny) بر سر قیمت و بهای این کنسول داشته را به اشتراک گذاشته که در آن اعلام شده کنسول نسل بعدی سونی با توجه به سخت افزاری که دارا خواهد بود، قیمت معقول و مقرون به صرفه‌ای خواهد داشت و بازی‌بازان قرار نیست بهای گزافی بیشتر از ارزش واقعی آن پرداخت کنند. در حقیقت با توجه به معماری و مهندسی کنسول پیش رو، پلی‌استیشن ۵ دارای قیمتی “منصفانه” خواهد بود. باز هم باید به این نکته اشاره کرد که این چیزی است که نه تنها مقدار دقیق را به اشتراک نمی‌گذارد، بلکه حتی نمی‌تواند نوع مناسبی از جزئیات نیز به حساب بیاید چون هر کس تعریف خودش را از لغت “منصفانه” دارد و برداشت همه مردم از این تعریف، یکسان نیست.

“بله، اما اکنون نه”. چرا که در حال حاضر هر کاری که آن‌ها انجام دهند بسیار مرتجع به نظر می‌رسد که کاملا واضح است واکنشی عجولانه در پاسخ به حرکتی است که سونی انجام داده تا کار آن‌ها را بدون پاسخ نگذاشته باشد. انجام این حرکت در حال حاضر و با حال و هوایی که سونی اخیرا به وجود آورده، باعث می‌شود که ذهنیتی در افکار مردم به وجود بیاید که نسل بعدی کنسول‌های ایکس‌باکس به جای این که به مشخصات و توانایی‌های خودش متکی باشد، قابی یکسان از اعمال و رفتارهای پلی‌استیشن است که دوست دارد در حاشیه آن قرار بگیرد.

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در اینجا به وجود میاید این است که آیا واقعا مایکروسافت باید به معرفی زودهنگام پلی‌استیشن ۵ نگاه کند و اقدامی مشابه آن انجام دهد؟ در حالی که شاید با اعلام فیل اسپنسر (Phil Spencer)، مدیر عامل بخش ایکس‌باکس شرکت مایکروسافت، و تایید این موضوع که نسل بعدی کنسول‌های خانواده ایکس‌باکس در دست ساخت قرار دارند، که در E3 سال گذشته این کار انجام شد، مایکروسافت دست پیش را در اشاره به نسل بعدی کنسول‌های خود داشته باشد. فیل اسپنسر در E3 گذشته نه تنها خبر در دست ساخت بودن ایکس‌باکس نسل بعدی را اعلام کرد، بلکه تایید کرد که ساخت این کنسول توسط همان تیمی که ایکس‌باکس وان ایکس را توسعه دادند، در حال پیشروی است. همچنین به جز آن هم اشاره‌ها و اطلاعات اندکی از تلاش‌های مایکروسافت برای ساخت نسل بعدی کنسول‌های ویدیویی در دسترس ما قرار دارد. ما گزارش‌های متعدد و زیادی از منابع داخلی در دست داریم که اعلام می‌دارند در حال حاضر نام نوآوری مایکروسافت به عنوان کنسول نسل بعدی خود، اسکارلت است و این که نام کیت توسعه دهنده آن نیز Anaconda است که نشان از این دارد که ممکن است مدل‌های مختلفی از این کنسول در زمان عرضه آن در دسترس قرار بگیرد، یا این که مایکروسافت به دنبال این است که ایکس‌باکس را دوباره تبدیل به قدرتمند‌ترین کنسول در آن زمینه کند که البته در حال حاضر همه این‌ها اخبار و اطلاعات غیر رسمی است که در گوشه و کنار به شکل شایعه و به شکل‌های دیگر به وجود آمده است. البته برخی از این‌ها هم گزارش‌هایی از روزنامه‌ نگارها و گزارشگرانی هستند که منابع قابل اعتمادی به حساب می‌آیند اما در حال حاضر هیچ یک از آن‌ها قابل اثبات نیستند و در حالی که سابقه فعالیت‌های آن‌ها خودش گویای همه چیز است و اعتبار آن‌ها در واقع خودش تایید کننده همه چی است، اما این اطلاعات هنوز هم به عنوان اطلاعات غیر رسمی شناخته می‌شوند که حتما باید مورد تایید منابع داخلی مایکروسافت قرار بگیرند تا بتوان با قاطعیت کامل درمورد صحت آن‌ها بحث کرد.

پس مایکروسافت هم باید این روند را دنبال کند؟ آیا آن‌ها هم باید بحث کنسول نسل بعدی خود را به میان بیاورند؛ یا حتی بخشی از اطلاعات آن را به طور رسمی اعلام کنند؟

پاسخ این سوال این است که “بله، اما اکنون نه”. چرا که در حال حاضر هر کاری که آن‌ها انجام دهند بسیار مرتجع به نظر می‌رسد که کاملا واضح است واکنشی عجولانه در پاسخ به حرکتی است که سونی انجام داده تا کار آن‌ها را بدون پاسخ نگذاشته باشد. انجام این حرکت در حال حاضر و با حال و هوایی که سونی اخیرا به وجود آورده، باعث می‌شود که ذهنیتی در افکار مردم به وجود بیاید که نسل بعدی کنسول‌های ایکس‌باکس به جای این که به مشخصات و توانایی‌های خودش متکی باشد، قابی یکسان از اعمال و رفتارهای پلی‌استیشن است که دوست دارد در حاشیه آن قرار بگیرد و سایه سنگین آن را بر سر خودش احساس کند.

خیر، بهتر است مایکروسافت فعلا از انجام این کار صرف نظر کند. دلایل قانع کننده‌ای برای اثبات این گفته دارم. همانطور که می‌دانید، سونی امسال تصمیم گرفته تا از حضور در رویداد E3 صرف نظر کند و در آن شرکت نداشته باشد که این موضوع فرصت بسیار مناسبی در اختیار مایکروسافت و ایکس‌باکس قرار می‌دهد که با جلب توجه تماشاگران بیشتر، سهم بیشتری از این رویداد نسبت به هر سال به دست بیاورد و به منافع بیشتری دست پیدا کند. پس با توجه به عدم حضور سونی در E3 2019، اعلام مشخصات اولیه پلی‌استیشن ۵ در این بازه‌ زمانی کار مناسبی برای آن‌ها بود اما مایکروسافت که هنوز صحنه‌ی E3 را در اختیار دارد و از این فرصت بزرگ بهره‌مند است. پس حرکت هوشمندانه بعدی آن‌ها می‌تواند سپری کردن اوقات بیشتر در E3 پیشرو برای نگاه مقدماتی به مشخصات نسل بعدی کنسول‌های خانواده ایکس‌باکس باشد. آن‌ها می‌توانند برخی از مشخصات مقدماتی و اولیه این کنسول را با مردم به اشتراک بگذارند و همینطور یک چشم انداز کلی از نسل بعدی ایکس‌باکس در اختیار کاربران قرار دهند. مایکروسافت در E3 2019 استیج خودش را در اختیار دارد که باز هم به ما یادآوری می‌کند که سونی در رویداد امسال قرار نیست حضور داشته باشد که این کار تمام ناحیه را در اختیار مایکروسافت قرار می‌دهد تا پیام خودش را مخابره کند که سونی امسال به انتخاب خودش از این امر محروم مانده است.

بنابراین اگر مایکروسافت در بزرگ‌ترین صحنه‌ی عرصه بازی‌های رایانه‌ای سال زمانی را به صحبت کردن درمورد نسل بعدی کنسول‌های خود اختصاص دهد و برخی از اطلاعات و مشخصات اولیه آن را به اشتراک بگذارد و نشان دهد که این کنسول چطور می‌تواند قدرتمندترین کنسولی باشد که تا به حال ساخته شده است، می‌توانند به تعداد مخاطبان بیشتری از سونی دست پیدا کنند و گوی رقابت را از آن‌ها پس بگیرند. بنابراین سونی از آنجایی که مانند رویداد E3 2013 در پاسخ به معرفی و مشخصات ایکس‌باکس وان قیمت مقرون به صرفه و ارزان‌تر پلی‌استیشن ۴ و همینطور برخی از ویژگی‌های برتر آن را به معرفی گذاشت، امسال نمی‌تواند این کار را انجام دهد و پیام خودش را به دنیا مخابره کند. امسال همه چیز برای مایکروسافت فراهم و آماده است تا بدون وجود هیچ دخالت دیگری، چرخه اخبار و اطلاعات روز صنعت بازی‌های ویدیویی را به خودش اختصاص دهد.

بخش دیگری از این موضوع که مایکروسافت هنوز باید آن را هم به انجام برساند، زمان عرضه نسل بعدی کنسول‌های خانواده ایکس‌باکس به بازار است. پیش از این حدس و گمان‌هایی وجود داشت که اعلام می‌کرد نسل بعدی ایکس‌باکس پیش از پلی‌استیشن ۵ به بازار عرضه خواهد شد؛ حتی اگر این کار به فاصله چند ماه قبل از پلی‌استیشن ۵ انجام شود. این گمانه زنی هنوز هم به قوت خود باقی است. من احساس می‌کنم که مایکروسافت در طی برگزاری رویداد E3 امسال می‌تواند افکار و اندیشه‌های خود را به مردم نزدیک‌تر کند و با ارایه یک سری نمایش راضی کننده و سطح بالا دوباره مخاطبان را با خودش آشتی دهد و آن‌ها را به سمت خودش بکشاند چرا که کنسول‌ نسل بعدی آن‌ها به عرضه در بازار نزدیک‌تر از پلی‌استیشن ۵ است و آن‌ها باید کارها را با جدیت و قاطعیت بیشتری پیش ببرند تا ضمن جبران اشتباهات گذشته زمینه ایجاد موفقیت‌های جدید را در خود تقویت کنند.

احتمالا مایکروسافت نه تنها به معرفی و رونمایی از برخی مشخصات کنسول نسل بعدی خود (به صورت مبهم) خواهد پرداخت بلکه حتی ممکن است یک چشم انداز مبهم و نه چندان قابل تکیه از این کنسول در اختیار مردم قرار دهد. همچنین مایکروسافت ممکن است جزئیات هارد این کنسول و حتی نام آن و برخی از بازی‌های اولیه‌ای که برای آن دسترس قرار خواهد داد را نیز اعلام کند. این موضوع در واقع در نهایت به این معنا خواهد بود که مایکروسافت با معرفی زودتر نسل بعدی کنسول ایکس‌باکس خود به فاصله چند ماهه از شرکت سونی می‌تواند از این شرکت سبقت بگیرد و خودش را در نسل بعدی جلوتر از آن‌ها قرار دهد که به جبران وضعیت نسل گذشته خود پرداخته باشد.

در حقیقت فیل اسپنسر این اواخر تایید کرده که استودیوهای جدیدی که مایکروسافت در یک سال گذشته خریداری کرده در رویداد E3 امسال چیزهایی برای ارایه کردن در اختیار خواهند داشت و با دست پر به این رویداد قدم خواهند گذاشت. برخی از این استودیو‌ها برای اولین بار است که فرصت حضور در چنین صحنه مهمی را به دست آورده‌اند اما با پشتیبانی‌ و حمایت‌های مایکروسافت قطعا می‌توانند نمایش درخشانی در این رویداد داشته باشند؛ البته به شرطی که با پروژه‌های با کیفیت زمینه انجام این کار را فراهم کرده باشند. ممکن است هنوز برای گفتن این حرف زود باشد اما آن‌ها قرار است بازی‌های جدیدی به نمایش بگذارند. همچنین با وجود این که جانشین نسل فعلی کنسول‌های خانواده ایکس‌باکس فقط یک سال یا کمی بیشتر فرصت حضور در بازار را دارد، احتمال این که بازی‌های مورد معرفی آن‌ها برای عرضه روی ایکس‌باکس وان در نظر گرفته شده باشند، بسیار کم و ضعیف است. این موضوع بدین معنا است که احتمالا مایکروسافت نه تنها به معرفی و رونمایی از برخی مشخصات کنسول نسل بعدی خود (به صورت مبهم) خواهد پرداخت بلکه حتی ممکن است یک چشم انداز مبهم و نه چندان قابل تکیه از این کنسول در اختیار مردم قرار دهد. همچنین مایکروسافت ممکن است جزئیات هارد این کنسول و حتی نام آن و برخی از بازی‌های اولیه‌ای که برای آن دسترس قرار خواهد داد را نیز اعلام کند. این موضوع در واقع در نهایت به این معنا خواهد بود که مایکروسافت با معرفی زودتر نسل بعدی کنسول ایکس‌باکس خود به فاصله چند ماهه از شرکت سونی می‌تواند از این شرکت سبقت بگیرد و خودش را در نسل بعدی جلوتر از آن‌ها قرار دهد که به جبران وضعیت نسل گذشته خود پرداخته باشد.

با این‌ حال همه این‌ها افکار و نظرات نویسنده و بهترین گمانه زنی‌های ممکن برای شرح وضعیت دو شرکت سونی و مایکروسافت در معرفی کنسول‌های نسل بعدی آن‌ها است که بر اساس اتفاق‌ها و رویدادهای اخیر شرح داده شده است. اما حتی اگر مایکروسافت برای معرفی اولیه ایکس‌باکس اسکارلت برنامه داشته باشد که شبیه به چیزی باشد که ما تا به حال از پلی‌استیشن ۵ دیده‌ایم، و یا حتی شبیه به اسکورپیو باشد، هنوز هم E3 2019 بهترین فرصت ممکن برای نمایش این کنسول و تمام کردن تمام این حرف و حدیث‌ها است.

پس پاسخ نهایی ما به سوالی که در تیتر این مطلب نیز عنوان شده که آیا مایکروسافت هم باید راه سونی را برای اعلام مشخصات کنسول نسل بعدی خود دنبال کند، این است که بله باید این کار را انجام دهد اما در E3 پیش رو.

تا آن زمان اطلاعات و جزئیاتی که شرکت سونی از نسل بعدی کنسول‌های خود موسوم به پلی‌استیشن ۵ (یا به قول خودشان پلی‌استیشن نسل بعدی) به انتشار رسانده به قدری هیجان انگیز و جذاب هستند که ارزش ماه‌ها بحث و گفت و گو کردن داشته باشند یا حداقل تا وقتی که اطلاعات اولیه ایکس‌ باکس بعدی منتشر می‌شود، به آن‌ها دلگرم باشیم که قرار است نسل بزرگی در پیش داشته باشیم.

منبع :

GAMINGBOLT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,