نسل اول هولولنز چند سالی است که عرضه شده، البته عرضه این نسل صرفا محدود به توسعه‌دهندگان و اهالی کسب‌وکار بوده و قیمت بالای هدست باعث شده تا مشتریان معمولی امکان بهره‌گیری از آن را نداشته باشند. تاکنون در پروژه‌ها و موارد متعددی این هدست مورد استفاده قرار گرفته است. اکنون هولولنز به کمک پزشکان اسپانیایی آمده تا طول مدت عمل جراحی را برای آنها کاهش دهد.

تاکنون در میدان جنگ، مواد آموزشی، خطوط هواپیمایی، طراحی منزل، طراحی خودرو و زمینه‌های متعدد دیگر هولولنز مورد استفاده کاربران سازمانی و تجاری قرار گرفته است. اکنون پزشکان اسپانیایی برای این هدست کاربرد بسیار جالبی پیدا کرده‌اند. اخیرا گروهی از پزشکان اسپانیایی پروژه‌ای را آغاز کرده‌اند که طی آن با کمک هولولنز هدست واقعیت ترکیبی مایکروسافت مدت زمان عمل جراحی را به نصف کاهش داده‌اند.

استفاده از هولولنز در اتاق عمل جراحی با کمک یک شرکت فعال در زمینه فناوری‌های پزشکی با نام Exovite ممکن شده است. پزشکان پس از پوشیدن هولولنز قادر هستند تا اطلاعاتی نظیر تصاویر سی تی اسکن، تصاویر سونوگرافی و دیگر اطلاعات کلیدی مورد نیاز خود را طی مدت انجام عمل جراحی پیش چشمان خود داشته باشند، این مسئله باعث شده تا با افزایش دقت کار جراح مدت زمان عمل جراحی کاهش محسوسی پیدا کرده و نصف زمان پیشین گردد.

شرکت Exovites برای توسعه این سیستم از رادیولوژیست‌ها، مهندسان کامپیوتر و جراحان کمک گرفته تا خروجی چنین دقیق و مناسبی ایجاد کند. دکتر Rubén Pérez Mañanes یکی از اولین جراحانی که با هولولنز در اتاق عمل وارد شده در مورد این فناوری و کاربرد بسیار مفید هولولنز توضیح داده:

ما اولین تیم جراحی در دنیا هستیم که با استفاده از عینک واقعیت ترکیبی تصاویر رادیولوژی و دیگر اطلاعات مهم را در اتاق عمل پیش چشمان خود داریم… ما پیشتر در سال 2014 اولین گروه در دنیا بودیم که از پرینت سه‌بعدی در زمینه عمل سرطان سینه استفاده کردیم،  اکنون درنظر داریم تا دو فناوری پرینت سه‌بعدی و واقعیت ترکیبی را با یکدیگر ترکیب کنیم تا قدمی بزرگ دیگری در تحول دنیای پزشکی برداریم.

شما این فناوری را چطور ارزیابی می‌کنید؟ به‌نظر شما چند سال تا عمومی شدن واقعیت ترکیبی فاصله داریم؟

 

منبع :

ONMSFT

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,