انتخاب حافظه مناسب هنگام خرید یک کامپیوتر جدید همیشه چالش برانگیز بوده، امروزه در بازار دو نوع حافظه در دسترس کاربران قرار دارد HDD و SDD. انتخاب هر یک از این دو مزایای خاص خود را دارد، در این مقاله به انتخاب هر یک از این دو، تفاوت میان آنها و ترکیب این دو در کنار یکدیگر پرداخته خواهد شده است. با وینفون همراه باشید.

تفاوت میان این دو در چیست؟

به ساده‌ترین بیان ممکنه، SSD یک حافظه فلش است و هیچ بخش متحرکی ندارد. در نتیجه کوچکتر هستند و در کیس کامپیوتر فضای کمتری را به خود اختصاص می‌دهند، در برخی موارد حتی مستقیما بر روی مادربورد نصب می‌شوند. حافظه SSD از همتای HDD خود بسیار سریعتر می‌باشد.

حافظه HDD از نوار مغناطیسی ساخته شده و قطعات مکانیکی در داخل دارد.  HDD از SDD بزرگتر بوده و برای خواندن و نوشتن کندتر از آن است.

چرا از SDD استفاده کنیم؟

اگر بنا به هر دلیلی قصد خرید کامپیوتر جدیدی دارد، باید سرعت آن را مد نظر داشته باشید. اگر تنها حافظه HDD را برای دستگاه خود انتخاب کنید، نباید انتظاری از سرعت آن داشته باشید. ویندوز به زمان بیشتری برای بوت شدن نیاز دارد، اپلیکیشن‌ها دیرتر بارگذاری می‌شوند، و فایل‌ها برای باز شدن و ذخیره‌سازی نیاز به زمان بیشتری دارند.

مزیت یک حافظه SSD در مقایسه با یک HDD در این است که زمان انتظار  حتی در درایوهای ارزانتر، به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. هر چیزی را که بر روی آن بارگذاری کنید عملیات بسیار سریعتری را انجام خواهد داد.

یکی از بهترین استفاده‌هایی که می‌توان از یک SDD برد استفاده از آن به عنوان درایو بوت در یک کامپیوتر شخصی است. این بدان معناست که سیستم عامل ویندوز 10 شما بر روی یک درایو با ظرفیت نسبتا کم نصب خواهد شد و هر روز از روی آن بوت می‌شود. با انجام این کار، در یک چشم به هم زدنی کامپیوتر شما بوت شده و آمده کار خواهد بود. شما می‌توانید نرم افزارهایی که در اغلب موارد از آنها استفاده می‌کنید را نیز در آن نصب کنید تا نتیجه مشابهی را دریافت کنید.

طول عمر یک SSD به مانند یک HDD طولانی نیست، اما قطعا می‌توانید از SDD به عنوان تنها درایو کامپیوتر خود استفاده کنید. برای مثال بسیاری از لپ تاپ‌ها تنها حافظه SDD دارند. به طول عمر کوتاه آن نگاه نمی‌کنید، اما در مقایسه با حافظه HDD کمتر از آن است. حافظه‌های SSD نوشتن‌های مرتب در طول زمان را نیز نمی‌پذیرند، اما اگر به عنوان درایو بوت مورد استفاده قرار گیرد متحمل چنین مشکلی نخواهد شد.

قیمت حافظه‌های SSD اخیرا کاهش داشته، قیمت هر گیگابایت نسبت به زمانی که برای اولین بار به بازار ارائه شد بسیار کاهش داشته است. درایوهای با ظرفیت ذخیره‌سازی بالا به عنوان بالاترین عملکرد در نوع خود همچنان گران هستند، اما در کل ارزانتر از هر زمان دیگری شده‌اند.

چرا از HDD استفاده کنیم؟

بهترین حالت برای HDD ذخیره‌سازی انبوه است. این نوع درایو ارزانتر از SDD بوده و در برخی اندازه‌های بسیار زیاد (از نظر ذخیره‌سازی) موجود می‌باشد. اگر تعداد زیادی بازی و فیلم بر روی کامپیوتر شخصی خود دارید، میتوانید برای کاهش هزینه7ها نسبت به همتای SSD یک یا چند درایو در اندازه بیش از 1 ترابایتی تهیه کنید.

کیس‌های کامپیوترهای شخصی معمولا برای بیش از یک درایو فضا دارند، به این معنی که به هر میزان فضای ذخیره‌سازی که نیاز دارید و بودجه شما اجازه می‌دهد میتوانید تهیه کنید.

قیمت هر گیگابایت هنوز کمتر از مشابه SSD است، و درایوهای با ظرفیت بالا قیمت‌های معقولی دارند. یک سیستم کارآمد می‌تواند یک SSD برای بوت ویندوز و یک یا چند HDD برای ذخیره‌سازی انبوه داشته باشد.

پیشنهاد ما

توصیه نهایی ما، به کارگیری یک سیستم ترکیبی با HDD به منظور فضای ذخیره‌سازی انبوه و یک درایو بوت SDD برای نصب ویندوز 10 شما است.به این ترتیب تعادل قیمت، عملکرد و فضا ایجاد شده و سیستم خوبی برای تمامی موارد در اختیار خواهید داشت.

بهترین پاسخ: بهترین ساختار برای بیشتر کاربران ترکیبی از این دو است، درایو حالت جامد یا همان ( solid-state drive (SSD)) ویندوز و اپلیکیشن‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را در خود جای دهد و درایو دیسک سخت یا همان hard disk drive (HDD) عمدتا برای ذخیره‌سازی انبوه استفاده شود.

Best NVMe SSD: Samsung 970 EVO Plus

Best 2.5-inch SSD: Samsung 860 EVO

Best HDD: WD Black

منبع :

WINDOWSCENTRAL

192 پست
نجمه عنایتی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,