Steam Wallpaper

در یک سال گذشته، میزان استفاده از پلتفرم استیم در بستر لینوکس رو به افول بوده و اکنون آمار ماه مارس نشان می هند که این روند نزولی در حال ادامه است، تا جایی که میزان استفاده از کلاینت استیم در لینوکس با کاهشی ۰.۰۶ درصدی، به ۰.۸۵ درصد رسیده است و این در حالی است که ویندوز ۱۰، ۶۴ بیتی در حال افزایش سهم خود از شبکه استیم است. در ادامه می توانید آمار بیشتر و دقیق تر را مشاهده کنید.

کمپانی Valve خالق بازی های فراموش نشدنی Half Life و Counter Strike و مالک بستر ارایه بازی Steam که پلتفرم بازی Steam OS را هم برای پی سی گیمر ها ارایه داده است، به تازگی نتیجه نظر سنجی ماه مارس خود را منتشر کرده است. در این گزارش چیزی از سهم و مالکیت خود سیستم عامل استیم ارایه نشده است که دلیل آن آماده نبودن نتیجه نظر سنجی کاربران خود Steam OS عنوان شده است. اما این گزارش نشان می دهد که پلتفرم لینوکس در بخش گیمینگ ریزش کاربری داشته است، هرچند که سهم لینوکس از ابتدا هم چندان چشم گیر نبوده است.

در سوی دیگر مجموعه ویندوز ها را داریم که ۹۵.۷ درصد از کل کاربران پلتفرم استیم را شامل می شوند و در این میان نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ به سرعت در حال رشد و جذب کاربران بیشتر است. ویندوز ۱۰ در ماه مارس موفق شده ۲.۹۷ درصد به مالکیت خود از بازار کاربران استیم افزوده و آن را به ۳۸.۲۸ درصد برساند. این درحالی است که ویندوز ۷، پرکاربر ترین نسخه از ویندوز، با اختلاف کمی با سهم ۳۹.۹۶ درصد، همچنان پیشتازی خود را حفظ کرده است. در کل ویندوز های مایکروسافت، در ماه مارس توانسته اند ۰.۱۱ درصد، کاربر جدید به خود جذب کنند. سیستم عامل اپل هم که با نام OS X شناخته می شود، سهمی ۳.۳۲ درصدی از بازار گیمینگ استیم را در اختیار خود دارد.

اگر با پلتفرم استیم آشنایی ندارید باید بگوییم که کمپانی Valve این پلتفرم و شبکه را به منظور ایجاد یک بستر آسان و راحت برای ارایه بازی های دسکتاپ ایجاد کرده است. هرچند کمپانی در اوایل که ایده این طرح را مطرح کرده بود، حتی از طرف مایکروسافت هم طرد شد، اما دست از ایده خود برنداشت و این شد که امروزه استیم بزرگترین شبکه بازیکنان دسکتاپ یا پی سی گیمر ها را در اختیار خود دارد. همین بی فکری مایکروسافت در زمان ریاست استیو بالمر بود که باعث شد امروز مایکروسافت هزینه های هنگفتی در بخش اکس باکس کند و اپلیکیشنی به اسم اکس باکس با ویژگی های بسیار را روانه ویندوز ۱۰ دسکتاپ کند تا بلکه بتواند کاربران خود را از استیم پس گرفته و در شبکه اکس باکس لایو آن ها را به خدمت بگیرد، ضمنا این که امروزه مایکروسافت بسیاری از بازی های معروف و انحصاری کنسول اکس باکس وان را در استور ویندوز ۱۰ منتشر می کند، بی ارتباط با رقابتی که با کمپانی Valve دارد نیست. بابت این بی احتیاطی مایکروسافت در زمان ریاست استیو بالمر، حداقل ما کاربران و گیمر ها باید خوشحال باشیم، هرچند که برای خود مایکروسافت ناراحت کننده هم بوده باشد.

ویندوز ۱۰ دسکتاپ در همه زمینه ها در حال پیشرفت است و این برای مایکروسافت که چشم انداز ۱ میلیارد کاربر ویندوز ۱۰ در عرض ۳ سال را دارد، خبر خوبی است. شما عزیزان در این رابطه چه نظری دارید؟ آیا به عنوان یک پلتفرم گیمینگ، ویندوز ۱۰ را به ویندوز های قبلی و دیگر پلتفرم ها ترجیح می دهید؟

منبع :

PHORONIX | NEOWIN

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
مهدی اخلاقی
پاسخ دهید دوشنبه 16 فروردین 1395

قطعا ویندوز ۱۰ رو به سایر پلتفرم ها ترجیح میدم.
بعد از یکسال استیم دچار سرنوشت بلک بری میشود.
درسته نمیشه این دو کمپانی رو کنار هم بزاریم ولیبعد یه مدت استیم به کمک بازی های شاهکاری مثل کانتر و هاف لابف سرپا وایمیسه و بعدش مایکروسافت استیم رو از ان خودش میکنه

مهدی اخلاقی
پاسخ دهید دوشنبه 16 فروردین 1395

البته این نظر بنده هست زیاد جدی نگیرید.☺

farhad delavar
پاسخ دهید دوشنبه 16 فروردین 1395

این طور که از شرایط امر پیداست،
استیو بالمر عین یه غده سرطانی بود برای ماکروسافت،

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,