بر هیچ‌کس پوشیده نیست که آیفون این روزها به یکی از محبوب‌ترین گوشی‌های هوشمند جهان تبدیل شده است و شاید بتوان گفت که محبوبیت خود را به استیو جابز مدیون است.

استیو جابز، ذهنی بی‌نظیر داشت که مملو از نوآوری‌های بسیار جالب و کاربردی بود. استیو جابز در روزهای پیش از معرفی آیفون، تصمیم داشت گوشی هوشمندی خلق کند که تنها از دو دکمه سخت‌افزاری بهره ببرد. این روزها که به معرفی آیفون ۸ نزدیک‌تر می‌شویم، می‌بینیم که رؤیای استیو جابز رفته رفته به حقیقت می‌پیوندد؛ اما با فاصله زمانی بسیار بیشتری این اتفاق رخ می‌دهد. استیو جابز رؤیاهای بی‌شماری را برای آیفون در سر خود می‌پروراند؛ اما یک اتفاق عجیب باعث شد استیو جابز از آرمان‌های اولیه خود فاصله گرفته و ذهن خود را درگیر کار دیگری کند که به خلق آیفون اموزی منجر شد.

اسکات فورستال، نایب رئیس واحد نرم‌افزاری آی‌او‌اس در شرکت اپل که ۵ سال پیش این شرکت را ترک کرد، در جریان یک مصاحبه اختصاصی داستانی عجیب را از روزگاران گذشته بازگو کرده است. اسکات فورستال می‌گوید استیو جابز در آن زمان ناگهان تصمیم گرفت که روی آیفون کار کند و محصولی جدید را توسعه دهد؛ البته استیو جابز پیش از اتخاذ این تصمیم، با یکی از کارکنان مایکروسافت دیدار کرده بود و آن شخص درباره‌ی تبلت‌ها و قلم‌های هوشمندی که در مایکروسافت در دست توسعه هستند به استیو جابز گفته بود و گویا استیو جابز از شنیدن این اخبار ناراحت شده بود و تصمیم گرفته بود که در شرکت خود نیز چنین کاری را انجام دهد.

همه چیز از زمانی شروع شد که استیو جابز با شوهر یکی از دوستان همسر خود دیدار کرد. آن‌طور که اسکات فورستال می‌گوید؛ هرگاه استیو جابز با آن شخص دیدار می‌کرد، تنها چیزی که شنیده می‌شد این بود که در مایکروسافت چقدر همه چیز در مورد تبلت‌ها و دستگاه‌های جدید عالی است و خوب پیش می‌رود. اسکات فورستال در ادامه سخنان خود می‌گوید:

تصمیم استیو جابز از وقتی جدی شد که وی نسبت به آن کارمند مایکروسافت احساس تنفر پیدا کرد. هرگاه استیو جابز با آن شخص دیدار می‌کرد، بسیار عصبانی می‌شد و با چهره‌ای درهم رفته، وارد شرکت می‌شد. فکر این موضوع که قرار است مایکروسافت با تبلت‌ها و قلم‌های هوشمندش جهان را تسخیر کند، استیو جابز را عصبانی می‌کرد. روز دوشنبه بود که استیو جابز با مجموعه‌ای از تجهیزات به شرکت آمد و با حالتی مصمم گفت: «بیایید به آن‌ها نشان دهیم کار را چگونه به سرانجام می‌رسانند».

تنفر استیو جابز به خلق آیفون انجامید

در واقع استیو جابز تحت تأثیر فناوری‌هایی که توسط مایکروسافت توسعه داده شده بودند قرار نگرفت؛ به خصوص برای این‌که مایکروسافت در آن زمان از نمایشگرهای لمسی مقاومتی استفاده می‌کرد. استیو جابز تصمیم گرفت که چند نسخه پروتوتایپ (آزمایشی) از نمایشگرهای چند لمسی را تولید کند که ابعادی به اندازه‌ی یک تبلت داشتند و خبری از قلم در کنار آن‌ها نبود. چرا بدون قلم؟ زیرا استیو جابز از قلم‌های هوشمند متنفر بود و بر این باور بود که ما به صورت مادرزادی با ۱۰ قلم استایلوس [اشاره به انگشتان] به دنیا آمده‌ایم و به قلم اضافه‌ای نیاز نداریم.

استیو جابز بالاخره برنامه‌های خود را برای توسعه تبلت‌ها گسترش داد؛ اما از تمام فناوری‌هایی که تا آن زمان برای گوشی‌های هوشمند کوچک طراحی شده بودند استفاده کرد. وی تصمیم گرفت که از آن نمایشگرهای چند لمسی در ساخت یک گوشی هوشمند بهره ببرد. این تصمیم، به خلق آیفون منجر شد و به محبوبیتی رسید که امروزه می‌بینیم. در واقع استیو جابز در نظر داشت که تبلت توسعه دهد اما ناگهان تصمیم خود را تغییر داد و گفت یک گوشی هوشمند با نمایشگر چند لمسی اولویت دارد. اسکات فورستال در این خصوص می‌گوید:

استیو جابز محصول نهایی را دید و گفت، تبلت‌ هم می‌سازیم؛ اما حالا به سراغ ساخت یک گوشی هوشمند می‌رویم.

متأسفانه با وجود این‌که استیو جابز نتوانست بسیاری از رؤیاهای خود را برای آیفون به واقعیت تبدیل کند؛ اما باز هم مایکروسافت از آیفون عقب ماند و نتوانست دستگاهی را تولید کند که از نظر کارایی و محبوبیت توانایی رقابت با آیفون را داشته باشد.

منبع :

SOFTPEDIA

1008 پست
عرفان مرادی
دبیر بخش آموزش وینفون، علاقه‌مند به سرویس‌های شرکت مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
SJ
پاسخ دهید پنجشنبه 1 تیر 1396

حس تنفر مایکروسافت از اپل هم باعث خلق سرفیس و فلسفه ی سرفیس شده

javad
پاسخ دهید پنجشنبه 1 تیر 1396

الان دیگه طرفداری مایکی هم با این سیستم عامل موبایل ازش متنفر شدن

علی
پاسخ دهید شنبه 3 تیر 1396

حس عشق منم به مایکروسافت باعث شد چندین سال عذاب بکشم و پولم هدر بشه! خدا رو شکر که بالاخره تموم شد…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,