مایکروسافت در حال همکاری نزدیک با شرکت اینتل است تا دستگاه سرفیس جدید مجهز به دوصفحه نمایش و سیستم‌عامل مدرن و تازه این شرکت به نام ویندوز کور او‌اس را عرضه کند.

این دستگاه با اسم رمز سنتاورس (نام یک صورت فلکی)، به نوعی جانشین دستگاه کوریر است که در سال ۲۰۱۰ معرفی شد اما هرگز به مرحله تولید نرسید. دستگاهی که چشم‌انداز مایکروسافت از محصولات نوین را نشان می‌داد. محصولاتی که مایکروسافت از آن‌ها به عنوان ژورنال دیجیتال یاد می‌کرد. سنتاورس البته دومین دستگاه با دو صفحه نمایش است مایکروسافت بر روی آن کار می‌کند. اولی را با اسم رمز اندرومدا می‌شناختیم.

آنچه در مورد سنتاورس می‌دانیم

طبق اخباری رسیده از منابع داخل مایکروسافت، شرکت بیش از یک سال است که در حال کار بر روی دستگاه سنتاورس است و امید دارد که این محصول را تا پاییز سال آینده معرفی نماید. این دستگاه اولین از سری محصولات ۲ در ۱ با دو صفحه نمایش مایکروسافت خواهد بود. این سری از محصولات احتمالا نقش پررنگی در بهبود کاربرد ویندوز در بهره‌وری و قابلیت استفاده از قلم خواهد داشت.

همانند اتفاقی که برای سرفیس پرو افتاد، مایکروسافت قصد دارد این دستگاه را تولید کند تا به سایر تولید کنندگان نحوه استفاده از شکل محصول ۲ در ۱ با دو صفحه نمایش در ویندوز را نمایش دهد. یک چنین محصولی می‌تواند به عنوان لپ‌تاپ، تبلت، کتاب دیجیتال و… مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجایی که مایکروسافت و اینتل همکاری نزدیکی با هم دارند، جای تعجب ندارد که پردازنده این دستگاه نیز از شرکت اینتل باشد. استفاده از پردازنده اینتل یعنی سنتاورس قادر به اجرای نرم‌افزارهای سنتی x86 خواهد بود.

ظاهرا سنتاورس قرار است از سیستم‌عامل ویندوز کور اواس استفاده کند. این نسخه از ویندوز از ابتدا برای دستگاه‌هایی با دو صفحه نمایش توسعه داده شده است تا از مزایای صفحه نمایش دوم در این دستگاه‌ها بتوان استفاده کرد.

با این‌که دستگاه‌های مجهز به ویندوز کو اواس می‌توانند نرم‌افزارهای سنتی ویندوز را اجرا کنند اما تنها دسته‌ای از این نرم‌افزارها که در استور قرار گرفته‌اند، قابلیت اجرا بر روی آن را دارند. به همین خاطر هم مایکروسافت در طول چند سال اخیر تمام تلاش خود را برای آوردن نرم‌افزارهای x86 به فروشگاه نرم‌افزار خود، گرده است.

از آنجا که ویندوز کور او اس، تبدیل شونده است، تجربه کاربری با آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. اگر دستگاه سنتاورس در حالت تبلت استفاده شود، سیستم‌عامل حالت لمسی به خود می‌گیرد و اگر در حالت لپ‌تاپ استفاده شود، سیستم‌عامل به حالت سنتی‌تر ویندوز، نزدیک خواهد شد. در این حالت احتمالا یکی از دو صفحه نمایش به صفحه‌کلید تبدیل خواهد شد و صفحه نمایش دیگر احتمالا حالت آشنای ویندوز را نشان می‌دهد.

اندرومدا چه می‌شود؟

سرفیس اندرومدا قرار بود دستگاهی با دو صفحه‌نمایش و در ابعاد جیبی باشد اما به نظر می‌رسد مایکروسافت به خاطر دستگاه تبلت مانند با دو صفحه نمایش، این پروژه را به تعویق انداخته است. سنتاورس همان پروژه تبلت است اما به نظر می‌رسد که اندرومدا نیز متوقف نشده است.

ظاهرا اندرومدا فعلا به تعویق افتاده است تا عرضه سنتاورس را تحت تاثیر قرار ندهد. تمام این‌ها جهت اطمینان از موفقیت اندرومداست تا مایکروسافت با اطمینان خاطر به عرضه دستگاه‌های موبایل ورود کند. مشکل دستگاه اندرومدا این است که در حالت موبایل، صفحه نمایش آن برای اجرای نرم‌افزارهای سنتی ویندوز، خیلی کوچک است و از طرفی در پلتفرم مایکروسافت به اندازه کافی اپ‌های PWA و UWP برای رفع نیاز‌های یک دستگاه موبایل وجود ندارد.

اگر قرار بود دستگاه اندرومدا در سال آینده عرضه شود، مطئنا با مشکل کمبود اپ مواجه می‌شد، مانند اتفاقی که برای ویندوزفون رخ داد و همین مساله مرگ زود هنگامی را برای این دسته از دستگاه‌ها رقم می‌زد. مایکروسافت برای حل این مشکل، به سختی بر روی اپ‌های پروگرسیو وب حساب باز کرده است، اما این راه حل هم اندکی زمان می‌برد. در این میان مایکروسافت حرکت خود را با دستگاه بزرگ‌تر آغاز کرده است و از آن‌جا که این دستگاه، تلفن‌همراه نیست، حیات آن نیز بستگی به نرم‌افزارهای موبایلی ندارد. همین مساله، تولیدکنندگاه را قانع می‌کند که از این قالب دستگاه‌ها پیروی کنند.

اگر این قالب تولید سخت‌افزار، همه‌گیر شود، آنگاه مایکروسافت دست به عرضه نسخه جیبی آن خواهد زد. مایکروسافت قصد دارد با استفاده از اندازه بزرگ‌تر به دستگاه‌هایی به دو صفحه نمایش، فضای تنفس داده و در همین زمان پلتفرم PWA را تا حد امکان، بگستراند تا جایی که آن‌ها بتوان از مزایای دو صفحه‌نمایش به طور کامل بهرمند شد. احتمالا با گذشت یک یا دو سال، دستگاهی به شکل اندرومدا، منطقی‌تر خواهند بود. 

تا جایی که مشخص است، مایکروسافت زمان مشخصی را برای عرضه دستگاه اندرومدا در نظر ندارد. البته حتما بر روی این دستگاه کار می‌شود و قصد شرکت عرضه نهایی آن است اما تمام مسائل به میزان موفقیت سنتاورس و پلتفرم PWA بستگی دارد. حتی شایعاتی وجود دارد که مایکروسافت به استفاده از اپ‌های اندروید در دستگاه اندرومدا فکر می‌کند (اصلا قطعی نیست) تا با این وسیله خلا نرم‌افزاری در آن پلتفرم را جبران نماید. اما این مسأله هنوز در مراحل ابتدایی تصمیم‌گیری قرار دارد.

فعلا به نظر می‌رسد که سنتاورس اولین دستگاه تا شونده مایکروسافت باشد که سال آینده عرضه می‌گردد. این دستگاه جدید‌ترین قالب عرضه دستگاه‌های سرفیس از زمان عرضه سرفیس لپ‌تاپ در سال ۲۰۱۷ و اولین قالب بدیع دستگاه‌های ویندوزی از زمان عرضه دستگاه‌های ۲ در ۱ با سرفیس پرو، خواهد بود. سنتاورس همچنین اولین دستگاه مجهز به ویندوز کور اواس نام خواهد گرفت.

البته که تمامی اطلاعات و برنامه‌های آورده شده در این مطلب تا زمان عرضه نهایی دستگاه در سال آینده، ممکن است دستخوش تغییرات شود.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
RBM
پاسخ دهید چهارشنبه 28 آذر 1397

برعکس اتفاقا من منتظر همچین چیزی بودم. چون یه صفحه نمایش بالای 6 اینچ لازم داشتم. این قطعا خودش نه ولی دستگاه مشابهش مثلا از افسوس قطعا تو لیست خرید منه. شدیدا لازم دارم و اگه بتونم به جای موبایل اندرویدی یکی از این بگیرم لحظه ای تاخیر نمیکنم. خوب شد موبایل نخریدم. امیدوارم قبل اینکه دلار بشه یه ملیون پسته بشه دونه ای صد هزار تومن بیاد که بخرمش

علیرضا
پاسخ دهید پنجشنبه 29 آذر 1397

سلام همین دستگاه موبایل هم که اومد میتونست موفق باشه اما مناسبت در داخل مایکروسافت از اول خرید نوکیا مخالف داشت که متاسفانه قدرتسون هم بیشتر بود.

مجتبی
پاسخ دهید شنبه 1 دی 1397

من فقط به PC اعتقاد دارم اصلآ مفهومی نداره همه جا همه کار رو بشه انجام داد . وقتی PC داری میدونی که مجبور نیستی OS رو نصب کنی چیزی نصب میکنی که دوست داری و بهتر عمل میکنه هیچ وقت دیگه گول مایکروسافت رو نیمخورم . من با خرید 2 گوشی لومیا به اندازه کافی فهمیدم مایکروسافت مال این حرفها نیست بهتره به همون ویندوزی که روی PC و لپ تاپ نصب میشه ادامه بده اگر نوکیا نبود همون تعداد هم مایکروسافت فروش نمیکرد . در هر صورت هیچ وقت چیزی نخرید که محدودیتی برای شما ایجاد کنه . مایکروسافت باید نرم افزار کار کنه تا سخت افزار . همینطور که ال جی و سامسونگ بهتره برن وسایل خونه رو بسازن تا موبایل این حقیقت به زودی نوکیا هم بازار موبایل رو به دست میگیره .

RBM
پاسخ دهید شنبه 1 دی 1397

منظور شما رو متوجه نشدم آقا مجتبی. ولی این دستگاه با ویندوز فون کار نمیکنه. دقیقا به همین علت هم ترجیح داره به بقیه گزینه ها. چون دقیقا pc ه. فقط ابعادش کوچک و تا حدی جیبی شده. نمیدونم شما تا چه حد پیگیر اخبار روز هستین ولی مایکروسافت از سال 2015 به اینور صد و هشتاد درجه چرخیده. ویندوزفون و کالا های مشابه شکست هایی بودن که رئیس سابق مایکروسافت به وجود آورد. مایکروسافت از موقعی که ریاستش عوض شد فقط داره بهتر میشه. این دستگاه کامپیوتر دسکتاپ جیبیه نه یه موبایل گوشه گیر. این دستگاه هنوز نیومده پر تعداد ترین سیستم عامل جهان روشه نه یه سیستم عامل مشابه رقبا و با صفر درصد بازار. منم مثل شما دوتا ویندوزفون دارم و نباید می خریدمشون چون ساپورتشون تقریبا یه هفته بعد از خرید قطع شد. ولی اصلا شرایط ویندوز فون بالمر رو با ویندوز نادلا مقایسه نکنید. به لطف این آقا الان ویندوز در بازار تبلت هم جلو افتاده و اندروید و کنار زده. سرفیس امروز یه کالای بی کیفیت و نمونه تو خالی اجرا نیست. الان اپل دیگه نمیتونه با کیفیت سخت افزار مایکروسافت رقابت کنه. مشخصا میبینید که بخش لپتاپ و کامپیوتر اپل تقریبا تعطیله و اعداد ارقام اصلا به سود تبلت هاشون هم نیست. تنها بازاری که مایکروسافت توش سخت افزار رتبه اول نیست موبایله. که بعید میدونم حداقل با این حرکت شرایط ثابت بمونه. ایشالا که خیره بد به دلتون راه ندین.

مجتبی
پاسخ دهید شنبه 1 دی 1397

بله حرفهای شما درست میدونم چیپ جدید snapdragon برای windows 10 arm اومده اما فقط برای وب گردی و چند نرم افزار اقتصادی جواب میده مثلآ فوتوشاپ رو دیدم اجرا کرد اما باز هم باید شما موس و کیبورد دستتون باشه و باهاش کار کنید که ببینید چطور عمل میکنه . حرف من اینکه این جور device ها رو باید بعد از چند سال خرید کرد حداقل 2 سال یا 3 سال منم بدم نمیاد windows 10 pro توی جیبم باشه و همیشه با اینترنت متصل باشه اما وقتی این device ارزشمند میشه که بتونه کارهای من رو هم جوابگو باشه مثلآ توی دموی که از چیپ جدید snapdragon xc8 فکر کنم اسمش بود دیدم طرف گفت 2 تا مانیتور 4k ساپورت میکنه اما همونجا داخل microsoft edge رفت سایت یو تیوب و یک ویدیو رو با کیفیت 4k اومد پلی کنه کلآ هنگ کرد . منم قرار نیست برم انلاین video 4k ببینم اما از device که میگه dual 4k monitor support حداقل توقع بود که میشد داشت . در هر صورت جلو رفتن با تکنولوژی روز بد نیست اما نه اینکه موش آزمایشگاهی بشی . به نظر اول باید علم اینقدر بره جلو که PC رو بشه توی جب گذاشت اونجا منطقی هست . اما در حال حاظر میشه فقط گفت device هایی که کار راه انداز هستند نه اینکه قرار همه کاره باشن . در هرصورت امیدوارم چیپی که snapdragon شاید 3 سال دیگه بده کمی به قدرت laptop های امروزی نزدیکتر بشه اونجا من هم باید یکدونه بخرم .

RBM
پاسخ دهید سه شنبه 4 دی 1397

این مشکلی که شما دیدین اقا مجتبی بعید بمونه. حالا اون مورد 8cx رو نمیدونم. ولی قول به شما میدم خطایی که دیدین علتش بی تجربگی کوالکام در تولید دستگاه سخت افزاریه. اون تبلت کوالکام رو شاید نشه کامل قبول کرد ولی این دستگاه سرفیس که داره میاد برد اصلیش احتمال 99 درصد اینتله. به همین علت مطمئنم که شما رو هم راضی میکنه. هرچند من خودم شخصا ترجیح میدم حداقل در آینده برد اسنپدراگون کاملا جای سی پی یو اینتل و بگیره. فعلا در شرایط فعلی حرف شما کاملا درسته. و به همین علت پیشنهاد میکنم مدل اصلی سرفیس این دستگاه رو بگیرین. چون مناسبتونه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,