Surface Dual boot2

شاید برای دستگاهی مثل سرفس پرو ۴ که تمام پتانسیل خود را در ویندوز ۱۰ نشان می دهد، دلیل زیادی برای استفاده از سیستم عامل دیگری در کنار آن وجود نداشته باشد، ولی مواقعی به این قابلیت نیاز پیدا می کنید. اما این کار نیاز به کمی تنظیمات برای اجرا دارد، زیرا که به صورت پیش فرض برای اجرای سریع تر ویندوز، و هم‌چنین امنیت دستگاه، خاموش شده است. با ما همراه باشید تا با این آموزش، به نحوه ی اجرای  سیستم عاملی مانند لینوکس، و یا Remix OS، نگاه کوتاهی داشته باشیم.

برای شروع کار نیاز به تبلت سرفس، حافظه جانبی (در اینجا از فلش مموری استفاده می کنیم)، و ایمیج از سیستم عاملی که قصد اجرا کردن آن را داریم (فقط دقت داشته باشید که نسخه خاصی از ایمیج های لینوکس قابلیت اجرای زنده و بدون نصب (live CD) را دارند). مراحل این موضوع را به سه قسمت کلی تقسیم می کنیم:

 • آماده سازی فلش؛
 • آماده سازی سرفس؛
 • اجرای سیستم عامل از حافظه جانبی؛

آماده سازی فلش

برای قسمت اول می توانیم به چندین روش عمل کنیم، ولی دو روش مهم تر است، که شامل روشی که در سایت مایکروسافت توضیح داده شده است، و روش استفاده از نرم افزار Rufus. روش اول کمی سخت تر و البته بنیادی تر است، که برای بوتیبل کردن فلش استفاده می‌شود، و سپس می‌توانید هر سیستم عاملی را به داخل فلش انتقال داده و به وسیله آن سیستم را بوت کنید. اما در اینجا بنده از روش دوم که راحت تر و مطمئن تر است، استفاده می کنم.

مراحل بوتیبل کردن فلش با استفاده از برنامه Rufus:

 1. دانلود جدیدترین نسخه برنامه از سایت سازنده.
 2. اتصال فلش با حداقل ۸ گیگابایت حافظه و بدون اطلاعات مهم (اطلاعات تماما پاک می شود)، به رایانه.
 3. اجرای برنامه و انتخاب ایمیج سیستم عامل مورد نظر با استفاده از آیکون دیسک و درایو، در قسمت پایینی کادر برنامه.
 4. قرار دادن نوع پارتیشن بندی بر روی GPT و برای سیستم UEFI. (استانداردهای GPT و MBR برای پارتیشن بندی فلش، در زمانی که قصد Bootable کردن فلش را دارید، استفاده می شود. GPT استانداردی جدیدتر و در حال جایگزینی MBR است. این استاندارد مزایای زیادی نسبت به MBR دارد ،که در اینجا تفاوت آن را می خوانید. اما برای انتخاب نوع فرمت کردن فلش از این گزینه استفاده می کنیم. زیرا که توسط همه سیستم عامل های جدید شناسایی می شود. ولی اگر مطمئن نیستید که دستگاه شما از GPT پشتیبانی می کند یا خیر، از گزینه MBR استفاده کنید.)
 5. شروع برنامه و صبر تا اتمام مراحل کار.

Rufus

در انتها فلش شما با قابلیت بوت شدن سیستم عامل مورد نظرتان آماده است. دقت داشته باشید بسته به انتخاب نوع پارتیشن بندی فلش، تنها می توانید در دستگاه های خاصی از آن استفاده کنید، و در اینجا به دلیل اینکه دستگاه ما سرفس است، از پارتیشن بندی GPT استفاده کردیم.

آماده سازی سرفس

در اینجا به روش توضیح داده شده در قسمت پشتیبانی سایت مایکروسافت عمل می کنیم:

 1. سرفس خود را خاموش کنید.
 2. وقتی که دستگاه کاملا خاموش شد، دکمه افزایش صدا را نگه دارید.
 3. در حین نگه داشتن دکمه افزایش صدا، کلید پاور را زده و رها کنید.
 4.  تا زمانی که لوگو Surface را ندیده اید، دکمه افزایش صدا را نگه دارید. پس از آن شما صفحه UEFI دستگاه خود را می بینید.صفحه UEFI سرفس پرو 4برای ادامه کار بر روی دستگاه های سرفس پرو ۳ و سرفس ۳ به مرحله ۵ بروید. (قضیه کمی برای سرفس پرو ۴ متفاوت است، که در سایت مایکروسافت اشاره نکرده است، ولی در ادامه همراه با آموزش برای سرفس پرو۳ و سرفس ۳، به آن نیز می پردازم.)
  برای ادامه کار در دستگاه های سرفس پرو ۱ و۲ به مرحله ۹ بروید.
 5. گزینه Configure Alternate System Boot Order را انتخاب کنید. (در سرفس پرو۴ به برگه Boot Configuration بروید، در آن جا ترتیب بوت دستگاه در کادری مشخص است. با کلیک برروی گزینه USB Storage و کشیدن آن به بالای لیست، می توانید اولویت را به فلش بدهید.)
 6. یکی از کارهای زیر را انجام دهید:
  در سرفس پرو ۳: انتخاب USB> SSD.
  در سرفس ۳: انتخاب Network> USB> SSD.صفحه تعویض اولویت بوت دستگاه
 7. Exit Setup را انتخاب کنید. (در سرفس پرو ۴ شما می توانید مراحل بعد را نیز همین جا انجام دهید. به برگه Security رفته و بر روی Change Configuration کلیک کنید. در اینجا گزینه None را انتخاب کنید. حالا Next را زده و به برگه Exit رفته، در اینجا از محیط UEFI خارج شوید. تنظیمات صورت گرفته ذخیره می شوند. کار برای سرفس پرو ۴ تمام است.)
  گزینه Yes را برای ذخیره تنظیمات و ریستارت دستگاه، انتخاب کنید.صفحه حذف Secure Boot
 8. برای سرفس پرو ۱و ۲ (برای سرفس پرو ۳ اجباری نیست.)
 9. انتخاب Secure Boot Control.
 10. انتخاب Disable. این انتخاب به سرفس اجازه می دهد که در زمان بوت، به دنبال قطعه ای به غیر از SSD دستگاه، برای بوت شدن، کاوش کند. نکته: این تنظیم ممکن است باعث عوض شدن چهره روشن شدن ابتدایی دستگاه شود.
 11. انتخاب Exit Setup.
 12. انتخاب Yes برای ذخیره تنظیمات و ریستارت شدن دستگاه.

اجرای سیستم عامل

نکته: در زمانی که دستگاه را به این تنظیمات تغییر دادید، دقت داشته باشید که قطعه دیگری به غیر از فلش مورد نظرتان به دستگاه متصل نباشد، به دلیل اینکه سرفس سعی می کند از آن ها نیز برای بوت شدن استفاده کند.

نکته: اگر نمی خواهید که سرفس به وسیله فلش راه اندازی شود، دقت کنید که در ابتدای روشن شدن دستگاه، فلش به آن متصل نباشد.

شما اگر از سرفس پرو ۳ و ۴ و سرفس ۳ استفاده می کنید، فقط باید قبل از روشن کردن دستگاه، فلش را به دستگاه متصل کنید و دستگاه به وسیله آن راه اندازی می شود (اگر تنظیمات را به درستی انجام داده باشید و فلش نیز به درستی بوتیبل شده باشد).

اگر از دستگاه های سرفس پرو ۱ و ۲ استفاده می کنید:

 1. دستگاه را خاموش کنید.
 2. فلش بوتیبل شده را به دستگاه متصل کنید.
 3. کلید کم کردن صدا را فشار داده و نگه دارید.
 4. در زمانی که کلید کم کردن صدا را نگه داشته اید، کلید پاور را فشار داده و رها کنید.
 5. وقتی لوگو Surface پدیدار شد، کلید کم کردن صدا را رها کنید.
 6. طبق دستورالعمل هایی که به شما نشان داده می شود، عمل کنید، تا دستگاه فلش را راه اندازی کند.

سخن پایانی

در حین انجام این تست بنده برای آزمایش از سیستم عامل ابونتو ۱۶.۰۴  نسخه ۶۴ بیتی استفاده کردم. و البته پس از آن سیستم عامل Remix OS را نیز برای اجرای اندروید بر روی سرفس، امتحان کردم. چند نکته را در مورد این تجربه با شما در میان می گذارم:

 1. اگر در قسمت UEFI و در برگه Security، گزینه TPM را خاموش کنید، و البته قبل از آن دستگاه شما در حال رمزگذاری شده باشد، باعث می شود که پس از آن که دستگاه خود را به حالت اول برگردانید و قصد اجرای ویندوز را کرده اید، از شما رمز حافظه دستگاهتان را مطالبه کند. البته این رمز از طریق ایمیل تنظیم شده بر روی دستگاه قابل دریافت است، و می توانید آن را پیدا کرده و دستگاه را راه اندازی کنید.
 2. سیستم عامل ابونتو ۱۶.۰۴ و حتی نسخه جدیدتر آن نیز، از سرفس پرو ۴ (بقیه سرفس ها توسط بنده تست نشده اند) پشتیبانی نمی کنند، و تایپ کاور و قابلیت لمسی دستگاه از کار می افتد. به دلیل همین موضوع اگر قصد استفاده از ابونتو را دارید، باید از موس و  صفحه کلید خارجی استفاده کنید. البته با مراجعه به اینجا می توانید دستگاه را تا حدودی آماده کرده، و این قابلیت ها را به آن برگردانید. ضمنا این نسخه برای صفحات با رزولوشن بالا، بهینه نشده بود، و آیکون ها کمی ریز دیده می شوند.Linux Ubonto بر روی سرفس پرو 4
 3. در زمینه اجرای سیستم عامل Remix OS و تجربه اندروید، می توانم بگویم که از حالت شبیه سازی شده بر روی ویندوز سریع تر و بهتر عمل می کند، اما در سرفس پرو ۴ (طبق گفته کاربران در سرفس پرو ۳ مشکلی وجود ندارد)شما قابلیت لمسی دستگاه را از دست می دهید. اما تایپ کاور به خوبی کار می کند. البته در مجموع تجربه کاملی از اندروید (به دلیل پردازنده دستگاه) نخواهید داشت، و بسیاری از برنامه ها به درستی کار نمی کنند.اجرای Remix OS بر روی سرفس پرو 4

در مجموع هدف این آموزش، آشنایی شما با نحوه انجام این کار، و ضمنا آشنا کردن شما با مشکلاتی که اجرای سیستم عامل های دیگر بر روی سرفس دارد، بوده است. اگر پیشنهادی دارید، و یا در آموزش مشکلی پیدا کرده اید، با ما و دوستانتان در میان بگذارید، تا همگی اطلاعات موثق تری جمع آوری کنیم.

16 پست
محمد به آبادی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
archangel
پاسخ دهید یکشنبه 7 شهریور 1395

پست خیلی خوبی بود، خصوصا قسمت سخن پایانی که نتیجه ی کار رو گفته بود… برای سرفیس پرو ۴ من از DuOs به عنوان شبیه ساز اندروید استفاده کردم و برای تاچ مشکلی پیش نیومد اما بعد از مدتی استفاده یه کوچولو باگ پیدا کرده بود، حالا اگر کسی تونست از remix os استفاده کنه و تاچ هم خراب نشه لطفا اطلاع بده !!

Saber
پاسخ دهید یکشنبه 7 شهریور 1395

نمیشه اونو بصورت دوال بوت نصب کرد؟
اجرا شدن بصورت لایو که بدرد نمیخوره

  محمد به آبادی
  پاسخ دهید یکشنبه 7 شهریور 1395

  برای نصب سیستم عامل دومی بر روی حافظه، باید ابتدا پارتیشن جدیدی ایجاد کنید. بعدش بسته به سیستم عامل روش متفاوتی لازمه که سخت نیست.

mehdi
پاسخ دهید یکشنبه 7 شهریور 1395

سلام،،من سرفیس پرو ۲ دارم ،، یه درایو ۲۰ گیگ fat 32 ساختم و بعد اخرین ورژن remix os رو نصب کردم و به صورت دوال بوت استفاده میکنم ،، به نظرم کاملا بی نقص و روونه ،،به گوگل پلی هم وصله و کلش بازی میکنم .. من که ایراد خاصی ندیدم کاملا هم با تاچ سازگاره،،،البته تو لین ورژن وای فای بعضی وقتا بازی در میاره که این باگ هم فیکس بشه عالی میشه

علی
پاسخ دهید دوشنبه 8 شهریور 1395

سلام فقط روی سرفیس میشه انجام. داد یا با پی سی های خونگییم میشه انجام بدیم ؟

  محمد به آبادی
  پاسخ دهید دوشنبه 8 شهریور 1395

  سلام علی عزیز. قسمت اول برای آماده کردن فلش مموری، تقریبا مشترکه، البته اگر سیستم شما خیلی قدیمی نباشد، که اگر قدیمی است باید فلش مموری را برای غیر از UEFI پارتیشن بندی کنید، که گزینه اول در برنامه Rufus محسوب می شود. برای بوت شدن از فلش مموری هم بسته به سیستم کمی متفاوت است، ولی هردو سیستم عامل Remix OS و لینوکس به راحتی در سیستم خانگی قابل اجرا هستند.

morti_toop
پاسخ دهید سه شنبه 9 شهریور 1395

سلام.دوستان من سیستم عامل remix os رو روی سرفیس ۳ به صورت بوت دوگانه نصب کردم ولی چون با صفحه لمسی سرفیس ۳ سازگار نبود. پاکش کردم .حالا هر کار میکنم در زمان بوت بازم گزینه remix os رو میاره چیکار کنم که مستقیم وارد ویندوز شه.لطفا راهنمایی کنید ممنون.

omid
پاسخ دهید جمعه 26 آبان 1396

سلام خسته نباشید
یک سوال داشتم ممکنه با آموزش اینجا ارتباطی نداشته باشه ولی ممنون میشم کمک کنید
موقعی که سرفیس پرو 3 رو روشن می کنم وقتی لوگو سرفیس میاد صفحه قرمز رنگ هستش تا زمانی که ویندوز بوت میشه می خوام کمک کنید رنگ صفحه رو مشکی کنم نمی دونم چیکار کنم چون وقتی روشنش می کنم تو ذوقم میزنه تو رو خدا کمک کنید

علی
پاسخ دهید یکشنبه 17 شهریور 1398

سلام.دو تا سوال دارم اول اینکه بعد از اینکه سیستم رو ریست کامل کردم روی درایو c علامت قفل باز و علامت هشدار هست معنی این چیه و چجوری حلش کنم .دومین سوال هم اینکه چجوری پارتیشن بندی کنم .میخوام درایو c جدا باشه و یه درایو دیگه ایجاد کنم.فایل ریکاوری هم که خدود ۵ گیگ بود از سایت مایروسافت دان کردم ولی مث نصب ویندوز پی سی پارتیشن نخواست.از کجا پارتیشن بندی کنم یا با چه برنامه ای؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,