_سرفیس پنل جدید

مقایسه دو نسخه Core i5 و Core i7 سرفس لپ تاپ Core i7 یا Core i5؟ مسئله این است

سرفس لپ تاپ را باید اولین تلاش مایکروسافت در زمینه ساخت یک لپ تاپ کاملا کلاسیک دانست. گزینه های سخت افزاری متعددی برای خرید این محصول در اختیار مشتری است، اما شاید برای بسیاری از کاربران این سوال مطرح شده باشد، که کدام کانفیگ سخت افزاری برای من مناسب تر است؟ در این نوشتار قصد پاسخ دهی به این سوال را داریم.

یکی از مهمترین اجزا سخت افزاری هر کامپیوتر پردازنده آن است. سرفس لپ تاپ در این زمینه دو انتخاب را پیش روی شما قرار داده است. این لپ تاپ به نسل هفتم پردازنده های اینتل Core i5 و Core i7 مجهز شده است. گزینه Core i7 بالطبع قیمت بالاتری دارد، اما مسئله اصلی این است که این پردازنده قوی تر چه تاثیراتی بر عمر باتری دارد؟ به خصوص که یکی از نکات بسیار مثبت سرفس لپ تاپ عمر باتری بالای آن است. آیا قیمت بالاتر این مدل ارزش هزینه بیشتر را دارد یا خیر؟

مقایسه کارکرد سرفس لپ تاپ Core i7

سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 اینتل از حداقل قیمت ۱.۵۹۹ دلاری شروع می‌شود، مدل پایه از ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره سازی به‌همراه ۸ گیگابایت رم بهره مند است. مشخصات مشابه را در سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i5 نیز می‌توان تهیه کرد. بد نیست یادآوری کنیم که سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 به همراه ۱۶ گیگابایت رم و ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی نیز با قیمت ۲.۱۹۹ دلار قابل خرید است.

مهمترین تفاوت بین نسخه Core i5 و Core i7 را باید سرعت کلاک فرکانس های توربو و گرافیک قدرتمند اینتل آیریس پلاس ۶۴۰ دانست. این دو مورد باعث شده اند تا نسخه Core i7 به گزینه ای ایده آل برای کاربرانی که قدرت بالاتری را نیاز دارند بدل گردد. در مشخصات سخت افزاری مشابه یعنی ۸ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره سازی، نسخه Core i7 هزینه ۳۰۰ دلاری بیشتری را روی دستان شما خواهد گذاشت.

برای مقایسه دقیق تر جزییات این دو پردازنده لازم است به جدول زیر نگاهی داشته باشیم:

دسته بندیCore i5-7200UCore i7-7660U
تعداد هسته هادودو
تعداد رشته هاچهارچهار
توان مصرفی15 وات15 وات
فرکانس پایه2.5 GHZ 2.5 GHZ
حداکثر فرکانس توربو3.10 GHZ4 GHZ
حافظه کش3 مگابایت اسمارت کش4 مگابایت اسمارت کش
گرافیکIntel HD 620Intel Iris Plus 640

برای بررسی دقیق تر تفاوت توان پردازشی دو نسخه Core i7 و Core i5 سراغ بنچمارک Geekbench 4.0 می‌رویم. در این تست تفاوت زیادی بین دو نسخه وجود دارد. نکته جالبی که در جدول زیر دیده می‌شود امتیاز بالاتر سرفس لپ تاپ Core i7 در قیاس با سرفس پرو ۲۰۱۷ است که علی رغم وجود پردازنده مشابه امتیاز بالاتری را کسب کرده است، این مسئله احتمالا به دلیل تنظیم توان در حالت بیشتر ایجاد شده است.

هنگامی که به‌سراغ مقایسه پردازنده گرافیکی این دو نسخه می‌رویم، نسخه Core i7 به شدت دست بالاتر را دارد. این نسخه به لطف برخورداری از کارت گرافیک مجتمع Iris Plus 640 پاسخ بهتری به نیازهای گرافیکی شما خواهد داد. تعداد واحدهای اجرایی Iris Plus 640 دو برابر (۴۸ واحد) نسخه دیگر است و از ۶۴ مگابایت eDRAM بهره می‌برد. eDRAM تضمین بسیار خوبی برای عملکرد گرافیکی روان تر این کارت گرافیک است و خلا فقدان آن در Intel HD 620 کاملا محسوس است. البته این افزایش توان گرافیکی به افزایش قیمت هم منتهی می‌شود چرا که قیمت چیپ حافظه eDRAM به هیچ عنوان پایین نیست. از سوی دیگر حداکثر فرکانس دینامیک Iris Plus 640 بیشتر از Intel HD 620 است. (۱.۰۰ گیگاهرتز در مقابل ۱.۱۰ گیگاهرتز). تمام این موارد باعث شده تا عملیات ممیز شناور در ثانیه (فلاپس) نسخه Core i7 از ۳۸۴ به ۷۳۰ افزایش پیدا کند.

در ادامه می‌توانید امتیاز بنچمارک عملکرد گرافیکی سرفس لپ تاپ Core i7 را در قیاس با دیگر اعضا خانواده سرفس مشاهده کنید:

همانطور که مشاهده می‌کنید عملکرد Iris Plus 640 در قیاس با رقبا هم خانواده بسیار خوب است و تنها سرفس بوک به لطف بهره گیری از کارت گرافیک مجزا توانسته آن را پشت سر بگذارد. چیپ گرافیکی مجتمع Intel Iris Plus 640 در قیاس با Intel HD 620 که سرفس لپ تاپ Core i5 به‌کار رفته عملکرد به مراتب بهتری را از خود نشان داده است.

اکنون سراغ بنچمارک PCMark می‌رویم که مجموع عملکرد GPU و CPU را آزمایش و امتیاز دهی می‌کند، در این تست سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 توانسته دیگر رقبا هم خانواده از جمله سرفس پرو جدید را شکست دهد.

یکی دیگر از موارد مهم در هر کامپیوتر کیفیت و قابلیت فضای ذخیره سازی آن است. سرفس لپ تاپ مانند دیگر اعضا خانواده سرفس از فضای ذخیره سازی SSD بهره می‌برد، متاسفانه سرعت خواندن و ثبت اطلاعات در سرفس لپ تاپ در قیاس با دیگر اعضا خانواده سرفس ضعیف تر است، این مسئله حتی در مورد نمونه ای که از پردازنده Core i7 برخوردار است نیز صدق می‌کند.

مدل Core i7 با ۲۵۶ گیابایت حافظه درونی از فضای ذخیره سازی مشابه نمونه Core i5 بهره مند است. مایکروسافت در هر دو مدل از SSD ساخت شرکت توشیبا با مدل THNSN0256GTYA استفاده کرده است. در حال حاضر ما نمی‌دانیم که در نمونه ۵۱۲ گیگابایتی از SSD ساخت توشیبا استفاده شده است یا اینکه ردموندی ها از محصول شرکت دیگری استفاده کرده اند. اما با توجه به قابلیت تطبیق پذیری درایو های حالت جامد با توجه به حجم فضای ذخیره سازی، مطمئنا نمونه ۵۱۲ گیگابایتی از نمونه ۲۵۶ گیگابایتی که ما استفاده کردیم سریع تر خواهد بود.

البته باید توجه داشت که نتایج بنچمارک ها شاید در کاربری روزمره نمود چندانی پیدا نکنند، برای مثال هنگام اجرای بازی ها، اپلیکیشن ها یا سیستم عامل، تفاوت این اعداد نمود چندانی پیدا نخواهد کرد و این اختلاف سرعت دیده نخواهد شد، این اختلاف زمانی پررنگ می‌شود که اقدام به جابجایی حجم زیادی از اطلاعات بکنید، در این صورت البته که SSD سریعتر زمانی به مراتب کمتری را از شما خواهد گرفت.

در مجموع برای جمع بندی نتایج این بنچمارک ها باید اشاره کنیم که سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 هم به لحاظ توان پردازشی و هم به لحاظ قدرت کارت گرافیک قادر است نمونه Core i5 را به سادگی پشت سر گذارد که البته مسئله کاملا قابل پیش بینی بود.

یکی از موارد جالب دیگری که در این تست ها مشخص شد، امتیاز بیشتر سرفس لپ تاپ در قیاس با سرفس پرو جدید بود، علت این نتیجه را باید در طراحی دو دستگاه جستجو کرد، به سرفس پرو طراحی به مراتب ظریف تر و نازکتری در قیاس با سرفس لپ تاپ دارد، این مسئله باعث شده تا تا به‌صورت پیش فرض در حالت پر مصرف تر و قدرتمندتر قرار گیرد. اکنون بهتر است تا سرفس لپ تاپ را در شرایط پرفشار قرار دهیم تا کارکرد آن را بهتر مشاهده و بررسی کنیم.

آزمایش فشار بر پردازنده سرفس لپ تاپ Core i7

مدیریت دمای پردازنده یکی از چالش های همیشگی شرکت های سخت افزاری بوده است. در این آزمایش قصد داریم تا ببینیم که مایکروسافت چه میزان پردازنده Core i7 را در سرفس لپ تاپ محدود کرده و آیا این اقدام لازم بوده است یا خیر؟

برای پیدا کردن پاسخ این پرسش برنامه Intel XTU را جهت تحت فشار قرار دادن پردازنده به مدت ۳۰ دقیقه اجرا کردم. این آزمایش را روی هر دو نمونه سرفس لپ تاپ یعنی Core i7 و Core i5 انجام دادم، برای اطمینان از دریافت بهترین نتیجه ممکنه، هر دو لپ تاپ را به برق وصل کردم و بخش مدیریت پاور دستگاه گزینه Best Performance را انتخاب کردم.

نتیجه این آزمایش بسیار جالب است، مایکروسافت این دو پردازنده را به لحاظ دمایی محدود نکرده است، اما برای موارد ویژه یک سیستم محدود کننده توان را در نظر گرفته است، این سیستم تعبیه شده تا دستگاه از حدی بیشتر گرم نشود. به عبارت دیگر زمانی که دمای دستگاه از حدی بیشتر شود محدودیتی برای پردازنده درنظر گرفته می‌شود و این محدودیت مستقیما پردازنده را هدف قرار نداده است.

محدودیت گرمایی پاسخی به دمای بیش از حد پردازنده است. زمانی که دمای پردازنده از حدی بیشتر می‌شود، سرعت پردازش کاهش یافته تا دما کمتر شود. بنابراین محدودیت دمایی، نوساناتی را در پردازش ایجاد می‌کند، در حالی که محدود کردن توان پزداشی، محدودیتی پیوسته را ایجاد می‌کند.

باید یادآور شویم که تقریبا تمامی لپ تاپ ها در دماهای خاصی این کار محدودیت را القا می‌کنند. بنابراین در یک کلام هرجه دمای اتاقی که سرفس لپ تاپ در قرار دارد پایین تر باشد پردازنده قادر است به فرکانس های بالاتری برسد، به همین علت برخی از کاربران یک خنک کننده را در پشت سرفس پرو خود از طریق درگاه USB متصل می‌کنند تا دمای کلی دستگاه کاهش یابد.

در آزمایش ما زمانی که پردازنده Core i7 به‌صورت کامل درگیر بود دمایی در حدود ۲۶ درجه سانتیگراد ایجاد کرد و فرکانس کاری آن چیزی بین ۳.۲ تا ۳.۶ گیگاهرتز بود که کاملا مناسب و راضی کننده است. پردازنده Core i7 با نرخ توان ۱۵ واتی تنظیم شده است که البته در حالت توربو به میزان بیشتری می‌تواند برسد، توان پردازنده در مدت آزمایش نیم ساعته ما بین ۱۱ تا ۱۶ وات نوسان داشت.

من در ادامه تست مشابهی را هنگام روشن بودن سیستم تهویه اتاق انجام دادم که نتیجه حتی از این بهتر شد.

دما و صدای فن در سرفس لپ تاپ Core i7

طبیعتا توان بالاتر به معنی دمای بالاتر می‌تواند باشد، بنابراین اصلا عجیب نیست که سرفس لپ تاپ Core i7 در قیاس با نمونه Core i5 در دمای بیشتر کار کند.

بخش زیرین آلومینیومی، بخش مرکزی کیبورد و البته بخش خروجی هواکش دستگاه، سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 از سایر نقاط گرمتر می‌شود. البته این دما به هیچ وجه بیش از حد نیست، اما زمانی که پردازنده به مدت نیم ساعت و به‌صورت ۱۰۰ درصد مشغول است، دمایی بیش از نمونه Core i5 ایجاد می‌کند.

البته باید توجه داشت در کارکرد روزمره و معمولی این دما به هیچ عنوان ایجاد نخواهد داشت و هر دو لپ تاپ عموما در دمای زیر ۳۸ درجه کار می‌کنند که کاملا مناسب و خوب است.

صدای فن سرفس لپ تاپ Core i7 در قیاس با نمونه Core i5 بیشتر است، اما این صدا به مراتب از صدای فن سرفس پرو ۳ و سرفس پرو ۴ کمتر است، چرا که هنگام اجرای آزمایش نیم ساعته استرس پردازنده صدای فن سرفس پرو ۴ کاملا قابل شنود بود، اما سرفس لپ تاپ از این حیث بهبود چشمگیری را داشته است. باید توجه داشت که سرفس لپ تاپ Core i7 به هیچ وجه دستگاه پرصدایی نیست، اما مدل Core i5 به حدی بی صدا کار می‌کند، که در حین انجام آزمایش نیم ساعته استرس پردازنده برای شنیدن صدای فن لازم است تا گوش خود را کنار خروجی هواکش دستگاه بچسبانید تا صدایی شنیده شود.

در دنیای واقعی و کارکرد معمولی، مثلا مرور وب، اجرای اپلیکیشن های استور، یا حتی هنگام اجرای بازی و یا ویرایش سبک ویدیو، این دو دستگاه را باید ساکت ترین دستگاه های روی زمین دانست. اگر بی صدا بودن دستگاه برای شما مهم است، نمونه Core i5 گزینه بهتری به شمار می‌آید چرا که این دستگاه به حدی ساکت کار می‌کند که گویی فاقد فن است.

عمر باتری سرفس لپ تاپ Core i7 بسیار عالی است

آزمایش طول عمر باتری یک کامپیوتر به دلیل فناوری پلکانی خاص اینتل بسیار سخت است، چرا که میزان عمر باتری کاملا وابسته به تک تک پردازش هایی است که در حال انجام است. اگر شما از تمامی توان دستگاه استفاده کنید باتری در عرض چند ساعت خالی خواهد شد، این شرایط البته مطمئنا در استفاده رایج کاربران هیچ گاه ایجاد نخواهد شد.

من در آزمایش هایی که انجام داده تفاوت فاحشی بین عمر باتری نمونه Core i7 و Core i5 پیدا نکردم، ریشه این مسئله را باید در یکی بودن کارهایی که با هردو دستگاه انجام می‌دادم جستجو کرد. مهمترین کارهایی که من روزانه با کامپیوتر انجام می‌دهم عبارتند از: مرور وب با مایکروسافت اج، استفاده از اپلیکیشن های استور نظیر توییتر، استفاده از مایکروسافت ورد، ادوبی فتوشاپ المنتز، اسلک و GroupMe. هیچ کدام از این کارها باعث نمی‌شوند تا پردازده Core i7 برای مدت طولانی به سقف فرکانس ۴ گیگاهرتزی برسد.

در استفاده روزمره باتری سرفس لپ تاپ Core i7 کفاف هشت ساعت کار را داد و البته گاهی بیش از این هم مرا همراهی می‌کرد. بد نیست اشاره کنم که در این روزها وای فای هنگام کار همیشه روشن بود و روشنایی صفحه نمایش روی ۴۰ درصد تنظیم شده بود. درست مانند نمونه Core i5 من هنگام استفاده از سرفس لپ تاپ Core i7 هیچ گاه نیازی به حمل شارژر پیدا نکردم، که از این حیث بسیار امیدوار کننده است.

مایکروسافت هنگام معرفی سرفس لپ تاپ وعده ۱۴.۵ ساعت عمر باتری را داد، ادعایی که درست است اما خوب این میزان عمر باتری صرفا هنگام پخش پشت سرهم ویدیو بدون هیچ گونه اتصال وای فای و بلوتوث به‌دست آمده است. هر کاربری هم که این تست را مجددا انجام دهد به نتیجه مشابه با آزمایش مایکروسافت خواهد رسید. اما خوب در کاربری روزمره کارکرد مطمئنا محدود به پخش ویدیو نخواهد بود.

برای بررسی عملکرد دقیق تر عمر باتری سراغ آزمون ویژه ای رفتیم، با استفاده از بنچمارک PCMark پردازنده و کارت گرافیک مورد استفاده پیاپی قرار می‌گیرند، این بنچمارک وظایفی نظیر ویرایش عکس، تماس ویدیویی، مرور وب و دیگر موارد را روی دستگاه شبیه سازی می‌کند، تا کارت گرافیک و پردازنده به‌ صورت پیوسته مشغول باشند. این فرآیند تا جایی ادامه می‌یابد که باتری به ۲۰ درصد برسد. در این آزمایش نور صفحه نمایش روی ۵۰ درصد قرار گرفته بود و برنامه مصرف انرژی دستگاه در حالت پیش فرض “توصیه شده” بود. نتیجه به‌دست آمده در این آزمایش بسیار جالب است که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

نمونه Core i7 15 دقیقه بیشتر دوام آورد، علت این امر احتمالا قدرت بالاتر آن و در نتیجه امکان اتمام پردازش ها به‌صورت سریع تر و صرف زمان کمتر در حالت اوج پردازش است. در سرفس لپ تاپ دو پردازنده Core i5 و Core i7 فرکانس پایه مشابهی دارند. باید توجه داشت که با پایان یافتن این آزمایش باتری هر دو دستگاه هنوز ۲۰ شارژ در خود دارد، که با این میزان می‌تواند مدتی بیشتر یا شاید هم یک ساعت دیگر دوام آورد، به ویژه در صورت فعال شدن حالت ذخیره باتری.

در ادامه باید یادآوری کنیم که نتایج این آزمایش در حالتی که تمام توان پردازشی مورد استفاده قرار گرفته بود، به‌دست آمده است و مطمئنا هیچ کاربری در کارکرد روزمره خود این شرایط را تجربه نخواهد کرد.

نتیجه نهایی: سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 حقیقتا شگفت انگیز است

هنگام آزمایش سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 نکات بسیار جالبی را به‌دست آوردیم. سرعت پردازشی این نمونه از مدل Core i5 به مراتب بیشتر است، البته این تمام ماجرا نیست به لطف وجود گرافیک مجتمع  Iris Plus 640 سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 بسیار شیرین تر از برادر ضعیف تر خود است.

از سوی دیگر علی رغم اینکه پردازنده Core i7 در طی آزمایش با میانگین فرکانس ۳.۵ گیگاهرتز کار کرد، دمای دستگاه به هیچ عنوان به میزان آزار دهنده ای نرسید.

صدای فن مدل Core i7 از نمونه ضعیف تر بیشتر است، اما میزان صدای آن همچنان کمتر از سر و صدای لپ تاپ های موجود در بازار است. باید تاکید کنیم که صدای فن سرفس لپ تاپ Core i7 هنگام استفاده معمولی شنیده نخواهد شد و زمانی که پردازنده در شرایط پر استرس و فشار قرار می‌گیرد صدای آن بلند خواهد شد که البته چندان زیاد هم نیست.

در نهایت از حیث طول عمر باتری، دو مدل Core i7 و Core i5 تا حدود زیادی مشابه هم هستند، البته همان طور که مشاهد کردید، در نتیجه بنچمارک مدل Core i7 تا حدی موفق تر بود.

علی رغم تمامی این موارد پاسخ به این سوال که آیا مدل Core i7 ارزش پرداخت بیشتر را دارد یا خیر، مسئله ای است که هر فرد خود باید بدان پاسخ دهد. به هر صورت مدل Core i5 قادر است پاسخ نیازهای بیشتر کاربران را بدهد و در عین حال گرما، صدا و مهمتر از همه هزینه کمتری را به همراه خواهد داشت.

کاربرانی نظیر گرافیست های حرفه ای، مهندسان یا افرادی که مایل به داشتن قدرتمندترین دستگاه بازار هستند، باید سراغ سرفس لپ تاپ با پردازنده Core i7 بیایند. شما کدام یک از این دو مدل را برای کار خود مناسب تر می‌دانید؟ آیا برای خرید سرفس لپ تاپ برنامه ریزی کرده اید؟

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,