microsoft-surface-phone-mockup-january-2016

در حالی به نیمه سال ۲۰۱۶ نزدیک می شویم که اخبار نا امید کننده ای از تجارت موبایل مایکروسافت و استراتژی مبهم آن در این بازار، به گوش می رسد، اما هنوز یک روزنه امید برای کسانی که نمی‌خواهند گوشی های اندروید و iOS در دست بگیرند وجود دارد: مایکروسافت سرفس فون. با این که مایکروسافت هیچ گونه تاییدیۀ رسمی در این زمینه ارائه نکرده است، ولی هر روز اخبار جدیدی در اینترنت منتشر می شود. پس بیایید با هم به تمام شایعات در این زمینی، نگاهی بی اندازیم.

بعد از آن که خط تولید دستگاه های دو در یک سرفس به عنوان دستگاهی با مهندسی بسیار پیشرفته با موفقیتی چشمگیر همراه شد، معقول به نظر نمی‌رسد در عصر تلفن های همراه و با این بازار گسترده، مایکروسافت از ارائه دستگاه سرفس فون امتناع ورزد. اما در حال حاضر تنها شایعات هستند که هر روز خود را نمایان می کنند و تنها زمان است که حقیقت را آشکار خواهد نمود.

 ظاهر دستگاه:

ظاهر دستگاه احتمالا در خور افرادی طراحی می شود که به دنبال یک طراحی خاص و بالا رده هستند. مانند پرچم داران سامسونگ یا اپل، سرفس فون نیز با طراحی لوکس و منحصر به فرد به بازار عرضه خواهد گردید. البته در این میان طراحی هایی هم با نام طراحی های لو رفته، به بیرون درز کرده است. عکس هایی که البته بسیار ی از المان های شاخص تلفن های لومیا را به ارث برده اند.

Microsoft-Surface-Phone-Rumours-Windows-10-Mobile-Redstone-Update-Leaked-Render-First-Glimpse-At-Surface-Phone-Device-UK-Release-554415

یکی از طرح های مفهومی که در شبکه اجتماعی Baidu متعلق به کشور چین، بسیار به اشتراک گذاشته شده است. این طرح بیشتر شبیه به یک گوشی نوکیا لومیا ۸۳۰ با تایپ کاور است.
surface Conceptیکی از شایع ترین طراح های مفهومی از سرفس فون

یکی از شایع ترین موارد در تمامی این طراحی ها مفهومی این است که بسیاری از ویژگی های سخت افزار های ساخت مایکروسافت را به امانت گرفته اند. این مسأله نشان می دهد که طراحی مایکروسافت به طراحی قابل شناسایی و امضا دار تبدیل شده است. گوشی های لومیا همیشه جایگاه برجسته در میان طراحی های رایج تلفن همراه داشته و سرفس های ۲ در ۱ مایکروسافت طراحی رایانه ها را به اوج خود رسانده است (و این بزرگ ترین دلیلی است که ما می خواهیم یک تلفن همراه ویندوزی با استاندارد های طراحی سرفس داشته باشیم).

از طرف دیگر همیشه در طراحی سرفس خلاقیت ها و ابداعاتی وجود داشته است که دیگر سازندگان سخت افزار را مجاب به پیروی از طراحی مذکور می نموده است. در واقع این پایه نگه دارنده و قلم نبوده اند که سرفس را خاص کردند. به عنوان مثال سرفس بوک را در نظر بگیرید، مایکروسافت چگونه با ارائه صفحه لمسی فوق باریک جدا شونده در یک لپتاپ جهان فناوری را در بهت فرو برد؟ تمام اجزای طراحی سرفس می خواهند بگویند که شما چیز مشابهی را در بازار نخواهید یافت. چنین طراحی از سرفس فون توقع می رود (نه تنها اضافه کردن پایه نگه دارنده و قلم). نتیجه در ظاهر ممکن است آشنا به نظر برسد ولی در باطن متفاوت از هر آن چیزی خواهد بود که تا به حال دیده اید.

مسأله دیگری که منطقی به نظر می رسد استفاده از منیزیم خاص بدنه سرفس است زیرا تجربه ثابت کرده است که پلاستیک فروش خوبی نخواهد داشت!

مشخصات فنی

اولین مسأله ای که فکر می کنم تمامی طرفداران ویندوز موبایل بر سر آن توافق دارند، این است که سرفس فون، اگر وجود خارجی داشته باشد، بایستی از پردازنده اتم اینتل استفاده نماید (اگر پردازنده رمز آلود جدید اینتل آماده شده باشد)، تا بتواند نرم افزار های win32 را در کنار نرم افزار های تلفن همراه اجرا نماید. در حالی که اجرای نرم افزار های کامل دسکتاپ در صفحه لمسی ۷ اینچی کاملا نا معقول به نظر می رسد، اجرای آن ها در نمایشگر دوم و از طریق کانتینیوم محتمل تر خواهد بود.

متاسفانه سیگنال هایی از اینتل، نشان می دهد که آنها در حال منصرف شدن از ساخت پردازنده اتم برای مایکروسافت هستند و با این شرایط رویای اجرای نرم افزار دسکتاپ در موبایل روز به روز کم رنگ  تر می شود. بدون پردازنده اتم یعنی مایکروسافت هیچ شانسی در رقابت با سیستم های در حال رشد با پردازنده ARM نخواهد داشت. آیا راه حل، استفاده از یکی از مدل های Core m اینتل خواهد بود؟ آیا مایکروسافت مشکل حرارت تولید شده را برای استفاده از یک پردازنده رده رایانه در بدنه نحیف تلفن همراه، می تواند حل کند؟ این که  تا سال آینده چه اتفاقی رخ می دهد قابل پیش بینی نیست.

panos-panay

آیا می توانیم انتظار یک شاهکار مهندسی دیگر همچون سرفس بوک را اینبار در تلفن همراه داشته باشیم؟ شاید با فردی مانند پانوس پانای ممکن باشد!

بیایید به یکی دیگر از شایعات عجیب اطراف سرفس فون نگاه بی اندازیم. رم و فضای ذخیره سازی در تلفن همراه به اندازه پردازنده برای اجرای بهتر نرم افزار ها ضروری و مهم هستند و شایعه جدید خبر از وجود نسخه های عجیب از این سخت افزار ها را در سرفس فون می دهد. این شایعه می گوید که سرفس فون با حافظه ذخیره سازی ۵۰۰ گیگابایت، رم ۸ گیگابایت و پردازنده کوالکام ۸۳۰ عرضه خواهد شد. در حالی که مشخصات فوق احساس خوبی را به طرفداران می بخشد و بسیار رویایی به نظر می رسد، سوال آزار دهنده این است که چرا و چگونه؟! این مشخصات یک لپتاپ است که بر روی آن پردازنده موبایلی کوالکام ۸۳۰ (احتمالا قابل باور ترین قسمت شایعه)، نصب شده است. حتی اگر تیم سرفس جادوگری کرده و این مشخصات را در تلفن همراه فراهم کنند، چنین دستگاهی به این زودی به بازار عرضه نخواهد شد.

Daniel Rubino  تحلیلگر ویندوز سنترال دیدگاه واقع بینانه تری در این زمینه دارد. سه دستۀ مصرف کنندگان، طرفداران پرو پا قرص و کاربران تجاری را در نظر بگیرید. مصرف کنندگان نیاز به دستگاهی متوسط  دارند که جایگزین لومیا ها شود و برای اکثر کارهای روزمره مناسب باشد. کاربران تجاری تلفن همراهی می خواهند که بر روی ویژگی های کسب و کار تمرکز داشته و زیبا باشد. طرفداران پرو پا قرص اما تلفنی می خواهند که ویژگی های دیوانه کننده را با سخت افزار بسیار بالا رده ارائه دهد و قیمت آن نیز بسیار بالا خواهد بود.

قیمت گذاری، نحوه عرضه و سایر موارد

مایکروسافت به وضوح در بازار موبایل خوب کار نمی کند و اگر می خواهد سرفس فون را عرضه کند بایستی در قیمت گذاری و نحوه عرضه آن در بازار بازنگری نماید. آخرین شایعات از قیمت گذاری ۴۰۰ دلاری خبر می دهد ولی شایعه ای که در مورد حافظه داخلی ۵۰۰ گیگابایتی وجود داشت قیمت دیگری را نشان می دهد. بنابراین به آن ها نباید توجه کرد. سرفس فون قرار است بیاید تا مانند سرفس های مایکروسافت بسیار خواص باشد. با توجه به قیمت گذاری سری سرفس، قیمت این تلفن همراه اگر بیش تر از سایر پرچمداران موجود در بازار نباشد، کمتر نخواهد بود.

در مورد عرضه، شایعات کمتری به بیرون درز کرده است و اطلاعات زیادی در این زمینه که کجا و چه زمان دستگاه به بازار می آید، در دست نیست. Rubino اطلاعاتی را در این زمینه نیز از درون مایکروسافت به دست آورده است. طبق این اطلاعات سرفس فون در بهار ۲۰۱۷ یا به طور مشخص تر در آپریل ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد. درست همزمان با ارائه به روز رسانی Redstone 2 برای تلفن های همراه ویندوزی. این به روز رسانی قرار است ویژگی های بسیاری را به سیستم عامل های رایانه و موبایل اضافه نماید و سرفس فون بهترین وسیله برای نشان دادن توانایی های ویندوز بعد از به روز رسانی است. طبق شایعات این تلفن قابلیت کار با قلم مخصوص به خود را خواهد داشت و ویژگی کانتینیوم تمرکز بیشتری بر کاربرد های تجاری خواهد کرد.

جمع بندی

شایعات نشان از تمایل بیش از حد طرفداران پرو پا قرص ویندوز موبایل به داشتن تلفن همراه قدرتمند دارند. تلفنی که سرانجام بتوان به آن افتخار کرد یا حداقل تمامی رقبا را در مشخصات فنی بتواند پشت سر بگذارد. برخی از شایعات بسیار بعید هستند و برخی دیگر البته قابل باور تر به نظر می آیند و ممکن است به حقیقت تبدیل شوند.

مایکروسافت توانست مفهوم دستگاه های ۲ در ۱ را با ترکیب ویندوز و سرفس دچار تحول اساسی نماید. این مسأله امید بسیاری را پدید آورده است که پانای و تیم مستعد اش خواهند توانست این کار را مجددا با دنیای تلفن همراه انجام دهند. علاوه بر این ها مشخصا شرکت هیچ عجله ای برای تکمیل طراحی خود ندارد و با اخراج نیرو های اضافه در بخش تلفن همراه و کوچک کردن آن، قصد دارد تا توجه ها را از روی این بخش برداشته و بار نگاه را بر روی آن ها سبک نگه دارد. به هر حال آینده در مورد سرفس فون بسیار هیجان انگیز و غیر قابل پیش بینی خواهد بود.

منبع :

WINBETA

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
meysam
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

۷اینچ…چه خبره

  محسن حيدري
  پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

  حالا که چی ،همین ویندوز الانش کامل نیست ،پرچم دارای اخیرش هنوز قدرت واقعیه سخت افزارشون رو نمیتونن نشون بدن ،الان پردازنده لومیا ٩۵٠ و ٩۵٠اکس ال,۶۴ بیتیه اما ویندوزشون ٣٢بیت
  سرفیس فون تنها حربه مایکروسافت برای نگه داشتن اینسایدر ها زیر سلطه خودشه ،بعد از یه سال عرضه باگ به اسم بیلد ،فقط وعده بهشت سرفیس میتونه کاربرا رو امیدوار به رستگاری از طریق ویندوز کنه
  من خودم لومیا ١۵٢٠داشتم خدا شاهده دروغ نمیگم ،از ویندوز ٨.١ مایکروسافت داره قول یه اپدیت خوب رو میده(سیان،دنیم،ده با کلی بیلد بدون تغییر)
  حرفم اینه اگه لومیا رو نگه داشته بودم الان دو سال بود اذیت شده بودم ،به امید فردای بهتر ،تهش چی میشه ،مطمین باشید چن وقت دیگه میاد میگه گوشیه شما سه سال ساپورت شد،و زمان ساپورتش تموم شد
  کاری که با خیلی از لومیا ها کرد ،کسایی که لومیا ٩۵٠ و ٩۵٠اکس ال هم خریدن مطمین باشن ،کامل شدن ویندوز فقط با شما ازمایش میشه ،و بعدش اگه ویندوز کامل بشه و اقبال عمومی سهم اون رو بالاببره ،زمان ساپورت گوشیه شما هم تموم شده ،یعنی یه گوشی با سخت افزار بسیار عالی رو سه سال استفاده کردی با بازدهی برابر یک پایین رده اندروید
  من از حیث تجربه میگم ،خودمم عاشق پلتفرم ویندوزم ،اما بزارید اگه روزی کامل شد بخرید ،نه ازمایشگاهی باشید برا کامل شدنش بدونه دستمزد

ashoob
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

ببینید، رم ۸ به همراه ۵۰۰ گیگ حافظه ی ذخیره سازی دیونه کنندست. و به دلیل قیمت بالای دستگاه با شکست روبرو خواهد شد. بیشتر این شایعه ی رم هشت و ۵۰۰ گیگ حافظه ی داخلی بخ خاطر وجود نرم افزار های win32 هستش. وگرنه بیشترین حافظه ای که میتونه روی سرفس باشه و بالاتر از رقبا باشه فکر میکنم ۲۵۶ گیگ حافظه ی داخلی داشته باشه. که برای یک گوشی به شدت بالاست. که البته دوربین های لومیاها شاید نیازمند باشن. نکته ی بعد رم ۸ هست که بازم به شایعه ی نرم افزار های win32 بستگی داره. و در آخر میشه گفت رم ۴ و حافظه ی ۲۵۶ با صفحه نمایش ۵.۷ اینچی و بدنه ی سرفس و طراحی خاص سرفس و دوربین ۲۰ مگاپیکسلی با لنز زایس به همراه تکنولوژی جدید و سنسوری بزرگ تر نسبت به ۹۵۰ ها. بدون وجود نرم افزارهای win32 و پردازنده ی اسنپ دراگون ۸۲۰، احتمال ۸۳۰ کمه،

محسن
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

خاص رو اینجوری مینویسن

ایمان
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

اخرش میشه مثل شایعه لومیا ۹۵۰ که وقتی وارد بازار شد ، اون چنان که باید و شاید چیز خوبی از اب در نیومد !
به هر حال دامن زدن به این شایعه ها فقط سرگرم کردن کاربراس و فقط باید صبر کرد و دید اخرش چی از اب در میاد .

میلاد
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

خواص نه خاص

فرید
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

اگه شبیه به سرفیس باشه میخرمش وگرنه مثل ۹۵۰ میانرده باشه نمیخرم. طراحی مثل اپل و هنگ سونگ رو دوست ندارم

amin
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

لطفا به این آدرس توجه کنید ، مطمئن باشید کسی از ساخت سرفس بوک هیچ خبری نداشت تا اینکه همه را شوکه کرد،منحصر به فرد بودن سرفس این است که تکنولوژی جدیدی داره که مایکروسافت اولین بار رونمایی کرد،پس پروژه سرفس فون وجود داره یک سوپرایز بزرگ ، یکی از نشانه هاش که تو مطلب ذکر نشد سایت سرفس فون بود لطفا مراجعه کنید ،www.surfacephone.com

Vahid Momeni
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

سلام بر دوستان. آقا من میخوام گوشی ویندوزی بگیرم ولی سوال زیاد دارم اگه کسی از دوستان اطلاعاتش زیاده میشه شماره بهم بده من زنگ بزنم؟ سریع میخوام تصمیم بگیرم ممنون میشم یکی کمک کنه. با تشکر

  مهدی
  پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

  ببخشید اشتباهی نوشتم سایان. منظورم آقای وحید مومنی هستش

  amin
  پاسخ دهید جمعه 3 تیر 1395

  میتونم تو تلگرام کمکت کنم این ای دی منه abbbkk@

sayan
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

اگر بخواد مایکی سرفیس فون بده بایستیدو مدل رده پایین بده که قیمتش بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار باشه و یک میان رده بده به قیمت ۵۰۰ دلار و یک بالا رده با رم و ظرفیت های متفاوت بین ۹۰۰ دلار الی ۱۲۰۰ دلار که کلیه کاربران تو هر سطحی بتونن استفاده کنن والا اگه راه اپل رو پیش بگیره که فقط بالا رده بده شکست خواهد خورد همچنان که قبلا” شکست خورده بود . هر چند تو لومیا رده پایین زیاد تنوع گوشی هست ولی بازم کم هست .

اشکان
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

۱۲۰۰ دلار؟ چه خبر؟ سرفیس بوک هستش؟؟

hmk
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

هر قابلیتی هم که داشته باشه ، بدون پردازنده X86 این گوشی تفاوت چندانی با گوشی های قبلی ۹۵۰ و ۹۵۰xl نخواهد کرد ،، تنها با وجود اجرای نرم افزارهای کلاسیک ویندوز برروی گوشی هست که کلمه pc phone معنی پیدا میکنه ،، پس امیدوارم صرف نظر از هر قابلیتی که میخواد داشته باشه یا نداشته باشه ، حتما از سی پی یو x86 استفاده کنه که اونوقت کانتیوم تبدیل میشه به بهترین نوآوری چند سال اخیر در حوزه موبایل ،،، هر چند که با وجود شواهدی چون پروژه تبدیل نرم افزارهای کلاسیک به یونیورسال، و کنار گذاشته شده پروژه سی پی یو اینتل به نظر میاد که از پردازنده ARM استقاده بشه که بنظرم اگر اینچنین بشه شکست دیگه برای مایکی در بخش موبایل بسیار محتمل خواهد بود .

mjf1367
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

به نظر من که قابلیت اجرای نرم افزار ۳۲ بیت در گوشی اصلا قابلیتی نیست که باعث فروش بیشتر یک گوشی بشه قابلیت بیخودی هست فکرم نمیکنم ماکروسافت رو یه همچین چیزی سرمایه گذاری کرده باشه اینهمه هزینه کرده تا برنامه یونیورسال بیاره که دیگه این کارا لازم نباشه به نظر من قلم حرفه ای و کیبورد و….. که شایعه شده میتونه واقعیت داشته باشه چون باز به کار میاد اما اجرای برنامه های ۳۲ بیت بعید میدونم ماکروسافت دنبال یه مچین چیزی باشه ویندوز ۱۰ موبایل الان فقط ۲ تا مشکل داره
۱- عرضه اولیه بی موقع و بدش باعث شد که یه سری شایعات بد پشتش راه بیوفته و هنوز ماکروسافت نتونسته این شایعات رو از بین ببره
۲- برنامه نویسا بهش بیتوجهی میکنن
من که لومیا ۹۵۰xl دارم واقعا راضیم البته من اینسایدرم نشدم که بعدش بیام غرغر الکی بکنم چرا باگ داره چرا لگ داره دارم از نسخه رسمی استفاده میکنم مشکل نسخه قبلش مصرف زیاد باطریش بود که تا حد زیادی در نسخه جدید برطرف شده و در رد استون که دیگه بسیار بهتر خواهد شد.
برای اینستاگرامم از ۶tag استفاده میکنم که تمام قابلیت های نسخه رسمی اینستاگرام اندرویدو داره تازه یکمم بیشتر
فقط مشکل تلگرام هست که عکس های گیفت رو به صورت mp4 ذخیره میکنه و رو فیلمم نمیشه کامنت گذاشت باید کامنتشو در یه پست جدا زیرش نوشت اگر تلگرامم بیاد این مشکلاتو برطرف کنه بکنه مثل نسخه دسکتاپ من دیگه هیچ مشکلی با گوشیم ندارم الانم عاشقشم اما خوب دوست دارم این مشکلم نداشته باشه

  Amir.Shdk
  پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

  دکتر خودتو مسخره میکنی؟
  نرم افزار win32 قابلیت بیخودیه؟؟
  البته با توجه به خریتی که مایکروسافت تو این چندوقته از خودش نشون داره به نظر نمیاد شعورشو داشته باشه که همچین حرکتی بزنه
  ولی اگر بزنه , غوغایی میشه!!!

amiragha
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

بنظر منکه با وجود برنامه ای یونیورسال نیاز به وین ۳۲ نیست یونیورساله عالیه روون با کلاس برنامه های ای او اس و اندذورید باید جلو یونیورسال لنگ بندازن عالیه

e13rahimi
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

به نظرم یکی از کارایی که میتونه انجام بده اینه که دکمه سرچ رو حذف کنه از روی گوشی و بجاش task manager رو بذاره چون دکمه سرچ هیچ کاربردی نداره توی استفاده از سیستم نمیدونم چرا هنوز اونو نگه داشته.
توی استراتژی موبایل هم به نظرم بیشتر شبیه اپل بره جلو خیلی بهتره البته با زهر های کشنده ی سری سرفیس!

جم
پاسخ دهید پنجشنبه 2 تیر 1395

با درود به شما کاربران گرامی.
من میخواستم گوشی ویندوزی بگیرم،میشه لطفا راهنمایی کنید،آیا ارزش خرید داره.مشکلاتش چیه و …با سپاس بسیار

javad
پاسخ دهید جمعه 3 تیر 1395

تقریبا یک ماه دیگه مایکروسافت آپدیت رد استون را ارائه می کند اما شک نکنید که مایکروسافت نخواهد توانست انتظارات کاربران را در این آپدیت برآورده کند سرفیس فون هم اگر بلافاصله بعد این آپدیت ارائه بشود قطعا با استقبال مواجه نخواهد شد چون هنوز این سیستم عامل تا تکامل هنوز فاصله دارد شاید یک سال دیگر بتواند رضایت کاربرانش را جلب کند اما آیا همه کاربران تا آن زمان پایبندی خواهند بود؟

mehdi
پاسخ دهید جمعه 3 تیر 1395

فعلا که ماکرو از همه چیز عثب مونده و فقط وعده وعید میده من خودم از اندروید خوشم نمیاد ولی وقتی میبینم خیلی راحت دارن باهاش کار میکنن و برنامه نصب میکنن و در ضمن بدون اینکه اپدیت کنن خیلی امکانات رو دارن که ما با اپدیت و بدبختی نصفه نیمه بدست میارم ناامید میشم از وینفون ما داریم وقتی از اندروید صحبت میکنیم باید پرچمدار با پرچمدار مقایسه بشه الان خیلی راحت پرچمدارای اندروید امکانات و اپشن های خوبی ارائه میدن که ما تو خواب میبینیم و ماکرو فقط میگه کی اپدیت میاد و بعدشم یه تغییر میبینیم میگیم وای چی شد اینجوری پیش بره حداقل خودم و خیلی دوستام میدونم گوشی بعدی ما اندروید و یا ای او اس خواهد بود

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,