مایکروسافت از دیروز عرضه جهانی و هماهنگ دو عضو جدید از خانواده سرفس را آغاز کرده است، سرفس پرو و سرفس لپ تاپ از دیروز در نقاط مختلف دنیا عرضه شده اند، این امر باعث شده تا اهالی رسانه بتوانند بررسی دقیق تری را از این دو محصول داشته باشند، یکی از سایت های مطرح که امکان تعمیر پذیری وسایل الکترونیک را مورد بررسی قرار می دهد iFixit است. ظاهرا تیم کار بلد این سایت توانسته اند این دو دستگاه ظریف را موشکافی کنند.

iFixit به واسطه بررسی های دقیقی که از درون یک دستگاه و میزان تعمیر پذیری یک دستگاه از گوشی هوشمند گرفته تا تبلت ها و لپ تاپ ها، در میان کاربران کاملا شناخته شده است.

عرضه عمومی سرفس پرو و سرفس لپ تاپ این فرصت را برای این سایت فراهم کرده، تا این دو دستگاه را موشکافی کنند و میزان تعمیر پذیری این دو دستگاه را مورد بررسی قرار دهند.

شکل امتیاز دهی این سایت بدین گونه است که عدد ۱۰ را به دستگاهی با بیش ترین و ساده ترین امکان تعمیر، و عدد صفر را به دستگاهی که تعمیر آن بسیار سخت و یا غیر ممکن است، اختصاص می دهند.

iFixit نمره تعمیر پذیری سرفس لپ تاپ را صفر در نظر گرفته است، بله درست خواندید صفر، البته این امر با توجه به نبود هیچ گونه پیچ در ساختار دستگاه و ظرافت و نازکی آن امری محتمل به نظر می رسید.

بر طبق بررسی متخصصان این سایت باز کردن سرفس لپ تاپ بدون وارد کردن صدمه به آن امری بسیار مشکل و تقریبا نشدنی است. از سوی دیگر پردازنده و رم دستگاه با مادر بورد لحیم شده اند، و حتی مایکروسافت برای نازک تر شدن سرفس لپ تاپ، فضای ذخیره سازی را نیز به مادر بورد لحیم کرده است.

مسئله ای که وضعیت را جالب تر می سازد، دسترسی بسیار سخت برای رسیدن به قطعه جک هدفون است، برای رسیدن بدان بایستی، مادر بورد، سینی حرارتی، فن، و نمایشگر را خارج ساخت تا امکان دسترسی به جک هدفون ممکن گردد.

از سوی دیگر بر طبق اظهارات کارشناسان iFixit تعویض باتری سرفس لپ تاپ نیز امری خطیر به نظر می رسد، و امکان تعویض آن برای هر تعمیر کاری ممکن نیست.

با توجه به موارد فوق و لحیم شدن پردازنده، رم و فضای ذخیره سازی، به مادر بورد، در صورت بروز مشکل در این قطعات باید با دستگاه خود خداحافظی کنید.

عضو دیگر خانواده سرفس، یعنی سرفس پرو وضعیتی بهتری دارد، چرا که نمره تعمیر پذیری آن یک تشخیص داده شده است، متخصصان iFixit ادعا دارند، به واسطه اتصالات خاصی که این دستگاه از آن بهره می برد، جدا کردن صفحه نمایش چندان دشوار نیست.

برای دسترسی به قطعات داخلی سرفس پرو لازم است تا در ابتدا صفحه نمایش از بدنه دستگاه جدا گردد، در بسیاری از نقاط دستگاه از چسب های خاصی استفاده شده که البته در دستگاه های نازک امروزی امری عادی به شمار می آید.

هنگام مواجه با قطعات داخلی سرفس پرو، عاملی که باعث می شود این دستگاه در قیاس با نسل قبلی خود یعنی سرفس پرو ۴ نمره تعمیر پذیری پایین تری بگیرد، لحیم شدن SSD به مادر بورد است، در سرفس پرو جدید برخلاف سرفس پرو ۴ امکان تعویض SSD وجود ندارد.

شایان ذکر است، سرفس پرو ۴ امتیاز تعمیر پذیری دو را به دست آورده بود، و از این حیث نسبت به نسل جدید خود، وضعیت نسبتا بهتری را دارا بوده است.

البته باید اشاره کنیم، که امتیاز تعمیر پذیری این دو محصولات مایکروسافت در قیاس با رقبا به هیچ عنوان بد نیست، چرا که آیپد پرو جدید اپل، و مک بوک ۲۰۱۷ نیز امتیاز تعمیر پذیری ۱ را به دست آورده اند.

به هر شکل با توجه به ذائقه بازار که مایل به نازک تر شدن دستگاه ها است، سازندگان مجبور هستند از تمامی فضای درون دستگاه استفاده کنند تا ضخامت کلی دستگاه افزایش پیدا نکند، این امر باعث می شود تا تعمیر پذیری دستگاه های نازک و زیبای امروزی تقریبا غیر ممکن گردد.

انتخاب شما کدام یک است؟ لپ تاپی با ضخامت بیش تر و پیچ و طراحی قدیمی را ترجیح می دهید یا اینکه محصولات جذاب و البته تعمیر ناپذیر امروزی را مناسب تر می دانید؟

 

منبع :

MSPU

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
alireza
پاسخ دهید شنبه 27 خرداد 1396

شک نداشتم نمره زیر ۲ میگیره
خب بلاخره باید از دستگاه مراقبت کرد

سینا
پاسخ دهید شنبه 27 خرداد 1396

سلام خسته نباشید

می شه بگید امکان تعویض cpu و ram برای سرفیس پرو وجود داره یا نه؟

    محسن توکلی
    پاسخ دهید شنبه 27 خرداد 1396

    سلام، نه متاسفانه، همه قطعات به مادربورد لحیم شده اند، البته در بیش تر لپ تاپ های باریک و الترابوک ها هم این امکان وجود ندارد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,