آی ساکو سردبیر سایت ویندوز سنترال؛ کسی که در مدت بیش از یک دهه گذشته، یکی از کهنه کارترین و باسابقه ترین خبرنگاران و نویسندگان حوزه گوشی های هوشمند و فن آوری های سازمانی بوده است. وی اخیراً از یک دستگاه مک بوک پرو ۱۵ اینچی و سیستم عامل مک به سرفس پرو و سیستم عامل ویندوز ۱۰ مهاجرت کرده است. با هم نگرش وی در خصوص سرفس و ویندوز ۱۰ و هر آنچه که پس از مک بوک از دست داده و به دست آورده را از زبان خودش خواهیم شنید.

قاطعانه می گویم  که تقریباً در تمام شش سال گذشته که برای یکی از شناخته شده ترین سایت های حوزه فن آوری کار می کنم سوار بر عرابه اپل بوده ام. امروز اما من سردبیر یکی از بهترین پایگاه های خبری مرتبط با ویندوز در سراسر جهان هستم  و تی شرت ویندوز بر تنم است! مک بوک پرو ۲۰۱۶ خود را کنار گذاشته و از یک سرفس پرو ۲۰۱۷ استفاده می کنم، اما مهاجرت همیشه هم به این سادگی نیست. در اینجا می خواهم راجع به تجاربی که در این مسیر بدست آورده ام، آنچه را که در سرفس به آن عشق می ورزم و هر آنچه را که در مک پرو داشتم و حالا از دست داده ام صحبت کنم.

آنچه که در مایکروسافت سرفس پرو وجود دارد و کاربران مک را عاشق خود خواهد کرد

  • شکوه سرفس

احساسی که از نگاه به سرفس پرو پس از بازگشایی جعبه آن به من دست داد و گرفتارم کرد شاید بهترین چیزی است که در مورد آن می توان گفت. سرفس پرو خیلی خاص بوده و چشم نواز و بسیار باریک است. من قبلاً از یک دستگاه ۱۵ اینچی استفاده کرده ام و اگر صادقانه بخواهم بگویم با سرفس ۱۳.۲ اینچی صفحه بزرگتری را که قبلاً به راحتی با آن کار می کردم را از دست داده ام، اگرچه باید این را هم اضافه کنم که در سفرهایم با دستگاه کوچکتر راحت تر هستم (البته که مک بوک ۱۳ اینچی هم وجود دارد!). سرفس پرو به شکل دوست داشتنی سبک است و من که مدت ها بار مک بوک را به دوش کشیده ام، دستگاه جدید برایم همچون پر کاه سبک است و از این بابت خیلی خوشحالم چرا که وقتی کیفم پر است از سایر وسایل مورد نیاز، به راحتی آن را در کیف جا داده و حمل می کنم. وقتی که از نگهدارنده پشتی آن و صفحه کلیدش استفاده می کنم بسیار عالی به نظر می رسد و از لوگوی آینه ای ویندوز در پشت آن لذت می برم. البته رنگ نقره ای مک بوک پرو را هم دوست دارم اما خیلی شبیه به سایر مک بوک های موجود در بازار است. می دانم پولی که برای سرفس پرو می پردازید معادل پولی است که بابت مک پرو خواهید پرداخت، اما بعد از مدتی کار کردن با آن متوجه می شوید که بیراه هزینه نکرده اید.

  • داک سرفس به راحتی دستگاه را برای انجام کارهایتان قدرتمند می کند

من از سرفس در حالت دسکتاپ  استفاده می کنم؛ با دو نمایشگر ۲۷ اینچی متصل به آن، یک وب کم، پرینتر و  سیم شبکه  هم به آن متصل است، به اضافه یک شارژر موبایل و همه اینها را به لطف داک سرفس به دستگاه متصل می کنم. البته که داک ۲۰۰ دلاری به هیچ عنوان ارزان نیست اما خرید آن برای من ارزشمند بوده است و از زمانی که آن را خریده ام خیلی عالی برایم کار کرده است. عدم ارائه داک برای مک بوک نشان می دهد که اپل کابران حرفه ای را نادیده گرفته است و این همیشه من را آزرده است. من مجبور بودم چند تایی رابط USB-C برای اتصال مانیتورها و سایر دستگاه های جانبی بخرم و گاهاً پیش می آمد که در آن واحد سه عدد رابط را به دستگاه متصل کنم تا بتوانم کارهایم را در محل کارم انجام دهم و البته که همه آن ها هم همزمان و به درستی کار نمی کردند که به شدت اذیت کننده بود. شرکت های دیگری البته این داک را برای مک بوک تولید کرده اند ولی داک آنها به خوبی داک تولیدی مایکروسافت نیست.

  • پویایی سرفس پرو و قلم آن

علیرغم این که به نوشتن علاقه زیادی دارم صادقانه باید بگویم که دست خط بدی دارم اما با این حال برای استفاده بهتر از دستگاه یک قلم سرفس جدید خریدم. من البته استفاده خیلی زیاد و مفیدی از قلم نمی کنم اما استفاده از آن برای رسم، نقاشی و یادداشت برداری بسیار با ارزش خواهد بود. اگرچه مک بوک پرو هم دارای قلم است اما عملکرد ساده ای دارد که در همه برنامه ها هم کارایی ندارد. همچنین مک بوک پرو صفحه نمایش لمسی ندارد و از حالت استایلوس قلم نیز پشتیبانی نمی کند. غالباً استفاده من از سرفس در حالت دسکتاپ با اتصال دو نمایشگر در محل کار و یا با استفاده از صفحه کلید در حالت لپ تاپ می باشد و بندرت از حالت تبلت آن استفاده می کنم ولی بسیار جای قدردانی دارد که این امکان فراهم شده تا در منزل بر روی تخت یا کاناپه دراز بکشم و با تبلتم به وب گردی پرداخته و یا کتاب بخوانم، امکانی که در مک بوک پرو وجود ندارد.

مک بوک پرو دارای سیستم تشخیص اثر انگشت بوده که در ۹۹ درصد موارد به خوبی کار می کند. اصلاً انتظار نداشتم که از سیستم تشخیص چهره ویندوز هلو خوشم بیاید تا اینکه از آن استفاده کردم. کارکردش بی نظیر است؛ البته بجز در موارد اندک و در برخی شرایط محیطی مثل آفتاب شدید یا یک اتاق کاملاً تاریک. ویندوز هلو منحصراً  ویژگی سرفس پرو نیست و در برخی دستگاه های ویندوزی دیگر نیز وجود دارد اما چنین سیستم امنیتی در مک بوک نیست و صادقانه بگویم به دلیل اینکه کار با آن بسیار راحت است چنانچه بخواهم دوباره به مک بوک برگردم یک ویژگی مفید را از دست داده ام.

دوستان! اینها ویژگی های مفید سرفس پرو بود که از دیگاه یک کاربر مک بوک پرو عنوان شد اما این فقط یک روی قصه است.

کاربران مک بوک پرو در مهاجرت به سرفس پرو چه ویژگی هایی را از دست خواهند داد؟

  • قابلیت لپ تاپی سرفس مضحک است

قبل از اینکه به جای زاک باودن به عنوان سردبیر در ویندوز سنترال مشغول به کار شوم هرگز عبارت ” قابلیت لپ تاپی” را نشنیده بودم. شما در سرفس پرو نمی توانید بر روی این قابلیت حساب کنید. قابلیت لپ تاپی  توانایی استفاده از یک دستگاه بر روی پاها بدون استفاده از هیچ نوع پایه و نگهدارنده است. شما متاسفانه امکان استفاده از سرفس را به عنوان یک لپ تاپ نخواهید داشت و صادقانه بگویم چنانچه شما دسترسی به یک سطح صاف نداشته باشید کار کردن با سرفس و صفحه کلید آن به سختی امکانپذیر بوده و امکان استفاده بر روی پاها همچون یک لپ تاپ برای شما وجود نخواهد داشت، در حالیکه در مک بوک پرو شما حتی اگر جایی خارج از محل کارتان هم باشید می توانید کارهایتان را انجام دهید.

  • سرویس Hangouts گوگل

ویندوز سنترال یک شرکت مادر است و نویسندگانی از سراسر جهان با آن در ارتباط اند. وقتی بخواهیم جلسه ای تشکیل دهیم با استفاده از سرویس Hangouts گوگل با اعضای خود از ایالات متحده و کانادا گرفته تا بریتانیا و آلمان تماس ویدئویی برقرار می کنیم. برای استفاده از این قابلیت در سرفس پرو با مشکلات فراوانی روبرو بوده ام تا جائیکه برای بازگرداندن همه چیز به حالت عادی مجبور به راه اندازی مجدد دستگاه شده ام. مشکلی که بقیه اعضا نیز با آن درگیر بوده اند. البته می دانم که این ربطی به سرفس پرو ندارد و بر می گردد به اینکه ویندوز روی خوشی به برخی سرویس های گوگل نشان نمی دهد. به هر حال این مشکل دیوانه کننده است. در مک بوک پرو مادامی که از شبکه ارتباطی مشابه و از پهنای باند یکسان استفاده می کنیم هرگز با این مشکل مواجه نشده ایم.

  • یکپارچگی

گوشی اصلی من آیفون ۷ پلاس است. به شکلی واقعاً راحت و بی در دسر فایل های خود را از گوشی به مک بوک و برعکس با استفاده از ایردراپ ارسال می کردم. امکان انتقال فایل در ویندوز نیز وجود دارد اما به سادگی استفاده از ایردراپ نیست. در واقع لذت استفاده از یکپارچگی گوشی-رایانه مابین آیفون و مک را از دست داده ام. تمایلی هم به استفاده از یک گوشی ویندوزی ندارم. البته مایکروسافت در حال کار روی قابلیت همگام سازی و یکپارچه سازی ویندوز با آیفون و دستگاه های اندرویدی است که باید ببینیم در آینده چه اتفاقاتی می افتد.

  • پد لمسی صفحه کلید

من استفاده از پد لمسی را به ماوس ترجیح می دهم و واقعاً پد لمسی جادویی اپل را دوست دارم. پد لمسی در سرفس خیلی قدرتمند نیست. البته مایکروسافت ماوس جدیدی ارائه کرده که قابلیت پیمایش عمودی و افقی را  فراهم می کند ولی خب من از آن لذت نمی برم و کارم را راه نمی اندازد. از نظر من هیچ چیز جای یک پد لمسی خوب را پر نمی کند.

  • درگاه ارتباطی USB نوع C

نداشتن درگاه ارتباطی USB نوع C را به دلیل وجود داک و همچنین کمبود تاسف بار درگاه های ارتباطی در مک بوک تقریباً از فهرست معایب سرفس پرو حذف کرده ام. اما باید عنوان کنم مک بوک دارای درگاه ارتباطی USB نوع C است که سرفس ندارد و این هم تاسف آور است. شایان ذکر است که مک بوک پرو هم تنها دارای ۴ درگاه ارتباطی USB نوع C و یک جک صدای ۳.۵ میلیمتری است و کاربر برای اتصال تجهیزات جانبی بیشتر باید یک داک خریداری کند که آن هم همیشه و به خوبی داک سرفس کار نمی کند. بنابراین آرزو داشتم ای کاش سرفس پرو حداقل یک درگاه ارتباطی USB نوع C می داشت.

شیفته سابق مک بوک، نهایتاً سرفس پرو را بر می گزیند

من حدود یک ماه است که از سرفس استفاده می کنم و در این مدت حتی یک بار هم با مک بوک کار نکرده ام. مواردی را که در این مهاجرت از دست داده ام را بیان کردم که غیرمنتظره هم نبوده است. البته یک ماه زمان زیادی برای عادت و یادگیری نحوه کار با یک سیستم عامل جدید نیست. در حال حاضر و به لطف سرفس پرو، من عضو فعال تیم سرفس هستم و فکر می کنم در وضعیتی قرار دارم که می توانم مک بوک پرو خود را فروخته و با پول حاصل از آن دسته ای از تجهیزات جانبی جدید را برای استفاده بهتر و مفیدتر از سرفس خریداری کنم.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
علیرضا239
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 25 مرداد 1396

مایکروسافت اگه جرات داره یه گوشی ویندوزی بهش بده،پرچمدار هم بده
بعدا بنبنم حالش چطوره بازم ازمایکروسافت تبلیغ خوب میکنه
اگه فرار نکرد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,