_ویندوز پنل جدید

سیناپتیکس تلویحا توسعه سیستم عامل بعدی مایکروسافت را تایید کرد مهندسان سخت مشغول کارند!

شرکت سیناپتیکس که یکی از برترین تولیدکنندگان سنسورهای بیومتریک به‌شمار می‌آید، طی اعلام رسمی خبر همکاری خود با AMD به‌صورت تلویحی آشکار کرد که مایکروسافت مشغول توسعه یک سیستم عامل جدید با تمرکز بالا روی مسایل امنیتی است.سیناپتیکس و AMD شب گذشته از همکاری نزدیک خود برای توسعه و ساخت کامپیوترهای شخصی و تجاری بر پایه پردازنده‌های AMD و سیستم‌های امنیتی Synaptics پرده‌برداری کردند. آنچه که در بیانیه مشترک این دو شرکت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت خود همکاری این دو شرکت مطرح دنیای فناوری نبود، بلکه خبری که به‌صورت ضمنی در این بیانیه اعلام شد بمب خبری رسانه‌های دنیای فناوری را منفجر کرد.

همکاری سیناپتیکس و AMD سطح جدیدی از امنیت را برای کامپیوترهای مبتنی بر پلتفرم AMD به ارمغان خواهد آورد. این پروژه مشترک پردازنده‌های کلاس موبایل AMD را در کنار اسکنر اثر انگشت پیشرفته FS7600 سیناپتیکس و سیستم عامل امنیتی آتی مایکروسافت با بهره‌گیری از ویندوز هلو قرار می‌دهد.

برطبق اعلام سیناپتیکس عملکرد این سنسور اثر انگشت بدین شکل است که تمامی اطلاعات امنیتی کسب شده از اثر انگشت کاربر را در فضایی کاملا مجزا و ایزوله از سیستم ثبت و ذخیره می‌کند. بدین صورت در صورت آلوده شدن کامپیوتر کاربر به ویروس‌ها و بدافزارها امنیت سنسور و اطلاعات آن به مخاطره نخواهد افتاد و اختلالی در عملکرد آن ایجاد نخواهد شد.

سیستم عامل امنیتی جدید مایکروسافت همان پروژه پولاریس است؟

هنوز مشخص نیست که سیستم عامل امنیتی آتی مایکروسافت که سیناپتیکس از آن نام برده چیست، به خصوص که مایکروسافت هنوز موضع‌گیری نسبت به بیانیه مشترک دو شرکت همکار خود نشان نداده است. اما با توجه به اطلاعاتی که پیشتر از کمپ ردموند به بیرون درز کرده، احتمالا “سیستم عامل امنیتی آتی مایکروسافت” همان پروژه پولاریس است.

اگر از کاربران همیشگی وینفون باشید حتما با این پروژه آشنایی دارید، اما چنانچه این نام را برای اولین بار می‌شنوید باید بگوییم پولاریس اسم رمز پوسته جدیدی از نسخه محرمانه ویندوز 10 یعنی Windows Core OS است که توسعه آن به‌صورت کاملا مخفیانه در حال جریان است.

مایکروسافت در چند سال اخیر پروژه جدیدی را شروع کرده که طی آن ویندوز 10 به سیستم عاملی ماژولار تبدیل خواهد شد. در نتیجه این تغییر ویندوز 10 کاملا سبکتر شده و امکان اجرای آن روی هر دستگاهی اعم از تجیهزات اینترنت اشیا، ساعت‌های هوشمند یا کامپیوترهای غول پیکر نظیر سرفیس هاب ممکن خواهد بود. با ماژولار شدن ویندوز 10 سازندگان سخت‌افزار قادر خواهند بود تا صرفا بخشی از این سیستم عامل را که در دستگاه خود نیاز دارند مورد استفاده قرار دهند.

ردموندی‌ها در کنار توسعه این هسته نرم‌افزاری، در حال توسعه پوسته‌های نرم‌افزاری مختلف برای دستگاه‌های متنوع هستند که هر پوسته اسم رمز خاص خود را دارا است. برای مثال پوسته‌ای که برای سرفیس فون یا اصولا هر دستگاه تاشو دیگری درنظر گرفته شده اندرومدا نام دارد. پولاریس نیز اسم رمزی است که برای پوسته مورد استفاده در کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها انتخاب شده است.هرآنچه باید در مورد Windows Core OS و پروژه Polaris مایکروسافت بدانید

هدف از توسعه پولاریس، ایجاد پوسته‌ای است که تمامی کاربران دیرینه ویندوز با آن آشنا هستند، اما بخش‌هایی از ویندوز که دیگر منسوخ شده و چندان مورد استفاده نیستند از آن کنار گذاشته خواهد شد. در حقیقت پولاریس باعث خواهد شد تا ویندوز 10 در کامپیوترهای شخصی بیش از پیش مدرن به‌نظر بیاید. یکی از مواردی که این پوسته بر آن تاکید زیادی دارد، اجرای اپلیکیشن‌های یونیورسال است. البته این پوسته همچنان امکان اجرای اپلیکیشن‌های وین 32 را از طریق شکل خاصی از شبیه‌سازی به کاربران خواهد داد.

پروژه پولاریس در کنار سبکتر کردن ویندوز 10 باعث ایجاد امنیت بیشتری نیز خواهد شد، به بیان دیگر مایکروسافت با این پروژه امن‌ترین نسخه ویندوز را در طول تاریخ معرفی خواهد کرد. البته هنوز با قاطعیت نمی‌توان گفت که اشاره سیناپتیکس به پروژه پولاریس بوده یا آنکه فعالیت مشترک دیگری بین آنها در جریان است. البته با توجه به اخبار پیشین که اشاره داشتند پوسته پولاریس ویندوز 10 در سال 2019 منتشر خواهد شد و اعلام همکاری سیناپتیکس با AMD در این مقطع زمانی، محتمل است که سیستم عامل امنیتی مایکروسافت در حقیقت همان پروژه پولاریس مشهور باشد.

در ادامه باید منتظر باشیم تا موضع‌گیری رسمی مایکروسافت را نسبت به بیانیه مشترک شب گذشته سیناپتیکس و AMD مشخص شود. تحلیل شما از این بیانیه چیست؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1268 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,