Tablet pro-Artist Pad

طبق گفته‌ی مایکروسافت، سرفس و محصولات مشابه، ابتدا تبلت هستند و بعد لپ‌تاپ. اما یک سری محدودیت‌های نرم‌افزاری در زمان کار کردن با سرفس شما را کمی از این شعار متعجب می‌کند، چون واقعاً کارکردن در حالت تبلت با سرفس، و بدون میان‌برهای صفحه‌کلید، کمی دشوار است. اما خوب به دلیل اینکه این مشکل نرم‌افزاری است، پس می‌شود با برنامه ای خوب آن را جبران کرد. یکی از این علل این مشکل، نبود حرکات لمسی، و یا معادل‌های دکمه‌های صفحه‌کلید در برخی برنامه‌ها در حالت لمسی است، حالا با ما همراه باشید تا ببینید این برنامه چه کمکی به شما خواهد کرد.

آیپد از دنیای گوشی‌های هوشمند لمسی متولد شده است و دارای حرکات کنترلی لمسی خوبی است، تعداد این حرکات کم اند، ولی به شدت به روان بودن تجربه شما و البته کمتر استفاده کردن از کلید فیزیکی و کمتر اشغال کردن فضای صفحه کاربری، کمک می‌کند، و البته به دلیل اینکه برنامه‌های تبلت‌های اندرویدی و آیپد از ابتدا برای حالت لمسی طراحی شده‌اند، میان‌برها نیز لمسی هستند. در این سمت میدان سرفس قرار دارد که در دنیای رایانه‌های شخصی که با ماوس و صفحه کلید هدایت می شوند، متولد شده است. طبیعتاً این خواستگاه‌ها باعث تفاوت نحوه کارکرد این دو سمت نیز می شود. به هر حال بعد از ۴ نسل که از تولد سرفس می گذرد، هنوز مایکروسافت نتوانست ویژگی های خوب رقیبش را به درستی بدزدد، و البته برنامه‌ها نیز با محیط لمسی ویندوز هنوز هماهنگ نشده اند. اما خوب همیشه سیستم پیش‌فرضی که در اختیار شما قرار دارد، پایه محسوب می شود، و شما می‌توانید به سلیقه خود آن را متفاوت و کارا کنید.

این برنامه صفحه نمایش را به یک ترک‌پد بزرگ برای انتخاب دقیق‌تر آیتم‌های کوچک تبدیل می‌کند

برای استفاده از این حرکات، و میان‌برهای صفحه کلید بر روی صفحه نمایش در حالت تبلت نیز، برنامه ای در فروشگاه ویندوز قرار دارد که به شما کمک می کند که علاوه بر حرکات ساده برای امور مختلف، بتوانید خیلی بیشتر از دستگاه خود در حالت تبلت استفاده کنید، مخصوصا اگر با فتوشاپ و یا ایلوستریتور و یا برنامه های مشابه که به میان‌بر زیاد نیاز پیدا دارند، کار می‌کنید. جالب اینجاست که این برنامه که به نوعی از برنامه‌های سیستمی است، در فروشگاه عرضه شده، اما این برنامه در فروشگاه فقط ۳.۳ مگابایت حجم دارد، و پس از دانلود این برنامه تازه شما به صفحه این سایت برای دانلود اطلاعات مورد نیاز ارجاع داده می‌شوید.

Tablet Pro Interface (1)

به اصل موضوع که برنامه باشد می‌پردازیم. این قسمت را در سه بخش خدمتتان ارایه می‌‌دهم. ابتدا؛

رابط کاربری

این برنامه اصلا رابط کاربری ساده ای ندارد. دلیلش زیاد مشخص نیست، چون با تعدادی ایمیل که با نویسنده ردوبدل کردم، متوجه شدم که پیگیر طراحی خوب برنامه است و برایش اهمیت دارد، ولی خوب هنوز جالب نیست و بدون استفاده از تنظیمات، سخت متوجه کارکرد برنامه می‌شوید، البته این موضوع مقداری به امکانات زیاد این برنامه باز می‌گردد. ولی خوب در کل علت هرچه که باشد بازهم رابط کاربری دلچسب نیست و برای شروع به شما توصیه می‌کنم که از یکی از پروفایل‌های ساخته شده برای برنامه که در قسمت دانلود قرار دارد را استفاده کنید.

بعد از اجرای برنامه شما با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که شامل پیغامی است که از شما می‌خواهد نرم افزارهای لازم برای کارکرد درست برنامه را بارگیری و نصب نمایید، که برای دانلود دو گزینه موجود است که یکی برای امکان زوم کردن، و دیگری برای امکانات مربوط به چندلمسی است. در کنار این ها نیز آموزش ها و فعال کردن برنامه و البته از همه مهم تر تغییراتی که می‌توان در دستورات (Layout Editor) و نحوه اجرای آن‌ها داد. و دقیقا مشکل رابط کاربری در همین جا است که با پیچیدگی خودش باعث سردرگمی شما می شود. ضمنا برای این تنظیمات می‌توان از برنامه لمسی و یا برنامه سیستمی آن استفاده کرد. خوب اما این موضوع آسان نیست. در نسخه سیستمی برنامه و در قسمت تنظیمات در سمت چپ ستونی برای برگه‌های متفاوت تنظیمات که از چندلمسی در همه جا را تا کنترل لمسی که شبیه ساز دسته بازی است، را شامل می‌شود، قرار دارد.

Tablet Pro Interface (5)

برای شروع توصیه می‌شود که از پروفایل‌ ساخته شده برای برنامه که در قسمت دانلود قرار دارد، استفاده کنید

قسمت تنظیمات بزرگ، و البته خوب است، اما مفداری کار می‌برد تا از آن سردربیاورید. شما می‌توانید برای حالت‌های مختلف تنظیمات دلخواه را تعیین کنید، و وقتی برروی Gestue در جلوی نوشته تعداد انگشتان کلیک می‌کنید، با لیست بلندبالایی از انواع حرکات و لمس کردن مواجه می‌شوید که همه مربوط به آن تعداد از انگشتان است. مثلا می‌توانید تعیین کنید که با سه لمس به سمت پایین، همه پنجره‌ها به حالت کوچک بروند. تنظیمات این قسمت بسیار زیاد، و راحت و کاربردی است. در سربرگ‌های دیگر نیز به همین ترتیب موضوع ادامه دارد و تقریبا همه گزینه‌های مربوط به آن ویژگی قابل تغییر است. و درمجموع رابط کاربری مقداری پیچیده ولی با امکانات است که شما را وادار می کند برای رسیدن به تنظیمات دلخواهتان با آن کلنجار بروید. ضمنا برای تنظیمات حالت‌های Artitic Pad و Game Pad نیز در سربرگ مربوط به آن‌ها گزینه‌های شخصی سازی بسیاری وجود دارد.

کارایی

ذات این برنامه در کارایی که برای تبلت شما دارد نهفته است. به دلیل اینکه ویندوز برای قابلیت‌های چندلمسی به جز کشیدن از کناره‌های تصویر، چیز دیگری ندارد، جای کار برای این برنامه بالاست. مخصوصا که شما در حالت تبلت از دستگاه خود زیاد استفاده کنید. از قابلیت‌ها می‌توان به تنظیم اینکه با کشیدن چهار انگشت به چپ یا راست به دسکتاپ های مجازی مختلف ویندوز رفت بسیار کارآمد است. و یا با سه انگشت به راست یا چپ بتوان بین برنامه‌ها سریع سوییچ کرد و نیازی به باز کردن تسک‌ویو و سپس جابه‌جا شدن به برنامه مورد نظر نباشد. حتی می‌توان مثل آیپد با جمع کردن چهار انگشت خود به سمت هم، به صفحه شروع بازگشت و با تکرار این حرکت، دوباره به برنامه بازگشت، که این مورد باعث می‌شود شما بتوانید دایما از دستگاه خود در حالت تمام صفحه استفاده کنید.

کارایی بالای این برنامه وقتی مدتی با آن کار کنید، برای شما روشن‌تر می‌شود. حتی می‌توان به قابلیت شبیه سازی دسته بازی بر روی صفحه اشاره کرد که در بعضی مواقع بسیار کاربردی است، که این تنظیمات به همه‌ی برنامه ها تحمیل می شود و می‌توانید در بازی‌هایی که دسته بازی تعریف شده است، از آن استفاده کنید و راحت‌تر بازی کنید. نکته جذاب و مهم دیگر در استفاده از میان‌برهای صفحه کلید برروی تصویر و به صورت داکی در کنار برنامه اصلی است. این مزیت بزرگ در زمانی که با برنامه‌ای مثل فتوشاپ که زیاد میانه مناسبی با لمس ندارد، کاربردی می‌شود، و می‌توانید به راحتی اندازه قلم‌مو را تغییر دهید، و یا مثلا با گرفتن Ctrl + J لایه جدیدی از قسمت انتخاب شده باز کنید، که همه‌ی این‌ها برای راحت تر انجام شدن نیاز به صفحه کلید دارد، که این برنامه به خوبی آن‌ها را شبیه‌سازی می‌کند. اما خوب این کارایی بالا زمانی قابل استفاده است که بتوان درست از آن استفاده کرد و درست اجرا شود. این موضوع را در قسمت بازدهی ادامه می‌دهیم؛

Tablet Pro Interface

بازدهی

برنامه‌ای بدون بازدهی سریعا شما را ترغیب می‌کند که آن را پاک کنید، چون نمی‌خواهید با اعصاب شما بازی کند، البته متاسفانه این چیزی است که برای من در دفعه اول استفاده از این برنامه، به دلیل رابط کاربری پیچیده و نداشتن یک Preset مناسب، اتفاق افتاد. ولی من شانس دوباره‌ای به برنامه دادم و خوشبختانه وقتی این بار از تنظمات ایجاد شده قبلی با پروفایل ultra2 استفاده کردم، و هم‌چنین کمی با برنامه آشنا شدم، بسیار استفاده از برنامه لذت‌بخش‌تر شد. برنامه با توجه به بررسی های حدودی من استفاده کمی از منابع سیستم می کند و تقریبا همیشه کاری که انتظار می‌رود را انجام می دهد، البته با مقداری چشم‌پوشی از بعضی اشتباهات. البته این نیز به شرطی است که با برنامه‌ای که در حال کار کردن با آن هستید تداخل نداشته باشد، به عنوان مثال وفتی شما با سه انگشت در برنامه‌ای که از این قابلیت پشتیانی می‌کند، کاری را انجام دهید، باعث می‌شود که فقط فرمان شما در برنامه تبلت پرو اجرا شود. نکته دیگر نیز این است که برنامه در زمانی که از قابلیت تاچ پد مجازی و یا بزرگنمایی از آن استفاده کنید، تقریبا بدون مشکل کار می کند و فقط در مواقع برگشت از بزرگنمایی صفحه چشمکی سیاه رنگ می زند که جالب نیست. ضمنا برای کارکرد درست برنامه سعی کنید هردو درایوری که در اختیارتان قرار می‌گیرد را نصب کنید.

Tablet pro logo

جمع بندی

بدون شک می توانم بگویم که این برنامه بسیار کاربردی و حتی برای کسانی که در حالت لمسی کار طراحی با استایلوس یا با انگشت را انجام می‌دهند، لازم است. براساس تجربه شخصی استفاده ای که از این برنامه داشتم می‌توانم بگویم که به‌جز در ابتدای کار با برنامه که تنظیمات را انجام می‌دهید، در بقیه مواقع استفاده، برنامه به خوبی کار خود را انجام می‌دهد و به شدت دستتان را برای انجام کارهای حرفه‌ای‌تر با دستگاهتان باز می‌کند. باید دوباره اشار کنم که در ابتدای کار با برنامه حتما Preset که در قسمت دانلود مطلب قرار گرفته را بارگیری کرده و طبق راهنمایی آن را فعال کنید، سپس حرکات و تنظیمات خود را به برنامه ارایه دهید. لطفا نظرات و یا سوالات خود را با ما در میان بگذارید. در ادامه می‌توانید تعدادی عکس از محیط برنامه و قسمت‌های مهم آن را ببینید.

تنظیم برنامه در نسخه استور
تنظیم برنامه در نسخه استور
ننظیمات حالت طراحی
ننظیمات حالت طراحی
تنظیمات دسته بازی
تنظیمات دسته بازی
گزینه‌هایی برای کارهای چندلمسی
گزینه‌هایی برای کارهای چندلمسی
دانلود
اطلاعات
  • حجم : 3 مگابایت
  • منتشر کننده : LoveSummerTrue
  • سخت افزار مورد نیاز : صفحه نمایش لمسی
16 پست
محمد به آبادی
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
کاوه
پاسخ دهید جمعه 14 مرداد 1395

یکی از بزرگترین مشکلات من با سرفیس دقیقا همین موضوع هستش،هنوز دانلود نکردم ولی حتما میکنم،با تشکر از شما دوست عزیز بابت این پست بسیار جامع و عالی

محمد
پاسخ دهید یکشنبه 16 مرداد 1395

پولی هستش؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,