اختصاصی وینفون

فرهنگ در فناوری

Technology-Calture-Post-Cover

اگر چند سال پیش از کودکی که کمتر از ده سال داشت می پرسیدید، خانه دومت کجاست؟ پاسخ می داد: « مدرسه ». اگر از انسانی بالغ همین سوال را می پرسیدیم، می گفت: « محل کار من، خانه ی دوم من است ». حال اگر از اشخاصی در همین سن و سال این سوال را دوباره بپرسیم، یحتمل پاسخ می دهد:« اینترنت » با وینفون همراه باشید.

بند بالا، تنها چکیده ای از سیر تحول فناوری ایران در چند دهه اخیر شده است، شاید هنوز هم انسان هایی باشند که به دلیل کمبود امکانات یا مشکلات مالی، توانایی دسترسی به تکنولوژی را نداشته باشند ولی، اکثریت مردم اینترنت و زندگی با تلفن همراهشان تبدیل به یک روزمرگی شده است. نمی توان تصمیم گرفت که این مسئله خوب است یا بد. اگر بخواهیم خوش بینانه به قضیه بنگریم، فرهنگ و سنت ایرانی در حال انقراض است و کم کم شبکه ای که « وینتون سُرف » چند دهه قبل آن را اختراع و توسعه داد، دارد جایگزین آن می شود. انقراض؟ شاید برایتان سوال شده باشد که هدف اصلی از ارسال این پست که نه ربطی به مایکروسافت دارد و نه ربطی به ویندوز، در یک مرجع رسمی چه معنایی دارد! فرهنگ در استفاده از فناوری، مقوله ایست که متاسفانه در رسانه های ملی اهمیت خاصی به آن نمی دهند و هنوز به طور غنی فرهنگ سازی نشده است. از هر چیزی به گونه ای می توان استفاده کرد، برای مثال اگر شما خوراکی را دوست داشته باشید می توانید هر چند وقت یک بار آنرا تهیه و میل کنید ولی اگر آنرا تبدیل به اصلی ترین عنصر رژیم غذایی تان کنید، بدون شک بیمار خواهید شد. تکنولوژی نیز به همین صورت عمل می کند. می تواند دریایی از اطلاعات مفید، منبع اخبار، مکانی برای پیدا کردن دوستان جدید و… باشد همچنین اگر از آن نادرست استفاده کنیم، می تواند به بلای جانمان تبدیل شود. اعتیاد به اینترنت مساله ایست که از لحاظ روان شناسی نیز برای انسان مشکلات زیادی به وجود می آورد.

لحظه‏ ای با خود فکر کنید آیا صرف مدت زمان طولانی پای اینترنت به نفع شماست یا به ضررتان؟ و آیا هزینه آن مقرون به صرفه است؟ باور کنید پیام رسان ها همیشه آنلاین هستند، سرویس‏ دهندگان دوست‏یابی و گروه‏ های دسته‏ جمعی همیشه هستند و بهتر هم خواهند شد، سایت‏های تفریحی همیشه برقرار خواهند بود و…

technology-culture-img

در اینجا می خواهیم مواردی درباره فناوری را مورد بحث قرار دهیم که کم کم دارند بیش از حد فراگیر می شوند. یا بهتر بگوییم عادات غلط که از فردی به فرد دیگر در حال انتقال می باشند و باید به فکر اصلاح آن ها باشیم.

افراد دیگر دوست ندارند که در جریان موضوعاتی که شما با مخاطب تان طی یک تماس تلفنی در میان می گذارید باشند: تا به حال افراد زیادی را دیده اید که با تلفن همراه با صدای بسیار بلند صحبت می کنند و نا خواسته سفره دلشان را برای غریبه ها نیز باز می کنند. افراد دیگر، دوست ندارند بدانند در ذهن و دل شما چه می گذرد یا اینکه چه بحثی میان شما و مخاطب تان در جریان است باشند. رعایت نکردن این موضوع، باعث می شود از شخصیت شما در مکان های عمومی کاسته شود و همچنین مردم به اطلاعاتی در مورد شما دست پیدا کنند که نیازی به آنها ندارند و در اینجا مردم استراق سمع نمی کنند بلکه گوینده خودش را ماخوذ می کند. همچنین این هم در نظر داشته باشید که اگر در میان اشخاص، فردی باشد که با شما رابطه خوبی نداشته باشد و با بلند حرف زدن شما اطلاعات شخصی تان در اختیار او قرار می گیرد و ادامه ماجرا را نیز خودتان می توانید حدس بزنید. علاوه بر این بلند حرف زدن در یک مکان عمومی باعث مضحکه شدن گوینده در مقابل افراد دیگر هم می شود.

technology-culture-img 2

شما اجازه ندارید به حریم خصوصی دیگران نفوذ کنید: بسیاری اتفاق افتاده است که فردی در یک مکان عمومی مثل مترو، اتوبوس، تاکسی یا هر مکان عمومی دیگری کنار شما نشسته است و مشغول کار با تلفن همراهش است. اگر شما هم سرتان به چیزی گرم باشد، مشکلی به وجود نمی آید ولی وقتی بی کار باشید، به احتمال بالا ناخواسته چشمانتان به سمت گوشی طرف مقابل می رود و دزدکی آن را زیر نظر می گیرید. مشکل دقیقا همین جاست. اگر از لحاظ معنوی بخواهیم این کار را بررسی کنیم، چون طرف مقابل مطمئنا از کار شما ناراضی نیست، شما مرتکب گناه شده اید و اگر بخواهیم با دیدی معمولی به این بنگریم نیز کار شما شایسته یک فرد با فرهنگ و متمدن نیست. همیشه قبل از اینکه رفتاری را انجام دهید خودتان را در شرایط طرف مقابل قرار دهید که با انجام آن کار توسط شما، چه احساسی خواهد داشت. آیا شما واقعا دوست دارید (برای مثال) فرد دیگری پیامک هایتان را زیر نظر داشته باشد؟ قطعا اینطور نیست. پس سعی کنید در مکان های عمومی سرتان را به چیز دیگری گرم کنید و به آن فکر کنید که اگر آن فرد مچ شما را بگیرد، گونه هایتان چقدر قرمز خواهند شد.

technology-culture-img

برای چیز هایی که دارید، به دیگران فخر نفروشید: فخر فروشی یا به زبان ساده پُز دادن، عملی بسیار مرسوم است و به نظر نمی آید وینفون با یک مقاله بتواند آنرا اصلاح کند ولی، هنگامی که می خواهید به کسی پُز چیزی که دارید را بدهید، به این نیز فکر کنید که هر کسی یک وضعیتی دارد، همه از قشر مرفه جامعه نیستند. زمانی که شما پز چیزی را به کسی می دهید که خود توانایی تهیه آنرا ندارید، در حقیقت قلب او را شکانده اید. به این نیز توجه کنید که اگر شما چیزی را ندارید و بی جهت آنرا پز می دهید، از قدیم گفته اند: «انسان ها چیزی که ندارند را، جار میزنند».

صحیح است که تکنولوژی هر روز در حال تکامل و پیشرفت است ولی شما به بسیاری از این پیشرفت ها نیازی ندارید: بسیار اتفاق افتاده است که کسی به نان شب خود محتاج است و برای خرید یک تلفن همراه که فقط می خواهد با آن در برنامه های پیام رسان و شبکه های اجتماعی حضور پیدا کند، هزینه ای چند میلیونی می کند. قبل از خرید کالا هایی که مربوط به فناوری روز هستند، آن ها را بررسی کنید. اگر چیزی دارید و از آن راضی هستید و کار های روزانه تان را برایتان  به درستی انجام می دهد، پول خود را بدون دلیل و غیر معقولانه هدر ندهید.

technology-culture-img

برای راحتی و عادات خودمان، به زبان مادری لطمه نزنیم: چیزی که امروزه در پیام رسان ها و یادداشت های روزانه و غیر رسمی مرسوم شده است، استفاده از روش های نگارشی مانند: “ک” به جای که، “ب” به جای به، استفاده بسیار بسیار زیاد از واژگان عربی و … مثال اول و دوم که به عادات و طرز رفتار شخص مربوط است، در حالی که می تواند چند ثانیه بیشتر وقت بگذارد و حروف و کلمات را به صورت صحیح ادا کند از روش های رایج و امروزی استفاده می کند. سیر تحول یک جامعه از گذشته به آینده است. اگر شما در حال حاضر با نگارش غیر صحیح به زبانی که بزرگانی مانند فردوسی و سعدی برای پایداری و ثبات شان سالها تلاش کرده اند، لطمه ی بزرگی خواهید زد.(این آداب به مرور تبدیل به هنجار شده و دیگر اصلاح کردنشان کار آسانی نخواهد بود). مثال سوم، بیشتر مربوط به نظام آموزشی کشور و شیوه تدریس آموزگاران محترم است که ترجیح می دهم درباره اش بحثی نشود. در پایان به قول هموطنان ترک زبان عزیز: یاشاسین آنا دیلیم (زنده باد زبان مادری).

سعی کنید برنامه ریزی داشته باشید و فناوری، به خانه ی اولتان تبدیل نشود: نداشتن برنامه ریزی، باعث بیهوده گذراندن وقت می شود و ناگهان ساعت را نگاه می کنید و با خود می گویید: چرا من تا این موقع شب مشغول کار با تلفن همراهم هستم؟ نکته بعد این است که سعی کنید هنگامی که خارج از خانه هستید، گوشی تان را فقط در مواقعی که واقعا به آن نیاز دارید استفاده کنید. برای مثال چیزی که هم اکنون بسیار رایج است، وقتی مهمانی برگزار می شود، تمام حضار سرشان در گوشی است و حرف و سخنی رد و بدل نمی شود. این یک موذل بسیار بزرگ است که کم کم یکی از هنجار های خانواده های ایرانی، جمع آوری تلفن های همراه در یک دورهمی است.

مطالبی که در بند های بالا به شما گوشزد کردیم، تنها نمونه های کوچکی از سهل انگاری ایرانیان نسبت به فرهنگشان بود که برایتان بازگو کردیم. اگر با حرف هایی که در این پست مطرح شد اختلاف نظری دارید، در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید.


نظرتان در مورد این پست چه بود؟ آیا با بحث هایی که مطرح شد، موافقید؟

منبع :

نگارش شده در تحریریه وینفون

21 پست
سپهر زمانی
فعلا شب و روزم شده ویندوز -_- ! کد نویس و طراح وب هستم از اصفهان :) تا حدودی با ساخت برنامه ها در بستر UWP و سی شارپ آشنایی دارم، سایت شخصیم ->
http://www.delusion.me
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamidreza
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

خسته نباشید بابت مقاله خوبتون .خیلی خوب بود . ممنونم .

farnam76
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

یکی از بهترین پست هایی که تو این سایت یا بهتر بگم توی اینترنت دیدم.واقعا همه چیزایی که گفتی درست بود و باید طوری برنامه ریزی کنیم که این تکنولوژی مارو از زندگی اصلیمون دورنکنه.
باز هم ممنون از پست خوبت♥♥

hesam
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

پست بسیار عالی بود، قبلا هم چنین پست هایی در اینترنت بود ولی هیچ کدوم به کاملی و غنای محتوایی این مقاله نبود
به نوسنده این مقاله تبریک میگم به خاطر پست عالی واقعا توی این وضعیت بد جامعه که مردم در استفاده از اینترنت افراد زیادی دارند و درکنار آن رفتار های بدی هم پیدا کردن لازم بود، دیگه حتما همه مون یک بار هم که شده با مشکل نقص حریم سخصی مواجه شدیم پس بیایید از این به بعد هرکی داره حریم رو نغض میکنه مچشو بگیریم دیگه این کارو نکنه 😃 همچنین این پست رو یک گام در ضمینه فرهنگ سازی میبینم امیدوارم سایر وبسایت های خبری هم یاد بگیرن و در جهت فرهنگ سازی تلاش کنن.

  M.N
  پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

  اگه میتونی برو مچ دولت رو بگیر که سرچ های مردم تو نت رو کنترل میکنه

   ایمان
   پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

   فقط میتونم بگم فازت چیه ؟

   javadkhof
   پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

   دولت بیکاره بیایید چت ها ی تورو با gf ات زیر نظر بگیره !

   عزیزم نه پول مفت دارن نه سرور مفت و نه وقت مفت !

   بیخیال !

   همون جواب دست عزیزمون

   فــــــــــــــا ز ت چـــــــــیـــــــــه ؟

   hesam
   پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

   عزیز اگه دولت سرچ های مردم رو کنترل میکنه پس حتما باید باشن کسانی که به خاطر سرچ هاشون دستگیر شده باشن شما اگه حتی یه مورد شایعه اینجوری هم خبر داری بگو.
   اگر منظور فیلترینگ هست اون کنترل نیست فقط یه سد هست که سد خیلی محکمی هم نیست و راه های زیادی برای دور زدنش هست.
   حالا من نمیدونم شما چی سرچ میکنید که نگران هستید دولت شما رو کنترل میکنه یا نه.در هر صورت امید وارم پاسختون رو گرفته باشید.

ProReza
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

درود.
نوشته ی نیکی بود،سپاس از شما…
ولی کاش خودتون هم واژه های عربیِ کم تری رو به کار میبردین:)

  سپهر زمانی
  پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

  سلام. چشم حتما 🙂

sadegh
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

بی فرهنگی ایم خبر رو اینجا بدم!
ولی Groove Music یه آپدیت خیلی بزرگ گرفته برا PC
عالی شده
حتما آپدیت کنید

M.N
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

یه معلم ادبیات داشتیم میگفت فردوسی و سعدی برای اذیت کردن ما شعر میگفتن D:
بعد خودش یه جور سوال میداد به خود فردوسی هم میدادی توش میموند 😐

هادی
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

مقاله بسیار خوبی بود. دست مریزاد به سپهر و عوامل این سایت. ولی من هیچ اعتقادی به پاس داری از زبان فارسی ندارم 😐

vito
پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

من زبان رو قبول ندارم. به قول یک معلم که دکترای ادبیات داره زبان همیشه به طرفی تکامل پیدا میکنه که استفاده ازش راحت تر و کلمات کوتاه تر بشن. مثل خیلی کلمات امروزه شکل قدیمیشون رو ببینید خیلی بلندتر و تلفظشون سخت تر بود. به نظر من اینجور تایپ کردن که میگه داره زبان فارسی رو نابود میکنه، در واقع داره به تکامل سرعت بیشتری میبخشه.

  vito
  پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

  زبان هم مثل موبایل چیزی هست که توسط انسان برای استفاده ی انسان ساخته شده. ما نباید خودمون رو برای چیزی که ساختیم تغییر بدیم، ساخته ها رو برای استفاده راحت تر و بهتر خودمون باید تغییر بدیم.

  javadkhof
  پاسخ دهید چهارشنبه 11 خرداد 1395

  و البته لازم به ذکر نیست که کمی ورزش دهان و دست در این روزگار بی تحرکی همچین بد نیست !

  شما که ۲۴ هارییی پایی گوشی هستی خب حالا یکم کلماتو درست بنویس که حداقل این دستات یه ورزشی کرده باشن 🙂

  و ابلته ححرف شما هم متین ولی بحث بحث تاریخه !

  الان این حرف شما رو من با زبان نوشتار کشور ترکیه مقایسه کنم !

  الان ترکای ترکیه به هیچ وجهی نمی تون ا ز کتاب های قدیمی و تاریخ خودشون استافده کنن !

  در حالیکه این کشور دولت های مقتدری رو توی تاریخ در خودش گنجونده !

  وقتی اکثر کساییکه با هم چت می کنن ترجیح می دن فینگیلیش تایپ کنن خب زبون ما هم به مرور میهر روبه فینگیلیش ( مثل ترکیه الان )

  و اون موقع است که فقر فرهنگی میایید !

  و این فقر با عث میشه دولت لائیک ترکیه بیایید زنان کشور خودشو برای جذب مهاجر در اختیار مسافرا قرار بده !

  و خیل ی موارد دیگه ای که الان شما می تونید توی کشور هایی که مستعمره بودن یا مثل ترکیه زبونشون به نحوی تغییر کرده مشاهده کنید !

  همین هند

  زمانی که مستعمره انگلیس میشه به اجبار زبون پارسی رو دولت بریتانیایی صغیر حذف و زبون خودشونو بهشون تحمیل می کنه و باعث جداییه پاکستان از هند میشه ( سند هاشم هست با یه سرچ بدست میارید ! )

  و خیلی موارد و مثال هایی دیگه ای که تنها با یک تغییر توی زبون مردم کشور ها فرهنگ و رسومشون هم تغییر کرده !

  Ali_Maddahi
  پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

  اتفاقا خوبه. البته نه این که به شکل قدیمی بمونه. چون همونطور که گفتین قدیم پیچیده بوده.
  من به شدت از عربی بدم میاد.
  زبان پارسی خودش زیباست. باید پارسی رو پاس بداریم، نه فارسی.
  باید برا کلمات معادل پارسی ساده و زیبا انتخاب شه و از عربی کاملا خالی ‌شه.
  این چند روزه تمام ذهنم مشغول این شده چرا ایران با اون اُبُهَتش و اون فرهنگ غنیش و این همه تمدن این بلا سرش اومده.
  واقعا باید یه ری استارت بشیم و به خودمون بیایم

farhad delavar
پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

احسنت بکس وینفونی…
مقاله ی جذابی بود.ولی یکم بیش از حد فلسفی بود..
در هرصورت عالی بود…
اگر قسمت های بعد هم داشت خوب بود…
با تشکر…

سپهر زمانی
پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

از تمام دوستانی که در این مطلب به بنده لطف داشتند، سپاس گزارم 🙂 <۳ سبز باشید.

سعید(وبلاگ تلنگر ترانه)
پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

سالهاست که دغدغه من همین فرهنگه…
این همه می گیم فرهنگ و تمدن ایرانی!!! چیزی که به نظر من اصلا نداریمش…
اصلا فرهنگ مصرف نداریم تو هیچ زمینه ای، تو هیچ کالایی تو هیچ خدماتی!!!
اون فرهنگی هم که داشتیم مال هزاران سال پیش بوده…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,