project astoria probably is dead

مدتی است که بحث های فراوانی پیرامون پروژه آستوریا در سرتاسر اینترنت در گرفته و وب سایت های خبری بسیاری در خصوص این پروژه نوشته اند. اما چرا این پروژه در چند وقت اخیر مهم شده است؟ اتفاق خاصی افتاده است؟ گویا بله، پروژه آستوریا گویی از حرکت ایستاده است و مایکروسافت فعلاً فرآیند توسعه آن را متوقف ساخته است. در ادامه با وینفون همراه باشید تا نگاهی بیاندازیم بر انجمن های آستوریا و وضعیت فعلی آن ها.

اصلاً چرا مایکروسافت پروژه های پل نرم افزاری را راه اندازی کرد؟ ویندوز با این همه نرم افزار دسکتاپ چه مشکلی در تعداد و کمبود نرم افزار ها دارد که مایکروسافت را مجبور کرده تا از توسعه دهندگان اندروید و iOS کمک بخواهد؟

خب، در ابتدای راه باید بگویم که اصلا بحث ما بر سر نرم افزار های دسکتاپ نیست. ما نرم افزار های مدرنی را در نظر داریم که با ویندوز ۸ عرضه شدند. پس با این حساب، نسخه هایی از ویندوز که بتوانند نرم افزار های مدرن را اجرا کنند و مشکل کمبود نرم افزار در این نسخه ها دیده می شود مد نظر ما هستند. پس این نسخه ها، ویندوز ۸، ۸.۱ و ۱۰ هستند که مجموعاً ۲۱.۱۶ درصد از بازار دسکتاپ را در اختیار دارند. در بازار موبایل ها متاسفانه مایکروسافت اوضاع چندان خوبی ندارد و تنها توانسته ۱.۷ درصد از بازار را در اختیار بگیرد. مسلماً توسعه دهنده به سمت پلتفرمی کشیده می شود که بیشترین سهم از بازار را در اختیار داشته باشد، پس اندروید و iOS بازار های بسیار خوبی به نظر می رسند. هم درآمد خوبی برای توسعه دهنده دارند و هم جامعه استفاده کننده از نرم افزار ها زیاد است.

متاسفانه انتظار در پلتفرم مایکروسافت دو طرفه است، یعنی توسعه دهنده منتظر است که کاربران جذب پلتفرم ویندوز شوند و از طرفی کاربران هم منتظر هستند تا توسعه دهندگان نرم افزار هایشان را برای ویندوز / ویندوز فون عرضه کنند. پس این وسط وضعیت خنثی می شود و پلتفرم ویندوز درجا می زند. مایکروسافت وقتی دید پلتفرم ویندوز و نرم افزار های مدرن آن در دسکتاپ و نرم افزار های ویندوز فون با یک چنین مشکل جدی روبه رو هستند، خودش آستین ها را بالازده و دست به کار شد. در ابتدای راه پلتفرم یونیورسال که همان ویندوز ۱۰ است را معرفی کرد و بعد پل های نرم افزاری را.

پل های نرم افزاری میانبر هایی هستند که توسعه دهندگان می توانند به کمک آن ها نرم افزار هایشان را به پلتفرم ویندوز بیاورند، البته فقط ویندوز ۱۰. یعنی آن سهم از بازاری که در بالا در خصوص آن صحبت کردیم را در دسکتاپ به ۷.۹ درصد کاهش دهید و در موبایل هم، کمتر از آن ۱.۷ درصد! اوضاع بدتر شد. حالا ما با یک سیستم عامل به نام ویندوز ۱۰ طرف هستیم که در مجموع و با کمی ارفاق نزدیک به ۱۰ درصد از بازار را در موبایل و دسکتاپ در اختیار دارد. البته ویندوز ۱۰ در دسکتاپ رشد بسیار سریعی دارد و هیچ بعید نیست که اگر در سال آینده شاهد سهم ۵۰ درصدی آن در دسکتاپ باشیم. پس این نشان می دهد که پل های نرم افزاری پروژه هایی بلند مدت هستند و آینده نگرانه و در حال حاضر ما نباید شاهد سرازیر شدن ناگهانی اپلیکیشن های دیگر پلتفرم ها به پلتفرم ویندوز باشیم. برای این که پروژه به طور کامل راه افتاده و بازده داشته باشد، دست کم به دو سال زمان نیاز دارد. از تحلیل ها و آمار های کسل کننده بگذریم. بحث امروز ما بر سر یکی از مهم ترین پل های نرم افزاری است که مایکروسافت معرفی کرده و آستوریا نام دارد.

اگر بخواهیم آستوریا را طور دیگری تعریف کنیم باید بگوییم که در اصل پروژه آستوریا یک شبیه ساز اندروید است و این یعنی توسعه دهندگان نیاز نیست کار چندانی انجام دهند. به عبارتی موبایل گویا فایل APK را به طور مستقیم اجرا می کند البته نه با فرمت APK بلکه با فرمت APPX. اگر به یاد داشته باشید چند وقت پیش و در بیلد های پیش نمایش ویندوز ۱۰ موبایل، فایل های زیر سیستمی اندروید وجود داشتند. همین فایل های زیر سیستمی به کمک برخی از اسناد و ابزار لو رفته از پروژه آستوریا این امکان را به وجود آوردند تا گوشی ویندوزی بتواند نرم افزار های اندرویدی APK را به طور مستقیم اجرا کند! بسیاری از نرم افزار ها نیز بدون مشکل بر روی موبایل کار می کردند و همین امر هم قدری بر نگرانی های کاربران و توسعه دهندگان افزود. البته به یاد داشته باشید که این یک تعریفی است که در ذهن یک کاربر عادی شکل می گیرد. وگرنه اصلاً قرار نیست که آستوریا تنها یک شبیه ساز باشد، توسعه دهنده با استفاده از این پل نرم افزاری اپلیکیشن های خودش را بدون کوچک ترین تغییری برای پلتفرم ویندوز ۱۰ عرضه می کند البته باید یکسری تغییرات را در اپلیکیشن اعمال کند تا کاملاً با ویندوز ۱۰ هماهنگ شود و از نظر ظاهری نیز همخوانی داشته باشد. پروژه آستوریا با تمام خوبی ها و مزیت هایی که دارد می تواند اشتیاق توسعه دهندگان در ایجاد یک نرم افزار برای پلتفرم ویندوز را از بین ببرد. زیرا توسعه دهنده با خود می گوید که این چه کاریست که به صورت جداگانه اپلیکیشن هایم را برای ویندوز عرضه کنم؟ ابتدا نسخه اندرویدی آن را می نویسم و بعد برای ویندوز با استفاده از آستوریا آن را پورت می کنم.

امکان لغو پروژه آستوریا

چندی پیش مایکروسافت به هنگام راه اندازی پروژه آستوریا از توسعه دهندگان داوطلب درخواست کرد تا در این پروژه شرکت کنند و در بهبود و پیشرفت آن به مایکروسافت کمک کنند. مایکروسافت نیز در انجمن های مخصوصی که برای همگان در دسترس نیست به آن ها راهنمایی می دهد و آن ها را در مراحل مختلف یاری می کند. اما این روز ها هر چیزی در انجمن پیدا می شود جز مایکروسافت!

در همان زمانی که مایکروسافت از توسعه دهندگان درخواست همکاری کرد، من هم در این پروژه ثبت نام کردم (ممکن است که شما هم ثبت نام کرده باشید). حدود ۲ ماه می شود که به انجمن پروژه آستوریا سر می زنم اما سکوتی عجیب آن جا را فرا گرفته است. (توجه داشته باشید که دسترسی به انجمن برای همه افراد امکان پذیر نیست و باید از قبل ثبت نام کرده باشید و با درخواست شما موافقت شده باشد). انجمن ها مملو از سوال است اما مایکروسافت هیچ پاسخی نمی دهد و بیشتر سوالات بدون پاسخ باقی مانده اند. به تازگی نیز صدای برخی از توسعه دهندگان فعال این انجمن ها در آمده و می گویند که مایکروسافت وقت آن ها را تلف کرده است! در ادامه این تصویر را از آخرین تاپیک های انجمن برای شما قرار داده ایم:

astoria forums 1

مشاهده کردید؟ توسعه دهندگان بلاتکلیف مانده اند و می خواهند بدانند سر انجام پروژه آستوریا شکست خواهد خورد یا فعلاً به طور موقت متوقف شده است. عده ای دیگر هم که می خواهند مایکروسافت کلاً این پروژه را کنار بگذارد. اما چرا؟ چطور همه چیز به یک باره به هم ریخت؟

مایکروسافت سرانجام چه تصمیمی می گیرد؟

راستش نظر من را بخواهید می گویم که اصلی ترین یا یکی از دلایل اصلی توقف پروژه آستوریا احتمال نقض قانون کپی رایت است. یادتان می آید چندی پیش که برخی از ابزار این پروژه منتشر شدند می توانستیم نرم افزار های اندروید را بدون کوچک ترین تغییری بر روی گوشی ویندوزی اجرا کنیم؟ این یعنی یک کاربر توانسته بدون اجازه توسعه دهنده، نرم افزار را بر روی یک پلتفرم دیگر نصب کند. اصلاً ممکن است خود توسعه دهنده نرم افزار هم خبر از انجام این کار توسط من و یا شما نداشته باشد اما در نهایت این مشکل گریبان گیر مایکروسافت می شود و این شرکت به دلیل عدم رعایت حقوق کپی رایت متهم می شود. این که فعلاً انجمن های پروژه آستوریا در سکوت فرو رفته اند از نظر من دو دلیل دارد:

 • مایکروسافت به دنبال راهی است که جهت پورت نرم افزار نیاز باشد تا خود توسعه دهنده مستقیماً دخالت کند.
 • مایکروسافت تصمیم گرفته تا پروژه را به طور کامل کنار بگذارد.

اولین مورد از نظر من احتمالش بیشتر است. زیرا پلتفرم ویندوز خواه ناخواه به نرم افزار های اندروید نیاز دارد اما به شرط این که توسعه دهنده هم نقشی در پورت نرم افزار ها داشته باشد تا با رضایت وی این کار انجام شود و حقوق کپی رایت نیز زیر پا گذاشته نشوند، یعنی همان چیزی که ما در پروژه آیلندوود شاهد آن هستیم. پروژه آیلندوود که برای پورت کردن نرم افزار های iOS است، نیاز دارد تا به طور کامل مجدداً کامپایل شود. همچنین برای انجام این فرآیند نیاز دارد تا توسعه دهنده به طور مستقیم مداخله داشته باشد. از طرفی دیگر، آیلندوود برای زبان شی گرای Objective-C (معمولاً در مک و iOS مورد استفاده قرار می گیرد) است و این زبان در لیست بلند زبان های برنامه نویسی که مایکروسافت از آن ها پشتیبانی می کند قرار دارد. اما در مقابل، آستوریا قرار دارد که با یک شبیه ساز قابل اجرا بود (ممکن است که شما نیز انجام داده باشید) و همین می توانست نقص قوانین کپی رایت را به وجود آورد.

دومین مورد هم می تواند اتفاق بیافتد و مایکروسافت تنها به پروژه آیلندوود و توسعه دهندگان iOS تکیه کند. زیرا استور اپل نه تنها چیزی از گوگل پلی کم ندارد، بلکه ما در iOS شاهد نرم افزار هایی هستیم که کیفیت به مراتب بیشتری نسبت به نسخه اندرویدی دارند. یعنی اگر مایکروسافت به طرف استور غنی اپل که سرشار از نرم افزار های با کیفیت است برود هم چیزی را از دست نمی دهد. بنابراین احتمال دارد که مایکروسافت به طور کامل پروژه آستوریا را کنار بگذارد و یا این که شاید این تاخیر پروژه موقتی باشد و در آینده نزدیک ما شاهد پورت شدن نرم افزار های اندروید باشیم.

تمام آن مواردی که در بالا خواندید با توجه به شواهد و استناد بر منابع معتبر جمع آوری شده اند و نظر نویسنده مطلب نیز در آن ها عنوان شده است. بنابراین اگر شما عزیزان نظر دیگری در خصوص این پروژه و آینده آن دارید، در بخش نظرات عنوان کنید.

998 پست
عرفان مرادی
علاقه مند به مایکروسافت و سرویس های این شرکت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
میلاد
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

بنظر من همون بهتر ک لغو بشه…
این پروژه ها یعنی گدایی نرم افزار..
باید ماکروسافت انقد تلاش کنه و اعتماد توسعه دهنده ها رو جلب کنه و راه رو هموار کنه ک همه ی توسعه دهنده اها ول برای ویندوز موبایل اپلیکیشن شونو منتشر کنن بعد برای بقیه ی سیستم عامل ها …
میتونه یکم از رو دست اپل تقلب کنه..
🙂

  Ali_Maddahi
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  اصلا چرا مثل آیلندوود نمیکنه این آستوریا رو.اصلا هر نرم افزاری که تو فروشگاه اندروید هست تو آی او اس هم هست حتی بیشتر و با کیفیت تر،مگر این که یه تعداد معدودی فقط برا اندروید باشه.اینی هم که شما میگی یه حرف خوبیه.چطور اپل توجه همه رو جلب کرده و این همه طرفدار و توسعه دهنده جذب کرده،اونوقت مایکروسافتی که بعنوان غول دنیای نرم افزار میشناسیمش نتونه یه توسعه دهنده رو جذب کنه.
  والا همین اپل و آی او اسی که این همه میگن محدودیت داره تونسته به این خوبی طرفدار[(۴۰ و خورده ای درصد از بازار آمریکا اپل دارن که گوشیاش از اولین گوشی اپل تا ۶ اسش به تعداد انگشتان دسته اونوقت این همه شرکت اندروید میزنن فقط چند درصد اختلاف دارن)] و توسعه دهنده جذب کنه.
  مایکروسافت هم باید هم گوشی زیبا،نو آورانه و با امکانات تولید کنه و هم سیستم عاملش رو پر امکانات کنه و امکاناتی رو که تو سیستم عاملای دیگه نیست تو سیستم عامل خودش اضافه کنه،و هم مثل ویندوز دسکتاپش که بیش از هفت میلیون نرم افزار داره و نشون میده توسعه دهنده رو به خوبی جذب کرده،تو گوشیش هم توسعه دهنده رو جذب کنه.گفتنش آسونه ولی وقتی میبینیم مایکروسافت یه سری کارای غیر ممکن رو ممکن کرده پس این ویژگی ها هم براش کاری نداره که انجامش بده.ایشالا که هر چه زودتر تو همه چیز(ویندوز:گوشی،دسکتاپ و..)،موتور جستجوی بینگ،دستیار صوتی کورتانا،آفیس،سرویس ابری و هر چیز دیگه ای که داره)پیشرفت کنه.ببخشید طولانی شد.
  راستی،من وینفون ندارم ولی منتظرم که ببینم ۱۰ تا چند ماه دیگه چی میشه که بعد یه گوشی ویندوزی بگیرم،الان پول ندارم وگرنه دوس دارم خودم امتحانش کنم.برا همینم این سوالارو میکنم:فرمت نرم افزارای ویندوز موبایل چیه؟
  بعدش اگه نرم افزارارایی مثل فوتوشاپ که حجمشون بالای یک گیگه،یونیورسال شن،برای اجرای رو گوشی حجمشون چقدر میشه؟آیا با همون امکانات و کیفیتن؟
  باز هم ببخشید.

   shojaa
   پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

   فرمتش همونیه که تو متن اومده appx
   من جزو اینسایدر ها نیستم. بخاطر همین حجم نرم افزارای یونیورسال رو چک نکردم
   ولی از اونجا که از اسمش پیداست (یک نرم افزار برای تمامی دستگاه ها) باید حجمشون یکی باشه

    Ali_Maddahi
    پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

    خیلی ممنون دوست عزیز

حسین دیانتی
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

فعلا ک اینطور ب نظر میاد توسعه دهنده های آیفون میتونن با آیلندوود کار کنن. ورود فیسبوک و کندی کراش شروع خوبی بود

صادق
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

درود
دوستان هیچ برنامه ای سراغ ندارید که یشه باهاش فایل های پی دی اف رو ویرایش کرد؟
مثلا زیر یه جمله خط بکشی یا…

  میلاد
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  سلام صادق جان..
  با adobe reader میتونی هایلات کنی…زیر جمله خط بکشی و از این دست کارا …
  موفق باشی

  HOIIIIN
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  Xodo Docs تست کن

  Am67ir
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  می تونی از Xodo doc استفاده کنی.
  بنظرم بهترینه.

  صادق
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  دوستان گل، از همتون ممنون بابت پاسخ

general95
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

من با این تبدیل نرم افزار ها توسط خود برنامه نویس ها موافقم.
ولی کار بهتری که مایکروسافت میتونست بکنه اینه که
برنامه های اصلی و خیلی مهمی که معمولن کاربرا دنبالشن رو خودش بسازه یا سازنده هارو به ساختنش تشویق کنه (البته الان دیگه همه ی برنامه های مهم رو داره)
با این تشویق ساخت برنامه برای ویندوزفون برای سازنده ها سودآور میشه
وقتی سازنده هارو تشویق کنه و استورش کامل بشه و تعداد کاربراش به تعداد نرمالی رسید اون وقت دیگه نیازی به اون طرح تشویق نیست و ویندوزفون خود به خود برای سازنده ها سودآور میشه

soheyl
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

سلام دوستان چطوری وی پی ان رو نصب کنم کمک کنید لطفا

  میلاد
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  سلا سهیل جان
  برو سایت گذر آنلاین … اونجا هم نحوه استفاده رو گداشتن …هم میتونی vpn بخری

soheyl
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

ممنون عزیز

masoud ms
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

سلام دوستان . ببخشید من میخواستم گوشیمو ببرم بدم به یه تعمیر کار . لومیا ۱۵۲۰ دارم . مشکل تاچ صفحه دارم. اما میترسم به هرکسی بدم گوشیو. کسی از دو ستان جای مطمئنی سراغ دارن معرفی کنن. ممنون میشم کمک کنید

  Ali 1520
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  مشکل تاچت چیه؟

   masoud ms
   پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

   بابا یه هفته است تاچش قاطی کرده. دارم با گوشی کار میکنم یهو تصویر میپره بالا پایین . بعد واسه خودش الکی برنامه باز میکنه. بعد اصلا صفحه دیگه کار نمیکنه و تا یه با گوشیو قفل نکنمو دوباره انلاک نکنم درست نمیشه و لی باز بعد ۵ دقیقه قاطی میکنه. خیلی وحشتناک شده اوضاعش 🙁
   دیوونم کرده .

    HOIIIIN
    پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

    رام زدی؟ یا تست کردی با تعویض رام درست میشه یا نه؟

     masoud ms
     پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

     نه نزدم. با رام حل نمیشه مشکل سخت افزاری باشه فک کنم. خیلی از دوستان نظراتی بهم دادن اما هیچ کدوم کارساز نبود. هارد ریست سافت ریست … حل نشد که نشد.
     وقتی قاطی میکنه بالای صفحه سمت چپ رو که فشار میدم گوشی درست میشه ولی باز قاطی میکنه بعدش.
     احساس میکنم یه قطعه ای چیزی هست که اتصالی داره کهوبا فشردن قطع و وصل میشه…

     AMIRDANTE
     پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

     داداش گلم سخت افزاری نیستش منم هم ۵۲۰ ۱۵۲۰ اینتوری شدن اما بعد چند ساعت خوب شدن ببین گوشیت تاچش خیس نشده یا گوشیت جای مرطوب نبوده راستی این مشکل گوشی های سری x520 هستش بیشتر پس گران نباش دادا

  علی
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  سلام
  منم گوشیم ۱۵۲۰ هست، هم امسال و هم پارسال این مشکل برام پیش اومد تا جایی که اصلا نمی شد با گوشی کار کنی حتی یه تماس عادی.
  ولی هر دو بار گوشیم خود به خود خوب شد بعد از یک ماه، راستی گوشی رو تعمیراتی نبردم. بعید می دونم مشکل سخت افزاری باشه

   masoud ms
   پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

   سلام دوست عزیز . واقعا؟ چه مدت طول کشید تا درست بشه ؟ من الان دو هفته ای هست که این مشکل واسم پیش اومده …
   اخه اگه سخت افزاری نیست پس چرا وقتی بالای صفحه سمت چپ رو فشار میدم درست میشه؟

  Amir
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  دوست عزیز من سراغ دارم، تعمیر کار حرفه ای هست و در زمینه گوشی های ویندوزی به خصوص لومیا واقعا متخصص هست، تاره برد فنی اکثر لومیا ها را داره ، اتفاقا ۱۵۲۰ رو داره، برا من ۸۳۰ تعمیر کرد با قطعه فابریک
  فردا به این شماره تماس بگیر این فرد کمکت میکنه، البته قبلش یه مسیج بهش بده : ۰۹۳۶۵۵۸۹۳۰۳

   masoud ms
   پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

   خیلی خیلیییی ممنونم از شما دوست خوبم. مرسی. واقعا لطف کردید. حتما با این شماره تماس میگیرم . فقط میشه لطف کنید بگید کدوم منطقه است این تعمیرکار ؟

    Amir
    پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

    شیراز دوستم من

     masoud ms
     پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

     شیرااااااااز ؟؟؟ داداشم من تهرانم 😅 ای بابا خیلی حیف شد که. بازم مرسی از راهنماییت دوست عزیز .

    Amir
    پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

    پیشنهاد میکنم به تعمیر کار دیگه ای ندی، اینم بدونم که تو تهران خواستم بدم فهمیدم داره میفرسه برا همین ادم، تازه بعدا متوجه شدم از قم ، اصفهان، یزد ، تعمیر گوشی لومیا را برای همین فرد میفرستن، در هر صورت خودت میدونی، یه نکته دیگه ایشون خودشون از دوبی برات قطعات فابریک را تهیه میکنه.

     masoud ms
     پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

     واقعا؟ 😐
     دم ایشون گرم پس اگه واقعا اینطوره.
     فردا حتما یه تماس میگیرم باهاش . مرسی

Ali 1520
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

ما هم با شما هم نظریم نویسنده ی عزیز😁

R3ZA
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

خدا کنه کامل لغو بشه، بابا تنها دلیل اینکه من اومدم سمت ویندوز اینه ک با اندروید و شلوغیش مشکل دارم! با ناامنیش، با متن باز بودنش، با استفاده بیش از حد از منابع موبایلش، با برنامه های پس زمینه ش، با باطری خوردنش، با استور بیش از حد شلوغ و پر از برنامه های بی کیفیتش از ایرانیاش گرفته تا هزار کوفت و زهرمار دیگش!!!
این کم و کاستیای ویندوز رو با جون و دل میخرم ک از شر اونا راحت بشم حالا قراره اندروید اونجا هم نفوذ کنه!!!!! مسخره س!!!!!!
آقا ما استور میلیونی اون اندروید لامصبو نخواستیم بکشن بیرون بالاغیرتن!! با کلی امید میای سیستم عوض کنی بعد ببینی اون گندی ک ازش فراری بودی داره دنبالت میاد عه!!!
مگه بستر یونیورسال چشه؟؟؟ بخدا ب تنهایی خودش خیلی ویندوزو جلو انداخت دیگه شبیه سازی اندروید چ گندیه!!! اگه قراره شبیه ساز اندروید بزنه تو سیستمش بگه ما از همین الان بریم مث آدم ی اپلی، مرگی، چیزی بخریم ک خودشه و خودش!!!!!!! اسم پروژه ش میاد اعصابم بهم میریزه!!!!!!!!!!!!!!
بجز بستر یونیورسال ک واسه ویندوز ۱۰ ی چیز مهشر و ی هماهنگی خوبه بقیه این پروژه ها فقط باعث میشن برنامه نویسا بیشتر ناز بیارن برا ویندوز!
مایکروسافتم صبر نداره حریص میزنه میخواد پی اندرویدو ب خودش بماله ک فقط سود بیشتر کنه! اگه یکم تحقیق میکرد تا بفهمه اونایی ک میان تو ویندوز برای جی میان دیگه این پروژه های مسخره رو لغو میکرد! بابا لامصب صبر کن همون یونیورسالت ب تنهایی قدرت خودشو نشون میده اونموقع دیگه برنامه نویسا و توسعه دهنده ها میفمن اینطرفم خبریه!!!!!!!!!
پروژه بزنی ک برنامه نویس اپشو اول برا ios و اندروید بده بعد برا تو پورتش کنه؟؟؟؟؟؟؟ تف ب این پروژه ها!!!!!!!!!!!!!! استور میلیونی نخواستیم بابا نخواستیم!

  نیما محمدی
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  دوست عزیز زیر سیستم اضافه میشه نه این که سیستم عامل عوض شه!!!

   R3ZA
   پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

   آقا نیما، بالاخره برنامه نویس ک ترغیب میشه اپشو اول برا بقیه بزنه بعد برا ویندوز پورتش کنه یا ن؟
   حالا زیر سیستم، روی سیستم یا بغلش! بالاخره ماهیتش وابسته میشه ب سایر پلتفرما!
   من برنامه نویس نیستم ب شخصه، شما اگه هستی بیا با دلیل بگو ورود اندروید ب ویندوز بی ضرره ولی اون قسمتش ک وابسته میشه ب شایر پلتفرما رو نمیشه ندیده گرفت!

   shojaa
   پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

   تا اونجایی که من کامنتا و موضوعات سایت رو دنبال میکردم، از وقتی که زیر سیستم رو از ویندوز ۱۰ برداشتن سرعتش خیلی بهتر شد
   همون بهتر که یک شبیه ساز نباشه!
   اگه قراره برای اجرای اپ های آی او اس یه زیر سیستم دیگه اضافه شه فایده نداره
   ارزش کم شدن سرعت گوشی رو نداره
   پس معنی پورت کردن چیه؟
   قراره پورت شه که به اینا نیاز نداشته باشیم
   من همین استور ضعیف رو بیشتر میپسندم تا کند شدن سیستم عامل

  er lumia
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  منم با آقا رضا صد در صد موافقم خدا کنه این پروژه مسخره رو هرچه زودتر لغو کنن. گوگل پلی به این خاطر میلیونیه که نود و پنج درصد اپ هاش برای سرگرمی و مسخره بازیه و از هر اپلیکیشنی حداقل بیست تا وجود داره که هرکدوم یه توسعه دهنده جدا دارن و طرف میمونه کدومو دانلود کنه من به شخصه وینفون رو با همین استورش دوست دارم. در ضمن این پروژه امنیت ویندوزفون رو هم به خطر میندازه و اونوقت دیگه امن ترین سیستم عامل نیست

  hamiti
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  دادا چرا جو گیری؟؟؟؟؟؟؟؟مرد مومن گوشی خریدیم برنامه نصب کنیم.، کرم نبود ک ویندوز بگیرم میرم ۱۱۰۰ ساده میگرفتم. ، امنیت کشک چی. شما کارت چیه ک حرف از امنیت میزنی؟؟؟؟؟؟؟اونی ک کارش اینه میتونه همه جا نفوذ کنه، خداییی هرکی میاد میگه امنیت و سرعت خنده ام میگیره، تو اندرویدم چیزی نصب نکنی هم سریعه هم امن،شما مجبور نیسی برنامه های چرت استور اندرویدو دانلود کنی.، حتی ب صورت نسبی نگا کنیم استور اندروید برنامه های اشغالش کمتره، کلمه ب نسبت رو ذکر کردما، در ضمن تو ویندوز لاین و تلگرام هم جزو اشغالاشه در ضمن ریزمینگ لودینگ مسخرش از هنگ اندروید چرت تره، هرکی میخواد ی لومیا ۵۲۵ دارم میفروشم تماس بگیرید ۰۹۳۵۰۶۲۳۸۵۹

   er lumia
   پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

   جناب hamiti شما یه لومیا ۵۲۵ داری با سخت افزار ضعیف انتظار داری که یه رزومینگ و لودینگم نداشته باشی؟ برادر من تمام اطرافیان من اندروید دارن تو گوشی های رده بالاش با سی پی یو های ۸ هسته ایش هم چند برابر پایین رده ترین لومیا ها هنگ و لگ داره

    hamiti
    پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

    رفیق جان تو لومیا ۹۳۰ هم وقتی از تلگرام بین اپ های دیگه سویچ میکنی ریزمینگ داره،اندروید در این حد نیس هنگ مالتی تسکینگش. درسته اون هنگش بیشتره ولی نه تو کارای روزمره.، من ی الجی الفینو هم دارم واسه خودم نی البته، همزمان مدرن کمبات پنج رو اجرا کردم بعد سویچ کردم رو اس ام اس بعد رفتم اسفالت۸ بدون اینکه حتی صفحه ی لحظه سیاه بشه، یا بازی لگ بزنه شما بازی برادرز این ارمز رو نصب کن رو هر لومیایی ک دوس داری بعد سویچ کن تا بفهمی هنگ چیه،نتو وینفون دوتا بازی همزمان باز کنی میمیره گوشی،[censored by admin]

  Miladv
  پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

  مرد حسابی جوری حرف میزنی که انگار نرم افزاری استور ویندوزفون همشون شاهکارن.
  توی ویندوزفون هم اسم یه برنامه رو میزنی ۱۰۰ تا کلاینت میاد جلو چشمات هیچکدوم هم برنامه اصلی نیست.توی هر استوری جانک وجود داره پس جو گیر نشین لطفا.
  برنامه های مشترک هم کیفیتشون توی وینفون خیلی پایینتر از اندرویده.

   R3ZA
   پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

   آقا hamiti، آقا miladv! اصن استور ویندوز بیابون برهوت (یا برحوت! شرمنده ک بلد نیستم)!!! دیگه از این بالاتر؟ اصن استور ویندوز بقالی!
   شما چرا فقط استورشو دیدین؟؟ من گفتم همه کم و کاستیاشو ب جون میخرم همین استور خلوتشو ب جون میخرم ولی در عوض اون ۹۹تا ایراد دیگه اندرویدو میریزم دور (۱۰۰تا نگفتم چون شما میگی استورش خوبه، باشه آقا قبول اون خوبه).
   ایراد از خودتونه ک قبل اومدن ب ویندوز ی تحقیق کوچولو نکردین! شما ک عشق برنامه نصب کردنین (حتما از اون دسته این ک لاین و وایبر و واتساپ و تلگرام و کاکائو و قهوه و….. همه رو با هم نصب میکنین) میرفتین دنبال اندروید! بقول خودتون گوشی گرفتین ک برنامه نصب کنین دیگه مگه غیر از اینه؟!
   امنیت چی کشک چی؟؟؟؟ شما هم بخوای ۴تا عکس شخصی توگوشیت داشته باشی بخوای ۴تا عملیات بانکی با گوشیت انجام بدی یکمم سرت از هک و برنامه نویسی دربیاد و یبار حسابی تیغت بزنن میفهمی امنیت فرقش با کشک چیه! پیمانکارایی ک خونه میسازن ک با دوتا باد میریزه مث شما فکر میکنن، اون کارگری ک آجر میفته از ساختمون میخوره تو سرش میمیره مث شما فک میکنه، منظورمو گرفتی؟ حتی سازنده های پراید مث شما فک میکنن! تو واسه امنیت خودت ارزشی قائل نیستی بحث باهات فایده نداره باید یکی دوبار هک بشی و ازت سوءاستفاده کنن تا سرت ب سنگ بخوره.
   جالبه ک خودتم میگی تو اندرویدم چیزی نصب نکنی سریعه! ینی خودت خوب حالیته ک اندروید با نصب دوتا نرم افزار زپرتی سرعتش قهوه ای میشه، باگم نیس ک بگی رفع میشه چون سیستم اندروید همینه ماهیتش همینه! حالا اگه ویندوز ۴تا باگ داره قبول لااقل اسمش باگه دوتا آپدیت بدن حله ولی اندروید چی؟ رسیده ب نسخه ششم هنوزم ی گوشی میانرده باهاش بگیری فاتحتو میخونه!

    er lumia
    پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

    دقیقا من معنی امنیتو میدونم که تا بحال طعم هک شدنو چشیدم

    hamiti
    پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

    شما اون تیک منابع ناشناسو نزن.برنامه هایی هم ک نصب میکنی تو سایت سازندش چک کن هک نمیشی،وینفونم هک میشه، همونطور ک وینفون هفت شد، وین ده هم ک دسترسی. ب فایلای سیستمی راحته. ، من فوت گوشیو تغیر دادم یا کاشیا رو ی ستون اضافه کردم مثه فبلتا.یا دکمه های نرمافزاریو اضافه کردم، پ حرف امنیت نزن، ۱۱۰۰ هم امنیت داره چون نمیشه روش او نصب کرد.[censored by admin]

ATB
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

آره بنظرم آستوریا جالب نیس ولی اگه بتونه آیلند وود ژیاده کنه که خیلی باگ میشه

نیما محمدی
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

عرفان جان به دو دلیل مایکروسافت این پروژه رو کنار خواهد گذاشت
۱) اندروید که اصولا ۹۰ درصد برنامه هاش با جاوا نوشته میشه و کلا بین زبون های برنامه نویسی جاوا یک زبون بدردبخوره ولی کامپایلرش کم سرعته که اضافه کردن این زیر سیستم به ویندوز ۱۰ آسیب میزنه و سرعتش رو پایین میاره
۲) من هم در مورد کپی رایت با شما هم نظرم درسته .

masoud ms
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

دوستان کسی نبود به من یه جارو معرفی کنه؟ خواهش میکنم اگه کسی هست بهم بگه 🙁

  Amir
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  دوست عزیز من سراغ دارم، تعمیر کار حرفه ای هست و در زمینه گوشی های ویندوزی به خصوص لومیا واقعا متخصص هست، تاره برد فنی اکثر لومیا ها را داره ، اتفاقا ۱۵۲۰ رو داره، برا من ۸۳۰ تعمیر کرد با قطعه فابریک
  فردا به این شماره تماس بگیر این فرد کمکت میکنه، البته قبلش یه مسیج بهش بده : ۰۹۳۶۵۵۸۹۳۰۳

Rivekan
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

به نظرم باید پروژه ایلند وود باقی بمونه چون هم اپ های ای اوس زود تر اپدیت ها رو دریافت میکنند و هم اپ های انحصاری داره که برای اندروید هم وجود نداره و توسعه دهنده راحت میتونه اونو به ویندوز ۱۰ موبایل بیاره حداقل تا زمانی که ویندوز ۱۰ به ۶۰۰ ملیون کاربر برسه و ویندوز کم کم نیازشو به اپ های ای او اس کم کنه تا کاملا به استقلال برسه در اون زمان دیگه توسعه دهنده بهانه ای برای عرضه نکردن اپ به علت کم بودن درصد کاربران نداره ولی توی بازه زمانی که به این هدف برسیم این طرح لازمه.

مهدی خیراندیش
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

سلام، من یه امکانی رو توی مرورگر uc broweserویندوزفون دیدم که خیلی عالیه و اونم قفل کردن مرورگر با کد تصویریه یعنی شما چندجای تصویرکه قبلا تنظیم کردین رو تپ میکنین و قفل باز میشه. تقریبا چیزی شبیه قفل تصویری ویندوز۱۰ اما شیکتر، از اینسایدرها میخوام این امکان رو درخواست بدن تا به لاک اسکرین ویندوزفون اضافه بشه. 😊

  Am67ir
  پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

  یجوری شبیه ال جی اونطوری بهتره

farhad delavar
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

سلا دوستان…،🙋
چند رفته که می خوام گوشیمو آپدیت کنم به ویندوز ۱۰..،
تا۳۰درصد بیشتر که میشه دوباره میاد ۱۰درصد …،
برای شما هم اینطور میشه،،،
لطفاً راهنمایی کنید دوشتا چی کنم که آپدیت بشه
..،
راستی اینترنتمم قطع نمیشه..،سرعتشم خوبه،فقط نمیدونم چرا آپدیت نمیشه

میلاد صحرایی
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

والا ما که موندیم چه بکنیم . گیج شدیم . نمیدونم کمپانی به این بزرگی چرا این مشکلاتو با چارتا توسعه دهنده داره ؟! مشکلش چیه نمیدونم . یعنی این قدررر سخته ؟ من که این چیزا رو نمیدونم . یعنی مثلا یه برنامه اینستا اووردنش به ویندوز این قدر سختهههه ؟ که ما برا یه اپلود ویدیو باید اونو از یه بابایی بخریم ؟ اقا عرفان قربونت این مساله رو برای من بشکاف . واقعا مایکروسافت این قدر ضعیفه تو جذب برنامه نویسا ؟؟؟ یا دلیل دیگه ای داره ؟

  Miladv
  پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

  کلا همونطور که گوگل و اپل سهم خاصی توی بازار دسکتاپ ندارن و استور نرم افزارها و کلا خدماتشون خیلی کمتر از ویندوزه،
  همین اوضاع برای ویندوزفون هم هست. مایکروسافت در بخش موبایل توان مبارزه در مقابل گوگل و اپل رو نداره. اگه متن رو بخونین متوجه میشین.
  توسعه دهنده نمیاد بشینه واسه ۱.۵ درصد از بازار برنامه بنویسه. حتی اگه بنویسه هم خیلی مختصر و با امکانات ناقص ارائه میکنه.
  واسه همین این دو پروژه معرفی شد.
  منتها استوریا یه مشکل هم داره که رابط کاربری اپها اندرویدی خواهد بود. یعنی کلا با فضای ویندوز ۱۰ در تناقض خواهد بود.

ritardando
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

پروژه استوریا پروژه بی مورد و اشتباهی هست
رقیب ویندوز موبابل در نهایت اندرویده. ویندوز موبایل باید کاربرا رو از اندروید به سمت خودش بکشونه. پروژه استوریا باعث قوت گرفتن اندروید توی این رقابت میشه. نسل بعدی توسعه دهنده ها دلیلی نمیبینن سمت برنامه نویسی ویندوز موبایل بیان. کافی برنامه هاشون رو برای اندروید بنویسن و بعدش پورت کنن به ویندوز.
در مقابل پروژه آیلندوود بسیار شکیل تر و منطقی تره. اکثر برنامه هایی اندرویدی نسخه ios هم دارن. ماکروسافت تنها با تکیه بر همین پروژه میتونه خلا نرم افزاریش رو پر کنه و دیگه نیازی به موازی کاری و شلوغ کاری نیست.
نهایتا ماکروسافت باید امکان پورت نرم افزارهای یونیورسال به اندروید و اپل رو فراهم کنه. که در اینصورت توسعه دهنده ها به سمت ویندوز شیرجه میزنن

Ali_Maddahi
پاسخ دهید جمعه 7 آذر 1394

باید کاری کنه که نرم افزارایی که پورت میشن حتما به صورت یونیورسال باشن

سهیل
پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

تشکر بسیار از تیم وینفون و آقای مرادی بابت مطلب ، بسیار مفید بود.

سیامک
پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

مسعود ام اس … گوشی منم اینجوری میشه … فکر کنم یه برنامه ای نصب کردیم اینجوری شده …. قبلا هم برنامه برای قفل گوشی نصب کردم .. چپ و راست هنگ میکرد .. پاکش کردم گوشیم درست شد …. خدا کنه سخت افزاری نباشه
با تشکر

rezasalimi
پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

سلام من لومیا ۶۴۰ ایکس ال دارم به کامپیوتر که وصل میکنم ارور اتصال یو اس پی میده هم تو لپ تاپ هم پیسی رو گوشی هم ویندوز ۱۰ بیلد جدید نصبه . مشکل از کجاست راه حلش چیه ؟؟

Static-X
پاسخ دهید شنبه 8 آذر 1394

به نظر من مایکروسافت باید خودش دست بکار بشه.این پروژه ها در نهایت کار ساز نیست.من اگه جای مایکروسافت بودم به توسعه دهندهام امکانات تشویقیه بیشتری میدادم تا خودشون با رضایت کامل بیاند سمت ویندوزفون.مثال بزنم.سیاستهای جذب سرمایه در دولتهارو نگاه کنید.به کسایی که سرمایهگذاری میکنند تخفیفاتی مثل تخفیف مالیاتی یا حتی حذف مالیات،سهم داشتن تو پروژه ای که توش سرمایگذاری میکنند،امکانات رفاهی کامل واسه خودشون و خانوادشون،زمین خونه خلاصه همه چی میدند.به نظر من مایکروسافتم باید همین کارو در حوزه نرم افزاری بکنه.یه سری امکانات عالی برای برنامه نویسا درست کنه که خودشون بیاند طرف ویندوز.مثلا بگه اگه برنامه ای رو ارائه بدی البته بصورت کامل و بدون نقص تمام حق انتشارش مال خودت.حتی مایکی یه چیزی از جیب بزاره بده بهش.قرارداد ببندند که توسعه دهنده مثلا تا ۴/۵نرم افزار که وارد استور بکنه همه حقوق متعلق به خودش باشه بعد از اون مایکی تو سود سهم پیدا کنه.خیلی از این راهها هست که بشه برنامه نویسهارو جذب کرد.البته مایکی باید اول محدودیتهای سیستم عاملشو برطرف کنه بعد.به نظر من تنها راه اینه.مایکی باید یه جا از جیب خرج کنه تا جای دیگه درامد بیشتری نصیبش بشه.این قانون تجارته

Ebrahim Nouri
پاسخ دهید یکشنبه 9 آذر 1394

فکر نکنم چارتا برنامه ی اصلی که یکیش مثل اینستاگرام باشه توسعه دهنده های زیادی بخواد ، ماکروسافت اصلا نمیخواد تو زمینه ی نرم افزار به کاربراش توجه کنه
اون اوایل ویندوزفون ۸ من یه htc 8s گرفتم یه اینستاگرام بتا اومد نزدیک سه سال پیش هنوزم که هنوزه همونه یه آپدیت نمیده
عاقا این حرفارو بزار کنار ماکروسافت با این محدودیتای شدیدش هیچوقت نمیتونه برنامه های اندرویدو اونطوری که باید اجرا کنه
البته این شاید نکته مثبتش باشه و چیزی که خودم خیلی دوست دارم
انصافا یکی بره یه برنامه نویسو از خیابون یقه کنه بیارتش یه اینستاگرام درست حسابی ردیف کنه 🙁

ابوالفضل
پاسخ دهید یکشنبه 9 آذر 1394

اینا چیه میگید سیستم عاملی که نرم افزار نداره به چه دردی میخوره من خودم لومیا ۶۴۰ دارم ازش راضیم ولی نرم افزار نداره اکثر نرم افزار های فری هم تبلیغات داره الان چند روز دنبال یک نرم افزار میگردم مثل فایروال ویندوز عمل کنه که نذاره هر برنامه ای از نت استفاده کنه به هرکی هم گفتم میگه نیس یا نمیدونم 😐 خوب من که تازه ویندوزی شدم پیشمونم تازه اگه این پروژه کنسل بشه که دیگه هیچ حداقل باید یا نرم افزار های اندروید یا ios بیاد تو کار یا هم باید یکجوری توسعه بدن نرم افزار های ویندوز فون رو یک اینستای درست حسابی نداره بقول دوستمون 😐

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,