Security suitesآیا می‌دانید برای حفاظت از رایانه رومیزی ویندوزی خود به چه محصولی نیاز دارید؟ آنتی‌ویروس‌ها نرم‌افزارهایی هستند که برای حفاظت از رایانه شما در برابر همهٔ انواع نرم‌افزارهای مخرب توسعه پیداکرده‌اند، نه تنها برای ویروس‌ها. همچنین به فایروال‌ها نیز برخورد کرده‌ایم. آن‌هایی که برای مقابله با حملات از طریق شبکه طراحی‌شده‌اند تا رایانه‌های ضعیف را مصونیت بخشند.

اگر خدمات دهنده ایمیل شما، هرزنامه‌ها را فیلتر نمی‌کند، آن‌وقت به یک آنتی اسپم نیاز پیدا می‌کنید. اگر در خانه کودکی دارید که از رایانه استفاده می‌کند باید یک نرم‌افزار مدیریت حساب کودک تهیه کنید و البته از آنجایی که هر اتفاقی ممکن است برای رایانه شخصی رخ دهد، وجود یک نرم‌افزار تهیه پشتیبان برای جلوگیری از نابودی اطلاعات بسیار ضروری به نظر می‌رسد. اگر هنوز از نرم‌افزارهای امنیتی استفاده نمی‌کنید درواقع خود را در معرض از دست دادن اطلاعات توسط یک بدافزار یا به سرقت رفتن داده‌های شخصی به‌وسیله تروجان ها قرار داده‌اید.
ازاین‌روی نادیده گرفتن امنیت به‌هیچ‌عنوان کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد. نرم‌افزارهایی در بازار وجود دارند که همه محافظت‌های ذکرشده در بالا را برای شما انجام می‌دهند. اگر می‌خواهید از نحوه عملکرد این‌گونه نرم‌افزارها مطلع شوید این مقالۀ وینفون را از دست ندهید.

امکانات پایه و امکانات پیشرفته

بیشتر فروشندگان برنامه‌های امنیتی حداقل سه سطح از محافظت را به شما پیشنهاد می‌کنند: نسخه‌ای که تنها به‌عنوان یک آنتی‌ویروس عمل می‌کند، نسخهٔ ابتدایی محافظتی و نسخه پیشرفته محافظ رایانه با امکانات اضافه. نسخهٔ ابتدایی بسته امنیتی معمولاً شامل آنتی‌ویروس، فایروال، ضد هرزنامه، کنترل والدین، و همچنین برخی امکانات حفاظتی نظیر تأمین امنیت در برابر سایت‌های Phishing (صفحاتی که در اینترنت قصد دارند رمز عبور و اطلاعات بانکی شمارا به سرقت ببرند) می‌شود. اما بسته‌های امنیتی پیشرفته معمولاً امکان پشتیبان گیری از اطلاعات را در خود جای‌داده‌اند. همچنین برخی از آن‌ها مدیریت رمزهای عبور شما را می‌توانند بر عهده بگیرند. بنابراین برای انتخاب بسته امنیتی نیاز است تا خواسته‌های خود و امکاناتی که شرکت در اختیار شما قرار می‌دهد را در نظر بگیرید. اگر به‌عنوان یک مصرف‌کننده به دنبال یک بسته امنیتی هستید، معمولاً یک بسته ابتدایی کار شمارا راه می‌اندازد. اگر می‌خواهید امنیت کسب‌وکار کوچک خود را تضمین کنید، به‌احتمال‌زیاد یک بسته پیشرفته، انتظارات شمارا برآورده خواهد کرد. اما اگر کسب‌وکار شما رشد کرده و به یک شرکت عریض و طویل تبدیل‌شده‌اید، بهتر است از نسخه‌هایی که تحت عنوان SaaS endpoint protection system شناخته می‌شوند استفاده کنید. این نسخه‌ها به مدیر مجموعه اجازه می‌دهند تا علاوه بر تأمین امنیت رایانه خود، بر تأمین امنیت سایر رایانه‌های متصل به شبکه نظارت داشته باشد.

best-security-suites-of-2014

هسته حفاظتی آنتی‌ویروس

آنتی‌ویروس نقش قلب را در یک بستهٔ امنیتی ایفا می‌کند. بدون آنتی‌ویروس وجود بسته امنیتی معنایی ندارد. طبیعتاً شما نیز بسته‌ای را می‌خواهید که آنتی‌ویروس آن مؤثر باشد. برای تحقیق در مورد آنتی‌ویروس‌ها، می‌توان به نتایج آزمون‌های مختلفی که آزمایشگاه‌های رایانه بر روی آن‌ها انجام می‌دهند مراجعه نمود. اما اکثر آنتی‌ویروس‌های معروف عملکرد بسیار خوب و نزدیکی را بر جای می‌گذارند. بهترین گزینه‌ها در این زمینه آن‌هایی هستند که به‌روزرسانی‌های مرتبی را دریافت می‌نمایند. پس به‌جای سخت‌گیری در نام سعی کنید آن‌هایی را انتخاب کنید که مرتب در حال به‌روزرسانی هستند. نکته دیگری که کاربران ایرانی باید در نظر داشته باشند، این است که آنتی‌ویروسی را انتخاب کنند که به‌روزرسانی‌ها را برای IP ایران در دسترس قرار دهد. برخی از آنتی‌ویروس‌های محصول ایالات‌متحده به شما اجازه نمی‌دهند با IP ایران به‌روزرسانی‌ها را دریافت نمایید، حتی اگر نسخه قانونی نرم‌افزار را خریداری کرده باشید.

Kaspersky

انتخاب فایروال

فایروال‌ها معمولاً دو نوع اقدام حفاظتی را برای شما انجام می‌دهند. اول آنکه کل ترافیک شبکه را زیر نظر می‌گیرند تا از دسترسی ناخواسته خارجی به تبادلات شما جلوگیری نمایند. دوم تمامی نرم‌افزارهای که بر روی رایانه شما اجرا می‌شوند را اسکن می‌کنند تا از شبکه شما سوءاستفاده‌ای نکنند. فایروال داخلی ویندوز وظیفه کنترل ترافیک شبکه را بر عهده می‌گیرد ولی امکان بررسی نرم‌افزارها را ندارد. برخی از بسته‌های امنیتی ماژول فایروال را با توجه به آنکه فایروال ویندوز عملکرد قابل قبولی دارد، حذف کرده‌اند. آخرین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید نحوه عملکرد فایروال در تعامل با کاربر است. برخی از آن‌ها شمارا با انواع و اقسام پیام‌های عجیب‌وغریب بمباران می‌کنند. تا حالا با پیام‌های فایروال‌ها، به این شکل برخورد کرده‌اید: Should OhSnap32.exe be allowed to connect with 111.222.3.4 on port 8080? طبیعتاً کاربر عادی هرگز متوجه منظور این پیام نمی‌شود! آیا باید به OhSnap32.exe اجازه دسترسی به IP شماره ۱۱۱.۲۲۲.۳.۴ را از طریق پورت ۸۰۸۰ بدهد با خیر؟! انواع پیشرفته‌تر و کاربرپسند تر فایروال‌ها همان ابتدا برنامه‌های مجاز برای فعالیت در شبکه را از شما سؤال می‌کنند و به بقیه برنامه‌ها اجازه فعالیت نمی‌دهند. برخی دیگر پا را از این فراتر گذاشته و علاوه بر این کار خودشان نیز تمام فعالیت‌های برنامه‌ها را در شبکه بررسی کرده و به‌محض برخورد با مورد مشکوکی آن برنامه را به‌صورت خودکار از شبکه خارج می‌کنند.

Firewall 2

هرزنامه

ممکن است شما از آن خوش‌شانس‌هایی باشید که هرگز با هرزنامه‌ها برخورد نکرده‌اید، زیرا سرویس‌دهنده ایمیل، شمارا از گزند آنها حفظ می‌کند. از طرفی هم ممکن است هرروز تعداد زیادی هرزنامه دریافت می‌کنید که خبر برنده شدنتان را در قرعه‌کشی آورده‌اند با شمارا به صفحات تبلیغاتی عجیب‌وغریب راهنمایی می‌کنند. گاهی اوقات هم تشخیص نامه‌های واقعی از هرزنامه‌ها واقعاً دشوار می‌شود. مطمئناً دلتان نمی‌خواهد یک قرارداد ارسال‌شدهٔ واقعی را توسط فیلتر اشتباهی خودکار یک برنامه ضد هرزنامه از دست بدهید. بیشتر این نرم‌افزارها سرعت دریافت ایمیل را کاهش داده و اشتباهات زیادی در فیلتر کردن هرزنامه‌ها انجام می‌دهند. بنابراین توصیه ما به شما این است: تا جایی که امکان دارد از سرویس‌دهنده‌هایی برای ایمیل استفاده کنید که خودشان هرزنامه‌ها را حذف می‌کنند و تنها در صورتی فیلتر هرزنامه‌ها را در بسته امنیتی خود فعال کنید که چارهٔ دیگری وجود نداشته باشد.

Computer Monitor screen, concept of spam emailحفاظت از حریم خصوصی

بهترین آنتی‌ویروس دنیا هم نمی‌تواند از شما در برابر سایت‌ها جعلی که اطلاعات حساس و شخصیتان را به آن‌ها می‌دهید، محافظت کنند. سایت‌های Phishing صفحات ورود بانک‌ها، سایت‌های حراجی و یا حتی بازی‌های آنلاین را جعل می‌کنند و به‌محض آنکه نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید، حساب شمارا به سرقت می‌برند. برخی از آن‌ها که از الگوریتم پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند، حتی بعد از واردکردن نام کاربری و رمز عبور شمارا به صفحه اصلی سایت مدنظر هدایت می‌کنند تا از ایجاد هرگونه شک و تردید برای کاربر جلوگیری کنند و این‌گونه، کم‌کم تمامی اطلاعات حیاتی‌تان را به یغما می‌برند.
دور نگه داشتن کاربر از سایت‌های Phishing، قطعاً یکی از کاربردی‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از سرقت اطلاعات حیاتی آنان است. بعضی از بسته‌های امنیتی پا را فراتر گذاشته و نسبت به هرگونه مبادله اطلاعات مهم نظیر، داده‌های بانکی حساس هستند. هر تلاشی در جهت خارج کردن این اطلاعات از رایانه شما با هشدار این نرم‌افزارها مواجه خواهد شد. راهکار دیگری که این بسته‌ها به‌کار می‌برند، بستن همه فعالیت‌های شبکه درزمانی است که به صفحات بانکی مراجعه می‌کنید، است. به‌طوری‌که تنها فعالیت مجاز در این زمان تراکنش بین شما و سایت بانکی خواهد بود. درهرصورت توصیه ما این است که برای جلوگیری از سرقت داده‌ها با تکنیک Phishing، حتماً به آدرس‌های اینترنتی که به آن‌ها هدایت‌شده‌اید، توجه کرده و تنها به شناسایی ظاهر وب‌سایت اکتفا نکنید

گزینه کنترل والدین

این ویژگی برای همه کاربردی نیست، زیرا همه کاربران دارای فرزند نیستند و برخی از کاربران که فرزند دارند به کنترل کردن آن‌ها با چنین روش‌هایی علاقه‌مند نیستند. ولی برای اطلاع بدانید که این قابلیت در برخی بسته‌های امنیتی وجود دارد. بعضی از آنها می‌توانند میزان استفاده کودک از اینترنت و رایانه را بسنجند، برخی از انواع پیشرفته‌تر می‌توانند نرم‌افزارهای پیام‌رسان را بر روی رایانه دنبال کنند و محتویات ردوبدل شده را به‌دست والدین برسانند. علاوه بر این بسته‌های پیشرفته‌تر حتی قابلیت محدود کردن بازی‌ها بر اساس رنج سنی را دارا هستند و می‌توانند شبکه‌های اجتماعی کودکان را ردگیری کنند.

مصرف منابع سخت‌افزاری

یکی از مواردی که باعث برتری بسته‌های امنیتی می‌شود، فارغ از توانایی آن‌ها برای ردگیری تعاملات ناخوشایند بر روی رایانه، میزان انجام وظایف بیشتر با استفاده از منابع سخت‌افزاری کمتر است. بیشتر بسته‌های نرم‌افزاری معروف، می‌توانند تمامی وظایف خود را بدون تأثیر بر بهره‌وری رایانه شما انجام دهند. بسته نرم‌افزاری بهینه نباید تأثیر قابل ملاحظه‌ای در روند وظایف رایانه شما ایجاد نماید.

Win8_TaskManager_Performanceنسخه پشتیبان

داشتن یک نسخه پشتیبان از اطلاعات بالاترین حد امنیت را برای شما به ارمغان می‌آورد. درصورتی‌که یک بدافزار تحت شرایطی بتواند به اطلاعات شما آسیب وارد نماید آنگاه می‌توانید از نسخه پشتیبان برای بازگرداندن آن‌ها استفاده نمایید. برخی از فروشندگان بسته‌های امنیتی ویژگی تهیه نسخه پشتیبان را در بسته‌های ابتدایی خود قرار داده‌اند و برخی دیگر این ویژگی را تنها در بسته‌های پیشرفته عرضه می‌کنند. بعضی به شما تا ۲۵ گیگابایت فضای ابری می‌دهند تا از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید و بعضی دیگر اجازه می‌دهند تا نسخه پشتیبان آفلاین داشته باشید.

بهترین انتخاب کدام است؟

در جدولی که ابتدای مطلب برای شما قرار داده‌ایم، ۱۰ بسته امنیتی برتر قرارگرفته‌اند. تقریباً تمامی آن‌ها عملکردی راضی‌کننده دارند، اما اگر شما به دنبال بسته امنیتی پایه‌ای هستید درحالی‌که نمی‌خواهید مبلغ زیادی پرداخت کنید، پیشنهاد ما Bitdefender Internet Security 2016 و Kaspersky Internet Security (2016) هستند و اگر به دنبال بسته‌های پیشرفته‌تری می‌گردید، ما به شما Bitdefender Total Security 2016 را پیشنهاد می‌دهیم. همچنین Symantec Norton Security Premium تا تعداد ۱۰ دستگاه را پشتیبانی می‌کند و McAfee LiveSafe (2016) هیچ محدودیتی در تعداد دستگاه‌ها برای شما قرار نمی‌دهد. این دو نسخه بهترین راهکارها را برای حفاظت از چندین رایانه متصل را ارائه می‌دهند. با استفاده از هرکدام از این ابزارهای قدرتمند، قادر هستید بدون واهمه از امنیت رایانه و شبکه خود، به گشت‌وگذار در اینترنت یا کار با دستگاه‌های خود بپردازید.
شما از چه راهکارهایی برای حفظ امنیت رایانه خود استفاده می‌کنید؟ نظراتتان را با دیگر کاربران وینفون به اشتراک بگذارید.

منبع :

PC MAG

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Microsoft Lumia 640 XL Dual SIM 3G
پاسخ دهید جمعه 31 تیر 1395

آنتی ویروسی که ارزش پرداخت پول داره ، یک کلام … سمانتک …

alireza
پاسخ دهید جمعه 31 تیر 1395

واسه وینفون چی هست آنتی ویروس؟

ایمان
پاسخ دهید جمعه 31 تیر 1395

انتی ویروس پاندا

حاجی
پاسخ دهید جمعه 31 تیر 1395

NOD32

www.pouyastore.com
پاسخ دهید جمعه 31 تیر 1395

با امنیتی که سیستم عامل Window 10 و Windows Defender در کامپیوتر شخصی ما ایجاد کرده فکر نمیکنم نیازی به نصب دیگر برنامه های امنیتی باشه!؟

sh1814
پاسخ دهید شنبه 1 مرداد 1395

سلام. به نظر من windows defender از سایر برنامه ها بهتره. چون هم سرعت رو پایین نمیاره و هم مایکروسافت خودش ساپورتش میکنه. حالا دلایلی وجود داره که پیشنهاد نصب سایر نرم افزارها رو میدید؟ یعنی ویندوز دیفندر از بقیه کمتره؟ راهنمایی بفرمایید.

    حسین محمدزاده
    پاسخ دهید شنبه 1 مرداد 1395

    سلام کاربر گرامی،
    خیر، آنتی ویروس ویندوز دیفندر عملکرد بسیار خوبی داره اما همانطور که گفته شد آنتی ویروس بخشی از یک بسته امنیتی است و این بسته امکانات دیگری نیز ارائه می کنند که ممکن است برخی از کاربران به آن ها نیاز داشته باشند.

هادی
پاسخ دهید شنبه 1 مرداد 1395

۵ ساله دارم از Kaspersky استفاده میکنم. واقعا عالیه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,