_ویندوز پنل جدید

با هر آنچه به‌روزرسانی فال کریترز به ارمغان آورده آشنا شوید پاییز به سبک مایکروسافت

امروز قطار آپدیت‌های مایکروسافت برای پلتفرم واحد ویندوز 10 به تازه‌ترین ایستگاه خود رسیده است. بله امروز آپدیت فال کریترز که مدت‌هاست اسم آن را می‌شنویم بلاخره از راه رسیده و با آغوشی باز و پر از ویژگی‌های ریز و درشت جدید، منتظر کاربران است که به استقبالش بروند.

در مطلب پیش رو قرار است با تمام تغییرات و ویژگی‌های جدید، جدیدترین به‌روزرسانی مایکروسافت برای ویندوز 10 آشنا شویم، بنابراین اگر تا کنون فرصت آن را پیدا نکرده‌اید که در مورد تغییرات این بسته به‌روزرسانی بزرگ مطالعه کنید، می‌توانید هر آنچه رخ داده را در این مطلب مشاهده کنید. فال کریترز به‌روزرسانی‌ای بود که مایکروسافت اوایل امسال با به‌روزرسانی کریترز وعده آن را داد. اسمی که کمپانی برای این به‌روزرسانی انتخاب کرده تا حدود زیادی گویای همه چیز است، این آپدیت با آنکه همه کاربران با هر نوع گرایشی را خوشنود خواهد کرد بیشترین تمرکز خود را بر اصل خلاقیت و ابتکار و طراحی و ساخت و پاخت معطوف کرده است. این چهارمین به‌روزرسانی عمده مایکروسافت برای ویندوز 10، از نخستین باری که این سیستم‌عامل به صورت رسمی در سال 2015 منتشر شد، محسوب می‌شود، و از ظاهر امر پیداست که مایکروسافت دوست دارد هر ساله دو آپدیت عمده این‌چنینی را برای ویندوز 10 منتشر کند و قطعا این روند در سال‌های آتی هم تداوم خواهد داشت.

لیست تغییرات به قدری طویل و عریض هست که نخواهیم با این مقدمه‌ها به طول و عرض آن بی‌افزاییم، بنابراین بیایید برویم سر اصل موضوع یعنی آپدیت فال کریترز!

سیستم طراحی فلوئنت

انتشار به‌روزرسانی فال کریترز تولد عنصر جدیدی به اسم زبان طراحی فلوئنت را در ویندوز 10 رقم می‌زند، بله این نخستین باری است که این زبان طراحی جدید به صورت رسمی پا به ویندوز 10 می‌گذارد و از این پس آپدیت‌های گوناگون، این زبان طراحی را به سمت و سوی بلوغ و تکامل رهنمون خواهند شد، البته این بدان معنا نیست که آپدیت فال کریترز بهره زیادی از بابت نوپا بودن این زبان طراحی جدید، نخواهد برد، اتفاقا بر عکس، با آپدیت فال کریترز خواهیم فهمید که این زبان طراحی جدید چه شکل و شمایل و تغییرات عمده‌ای در ویندوز در طی سال‌های آتی ایجاد خواهد کرد، از طرفی همه می‌دانیم که ویندوز 10 یک سیستم عامل واحد در همه سخت افزارها محسوب می‌شود یا به قول معروف یک روح است در کالبدهای گوناگون و این بدان معناست که تغییر زبان طراحی سنتی ویندوز، به سیستم فلوئنت، مختص و منحصر به ویندوز دسکتاپ نخواهد بود، بلکه هر دستگاهی که از ویندوز 10 بهره برده و آپدیت فال کریترز را دریافت می‌کند این تغییرات در زبان طراحی را تجربه خواهد کرد.

این زبان طراحی در نخستین گامی که به پلتفرم ویندوز 10 گذاشته، دو عنصر عمده جدید را با خود به همراه آورده که یکی عنصر “Acrylic” و دیگری جلوه‌های “Reveal” نام دارند. این دو عنصر در نگاه اول با آنکه جدید جلوه خواهند کرد ممکن است احساس ناسازگاری و ناهماهنگی را در جای جای ویندوز به کاربر القا کنند که البته همان‌طور که گفتیم این تازه شروع کار این سیستم طراحی جدید است و همه این ناسازگاری‌ها و ناهم‌گونی‌ها در طول آپدیت‌های آتی رفع و رجوع خواهند شد.

عنصر Acrylic حالتی جدید از جلوه‌های بلوری و محو شدگی است که در اپلیکیشن‌ها و جای جای سیستم عامل به چشم خواهد خورد و شبیه آنچه پوسته Aero در ویندوز ویستا و ویندوز 7 به نمایش می‌گذاشت، البته با استانداردهای خیلی بهتر و جدیدتر بوده که لطافت بیشتری به آن بخشیده است. جلوه بصری Reveal هم حالت جدیدی است که بیشتر در مواقعی که نشانگر موشواره خود را به روی منوها و عناصر مختلف برخی اپلیکیشن‌های خاص هدایت کنید متوجه آن خواهید شد.

البته عناصر و ویژگی‌های جدید دیگری هم غیر از دو عنصر فوق در آپدیت فال کریترز موجود بوده که البته فعلا کمی نایاب هستند. مثل عنصر parallax که در برخی اپلیکیشن‌های بومی ویندوز متوجه آن خواهید شد و یا عنصر fluid animations که در حال حاضر کمتر به چشم می‌خورد.

در کل سیستم طراحی جدید فلوئنت چشم‌اندازی زیبا و ظریف به نظر می‌رسد که با آپدیت فال کریترز کار خود را شروع کرده و هرچند در حال حاظر در ترکیب با زبان طراحی قبلی ویندوز چندان سازگار و هماهنگ به نظر نمی‌رسد، اما به گفته مایکروسافت این آغاز سفر این سیستم طراحی جدید است و ما شاهد تحقق بیش از پیش آن در جای جای ویندوز در طی آپدیت‌های نه چندان دور بعدی خواهیم بود.

منوی استارت و اکشن سنتر

منوی استارت و اکشن سنتر قسمت‌هایی هستند که مایکروسافت با استفاده از تغییرات و ترفندهای کوچکی در آپدیت فال کریترز تغییرات عمده‌ای را در آنها رقم زده است  در حال حاظر می‌توان گفت بخش استارت بسیار عالی به نظر می‌رسد. با آنکه بهبودهای ریزی در منو استارت رخ داده اما این بخش از ویندوز اکنون پر از ویژگی‌های جدید است که بهتر است به آنها اشاره کنیم. برای مثال از این پس می‌توانیم اندازه منو استارت را به صورت مورب هم افزایش دهیم، هرچند که خود فرایند افزایش اندازه هم دستخوش تغییراتی گشته و انجام آن راحت‌تر از گذشته شده است. در آپدیت فال کریترز اگر بخواهید اندازه منو استارت را چه افقی و عمودی یا حتی مورب کشیده و افزایش دهید، همگام با حرکت دست شما اندازه منو هم تغییر خواهد کرد و دیگر مثل گذشته به عرض و طول‌های از پیش تعیین شده تغییر نخواهد کرد، یعنی شما می‌توانید خیلی دقیق‌تر و نرم‌تر از گذشته این کار را انجام دهید.

همچنین بخش استارت در فال کریترز یکی دیگر از جاهایی است که عنصر Acrylic از سیستم طراحی فلوئنت به آن پا گذاشته، البته تغییرات رخ داده آن‌قدری نیست که در نگاه اول متوجه آن شوید و در حدی‌ست که اگر منو استارت فال کریترز را با نسخه‌های قبلی ویندوز مقایسه کنید متوجه تغییرات رخ داده خواهید شد، با این حال اگر گزینه شفافیت را فعال کنید شاهد حالت بلور و محو شدگی بهتری نسبت به قبل خواهید بود. منو یا کادر های باز شونده (Context menus) اکنون آیکن‌های بیشتری دارند و این تغییر را احتمالا همان اول مشاهده خواهید کرد.

اما اکشن سنتر، که یکی از بخش‌های با تغییر زیاد در آپدیت فال کریترز محسوب می‌شود، بیشترین تغییراتش در طراحی و چیدمان آن است. حالت به نمایش درآمدن اعلانیه‌ها تغییر کرده و همچنین اعلانیه‌های جدیدتر درون یک کادر، زیر نام و نشان اپلیکیشن مربوطه قرار می‌گیرند و این باعث می‌شود که اعلانیه‌های خود را جمع و جورتر و مرتب‌تر مشاهده کنید اما در واقعیت این مرتب سازی بدان معناست که همه اعلانیه‌ها را یک‌جا مشاهده نخواهید کرد و برای دیدن همه آنها باید کادرها را باز کنید. البته می‌توان برای مشاهده همه اعلانیه‌ها به پایین و بالا پیمایش کرد. گفتنی است این‌که چرا تعداد اعلانیه‌های کمتری در اکشن سنتر به نمایش در می‌آید، متاثر از آن است که اندکی فاصله و فضای خالی بین خود اعلانیه‌ها و هدر نام و نشان اپلیکیشن مربوطه ایجاد شده.

اگر بخوایم به صورت تئوری توضیح دهیم باید گفت که می‌توانید یک اعلانیه را بازتر کنید تا متن بیشتری از آن اعلانیه را مشاهده کنید، هرچند که اینکار باعث می‌شود فضای بیشتری در اکشن سنتر توسط آن اعلانیه اشغال شود و اگر شما در رایانه خود معمولا اعلانیه‌های زیادی از جانب اپلیکیشن‌ها دریافت می‌کنید، قطعا در نگاه اول همه آنها نخواهید دید، اما به هر حال این چیزی نیست که بخواهیم برچسب مشکل بر آن بچسبانیم.

اکشن سنتر به عنوان یکی از پراستفاده‌ترین نقاط ویندوز 10، شما را بیشتر با جلوه‌ها و عناصر سیستم طراحی فلوئنت آشنا خواهد کرد. بله اکشن سنتر در آپدیت فال کریترز مزین به عناصر جدید زبانی طراحی نوین مایکروسافت شده و ویژگی Acrylic را در این بخش نیز تجربه خواهید کرد. متاسفانه جلوه بصری Reveal فعلا فقط در اطراف آیکن‌های دسترسی سریع (Quick Action buttons) خودنمایی می‌کند و هنوز اعلانیه‌ها چنین حالتی پیدا نکرده‌اند و این یکی از مصادیق ناسازگاری موجود بین طراحی فلوئنت و زبان طراحی قدیمی ویندوز است که پیش تر در موردش گفتیم.

حالت پاپ-آپ اعلانیه‌ها هم عنصر Acrylic را دارا هستند و اعلانیه‌های جدید با این حالت جدید پدیدار خواهند شد و دیگر مانند قبل در یک کادر در گوشه پایین-راست قرار نخواهند گرفت و به جای آن به صورت شناور در حوالی بالای نوار وظیفه ظاهر خواهند شد و به جای عملگر X برای بسته شدن، یک پیکان یا فلش به سمت راست که به اکشن سنتر اشاره می‌کند دارند که باعث می‌شود به جای پاک شدن در اکشن سنتر جای بگیرند. در حالت کلی ویژگی‌های راه‌یافته به منو استارت خوب ارزیابی می‌شوند هرچند هنوز قابلیتی مثل انتخاب چندین کاشی به صورت یک‌جا که جای خالیش احساس می‌شود وجود ندارد. در مورد اکشن سنتر هم ویژگی‌های جدید بد نیستند هرچند که در نمایشگرهای کوچک شاید کمی کاربر را به زحمت بیاندازند ولی در عوض در نمایشگرهای بزرگ خوب جلوه خواهند کرد.

My People

این هم از ویژگی‌هایی است که برای اولین بار با به‌روزرسانی فال کریترز به ویندوز 10 راه می‌یابد. با این ویژگی شما قادر خواهید بود 3 عدد از مخاطبین اصلی خود که تعامل زیادی با آنها دارید را مستقیما به نوار وظیفه بچسبانید. همچنین یک هاب مخاطبین جدید هم داریم که اجازه دسترسی سریع به لیست مخاطب‌ها و اپلیکیشن‌هایی که قابلیت استفاده از این هاب را دارند، می‌دهد. این هاب جدید را می‌توان خیلی راحت در سمت راست نوار وظیفه پیدا کرد. مخاطبینی که در نوار وظیفه پین می‌کنید از قابلیت کشیدن و رها کردن برای ارسال و اشتراک گذاری فایل‌ها هم برخردار هستند. به این ترتیب می‌توانید یک فایل را کشیده و روی مخاطب پین شده رها کنید تا فایل برای وی ارسال شود. این ویژگی عملیات ارسال فایل را خیلی راحت‌تر می‌کند و دیگر نیاز نیست که اپلیکیشن اسکایپ را باز کرده و از قسمت اشتراک گذاری آن، به صورت دستی استفاده کنید.

وقتی از عملگر مخصوص اسکایپ در هاب My People استفاده می‌کنید، می‌توانید ایموجی‌های متحرک را مستقیما از دسکتاپ، بدون باز کردن اپلیکیشن اسکایپ برای مخاطبین انتخابی خود ارسال کنید، سپس یک نمایش سریع از ایموجی‌ای که ارسال کردید ظاهر شده و سپس ناپدید می‌شود. البته می‌توانید این ویژگی را به صورت اختیاری فعال یا غیر فعال کنید، درواقع اگر از این بخش استفاده چندانی نخواهید داشت می‌توانید آن را به کلی غیرفعال کنید.

متاسفانه هاب مخاطبین جدید ظاهر بدی دارد و در بهترین حالت شبیه طرحی ناتمام جلوه می‌کند، حتی با آنکه عناصر زبان فلوئنت را به همراه دارد. جلوه بصری Reveal هم در سراسر منوهای هاب مخاطبین به چشم می‌خورد که شامل لیست مخاطبین و اپلیکیشن‌ها هم می‌شود. این جلوه خوب به نظر میرسد و وقتی مخاطب یا اپلیکیشنی را انتخاب می‌کنید انیمیشنی به حالت یک ضربه دایره‌ای سریع پدید می‌آید. هاب مخاطبین با همه ویژگی‌هایی که دارد، برای کاربردی و مفید بودن، تا حدود زیادی متکی به اپلیکیشن‌های اجتماعی جانبی است. در حال حاضر فقط اپلیکیشن ایمیل و اسکایپ یکپارچگی خوبی با آن دارند و تنها اپلیکیشن شخص ثالث که می‌تواند با آن سازگاری داشته باشد، Unigram است!

با این اوصاف اگر از اپلیکیشن ایمیل و اسکایپ زیاد استفاده می‌کنید این ویژگی‌های جدید باعث هیجان‌تان خواهند شد در غیر این‌صورت شاید کاربردی برایتان نداشته باشد، البته فعلا! چراکه اگه توسعه دهندگان شروع به پشتیبانی از My People کنند، این بخش در آینده بسیار خوش‌آیند خواهد بود. یکی از نقاطی که My People در آن بسیار رخ‌نمایی می‌کند بخش اشتراک گذاری است به این صورت که در کادر روش‌های اشتراک گذاری، مخاطبینی که تعامل زیادی با آنها دارید درست در بالای اپلیکیشنی که می‌خواهید از آن برای اشتراک گذاری استفاده کنید نمایان خواهند شد. به این ترتیب خیلی راحت می‌توانید یک لینک یا عکس یا اسنادی مختلف را از همان بخش اشتراک گذاری ویندوز برای مخاطب مورد نظر ارسال کنید و نیازی به انتخاب اپلیکیشن اشتراک گذاری مورد نظر و سپس انتخاب مخاطب مورد نظر نداشته باشید.

واقعیت ترکیبی ویندوز

مایکروسافت با آپدیت فال کریترز وارد فاز جدیدی در دنیای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی شده و پلتفرمی به اسم واقعیت ترکیبی ویندوز را کلید زده است. این نسخه مایکروسافتی SteamVR یا ARKit کمپانی اپل است. تفاوتی که وجود دارد بین آنچه مایکروسافت انجام می‌دهد و آنچه دیگران انجام می‌دهند است. مایکروسافت به یکی از دو گزینه واقیعیت افزوده یا واقعیت مجازی بسنده نمی‌کند و از هر دو آنها استفاده می‌کند که ماحصل این ترکیب، هالولنز و پلتفرم هولوگرافیک مفصل آن است که همه با آن آشنا هستیم. پلتفرم واقعیت ترکیب شده موجود در آپدیت فال کریترز هم چیزی شبیه به پلتفرم هالولنز است و از دوربین‌های پی سی یا تبلت ویندوزی استفاده می‌کند.

در آپدیت فال کریترز مایکروسافت بیشتر بر جنبه واقیعت مجازی چیزها تمرکز کرده است. با دریافت این آپدیت می‌توانید یک هدست واقعیت مجازی توسعه داده شده برای پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز تهیه کرده و آن را به رایانه وصل کنید و سپس اپلیکیشن‌های ویندوز 10 را در هدست اجرا کنید. هرچند برخی از نرم‌افزارها به صورت 2 بعدی هستند، اما برخی هم به صورت 3 بعدی و همه. جانبه ساخته شده‌اند که نمونه‌های زیادی از آنها را در استور دیده‌ایم. مایکروسافت حتی با کمپانی استیم هم همکاری می‌کند تا بازی‌هایی که از قابلیت Steam VR پشتیبانی می‌کنند را برای پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز هم ارایه دهند و این خبر خوبی برای گیمرهاست.

واقعیت ترکیب شده ویندوز تجربه‌ای کاملا جدید برای تعامل با رایانه است. این پلتفرم یک محیط همه جانبه 3 بعدی را مقابل چشمان‌تان برپا خواهد کرد، درحالی که می‌توانید با استفاده از آن به تماشای فیلم و تلویزیون نشسته یا حتی بازی کنید یا وب‌گردی کرده و با کنترلرهای مخصوص پلتفرم واقعیت ترکیب شده ویندوز یا حتی ماوس و کیبورد به تعامل در آن بپردازید. به هر طریق شما می‌توانید در حالی که هدست را بر سر و مقابل چشنان‌تان دارید، از کیبورد حتی برای تایپ کردن هم استفاده کنید اما این بستگی به میزان توانایی تایپ شما بدون اینکه به کیبورد نگاه کنید خواهد داشت!

به هر طریق اگر نتوانیم هدست مخصوصی تهیه کنیم باز هم می‌توانیم از پلتفرم واقعیت ترکیب شده استفاده کنیم، البته نه به‌صورت همه جانبه و سه بعدی واقعی! این پلتفرم با استفاده از دوربین دستگاه ویندوزی شما می‌تواند محیطی که در آن هستید را بررسی کرده و اشیای 3 بعدی را در تصویر دوربین که روی نمایشگر است اضافه کرده و واقعتی افزوده را برای شما به نمایش بگذارد. این ویژگی همان چیزی است که اپل با پلتفرم ARKit خود در ای‌فون‌ها ارایه کرده با این تفاوت که این ویژگی در ویندوز جزئی از پلتفرم گسترده‌تر واقعیت ترکیب شده است. شما می‌توانید اشیای دلخواه خود را با استفاده از اپلیکیشن Paint 3D ساخته و به صورت واقعیت افزوده وارد دنیای واقعی کنید. در حال حاضر عناصر زیادی در دسترس نیستند و این همت توسعه دهندگان را می‌طلبد تا بتوانیم استفاده‌های بیشتری از این ویژگی داشته باشیم. البته جای نگرانی وجود ندارد چون توسعه دهندگان از چنین ویژگی‌هایی با سر استقبال خواهند کرد. البته این عناصر 3 بعدی در اپلیکیشن‌هایی مثل PowerPoint و Word نیز کاربرد خواهند داشت و شما می‌توانید آنها را در اسناد یا اسلایدهای خود پیاده‌سازی کرده و جلوه جالبی به آنها بدهید.

از نظر مایکروسافت آینده پردازش و رایانه‌ها واقعیت افزوده و مجازی است و از این رو پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز گامی جسورانه از سوی این کمپانی به سوی آینده محسوب می‌شود و امیدواریم جسارت مایکروسافت برای گام‌های بعدی در این مسیر بیشتر و بیشتر شود.

OneDrive Files On-Demand

یکی از بزرگ‌ترین انتقاداتی که به ویندوز وارد می‌شد، حذف ویژگی نمایش بدون دانلود محتویات فضای ابری وان درایو کاربر در بخش کتابخانه ذخیره‌سازی بود، اما با آپدیت فال کریترز این ویژگی با نام و نشان جدید  “On-Demand Sync” دوباره به این سیستم عامل برگشته است. مایکروسافت اظهار داشته که با آپدیت فال کریترز مکانیزم همگام‌سازی ویندوز به صورت کامل بازسازی شده است. و همین امر استفاده از قابلیت On-Demand Sync را آسان‌تر و کاربردی‌تر کرده است. اکنون در آپدیت فال کریترز وقتی وان درایو را راه‌اندازی می‌کنید، اپلیکیشن مربوطه سریعا اقدام به دانلود کل محتویات وان درایو شما برای استفاده‌های آفلاین نخواهد کرد و به جای آن، نمایی از تمام محتویات شما در فضای ابری‌تان را ایجاد خواهد کرد در حالی که هیچ فضایی از سیستم شما را اشغال نکرده‌اند.

اگر لازم دارید که فایلی از محتویات وان درایو خود را باز کنید، خیلی طبیعی باید روی آن دابل کلیک کنید، سپس آن فایل سریعا دانلود شده و باز می‌شود، بعد از اینکه تغییرات مورد نظر را در فایل مذکور انجام داده و آن را ذخیره کردید، سیستم همگام‌سازی این فایل را با وان درایو شما همگام کرده و آن را از روی حافظه دستگاه شما پاک خواهد نمود تا فضای ذخیره‌سازی‌تان بیهوده اشغال نشود. با استفاده از آیکن وان درایو در مرورگر فایل ویندوز می‌توانید به محتویات ابری خود دسترسی داشته باشید و بدانید کدام یک از آنها به صورت آفلاین در دسترس‌تان هستند. به عبارتی ساده‌تر، وان درایو درست مثل یکی از درایوهای حافظه ذخیره‌سازی شما در مرورگر فایل موجود است و از طریق آن می‌توانید محتویات فضای ابری خود را مشاهده کنید.

Microsoft Edge

مرورگر اج نسبت به آنچه در اولین روزهای معرفی خود در سال 2015 ارایه می‌داد، پیشرفت‌های بسیاری کرده است و اگر از کاربران دائمی این مرورگر باشید خودتان این تغییرات را تجربه کرده‌اید. با آنکه خیلی از کاربران ترجیح می‌دهند از مرورگرهای دیگری مثل کروم استفاده کنند ولی شاید بتوان گفت اکنون اج می‌تواند نیاز کاربران را به خوبی برطرف کند. از تغییرات اج در فال کریترز می‌توان به بازسازی بخش علاقه‌مندی‌ها اشاره کرد، اکنون شما می‌توانید همه علاقه‌مندی‌های خود را در همان بخشی که می‌خواهید یک علاقه‌مندی جدید اضافه کنید، مشاهده بکنید.

اکنون می‌توانید بوک‌مارک‌ها را در پوشه‌های مناسب سازماندهی کنید، نام آنها را تغییر دهید و یا لینک آنها را تازه سازی کنید، همه این‌ها در بخش بازسازی شده جدید بوک‌مارک‌ها قابل انجام است، این بهبودها مدیریت و کاربری بخش بوک‌مارک‌ها را راحت و بی‌دردسر کرده است. از دیگر ویژگی‌های اج می‌توان به بهبود آن برای مطالعه کتاب‌های الکترونیکی اشاره کرد. اکنون می‌توانید به صورت مستقیم به طور مجازی با دست‌خط خود روی کتاب‌های الکترونیکی یادداشت بنویسید. و این یعنی می‌توانید PDF های خود را به عنوان کتاب در دست مطالعه خود ثبت کنید تا به صورت برجسته نمایان شوند. virtual narrator ویژگی دیگری است که به اج اضافه شده و با استفاده از می‌توانید به PDF ها و حتی متون وبسایت‌ها گوش فرا دهید، زیرا اج مانند یک راوی آنها برای شما خواهد خواند.

بهبودهای فراوانی در آپدیت فال کریترز برای مرورگر اج اضافه شده که شاید متوجه خیلی از آنها نشویم، مثل استانداردها و پروتکل‌های جدیدی که اج از آنها پشتیبانی می‌کند که شامل ویژگی‌هایی مثل پشتیبانی از واقعیت مجازی تحت‌وب هستند. همچنین اکنون مجموعه‌ای از افزونه‌های سالم و مفید نیز در دسترس هستند.

روش های تعامل و متد های ورودی

با آپدیت فال کریترز مایکروسافت تلاش بسیاری برای بهبود متدهای ورودی که کاربران از آنها برای کار و تعامل با ویندوز استفاده می‌کنند، کرده است. بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از روش‌های سنتی کیبورد و ماوس برای تعامل با رایانه خود استفاده کنند، برخی دیگر هم دوست دارند از رویکردهای مدرنی مثل لمس و قلم‌های دیجیتال بهره ببرند. مهم نیست از چه متدی استفاده می‌کنید، بهبودهای فال کریترز همه را تحت پوشش قرار می‌دهند.

برای مثال از متد لمس و قلم شروع کنیم که با این آپدیت بسیاری از بهبودهای مورد نیاز این متد حاصل شده‌اند. در این بخش گزینه جدیدی به اسم “Find my pen” در قسمت تنظیمات وجود دارد که آخرین موقعیت مکانی‌ای که قلم برای دستگاه ارسال کرده را نشانتان خواهد داد و با استفاده از نقشه‌های بینگ و اکانت مایکروسافتی‌تان می‌توانید بررسی کنید آخرین باری که از قلم استفاده کرده‌اید کی و کجا بوده است تا بتوانید به یاد آورید قلم خود را کجا گم کرده‌اید.

ویژگی دیگری که برای قلم‌ها در نظر گرفته شده، کاربری آنها به عنوان کلیکر در هنگام ارایه اسلایدهای پاورپوینت است. اگر شخصی هستید که خیلی کنفرانس می‌دهید و اسلایدهای زیادی را روی سن به نمایش می‌گذارید، می‌توانید از قلم خود برای جلو و عقب رفتن اسلایدهای پاور پوینت خود استفاده کنید.

تا پیش از این با قلم فقط در صورتی می‌توانستید اسکرول یا پیمایش کنید، که ابتدا گیره پیمایش را می‌گرفتید و دستگاه تاچ‌های قلم را به عنوان کلیک در نظر می‌گرفت، اما با آپدیت فال کریترز می‌توانید از قلم برای پیمایش در بخش‌های مختلف، درست مثل عملی که با انگشت برای پیشمایش انجام می‌شود، استفاده کنید. یعنی ویندوز اکنون می‌تواند عمل کشیدن و رها کردن را هم برای قلم‌ها پشتیبانی کند.

برای کسانی که با ویندوز به صورت لمسی تعامل دارند بهبود‌هایی قابل ذکر اتفاق افتاده است. بزرگ‌ترین ویژگی برای کاربران لمسی، ویژگی  “Shape Writing” در کیبورد مجازی رایانه‌های لمسی ویندوز 10 است. این ویژگی مانند ویژگی سوایپ کیبورد ویندوز 10 موبایل است و کاربر می‌تواند کلمات مورد نظر خود را با کشیدن انگشت خود روی حروف کیبورد و بدون جدا کردن انگشت تایپ کند.

برای کاربران کیبورد و ماوس هم تغییری که رخ داده در بخش ایموجی‌ها بوده است. می‌دانیم که با کیبوردهای فیزیکی نمی‌توانیم به ایموجی‌ها دسترسی داشته باشیم، اما در آپدیت فال کریترز کافی‌ست کلیدهای ترکیبی ویندوز و کلید نقطه (.) را بفشارید تا یک پنل مخصوص باز شده و ایموجی‌ها را در اختیارتان بگذارد، یک عملگر جستجو هم اینجا قرار دارد تا اگر دنبال ایموجی خاصی هستید زودتر آن را پیدا کنید. این یک ویژگی ساده است اما می‌دانیم که امروزه استفاده از ایموجی‌ها چیزی واقعا اجتناب‌ناپذیر است و داشتن چنین قابلیتی برای کاربرانی که از کیبورد فیزیکی استفاده می‌کنند خبر خوبی خواهد بود.

مایکروسافت از طرفی بر روی بهبود متدهای ورودی معمول و موجود متمرکز بوده و از طرفی هم روی متدهای ورودی اختصاصی خود متمرکز بوده است. کمپانی متد ورودی جدیدی موسوم به “Eye Control” را با آپدیت فال کریترز راهی ویندوز کرده است و هدف آن کاربرانی هستند که توانایی حرکت دست و بازوان خود را ندارند و این جای قدردانی دارد. Eye Control یا کنترل چشم در ویندوز 10 واقعا شگفت‌انگیز است. با آنکه این ویژگی نیازمند سخت‌افزار مخصوصی موسوم به Tobii است اما به محض راه‌اندازی آن شما می‌توانید رایانه خود را با چشمان‌تان کنترل کنید، با استفاده از این ویژگی می‌توان به اطراف نگاه کرد و اشیا را انتخاب کرد و حتی با استفاده از کیبورد چشمی به تایپ کردن پرداخت که حتی از ویژگی  Shape Writing که پیشتر در مورد آن گفتیم هم پشتیبانی می‌کند. این یکی از بهترین بخش‌های دنیای تکنولوژی است و خیلی خوشحال کننده است که ببینیم کاربرانی که دارای چنین ناتوانی‌های جسمی‌ای هستند، به راحتی با رایانه تعامل داشته باشند.

کرتانا

با آپدیت فال کریترز کرتانا هوشمندتر از همیشه منتظر فرامین شماست.برای مثال اکنون کرتانا می‌تواند هوشمندانه و خودکار یادآوری‌های خاصی برای شما تنظیم کند، در صورتی که از چیز به خصوصی عکس‌برداری کنید. در یک مثال واقعی می‌توان گفت وقتی شما از یک پوستر یا یک سند عکس‌برداری کنید تا بتوانید بعدا به تاریخ‌ها و ساعات مشخص شده در آن سند یا پوستر درسترسی داشته باشید کرتانا وظیفه یادآوری را به عهده خواهد گرفت، این دستیار صوتی به طور خودکار یادآوری‌های مربوط به آن عکس را در دفترچه خود ثبت و اطلاع رسانی خواهد کرد.

اگر دستگاهی بدون دوربین دارید همچنان می‌توانید جزییات درون تصاویر یا صفحات اینترنتی را ثبت کنید، در این روش می‌توانید در مرورگر اج از قلم یا حتی ماوس به عنوان یک قلم استفاده کرده و حول اطلاعات مورد نظرتان دایره‌ای بکشید تا آن اطلاعات ذخیره شده و کرتانا با تجزیه و تحلیل آنها یادآوری‌های خود را تنظیم کند. این ویژگی ها برای کسانی که کرتانا و یادآوری‌هایش استفاده زیادی دارند مفید خواهد بود اما در حال حاضر این ویژگی‌ها فقط برای کاربران ایالات متحده قابل استفاده است.

از دیگر تغییرات جالب و زیر پوستی کرتانا در آپدیت فال کریترز می‌توان به افزایش مهارت‌های وی اشاره کرد. در نهایت ویژگی سازگاری اپلیکیشن‌ها با قابلیت‌های کرتانا اکنون وارد ویندوز 10 شده است و اگر اپلیکیشن‌ها با این دستیار صوتی یکپارچه شوند خواهیم توانست با فرامین صوتی اپلیکیشن‌ها را مدیریت کنیم. یکی از چیزهایی که کرتانا را بیش از پیش کاربردی‌تر می‌سازد، گجت‌های سخنگوی مجهز به این دستیار صوتی هستند، شما می‌توانید این گجت‌ها را در خانه خود نصب کرده و از هر نقطه خانه با کرتانا ارتباط برقرار کنید و از او بخواهید کارهایی که از پسشان بر می‌آید را برایتان انجام دهد، چیزی شبیه به گجت هوشمند الکسا متعلق به کمپانی آمازون یا حتی گوگل هوم.

Story Remix

این ویژگی یکی از مصداق‌های بارز عنوان کریترز برای این آپدیت بزرگ است. Story Remix یک اپلیکیشن ساخت ویدیو کاملا جدید است که مستقیما از درون اپلیکیشن تصاویر در دسترس قرار می‌گیرد و به عبارتی دیگر با آن یکپارچه شده است. این قابلیت مسلما یکی از همان چیزهایی‌ست که مدت‌هاست جای خالیش در ویندوز 10 احساس می‌شد. از Story Remix می‌توانید خیلی خوب و راضی کننده برای ساخت ویدیوهای کوتاه استفاده کنید ولی مسلما قرار نیست جایگزین نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو حرفه‌ای شود و این خیلی هم خوب است.

Story Remix به تنهایی می‌تواند وظیفه اشتراک گذاری تصاویر خانوادگی در قالب یک فایل ویدیویی بین اعضای خانواده را به عهده بگیرد و چیز چندان پیچیده‌ای هم نیست که نتوانیم از آن استفاده کنیم. همه چیز از نام و نشان این اپلیکیشن مشخص است، تصور کنید به یک سفر کوتاه رفته‌اید و چندین عکس در این سفر ثبت کرده‌اید، با این اپلیکیشن می‌توانید خیلی راحت جورچینی از تصاویر ثبت شده با جلوه‌های بصری مناسب و موسیقی‌های دلخواه ساخته و آن را در آرشیو خود قرار دهید یا به اشتراک بگذارید.

برای شروع دو گزینه در اختیار دارید که یکی از آنها به صورت خودکار تصاویر و ویدیوهای ضبط شده شما را ترکیب کرده و خیلی سریع یک ویدیو تحویل‌تان می‌دهد. گزینه دیگر هم روش دستی است که با آن می‌توانید همه کارهای ریز و درشت را خودتان انجام دهید. انجام اموری ساده مثل نوشتن متن روی تصاویر یا تغییر ابعاد ویدیوها و عکس‌ها و افزودن جلوه‌های بصری هم از قابلیت‌های این اپلیکیشن هستند. در هر صورت می‌توان گفت این اپلیکیشن برای بسیاری از کاربران کاربرد خواهد داشت و آنها را بی‌نیاز از بسیاری نرم‌افزارهای دیگر خواد کرد.

پیوستگی با گوشی هوشمند

فال کریترز نخستین ورژنی از سیستم عامل ویندوز ۱۰ است که قرار است با دستگاه‌های اندرویدی و آی‌فون‌ها تعاملاتی اختصاصی داشته باشد. در این آپدیت بخش خاصی به اسم phone به تنظیمات سیستم اضافه شده که به شما اجازه می‌دهد گوشی خود را با رایانه لینک کرده یا به عبارتی مرتبط سازید، و این مرتبط‌سازی اموری مثل به اشتراک گذاری آدرس‌های اینترنتی را بین گوشی و رایانه به راحتی‌ تمام میسر خواهد کرد. دیگر برای ادامه مطالعه یک مقاله اینترنتی از گوشی در رایانه، نیازی نیست آدرس آن صفحه را با شیوه‌های دردناکی مثل ایمیل زدن به خود یا تایپ کردن و غیره به دست آورید! کافیست از این ویژگی جدید استفاده کرده و خیلی راحت این کار را انجام دهید. این ویژگی علاوه بر متون، برخی فایل‌های دیگر مثل تصاویر را هم می‌تواند برایتان جابه‌جا کند. همه کاری که باید انجام داد مرتبط‌سازی گوشی با رایانه است، سپس می‌توانید از بخش Continue on PC برای این منظور استفاده کنید.

در پلتفرم IOS این قابلیت به واسطه عملگر Continue on PC در مرورگر اج که به زودی برای آن ارایه خواهد شد و همجنین از طریق کرتانا قابل استفاده است. در اندروید اما علاوه‌بر روش‌های فوق، می‌توان از لانچر اختصاصی مایکروسافت برای پلتفرم اندروید نیز برای این منظور استفاده کرد.

برای کاربران اندرویدی، ویژگی مرتبط‌سازی فایده دیگری هم دارد، و آن اینکه می‌توانید اعلانیه‌های گوشی خود را مستقیما در اکشن سنتر بررسی کنید. همچنین قابلیت مدیریت تماس‌های گوشی اندرویدی از طریق دسکتاپ، ویژگی جدید دیگری‌ست که با فال کریترز عرضه شده. همان‌طور که گفتیم این نخستین باریست که این ویژگی به ویندوز ۱۰ راه می‌یابد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که توانایی‌های این قابلیت به همین موارد ختم نمی‌شود و به مرور زمان و با آپدیتهای جدید آیتم‌های جدیدی به این بخش افزوده خواهد شد.

بهبودهای دیگر

ویژگی‌هایی که در مورد آنها گفتیم بخشی از تغییرات آپدیت فال کریترز هستند و این بدیهی است که هر آپدیتی مجموعه‌ای از بهبودها برای ویژگی‌های قبلی یا حتی بهبود‌هایی برای عملکرد خود سیستم عامل را نیز به همراه دارد. فال کریترز حتی از همین لحاظ هم آپدیت خوبی به‌حساب می‌رود. برای مثال می‌توان به ارتقا و بهبودهای امنیتی برای مصارف سازمانی یا شخصی، همچنین سیستم محافظت یا گارد اپلیکیشن‌های ویندوز و غیره اشاره کرد. ویندوز ۱۰ اکنون از تهدیداتی مثل بدافزار مخرب WannaCry در امان است و نسبت به قبل خیلی ایمن‌تر گشته و این عالی است. با این آپدیت حتی امکان بازگردانی حساب مایکروسافت کاربر از صفحه لاک اسکرین هم میسر شده است.

از جمله تغییرات دیگر می‌توان به بهبودهایی در چگونگی دریافت آپدیت‌ها نیز اشاره کرد مثلا از این پس فرایند دانلود آپدیت‌ها، تمام پهنای‌باند اینترنت را به خود اختصاص نخواهد داد و به جای آن هوشمندانه پهنای باند مورد نیاز برای اموری که کاربر انجام می‌دهد را آزاد کرده و به صورت پویا و متغییر از پهنای‌باند کلی استفاده خواهد کرد. این برای اکثر ما کاربران ایرانی که اینترنت چندان سریعی نداریم خبر خوبی‌ست، برای مثال هنگام تماشای آنلاین یک ویدیو فرایند دریافت آپدیت ما را ذله نکرده و از تماشای ویدیو منصرف‌مان نخواهد کرد. گذشته از این‌ها کاربر حتی می‌تواند به صورت دستی نیز درصد مشخصی از پهنای‌باند اینترنت خود را در اختیار سیستم به‌روزرسانی ویندوز قرار دهد.

سیستم‌عامل با این به‌روزرسانی بهبودهایی را هم به صورت زیرپوستی. تجربه کرده است، تنظیمات جدیدی برای پخش ویدیوها اضافه شده و بهینه‌سازی‌هایی برای افزایش عمر باتری دستگاه‌های ویندوزی قابل حمل اعمال شده و کاربران با کلیک روی نشان‌گر باتری در نوار وظیفه می‌توانند گزینه جدیدی در دست داشته باشند برای اینکه تعیین کنند رایانه با تمام قدرت برای بالاترین عملکرد کار کند یا با کم‌ترین قدرت و برای داشتن عمر باتری طولانی.

اپلیکیشن‌های بومی ویندوز هم به واسطه این آپدیت دست‌خوش تغییراتی مثل آزین گشتن به طراحی فلوئنت شده اند و از میان آنها اپلیکیشن تصاویر و استور بیشتر خودنمایی می‌کنند.

اکنون که به پایان لیست ویژگی‌های آپدیت فال کریترز رسیدیم، شاید چندان هم هیجان‌زده نشده‌اید و شاید هم برعکس بوده و ویژگی‌هایی مثل پلتفرم واقعیت ترکیب شده یا قابلیت مرتبط‌سازی و دیگر تغییرات شما را خوشنود و راضی کرده باشند. با همه این‌ها ویژگی‌های جدید آن‌قدری هستند که تا مدت‌ها ما را با خود سرگرم کنند اما از نقطه نظری دیگر شاید هنوز خیلی از کاربران و سازمان‌ها را مجاب به کوچ کردن به سرزمین ویندوز ۱۰ نکرده باشند.

موضوع این است که مایکروسافت ویندوز ۱۰ را به گفته خودش به عنوان یک سرویس دائمی عرضه و پشتیبانی کرده و می‌کند و قطعا خواهد کرد، اما با نگاهی اجمالی به سیر حرکتی قطار پیشرفت‌های ویندوز ۱۰ از سال ۲۰۱۵ تا کنون هنوز هم کندی‌هایی در حرکت این قطار به چشم می‌خورند. اکثر ویژگی‌های فال کریترز را شاید مدت‌ها قبل خیلی از کاربران موبایلی تجربه کرده باشند و اکنون چندان مشتاق و هیجان زده به دنبال دریافت این به‌روزرسانی نباشند اما حتی با وجود اینکه هدف جامعه کاربری یک‌ میلیاردی ویندوز ۱۰ در طول سه سال، اکنون از این ایستگاه، چندان دست‌یافتنی به نظر نمی‌رسد، ولی مسلما این آخرین ایستگاه قطار به‌روزرسانی‌های ویندوز واحد نیست و ایستگاه‌های بی‌شماری در پیش‌رو داریم.

از شما دوستان و همراهان وینفونی می‌پرسیم که عملکرد مایکروسافت را در بخش‌های مختلف چطور ارزیابی می‌کنید و اینکه آیا از آپدیت فال کریترز و ویژگی‌های آن راضی هستید؟

منبع :

Windows Central

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Milad
پاسخ دهید پنجشنبه 27 مهر 1396

کسی میدونه تو اپدیت فال کریترز چطور گیم مود رو خاموش کنم
تو تنظیمات گیمینگ چیزی واسه غیر فعال کردنش نیست

محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 27 مهر 1396

به به فردا نصبش میکنم ببینم چی میشه :))

javad
پاسخ دهید پنجشنبه 27 مهر 1396

زور نزن داداش آپدیت تا ۱۰۰ درصد میاد ارور میده باز از صفر شروع میکنه تنها راه نصب از طرق فایل ایزو هست

آرش سنایی
پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

برنامه استوری رمیکس رو از کجا دانلود کنم ؟

Sadegh
پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

همین حالا Unigram از MyPeople پشتیبانی میکنه
و برای من که خیلی کاربرد داشته
ولی هنوز با کانسپت های طراح های مایکروسافت خیلی فاصله داره!
امیدوارم توسعه دهنده های مایکروسافت خودشون گرافیک دیزاینر ندونن!

مجتبی
پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

درود
دوستان عزیز نحوه تغییر روشنایی پس زمینه ار حالت low-high به حالت درصدی که میشه از صفر تا 100 درصد تغییر داد از طریق interop tools و تغییر رجیستری کسی میدونه؟
خیلی لازمه برام گوشی شبا هم نورش زیاده تو حالت low و اذیت کننده اس
اگه کسی میدونه ممنون میشم

  mohamad557
  پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

  تغییر رجیستری رو نمی دونم
  ولی روی auto بزارین خیلی نورش.در شب کم میشه

  محمود
  پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

  شما رو حالت low بزارید بعد برید به تنظیمات تو موارد اضافی یا other بعدش به نمایه رنگ برید گزینه دوم نمایه روشنایی حالا میبینی تنظیم هر کدوم برات فعال شده

   مجتبی
   پاسخ دهید شنبه 29 مهر 1396

   دوست عزیز اصلا قسمت other ای تو ستینگ نمیبینم، تمامشو گشتم
   قبلا اینجا آموزششو دیده بودم ولی پیدا نمیکنم الان

   مجتبی
   پاسخ دهید شنبه 29 مهر 1396

   اگه قسمت اکسترز منظورتونه، رفتم ولی تو کالر پروفایل همچین گزینه ای نداره

احمد
پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

حالا که این آپدیت برای گوشی های لومیا ۶۴۰ و ۶۴۰xl نمیاد آیا میشه با اینسایدر شدن در حلقه release preview آپدیت رو دریافت کرد؟

علی
پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

سلام به همگی! کسی میدونه حجم آپدیت چقدره؟

Juve
پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

اینقد از مایکروسافت بدم اومده بخاطر موبایلش این تنفر ب بقیه پلتفرماشم سرایت کرده

aref135110
پاسخ دهید شنبه 6 آبان 1396

سلام بزرگوار،من ۶۴۰دارم ب ده اپ شده ،اما توسیستم نمیتونم وارد بشم بکاپ نمیتونم بگیرم ،تو وان درایو و افیس و اینا وارد نمیشه، اج ندارم ،بیلد ۱۵۰۴۳
ممنون راهنمایی بفرمید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,