microsoft1978

این تصویر یکی از خاطره انگیزترین تصاویر در تاریخ تجارت ایالات متحده است. یک گروه از افراد، با ظاهری عجیب و غریب و ریش های بلند و نا مانوس، در شهر آلبوکرکی دور هم جمع شده و به سبک پرتره های خانوادگی، عکس دست جمعی گرفته اند. ممکن است این تصویر را در شبکه های اجتماعی به همراه این سوال دیده باشید: آیا شما حاضر بودید بر روی این افراد سرمایه گذاری کنید؟

این یک سوال انحرافی است و احتمالا پاسخ اکثر ما به آن “خیر” خواهد بود. یک بار دیگر به چهره این افراد و نحوه پوشش آن ها نگاه کنید. این ها یازده عضو اولیه مایکروسافت در سال ۱۹۷۸ هستند. ما تقریبا سرنوشت فرد سمت راست و فرد سمت چپ در پایین عکس یعنی بیل گیتس و پل آلن را می دانیم، اما بر سر سایر افراد حاضر در این تصویر چه آمده است؟

اکنون که سهام مایکروسافت بعد از ارائه گزارش سه ماهه مالی این شرکت به بالاترین سطح خود از سال ۱۹۹۹ میلادی رسیده است، فرصت را مغتنم شمردیم تا سری به گذشته این شرکت بزنیم.


بیل گیتس در حال بذل و بخشش میلیاردها دلار پولی است که از مایکروسافت به دست آورده است

bill-gates

ما همه از حال و اوضاع این مرد خبر داریم. بیل گیتس مایکروسافت را بنیان گذاشت و آن را ساخت تا از هیچ به ارزشمندترین شرکت فناوری تبدیل شود. در این میان خود او هم به ثروتمند ترین انسان تبدیل شد و فعلا به جد مشغول هزینه کردن ثروت خود در امور خیریه است.

آندرا لویز به نویسندگی در ژانر تخیلی و روزنامه نگاری مستقل روی آورد

andrea-lewisآندرا لویز تنها عضو شرکت از اهالی شهر آلبوکرکی بود. وی در آن زمان به عنوان نویسنده فنی در مایکروسافت مشغولیت داشت که یعنی وی اسناد فنی و توضیحی نرم افزارهای مایکروسافت را تنظیم می کرد. او در سال ۱۹۸۳ مایکروسافت را ترک کرد تا فعالیت نویسندگی و روزنامه نگاری بپردازد. اکنون نیز خانه شعر و ادبیات خود به نام Hugo House در سیاتل را اداره می کند.

ماریا وود تنها دو سال بعد از این عکس، از مایکروسافت شکایت کرد

maria-wood-sued-microsoft-just-2-years-laterماریا وود در مایکروسافت کتاب دار بود و با یکی دیگر از افراد حاضر در این عکس ازدواج کرد. وی دوسال بعد شرکت را ترک کرد و از مایکروسافت نیز به اتهام تبعیض جنسیتی شکایت کرد. مایکروسافت البته در محاکمه پیروز شد. بعد از این ماجرا ماریا از انظار عمومی دور ماند و به نگه داری از کودکان خود و شرکت در امور خیریه مشغول گردید.

پل آلن میلیاردها دلار را هزینه تیم های ورزشی خود، استارت آپ ها و دیگر موارد می کند

paul-allenبعد از بیل گیتس، پل آلن شهیر ترین عضو این گروه است. پل آلن دیگر بنیان گذار مایکروسافت و طبق رده بندی موسسه Forbes، چهلمین فرد ثروتمند دنیاست. او همچنین مالکیت تیم های ورزشی در بسکتبال و فوتبال (آمریکایی) است.

باب او ریِر، شرکت را ترک کرد تا مزرعه داری کند

bob-orearباب او ریِر یک از قدیمی ترین ها در مایکروسافت است. او در زمانی که ناسا ماموریت خود را برای بردن انسان به ماه نجام می داد، وظیفه کنترل داده های ماموریت را بر عهده داشت. در مایکروسافت او ریاست بخش ریاضیات را در اختیار گرفت و نقش بزرگی در ایجاد کدها در سیستم عامل داس (DOS) و ورود آن ها به رایانه های شرکت IBM بازی نمود. باب، شرکت را در سال ۱۹۸۳ ترک کرد و به زادگاه خود تگزاس برگشت تا به پرورش دام در مزرعه بپردازد.

 باب گرینبرگ شرکت را ترک کرد و به Cabbage Patch Kids پیوست

bob-greenbergباب گرینبرگ بعد از کمک به شرکت در توسعه نسخه جدید مایکروسافت BASIC، شرکت را در سال ۱۹۸۱ ترک کرد. بعد از ترک مایکروسافت، وی در یک کسب و کار خانوادگی به نام شرکت Coleco در توسعه و ساخت عروسک های Cabbage Patch Kid همکاری نمود (این عروک ها در دهه های پایانی قرن بیستم در ایالات متحده بسیار محبوب بودند). در سال ۲۰۰۸ وی اشاره کرده بود که در حال توسعه یک نرم افزار آموزش گلف است.

مارک مک دونالد شرکت را به دلیل آن چه بزرگ شدن بیش از حد اعلام کرده بود، ترک کرد

marc-mcdonaldمارک مک دونالد که اولین حقوق بگیر مایکروسافت نیز محسوب می شود، در سال ۱۹۸۴ مایکروسافت را ترک کرد زیرا در آن زمان از این که شرکت بسیار در حال بزرگ تر شدن بود، رضایت نداشت. او به یکی دیگر از شرکت های متعلق به پل آلن با نام Asymetrix پیوست. بعد از آن نیز به یک شرکت طراحی در سیاتل به نام Design Intelligence ملحق شد که آن شرکت در سال ۲۰۰۰ توسط مایکروسافت خریداری گردید. بنابراین مارک پس از سال ها به صورت ناخواسته، مجددا به مایکروسافت بازگشت! در سال ۲۰۱۱ او مایکروسافت را برای بار دوم ترک کرد و هم اکنون در یک استارت آپ به نام Thunder مشغول به کار است.

گوردون لتوین، بیش از هر کسی به جز بیل گیتس در مایکروسافت ماند

gordon-letwin

گوردون لتوین رکورد طولانی ترین حضور در مایکروسافت، بعد از بیل گیتس را در اختیار دارد. وی در سال ۹۳ به دلیل آن که بعد از مدت زیادی فعالیت شغلی، نیاز به استراحت داشت، از شرکت جدا شد. گوردون زمانی که شرکت را ترک می کرد یک میلیونر بود و اکنون نیز به همراه همسر خود در یک مزرعه بسیار بزرگ زندگی می کند. آن ها همچنین یک موسسه غیر انتفاعی جهت حفاظت از محیط زیست با نام Wilburforce Foundation را اداره می کنند.

استیو وود از مایکروسافت رفت تا یک شرکت مخابراتی تاسیس کند

steve-woodاستیو وود، همسر ماریا وود نیز شرکت را عجالتا در شرایط نا خوشایندی ترک کرد. او در سال ۱۹۸۰ بعد از مایکروسافت در چندی از شرکت های متعلق به پل آلن مشغول به فعالیت شد. او شرکت های متعددی را بنیان نهاد و هم اکنون صاحب یک شرکت مشاور نرم افزاری به نام Airnote است و همچنین به عنوان آتش نشان داوطلب فعالیت می کند.

باب والاس به داروهای روان گردان علاقه مند بود

bob-wallaceباب والاس علاقه زیادی به عملکرد داروهای روان گردان داشت. به همین منظور زمان و هزینه زیادی را پس از ترک مایکروسافت، صرف تحقیق در این زمینه نمود. وی همچنین یک شرکت نرم افزاری را با نام Quicksoft بنیان نهاد. باب در سال ۲۰۰۲ بر اثر ذات الریه درگذشت.

جیم لِین رفت تا شرکت نرم افزاری خودش را تاسیس کند

jim-lane

جیم لِین که در سال ۱۹۸۵ از مایکروسافت جدا شد به عنوان یک مدیر پروژه نقش بی بدیلی در شکل گیری همکاری شرکت و اینتل ایفا کرد که بعد ها این دو قطبی بزرگترین عامل رشد صنعت رایانه را رغم زدند. او رفت تا برای خود یک شرکت نرم افزاری تاسیس کند.

نگاه دیگری به این تصویر که شبیه باند های خلاف کاری است، بیندازید

نگاه دیگری به این تصویر که شبیه باند های خلاف کاری است، بیندازید

 

و این هم عکس دست جمعی دیگری که همان گروه را در سال ۲۰۰۸ تکرار کرده است

microsoft-2008
این عکس در سال ۲۰۰۸ و به هنگام جدایی بیل گیتس گرفته شده است

بعد از آن بیل گیتس، سمت مدیر عاملی را رها کرد تا کارمند شماره سی ام این شرکت یعنی استیو بالمر که در سال  ۱۹۸۰ یعنی دو سال بعد از گرفته شدن آن عکس معروف، به مجموعه اضافه شده بود، سکان هدایت را به دست بگیرد. بالمر نیز صندلی خود را در سال ۲۰۱۴ به ساتیا نادلا سپرد. از میان کارمندان اولیه شرکت تنها بیل گیتس در شرکت باقی مانده است. وی هم اکنون به عنوان عضو هیات مدیره و مشاور مدیر عامل فعالیت می کند.

ceo

اما در پایان شاید خالی از لطف نباشد که به علاقه بیل گیتس به بازسازی عکس ها اشاره ای داشته باشیم. مانند عکسی که به عنوان حسن ختام این مقاله برای شما قرار خواهیم داد.

تصویر بالا- بیل گیتس را در 1973 در دبیرستان نمایش می دهد. تصویر پایین سال 2016 و بازسازی یک خاطره
تصویر بالا- بیل گیتس را در ۱۹۷۳ در دبیرستان نمایش می دهد. تصویر پایین سال ۲۰۱۶ و بازسازی یک خاطره
منبع :

BUSINESS INSIDER

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید شنبه 30 مهر 1395

شاید بهترین مقاله ای بود که تو وینفون خوندم

علی عباسی
پاسخ دهید شنبه 30 مهر 1395

تو عکس دسته جمعی سال ۲۰۰۸ بازم تعدادشون درسته، با اینکه باب والاس در سال ۲۰۰۲ فوت کرده بود. با روحش عکس انداختن؟

عرفان الهامی
پاسخ دهید شنبه 30 مهر 1395

اگه اشتباه نکنم اون خانم نا آشنا در تصویر دوم باید همسر باب والاس باشه !

ali
پاسخ دهید شنبه 30 مهر 1395

عکس قدیمی رو که می بینم انگار ایرانی ها هستن توی قرن ۲۱
۳۸ ساله پیش شبیه الان ما ایرانا بودن من کلی آدم این شکلی می شناسم که توی ساله ۲۰۱۶ دارن زندگی می کنن

Ss
پاسخ دهید شنبه 30 مهر 1395

کلا اینا دیوانه بودن یکی تو ناسا بوده بعد مهندس ارشد ریاضی میشه بعد میره دامپروری یکی مهندس نرم افزار بوده رفته عرویک بسازه یکی میره چون حقوقش کم بوده به بهانه تبعیض جنسی شکایت میکنه همینه دیگه دیوانه بودن

Beravandi
پاسخ دهید شنبه 30 مهر 1395

بسیار عالی، مایکروسافت دوستداشتنی

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,