microsoft ceo satya nadella

زمانی که نادلا در سال ۲۰۱۴ بر صندلی ریاست مایکروسافت تکیه زد، این شرکت در سراشیبی سقوط قرار داشت. ویندوز ۸ به یک دردسر اساسی برای مایکروسافت تبدیل شده بود و کارمندان مایکروسافت در حالی که توسعه دهندگان و مصرف کنندگان، ایمان خود به شرکت را از دست می دادند، در پشت صحنه درگیر یک جنگ قدرت داخلی شده بودند.

اما زمان همه چیز را تغییر داده است. مایکروسافت ریتم خود را دوباره بازیافته و تبدیل به همان شرکت نرم افزاری و خدماتی شده که برای همه و در همه دستگاه ها در دسترس است. حتی اخیرا موفق شده اند تعدادی از طرفداران اپل را به سمت خود جذب نمایند. البته هنوز راه زیادی برای مایکروسافت مانده است اما شاید ایده بدی نباشد اگر نگاهی به زندگی حرفه ای ساتیا نادلا، کسی که مایکروسافت را به مسیر موفقیت بازگرداند، بیندازیم.


ساتیا نادلا در سال ۱۹۶۷، در حیدآباد هندوستان متولد شد. پدر وی مددکار اجتماعی بود و مادرش به عنوان پروفسور در زبان باستانی سانسکریت فعالیت می کرد.

hyderabad

در سالهای جوانی او می خواست به بازیکن حرفه ای کریکت تبدیل شود و حتی این ورزش را در دوران مدرسه ادامه داد. اما به زودی متوجه شد که استعداد ورزشی او در مقابله با اشتیاق وی برای علم و فناوری، شکست می خورد.

cricket

در سال ۱۹۸۸، مهندسی برق خود را از موسسه فناوری Manipal دریافت نمود. وی یکبار گفته بود: “من همیشه می دانستم که دوست دارم چیزهایی را بسازم.”

manipal-institute-of-technology

اما موسسه Manipal رشته های مرتبط با علوم رایانه را نداشت بنابراین به ایالات متحده سفر کرد تا در Wisconsin مدرک خود را بگیرد. وی در سال ۱۹۹۰ موفق به انجام این کار شد.

wisconsin

سپس موفق شد در شرکت افسانه ای Sun Microsystems که در کار سرورهای رایانه ای بود استخدام شود.

sun-microsystems

نادلا در سال ۱۹۹۲ به مایکروسافت پیوست. در آن زمان بیل گیتس هنوز مدیرعامل بود و ویندوز در آغاز راه سلطنت خود بر سهم بازار سیستم عامل ها قرار داشت.

bill-gates

نادلا در آن زمان یکی از ۳۰ هندی شاغل در شرکت بود. اولین پروژه او کار بر روی محصول شکست خورده تلویزیون تعاملی و همچنین سیستم عامل Windows NT بود.

nadella

در سال اول حضور در شرکت، نادلا همکاران و مدیران خود را با تحصیل مکاتبه ای همزمان از مقر اصلی شرکت در ردموند با دانشگاه تجاری شیکاگو، تحت تاثیر قرار داد. در نهایت موفق شد در سال ۱۹۹۷ فوق لیسانس مدیریت بازرگانی خود را اخد نماید.

university-of-chicagos-booth-school-of-business

در سال ۱۹۹۹ نادلا، اولین سمت مدیریتی خود به عنوان ریاست بخش bCentral را تجربه کرد. این بخش از شرکت کار خدمات وب به مشتریان تجاری کوچک از جمله هاست و ایمیل را ارائه می کرد.

bcentral

در سال ۲۰۰۰ دومین مدیرعامل مایکروسافت بر مسند قدرت نشست. استیو بالمر.

steve-ballmer در سال ۲۰۰۱ نادلا به عنوان ریاست بخش کسب و کارهای تجاری مایکروسافت منصوب شد. این بخش به واسطه نیاز برای اداره تعدادی از خرید های شرکت از جمله Great Plains که نرم افزار حسابداری برای کسب و کارهای کوچک و متوسط توسعه می داد، ایجاد شده بود. این بخش همچنین بنیانگذار یک سیستم CRM مبتنی بر فضای ابری برای رقابت با Salesforce بود. در نهایت همه این محصولات، تحت عنوان Dynamics ادغام شدند.

nadella

نادلا به پیشرفت خود ادامه داد. وی در سال ۲۰۰۷ به عنوان معاون ارشد مدیرعامل و رئیس بخش سرویس های آنلاین مایکروسافت نصب شد. این بخش مسئول اداره موتور جست و جوی Bing، بخش تازه متولد شده آنلاین آفیس و اکس باکس لایو بود.

online-services-nadella

 در سال ۲۰۱۱ نادلا بار دیگر ترفیع گرفت. او این بار ریاست بخش سرور و ابزارها را به عهده گرفت. در آن زمان این بخش عهده دار اداره قسمت های سودآوری همچون مراکز داده شرکت، ویندوز سرور و SQL سرور بود. البته توسعه یکی دیگر قمارهای بزرگ بالمر نیز به این بخش سپرده شد. پلتفرم ابری اَژور.

data-center

وقتی نادلا هدایت این قسمت را به عهده گرفت، درآمد آن ۱۶/۶ میلیارد دلار بود. او درآمد این قسمت را در مدت دو سال به ۲۰/۳ میلیارد دلار رساند.

nadella

در این برهه زمانی، مایکروسافت با دردسر هایی مواجه گشته بود. در بازار رایانه ویندوز ۸ دچار مشکل شده بود. اندروید و iOS در حال درو کردن سهم ویندوزفون در بازار بودند و Bing نمی توانست سهمی از بازار گوگل را تصاحب کند. بالمر در واقع سقوط کرده بود.

ballmer

در سال ۲۰۱۳، بالمر اعلام کرد که از مدیرعاملی کناره‌گیری خواهد کرد. وی کمیته ای برای انتخاب مدیرعامل جدید معرفی کرد که خودش و بیل گیتس از اعضای آن بودند.

search-committee

در فبریه ۲۰۱۴، پس از شایعات و گمانه زنی های بسیار، نادلا به عنوان مدیرعامل جدید شرکت معرفی شد. گیتس و بالمر نیز حمایت قاطع خود را از وی اعلام کردند.

nadella and balmer and gates

برای تشویق هرچه بیش‌تر نادلا، هیات مدیره حقوق ۸۴ میلیون دلاری را برای سال اول او در نظر گرفت.

nadella

او نیز در ابتدای کار ایمیلی را برای تمام کارمندان شرکت ارسال کرد.

من ۴۶ ساله هستم. ۲۲ سال است که ازدواج کردم و سه فرزند دارم. و مانند هر فرد دیگری، کارهایی که انجام داده و فکر هایی که کرده ام، زندگی کنونی، خانواده و تجربیات من را تشکیل داده است. کسانی که با من آشنایی دارند، من را با کنجکاوی و اشتهای زیاد برای یادگیری می شناسند. من بیش از آن که بتوانم بخوانم کتاب خریداری می کنم و در دوره های آنلان بسیاری ثبت نام کرده ام به طوری که نمی رسم همه آن ها را به پایان برسانم. به طور اساسی اعتقاد دارم که اگر شما به یادگیری ادامه ندهید، نمی توانید اقدامات بزرگ و مفیدی را انجام دهید. پس خانواده، کنجکاوی و اشتهای یادگیری، اینها من را تعریف می کنند.

satya-nadella-quotes-970x0_0

او همچنین کدنویسی را به شاعری تشبیه کرد

زمانی که سعی دارید، مطلبی را با تعداد زیادی کلمه در صفحات بسیار بیان کنید، می توانید همان را در چند خط و در قالب شعر بگویید و این وجه تشابه مورد نظر است. یک کد خوب، شعر است.

poetry

نادلا بلافاصله با ایجاد تغییرات بزرگ توانست، در میان کارمندان شرکت به محبوبیت رسیده و مشتریان را به سوی مایکروسافت بازگرداند.

nadella

یکی از این تغییرات غیر قابل تصور، همراهی با رقیب مایکروسافت بود. آنها به بنیاد آزاد لینوکس پیوستند.

CEO-Satya-Nadella-Microsoft-Loves-Linux-462754-2

همچنین نسخه مخصوص آفیس را برای آیپد عرضه کردند.

office-for-apples-ipad

با مبلغ ۲/۵ میلیارد دلار Mojang، استودیو سازنده بازی بسیار محبوب Minecraft تصاحب نمودند.

minecraft

اپلیکیشن های درجه یک خود مانند اوت‌لوک را برای آیفون و اندروید عرضه کردند.

outlook

از ویندوز ۹ گذشته و سیستم عامل فوق العاده ونیدوز ۱۰ را عرضه کردند.

windows-10

اولین لپتاپ شرکت یعنی سرفس‌بوک را معرفی کردند.

SurfaceBookHinge

و البته عینک هالوگرافیک خود از زمان آینده، یعنی هالولنز را معرفی کردند.

hololens

فلسفه کاری نادلا به این گونه است که او می خواهد با همکاری دیگران، اطمینان حاصل کند که خدمات و نرم افزارهای مایکروسافت در هرجایی که مشتریان حضور دارند، در دسترس باشند، حتی اگر آن جا ویندوز نباشد. برای همین اولین فرد مهمی که به خدمت گرفت Peggy Johnson، از مدیران ارشد Qualcomm بود. اکنون او به عنوان مدیر توسعه شرکت وظیفه پیدا کردن فرصت های همکاری جدید را به عهده دارد.

peggy-johnson

حتی نادلا در سال ۲۰۱۵ از یک دستگاه آیفون برای نشان دادن اپ های مایکروسافت بر روی استیج استفاده کرد.

iphone-nadella

نادلا، مرد محبوب سهام داران است. در سال ۲۰۱۶ قیمت هر سهم مایکروسافت رکورد این شرکت از سال ۱۹۹۹ را جا به جا کرد. کارمندان نیز او را به واسطه متحد کردن شرکت و فایق آمدن بر مشکلات می ستایند.

nadella

او البته در ماه جون ۲۰۱۶ بسیار روزهای شلوغی داشت و بالاخره موفق شد نقشه خود مبنی بر خرید لینکدین با مبلغ ۲۶/۲ میلیارد دلار را عملی نماید. این بزرگترین خرید یک شرکت توسط شرکتی دیگر است.

MS-Linkedin-2016-06-12-1

 

در اکتبر، مایکروسافت سرفس استودیو، اولین رایانه رومیزی مایکروسافت را معرفی کرد.

surface-dial-studio

البته هنوز چالش هایی پیش روی شرکت وجود دارد. بازار رایانه ها دیگر رو به رشد نیست و مردم کم تر از پیش روی به خرید پی سی ها می آورند. سهم ویندوز موبایل نیز در مقایسه با رقبای خود به یک درصد رسیده است. اما بعد از یک دوره طولانی، مایکروسافت بالاخره در مسیر صحیح قدم گذاشته است.

nadella-ninja-cat

منبع :

BUSINESS INSIDER

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Morteza Abdi
پاسخ دهید شنبه 11 دی 1395

مایکزوسافت نادلا مایکروسافتیه که همه دوست دارند

Ss
پاسخ دهید شنبه 11 دی 1395

از ویندوز ۹ گذشته و سیستم عامل فوق العاده ونیدوز ۱۰ را عرضه کردند

لطفا اصلاح شود ویندوز

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,