edgewebm

مرورگر اینترنت اکسپلورر از اولین نسخه ویندوز تا همین ویندوز و ویندوز فون ۸.۱، به عنوان مرورگر پیش فرض محسوب می شد، نکته منفی این قضیه اینجاست که در طول این سال ها، بر خلاف سیستم عامل ویندوز، این مرورگر اصلا پیشرفت نکرد. اما ویندوز ۱۰ با یک سنت شکنی مرورگر اِج را به طور پیش فرض به ارمغان آورد. با وجود همه رکوردهایی که اِج در این مدت کوتاه زد، ولی هنوز هم از آب و گل در نیامده است.

البته وقتی بحث مصرف باتری و شارژ دهی را به میان می کشیم، مسلما منظورمان ابزار موبایل مثل گوشی ها و تبلت ها است. مرورگر اج را باید یکی از نقاط عطف و قوت ویندوز ۱۰ و مایکروسافت دانست. پیش از اج این اینترنت اکسپلورر بود که کاربران را در دنیای اینترنت همراهی می کرد و همین اینترنت اکسپلورر به شدت موجب سر افکندگی و شرمندگی مایکروسافت بود. اینترنت اکسپلورر به خاطر همه کمبود ها و کندی هایی که داشت تقریبا از سوی همه کاربران طرد شده بود اما با این حال به خاطر گستردگی ویندوز، همیشه در صدر آمار کاربری قرار داشته و احتمالا هنوز هم اینگونه است.

همین باگ ها، کمبود ها، کندی ها و سرزنش ها بودند که ساخت مرورگر اج، یا همان پروژه اسپارتان را کلید زدند. این مرورگر هم اکنون به صورت پیش فرض در ویندوز ۱۰ دسکتاپ و موبایل قرار گرفته است. اما همانطور که گفته شد، اج تازه کلید خورده و این بدین معنی است که هنوز آن طور باید و شاید به بلوغ و تکامل نرسیده است. یکی از نقاط ضعف فعلی و اصلی این مرورگر، مصرف بالای آن در دستگاه و ابزار قابل حمل که به لطف باتری روشن هستند، است. در این سوی قضیه لومیا ۹۵۰ اکس ال را داریم که یکی از جدید ترین پرچمداران مایکروسافت است. خوشبختانه مایکروسافت از لحاظ حجم و اندازه باتری، چیزی برای این گوشی کم نذاشته است، به گونه ای که حجم باتری لومیا ۹۵۰ اکس ال، تنها ۶۰ میلی آمپر کمتر از لومیا ۱۵۲۰ است. اما موضوع این است که ۹۵۰ اکس ال بیشتر از لومیا ۱۵۲۰ تحت تاثیر مصرف بالای اج قرار گرفته است! نمی دانیم شاید نسخه مرورگر آن با آنچه برای اینسایدرها منتشر شده متفاوت است.

اما در بحث باتری و شارژدهی، بخش نرم افزار یک پای ثابت مقایسه ها و بررسی هاست. از پیش نمایش و آزمایشی بودن خود ویندوز ۱۰ موبایل که بگذریم، و حتی اگر از سایر بخش های نرم افزاری که هنوز به پایداری و ثبات لازم نرسیده هم بگذریم، به مرورگر اج را می رسیم که حقیقتا نمی توان مصرف بالای آن را نادیده گرفت. در بررسی های اخیر مشخص شده که این مرورگر یکی از اصلی ترین علل مصرف بالای ویندوز ۱۰ موبایل بوده است. به طوری که غیر فعال کردن فعالیت پس زمینه آن یا خارج شدن کامل و صحیح از آن، آثار چشم گیری در شارژ دهی کل سیستم عامل داشته است.

Microsoft edge battery use

اگر شما هم در گوشی خود یکی از بیلد های پیش نمایش ویندوز ۱۰ موبایل را دارید، کافیست به تنظیمات Battery Saver رفته و جزئیات مصرف اپلیکیشن ها را مشاهده کنید. تعجبی ندارد اگر مرورگر اج را در صدر لیست به عنوان پر مصرف ترین اپلیکیشن بیابید. البته در نظر داشته باشید هر چقدر هم که مصرف این اپلیکیشن بالا باشد، باز هم همه چیز به استفاده شما از گوشی بر می گردد. یعنی این که اگر مطلقا از این مرورگر استفاده نمی کنید، نباید نگران مصرف آن باشید، با این حال اگر فعالیت پس زمینه آن را غیر فعال کنید، باز هم تاثیرات برایتان محسوس و مشهود خواهد بود. اما اگر اهل وبگردی هستید، مطمئنا اج پر مصرف ترین اپلیکیشن شما خواهد بود.

بگذریم. برای اینکه میزان مصرف این مرورگر را بسنجید، دو راه برایتان داریم که اگر آن ها را انجام دهید، هم می توانید شارژ دهی گوشی خود را بالا ببرید و هم از میزان مصرف واقعی این اپلیکیشن مطلع شوید.

Edge in task view

مرورگر را به صورت کامل ببندید

در این نقطه از مطلب، لازم است به عرض برسانیم که مایکروسافت با ویندوز ۱۰ موبایل، یک چرخه حیات جدید برای اپلیکیشن ها ایجاد کرده است. از آن جایی که این چرخه حیات و از طرفی خود سیستم عامل به مراحل رسمی و نهایی نرسیده اند، هنوز ایراداتی وجود دارد که موجبات دردسر را فراهم می کنند. بدون شک متوجه شده اید که با دکمه Back نمی توان بخش ها و اپلیکیشن های سیستمی را به طور کامل بست. نکته همینجاست، در واقع با دکمه Back چرخه حیات اپلیکیشن به طور کامل به پایان نمی رسد. البته خوشبختانه این نقیصه، آسیب چندانی به تعامل سیستم عامل نرسانده و موجب اشغال حافظه رم نمی شود یا حداقل خیلی حاد نیست، زیرا هنوز هم الگوریتم های تعلیق فرایند ها پابرجا هستند. اما همه چیز در هم قاطی شده است. از طرفی مقوله چرخه حیات اپلیکیشن های سیستمی که اج هم جزو آنهاست، از سویی دیگر نواقص خود سیستم عامل و از دیگر سو عملکرد نا کامل دکمه Back را داریم، و همه باگ های ریز و درشت اپلیکیشن ها هم یک طرف قضیه هستند. همه این مسائل وقتی دست به دست می دهند، باید خوشحال باشیم که فقط مشکل شارژ دهی داریم!

اما بگذریم. اصل قضیه این است که نباید هنگام خروج از اج به دکمه بک اطمینان کنید. به لطف صفحات اینترنتی POP-UP همه می دانیم که تبلیغات چقدر آزار دهنده هستند، اما آزار و اذیت این صفحات تبلیغاتی فقط به لحظات وبگردی ختم نی شود. این دست صفحات و کلا هر وب سایتی که تبلیغات زیادی دارد، به واسطه بنر ها، تصاویر یا حتی ویدیو ها و تصاویر متحرک، موجب سنگین شدن صفحه یا وبسایت اینترنتی می شوند، این سنگینی در واقع بر دوش سخت افزار افتاده و سخت افزار هم به اصطلاح باید پرگاز کار کند، در این شرایط موجبات مصرف بی رویه انرژی فراهم می شود. خلاصه توصیه می کنیم که حتی الامکان از صفحات اینترنتی که تبلیغات مزاحم، آن هم به نعداد زیاد دارند اجتناب کنید. در غیر این صورت حداقل می توانید هنگام خروج از مرورگر، همه تب های باز را بسته و خود مرورگر را نیز با سوایپ رو به پایین در حالت Task View به طور کامل بسته و چرخه حیات آن را پایان بخشید. در این صورت نگرانی از فعالیت پس زمینه وجود نخواهد داشت.

disable

فعالیت پس زمینه مرورگر را غیر فعال کنید

برای انجام این کار باید به تنظیمات>سیستم>باتری سیور بروید. سپس روی عبارت Battery Use تپ کرده تا وارد بخش جزئیات مصرف اپلیکیشن ها شوید. حال در لیستی که مشاهده می کنید، اج را یافته و روی آن تپ کرده و سپس دکمه Details را تپ کنید. در صفحه جدیدی که باز می شود، آخرین گزینه Allow this app to run in the background نام دارد که باید آن را غیر فعال کنید.

به این ترتیب هنگامی که مرورگر را برای انجام کار دیگری ترک می کنید، یا فراموش می کنید که آن را به طور کامل، به گونه ای که قبلا گفتیم ببندید، دیگر لازم نیست نگران وبسایت های باز مانده و خود مرورگر باشید. زیرا دیگر آن صفحات تبلیغاتی سنگین که به صورت خودکار آپدیت می شوند، در پس زمینه و در بستر مرورگر در حال اجرا و به روز رسانی نخواهند بود. البته هر چیزی بهایی دارد و بهای این آسودگی هم این است که احتمالا دانلود در پس زمینه اج هم از کار خواهد افتاد، بدین معنی که اگر در حال دانلود چیزی باشید و مرورگر را ترک کنید، فرایند دانلود هم متوقف خواهد شد. این دیگر با خود شماست که مصرف باتری را در نظر بگیرید یا دانلود در پس زمینه را. نویسنده وبسایت WM Power User با انجام این کار توانسته به میزان قابل توجهی شارژدهی لومیا ۹۵۰ اکس ال خود را افزایش دهد. او پس از ۱۸ ساعت کار کردن معمولی با گوشی، هنوز ۷۰ درصد از شارژ باتری را در اختیار داشته است!

روش های فوق تنها به صورت دو راه حل موقت پیشنهاد می شوند. چراکه قطعا در آپدیت های بعدی و روز های آینده چنین مشکلاتی از سر مرورگر اج باز خواهند شد، کما اینکه همه مشکلات موجود به اج باز نمی گردند و عوامل متعددی از جمله خود سیستم عامل هم در این میان نقش پر رنگی دارند. مرورگر اج از همه لحاظ نسبت به اینترنت اکسپلورر برتری دارد. البته تعجبی هم ندارد چراکه مایکروسافت سعی کرده کمبود ها و ضعف های اکسپلورر را بپوشاند و ماحصل این کار یک مرورگر فوق العاده شده است! اجازه دهید یکی از برتری های ویژه اج در مقابل اکسپلورر را مثال بزنیم. در یکی از مطالب قبلی خبر یک بررسی را تقدیم حضورتان کردیم که موضوع آن میزان حافظه رم اشغال شده توسط مرورگر اج در مقایسه با اینترنت اکسپلورر بود. آزمایش مذکور با دانلود یک فایل فشرده از نوع RAR که فقط ۵۵ مگابایت حجم دارد صورت گرفته است. اینترنت اکسپلورر برای دانلود این فایل ۵۵ مگابایتی ۸۱.۲۹ مگابایت از حافظه رم را اشغال کرده و این در حالی است که مایکروسافت اِج برای دانلود همین فایل، فقط و فقط ۱۰.۵۱ مگابایت از حافظه رم را اشغال می کند. مطلب کامل این مقایسه را در این لینک مطلعه کنید.

شما چه پیشنهاداتی برای کاهش مصرف باتری در ویندوز ۱۰ موبایل دارید؟

منبع :

WMPOWERUSER

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
omid
پاسخ دهید شنبه 12 دی 1394

تو ویندوز ۸/۱ گوشی من هم اکسپلورر مصرف خوبی داره با این که زیاد استفاده میکنم ۳۰ درصد
اما تلگرام ۷۰ درصد

  مهدی حسینیان
  پاسخ دهید شنبه 12 دی 1394

  تلگرام مثل وایبر و واتس آپ و دیگر شبکه های اجتماعی همواره به اینترنت وصله و داده ها رو دریافت می کنه برای همین فعالیت پس زیمنه زیادی داره .

نيما
پاسخ دهید شنبه 12 دی 1394

سلام دوستان لطفا شماره تعمیرکاری که شیراز هستش و همه تعریفش رو میکنن بهم بدید یا اگر ادرسش رو دارید ادرسش رو بگید ممنون میشم. چند روزی شیراز هستم بدم این ٩٣٠ میکروفونش رو درست کنه الان هیچ کدوم از میکروفونا کار نمیکنن به ٨.١ هم برگشتم درست نشده رو مخمه بدم درستش کنه

  لومیا 950
  پاسخ دهید شنبه 12 دی 1394

  دوست عزیز اعتماد نکنید، متاسفانه این اقا تخصص کافی در زمینه گوشی های لومیا را ندارد….

pezhman
پاسخ دهید شنبه 12 دی 1394

حالا فهمیدم شما مشکل آب دارید

mrmas
پاسخ دهید شنبه 12 دی 1394

برای من واتس آپ اوله خیلی مصرف باطریش بالاست

عرفان
پاسخ دهید شنبه 12 دی 1394

سلام اقا من یه ایده برا هالو لنز دارم چه جوری باید ثبتش کنم؟

کاشانی
پاسخ دهید سه شنبه 22 دی 1394

با سلام
من در قسمت microsoft edge
گزینه Allow this app to run in the background
را ندارم. پس چه جوری غیر فعالش کنم؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,