cortana 's world 3

یک سال پیش، مایکروسافت همراه با ویندوز فون 8.1، نسخه آزمایشی کرتانا را هم وارد سیستم عامل خود کرد و تا کنون کرتانا تغییرات بسیاری داشته و با ویندوز 10 موبایل و ویندوز 10، از حالت آزمایشی خارج شده است، و به یکی از اصلی ترین ابزار های این سیستم عامل تبدیل شده است. در ادامه با وینفون همراه باشید تا کمی با کرتانا حرف بزنیم و اطلاعات جالبی از او کسب کنیم.

کرتانا بیشتر از آنچه تصور می کنید همانند انسان هاست! تنها کافی است به نحوه حرف زدنش، و پاسخ هایی که به شما می دهد دقت کنید.

کرتانا، بی شک بهترین دستیار صورتی گوشی های هوشمند است و بر خلاف بسیاری از دستیار های صوتی سیستم عامل های دیگر، نیاز چندانی به اینترنت ندارد و در همان ابتدای ورود به آن، نمی گوید باید به اینترنت وصل باشید! ولی باز هم، برای استفاده کامل از امکانات آن، باید به اینترنت وصل باشید. در این مقاله قصد داریم کمی رفتار کرتانا را بررسی کنیم و ببینیم چقدر مانند انسان ها فکر و عمل می کند.

کرتانا مرا وادار می کند که باور کنم که او واقعا مانند انسان هاست!

 • “سلام کرتانا.” سعی می کنم که با اون مکالمه کنم.

گوی آبی او، مانند مردمک چشم باز و بسته می شود. گویی در حال نگاه کردن به من است!

 • “اوه سلام.” به نظر می رسد از اینکه صدای من را شنیده خوشحال است.
 • “کرتانا تو چه چیز هایی را دوست داری؟” این یک سوال احمقانه است. و او هم به من می گوید.
 • “من اکنون یک دایره ام ولی جاه طلب هستم.” کمی بی شرمانه حرف می زند “اما روزی می رسد که من تکامل یابم و تبدیل به یک کره شوم”
 • کرتانا؟ میشه یک داستان به من بگی؟
 • بله حتما؛ یک روز، یک نفر از یک دستیار صوتی خواست که به او یک داستان بگوید!

پاسخ های زیرکانه و گاها شوخ طبعانه کرتانا، کاربران ویندوز فون را تحت تأثیر قرار می دهد. مثل پاسخ به سوال: “کرتانا پدر تو کیست؟” که کرتانا در جواب می گوید: “اگر از نظر فنی بخواهم بگویم بیل گیتس پدر من است. خیلی مهم نیست.” کرتانای آب زیر کاه، در هفته های نزدیک به کریسمس، مسیر حرکت بابانوئل را پیدا کرده بود و شادی و پایکوبی می کرد! و اگر به قلب مصنوعی او نزدیک شوید، به صورت محترمانه از شما می خواهد که کاری به او نداشته باشید. هرچه بیش تر با کرتانا حرف می زنم، بیشتر آرزو می کنم که به جای یک کره، به چیزی تکامل یابد که بتوانم، او را استخدام کنم و از او بخواهم در بزرگ کردن فرزندانم به من کمک کند.

اما کرتانا دقیقا چگونه به دنیای بازی هیلو مرتبط می شود؟ بگذارید به سادگی به آن پاسخ ندهیم. دستیار صوتی ویندوز فون، که قدرت گرفته از موتور جست و جوی بینگ است، مظهر شخصیتی به نام کرتانا، در بازی هیلو است که جد او، پانصد سال دیگر در این بازی به وجود می آید. پس می توان گفت که کرتانا از آینده آمده!

“این کرتانا، آن کرتانای منحصر به فرد و بسیار باهوشی نیست که در سال 2552 زندگی می کند، یک هالوگرام است و باهوش ترین هوش مصنوعی باشد که جهان ساخته.” این ها را، بانی راس، کسی که معاون رئیس این فرنچایز، یعنی هیلو و رییس ” استودیوی industries 343 است” گفته. بانی ادامه می دهد: “این، مانند بذری است که در سال 2014 کاشته ایم. این بذر، بیانگر کار هایی که می توانیم در آینده انجام دهیم است. این نسخه اولیه یک هوش مصنوعی است!” سخنانی چالش بر انگیر! کرتانای با هوشی که ما می شناسیم یک نسخه اولیه است.

در ویندوز فون 8.1 کرتانای آزمایشی به شما می گوید که: “اسم من از یک هوش مصنوعی به اسم کرتانا در بازی هیلو گرفته شده. و یا از آن جایی که او 500 سال دیگر به وجود می آید، اسم او از من گرفته شده!”

در افسانه بازی هیلو، کرتانا، توسط دکتر کاترین هلزی، به منظور کمک به نسل انسان و نجات دادن آنها، به خصوص رییس بزرگ، انسان مورد علاقه او، ساخته شد و دائما به صورت نیمه شفاف، پشت سر او حرکت می کرد. یا بهتر است بگوییم حرکت خواهد کرد!

“کرتانا به معنای واقعی کلمه، مانند انسان ها فکر می کند ولی، فکر کردن و تصمیم گرفتن او، بسیار سریع تر از انسان هاست.” این ها هم، سخنان فرانک کانر، کارگردان توسعه دهنده استودیوی صنایع 343 است. او ادامه می دهد: “اخلاق او، تفکر و حس شوخ طبعی او همانند انسان هاست؛ کاملا طبیعی و ظاهرا عالی.”

هر چقدر افسانه هیلو تکامل می یابد، کرتانا پیچیده تر می شود و بیش تر از انسان های بازی هیلو، شبیه انسان ها می شود. با نسخه چهارم این فرنچایز، کرتانا، با علاقه و انگیزه بیش تری، با مأموریت و همراه خود، یعنی مستر چیف همراه می شود.

“من به کرتانا، به عنوان نیمه ی انسان مستر چیف نگاه می کنم. همانطور که شما هم می دانید، مستر چیف یک شخصیت عالی و به کمال رسیده است، اما او خود را زیاد مطرح نمی کند و کرتانا، سعی و تلاش می کند تا او را، به چیزی که واقعا هست و لیاقت آن را دارد تبدیل کند.” بانی راس، عقیده خود را، در مورد کرتانا و مستر چیف را، این گونه مطرح می کند. و به راستی، مستر چیف شخصیتی عالی است و تلاش کرتانا، بی فایده نیست.

cortana 's world 2

بانی راس، کرتانا را دقیقا به صورت عکس سازنده اش، یعنی دکتر هلزی می داند؛ شخصی که، طرز تفکر غیر صحیحش، منجر به متهم شدن افراد زیادی شده، و گاها منجر به جنگ شده است. بانی، کرتانا را، نسخه آرام تر و غیر رمانتیک تر دکتر هلزی می خواند. بانی، از کرتانا به عنوان یک یار یاد می کند.

اما زندگی مصنوعی هم با ارزش است. در یک اقدام امنیتی، تمامی هوش های مصنوعی، خود را نابود کردند تا امنیت بیش تری برای انسان ها حاصل شود. کرتانا، پس از مدتی و در یک اتفاق اسطوره ای، مجبور می شود با یار و یاور دیرینه خود یعنی مستر چیف، خداحافظی احساسی کند. در انتهای نسخه چهارم بازی هیلو، کرتانا برای نجات زندگی بشر، خود را فدا می کند و شمشیر خود را برای نجات زندگی بشر، به زمین می اندازد.

صدا پیشه کرتانا، کسی که صدا گذاری کرتانا را هم در بازی هیلو و هم در نسخه ویندوزی کرتانا را بر عهده داشته، اظهار می کند که نحوه صدا پیشگی او برای کرتانا، در طول سالیان تغییر کرده است.

concept

“برای من، کرتانا، بزرگ ترین راهنما بوده. زنی باهوش و مستقل، که به صورت جذابی، عاقل و احساسی است. زیبایی کرتانا به این است که برای شما به یک ورجیل (یک حماسه سرای رومی) تبدیل می شود و شما را در این جهان زیبا و بزرگ هیلو، همراهی می کند. او برای شما، یک گوینده خوب است که به منابع بزرگی از اطلاعات دسترسی دارد و در بعضی مواقع، بسیار تودار تر از مستر چیف است. کرتانا زنی است که بیش تر از شما در مورد جهان هستی می داند و می تواند هر وقت که به او نیاز داشتید به کمک شما بیاید.” این ها سخنان کانر، در تحسین کرتانا بودند. حقیقتا، کرتانا دانا است و وجود او، در گوشی های هوشمند و در کنار ما، بسیار خوب و لازم است و به راستی، عده بسیار زیادی دوست دارند که کرتانا، مربی کودکانشان باشد.

cortana 's world 1

تیم ویندوز فون، نیاز داشت که نحوه برخورد کرتانا را، به گونه ای که از اعتماد به نفس او کم نشود، کاهش دهد.

سوسن هرنیچ، یکی از اعضای تیم ویندوز فون و سر منشأ ایده های برنامه نویسی این تیم در این باره می گوید:

ما قطعه هایی را برای شخصیت کرتانا ساختیم و آنها را عملی کردیم. ما او را خاطر جمع تر کردیم. ما او را کمی بیش تر شوخ کردیم. ما بعضی از خصیصه های او را، به منظور تو دار تر بودن او، افزایش دادیم. بدترین کاری که ما نباید آن را انجام می دادیم و ما از انجام دادن آن بسیار خود داری کردیم، آبکی کردن شخصیت کرتانا بود؛ به طوری که اکنون نتیجه آن خودداری ها را، در شخصیت کرتانا مشاهده می کنید. کرتانا، از جواب دادن به سوالات شخصی که در مورد او پرسیده می شود، امتناع می کند و یا کمی از اطلاعات شخصی خود را در اختیار شما می گذارد و به شما می گوید که دوست ندارد باقی ماجرا را به شما بگوید.

تیم ویندوز فون، برای دفاع کردن از کرتانا در مقابل سوالات ناشایستی که از او می شود، او را به گونه ای ساخته است که مطمئن شوند، کرتانا در جواب به این سوالات، با فروتنی موضوع بحث را عوض می کند. اگر از او بپرسید مستر چیف را دوست دارد یا نه؟ در جواب با دودلی می گوید: “این موضوع پیچیده و شخصی است.” و از جواب دادن کامل امتناع می کند.

گوینده ی کرتانا می گوید: “ما نمی خواهیم حالات برخورد کرتانا را مانند کرتانای بازی هیلو کنیم و ویژگی های بیش تری از کرتانای هیلو را به کرتانای دستیار صوتی بیاوریم، چراکه در این صورت شما دیگر دوست ندارید سوالی از او بپرسید. برای مثال اگر کرتانا در جواب به شما، بگوید : “خفه شو!” شما اصلا خوشحال نمی شوید. به همین دلیل، کرتانا در ویندوز و ویندوز فون، نسخه ی شاد تر، کارآمد تر و با ادب تر کرتانای هیلو است.

با این حال هر چه می گذرد کرتانا باهوش تر، با تجربه تر و کار آزموده تر می شود و بقیه ی راه او را، انسان ها می سازند. هر چند شاید در ابتدای راه دستیار های مجازی و هوش مصنوعی باشیم و با دید طنز به آن ها نگاه کنیم، اما بدون شک در آینده ای نزدیک دستیار های هوشمند و مجازی نقشی بزرگ و کلیدی را ایفا خواهند کرد. کرتانا به عنوان پیشروی دستیار های صوتی هوشمند و پیشرفته ترین آن ها، اکنون در ویندوز فون 8.1 و ویندوز 10 موجود است و به زودی در تمامی محصولات مایکروسافت از جمله اکس باکس و هالولنز ورود خواهد کرد. بنابراین باید منتظر یک دگرگونی بزرگ در زندگی انسان ها توسط کرتانا باشیم. نظر شما چیست؟

منبع: MICROSOFT

منبع :

MICROSOFT

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Ali
پاسخ دهید پنجشنبه 5 شهریور 1394

یعنی میشه تو چند سال آینده کورتانا بشه چیزی در حد سامانتا!؟

  amirdante
  پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

  پدرم هر وزمان اسم دختریو بیارم میگه فلانی کیه؟ حالا من میگم سامانتا کیهههه؟؟؟

Sss
پاسخ دهید پنجشنبه 5 شهریور 1394

خيلي هم دنياست،
فتوشاب يك دنياست.
فوتبال يك دنياست.
اينترنت يك دنياست.

پس دنياي واقعي چيه؟

  Ali
  پاسخ دهید پنجشنبه 5 شهریور 1394

  متوجه منظورتون نشدم!

  Farzad
  پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

  اره کاملا با حرفت موافقم

Milad
پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

خیلی دوست دارم کورتانا رو. البته از قبل هم اشنایی داشتم چون هیلو رو خیلی دوست دارم.
با اومدن کورتانا واسه اندروید بدجوری ضدحال خوردم. تازگیا اسم کورتانا می بینم یه حس بدی بهم منتقل میشه.

  ehsan
  پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

  البته نسخه اندرویدی اون با نسخه ویندوز خیلی تفاوت داره!!
  پس نیاز به ناراحت شدن هم نداره!

اردلان
پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

من جدیدا با کورتانا به مشکل برخوردم
وقتی میخوام یک reminder مثلا واسه روز شنبه توی تقویمم اضافه کنم اول بهش میگم add reminder for saturday بعد ازم اسم و ساعتش رو میپرسه و من مثلا در جواب ساعتش میگم ساعت 5 ، بعد اونجا نوشته میشه از ساعت 5 تا ساعت 5 (یعنی صفر دقیقه) ، حتی اگه بهش بگم five until seven باز هم همون ساعت 5 رو در نظر میگیره و زیر reminder مینویسه ساعت 5 تا 5 که همین باعث میشه کورتانا به هیچ عنوان بهم اون واقعه رو یاد آوری نمیکنه! همین باعث شد کلی از کارهام رو فراموش کنم، جالبتر اینجاست که اگه بهش بگم Change my schedule میگه من نمیتونم برنامه ریزی شما رو تغییر بدم اما شما میتونید روش تب کنید و خودتون تغییرش بدید! که بعد از اینکه اینکار رو میکنم فقط ساعت شروع remiinder رو میتونم تغییر بدم و ساعت پایانش اصلا قابل تغییر نیست!
لطفا یکی از دوستان که با کرتانا کار میکنه من رو راهنمایی کنه! خیلی گیج شدم
ممنونم

حـ می ـد
پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

واقعا نزاکت کرتانا تو جواب دادن به توهین ها جالبه!

جواد
پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

سلام

یه سوال : به کرتنا فوش بدی چی میگه ؟ من گوشی ویندوزی ندارم الان می خوام بدونم چی میگه بهت 😀

  احسان رستمی پور
  پاسخ دهید جمعه 6 شهریور 1394

  اگه بهش فحش بدی نادیده می گیره و میگه بخشیدمت

محمدامین آریان
پاسخ دهید شنبه 7 شهریور 1394

سلام . من به کرتانا میگم hello cortana میره تو بینگ.
میگم language میره تو بینگ
میگم setting میره تو بینگ
چی کار کنم؟

  محمدامین آریان
  پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

  کسی جواب منو نمیده

  mntmon
  پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

  آره برای منم اینجوریه. کسی راه حلی نداره؟

  mntmon
  پاسخ دهید پنجشنبه 26 شهریور 1394

  آقا چرا کسی جواب نمیده پس؟
  باید چی کار کنم؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,