lumia

در چند ماه اخیر مایکروسافت زیر نظر ساتیا نادلا  بیشتر و بیشتر تلاش کرده تا صنعت موبایل خود را کوچک کند. در واقع این حرکتی بسیار هوشمندانه توسط مایکروسافت بوده است.

ماه پیش مایکروسافت اعلام کرد که کسب و کار تلفن همراه نوکیا را که در سال ۲۰۱۴ خریداری کرده بود را به فاکسکان خواهد فروخت. در خبری هم که چند روز پیش منتشر شد مایکروسافت اعلام کرد که با اخراج ۱۸۵۰ نفر دیگر کسب و کار گوشی های هوشمند خود را بیش از پیش ساده سازی خواهد کرد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

مایکروسافت همچنان به توسعه ی ویندوز ۱۰ موبایل ادامه خواهد داد و تمرکز اصلی خود را بر روی مشتریان سازمانی قرار خواهد داد، پس به طور کامل از صنعت گوشی های هوشمند کناره گیری نمی کند. مایکروسافت هیچوقت نتوانست تا جای پای محکمی در صنعت تلفن های همراه برای خود پیدا کند، به همین دلیل بود که دو سال پیش نوکیا را به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار به تصاحب خود درآورد. (این کار باعث بیکار شدن افراد بسیاری در مقر اصلی نوکیا در فنلاند شد و دولت این کشور مجبور شد تا از اتحادیه ی اروپا برای کمک های اقتصادی درخواست کمک کند.)

و حالا، در حالی که مایکروسافت با قدرت پیشین صنعت موبایل ها را پیگیری نمی کند، اما در حال حاضر کمپانی بسیار قویتری در زمینه ی تلفن های همراه در طول تاریخ حیاتش شده است. اما به جای آنکه پولش را صرف ساخت موبایل های متنوع بکند، راهی هوشمندانه پیدا کرده است تا محصولات و  برنامه های خود را بیش از پیش در گوشی های هوشمند کمپانی های دیگر و سیستم عامل های دیگر جای دهد. در حالی که این اتفاق برای افرادی که بیکار خواهند ماند بسیار بد خواهد بود اما به نظر می رسد هوشمندانه ترین کار توسط کمپانی های تکنولوژی این است که گوشی هوشمند تولید نکنند.

حمله ی همه جانبه

شاید از زمانی که گوگل بخش موبایل موتورولا را تصاحب کرد اتفاق افتاد. یا شاید قبل از آن و وقتی گوگل سری نکسوس خود را در سال ۲۰۱۰ معرفی کرد. یا شاید در سال ۲۰۰۷ و با معرفی آیفون توسط اپل شروع شد. به هر حال، به نظر می رسد استراتژی اپل مبنی بر کنترل تمام لایه های ساخت تلفن های هوشمند، از سخت افزار گرفته تا سیستم عامل به تقویت این ایده که موفقیت در صنعت گوشی های هوشمند تنها در صورت ساختن تلفن توسط خود شرکت صورت خواهد پذیرفت. مهم نیست این ایده از کجا شروع شد، اما در سال های اخیر اکثر نام های بزرگ در تکنولوژی به این نتیجه رسیدند که بهترین کار برای آنها شیرجه رفتن در صنعت ساخت گوشی های هوشمند است.

برای مثال: فیسبوک در سال ۲۰۱۳ با اچ تی سی شریک شد و یک گوشی هوشمند ساخت که به طور پیشفرض از لانچر اختصاصی فیسبوک که برای اندروید بهینه شده بود و Facebook Home نام داشت استفاده می کرد. سال بعد مایکروسافت بخش سخت افزاری نوکیا را خرید تا خط تولید گوشی های ویندوز فونی نوکیا را به درون شرکت خود بیاورد. چند ماه بعد آمازون هم برای اینکه از بازی عقب نماند اولین گوشی هوشمند خود را با نام Fire Phone عرضه کرد.

در این بین اگر شرکتی تلفن هوشمند خود را معرفی نمی کرد احتمالا به این علت بود که سیستم عامل اختصاصی خود را دارد. موزیلا، شرکت سازنده ی مرورگر محبوب فایرفاکس سیستم عامل Firefox OS را معرفی کرد، Canonical نسخه ی موبایل سیستم عامل لینوکسی اوبونتو را معرفی کرد.

نیاز به گفتن نیست که نتیجه ی تمام تلاش های بالا بی ثمر بود. گوگل در سال ۲۰۱۴ موتورولا را به لنوو فروخت. گوشی اچ تی سی و فیسبوک با شکست مواجه شد و فیسبوک به سرعت اپلیکیشن Facebook Home را از گوگل پلی حذف کرد. اوایل همین امسال موزیلا اعلام کرد که سعی خواهد کرد تا Firefox OS را به سیستم عاملی برای اینترنت اشیاء تغییر دهد. حتی جف بزوس، مدیر عامل آمازون در مورد شکست گوشی های Fire Phone به صراحت صحبت کرد.

“اگر فکر می کنید آن یک شکست بزرگ بود باید بگوییم که ما بر روی شکست های بزرگتری مشغول کار هستیم – و من شوخی نمی کنم.” سپس در ادامه افزود: “Fire Phone در مقابل بعضی از آنها ناچیز حساب می شود.”

بودن بر روی تلفن های همراه

با این حال هیچکس آمازون و فیسبوک را به این دلیل که در بازار گوشی های هوشمند با شکست روبرو شدند ضعیف نمی پندارد. فیسبوک در حال حاضر صاحب سه تا از پر کاربر ترین اپلیکیشن های موبایل است. مسنجر فیسبوک، WhatsApp و اپلیکیشن اصلی فیسبوک. آمازون هنوز هم یکی از بزرگترین شرکت ها در زمینه ی تجارت الکترونیکی و کتاب های الکترونیکی است؛ همچنین بسیاری از اپلیکیشن های پرکاربرد که به طور روزانه توسط کاربران استفاده می شوند از سرویس های ابری آمازون استفاده می کنند.

امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ تکنولوژی، به غیر از اپل و گوگل، به این نتیجه رسیده اند که آینده در کنترل داشتن سیستم عامل های موبایل نیست، بلکه توانایی بودن بر روی تلفن های همه است. اپل و گوگل با ارزش ترین شرکت های تکنولوژی هستند و این انکار نشدنی است، اما رقبایی که با فاصله ای اندک در پشت سر آنها قرار دارند به این نتیجه رسیده اند که رقابت نکردن به صورت مستقیم با این دو غول بزرگ به نفعشان خواهد بود.

برای مثال فیسبوک به این نتیجه رسید که تصاحب کردن WhatsApp که در آن زمان بر روی رنج بسیار وسیعی از دستگاه ها در دسترس بود نسبت به ساختن سیستم عامل شخصی برایش سود بیشتری به همراه دارد. مایکروسافت هنوز به طور کامل از ویندوز فون قطع امید نکرده است، اما مشخصا به همان سمتی می رود که فیسبوک قدم برداشت. وقتی ساتیا نادلا بعد از مدیریت طولانی استیو بالمر روی کار آمد شعار قبلی مایکروسافت را که “دستگاه ها و سرویس ها” بود به “اولویت اول بهره وری در تلفن های همراه، همچنین فضای ابری نیز در اولویت اول” تغییر داد. این شعار بزرگیست، اما این نکته را به ما یادآوری می کند که مایکروسافت به اندازه ای که مشتاق فروختن ابزار ها و نرم افزار های بهره وری است مشتاق فروش گجت و سخت افزار نیست.

تحت مدیریت نادلا، مایکروسافت سرانجام نسخه ای کامل از مجموعه ی مایکروسافت آفیس را برای iOS و اندروید عرضه کرد. همچنین چندین اپلیکیشن عالی همانند Acompli (پایه و اساس نسخه ی رسمی برنامه ی Outlook برای iOS که تحسین های زیادی به همراه داشت)، Sunrise Calendar (که حالا با Outlook ترکیب شده است) و Wunderlist task manager را خریداری کرد. همچنین با خریداری و ارائه ی ابزار های برنامه نویسی پیشرفته همانند Xarmian این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم کرد تا اپلیکیشن هایی بنویسند که نه تنها بر روی ویندوز بلکه بر روی هر سیستم عاملی اجرا شوند.

به طور خلاصه، مایکروسافت به این نتیجه رسیده است که بهترین نقشه برایش این است که بجای تولید انبوه گوشی های هوشمند، خودش بر روی گوشی های همه باشد. اکنون مایکروسافت سومین کمپانی با ارزش جهان است و فقط اپل و کمپانی مادر گوگل با نام آلفابت را بالای سر خود می بیند.

البته اینطور هم نیست که غول های تکنولوژی به طور کامل از ساختن گجت و سخت افزار کناره گیری کرده باشند. گوگل موتورولا را فروخت اما در عوض Nest را خریداری کرد و همچنان خط تولید گوشی های نکسوس را مدیریت می کند. آمازون همچنان Echo و تبلت های کتابخوان خود را دارد. فیسبوک بر روی Oculus Rift کار می کند. مایکروسافت ایکس باکس و تبلت های سرفس را در دست تولید دارد. اما فعلا همه ی اینها در مقابل گوشی های هوشمند که همچنان بزرگترین قطب زندگی دیجیتالی اکثر افراد است یک وسیله ی فرعی محسوب می شوند.

در همین حال، سازندگان محبوب ترین اپلیکیشن های گوشی های هوشمند هم اندکی علاقه به صنعت سخت افزاری نشان داده اند. خبر هایی از گوشی های اسنپ چت، هدست های پینترست و ساعت های تیندر به گوش می رسد. آنها سعی نمی کنند سیستم عامل موبایل خود را بسازند و آن را با نرم افزار های ضعیف و حجیم مورد علاقه ی خود پر کنند. در عوض، شروع به ساخت اپلیکیشن هایی کرده اند که مردم را با هر سیستم عامل، تبلت یا گوشی هوشمندی مجبور به استفاده از آنها می کند.

این نسل جدید از شرکت های تکنولوژی به این نتیجه رسیده اند که جنگ گوشی های هوشمند پایان یافته است و برندگان مشخص شده اند. مایکروسافت هم این را فهمیده است. حالا با تصمیم بر گذر از این جنگ نشان داده است که می داند جنگ بعدی بر سر چه خواهد بود.

منبع :

WIRED

16 پست
عرفان شیخ حسینی
عرفان شیخ حسینی . . . دانشجوی رشته ی نرم افزار در مقطع کارشناسی . . . گیک علاقه مند به مایکروسافت و ترجمه و نرم افزار های آزاد
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
M. Hosein Najafi
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

تموم شد دیگه.. یعنی این که ما نباید دیگه ویندوز فون بخریم ؟چون همه ی اون سرویسا رو پلتفرمای دیگه هم هست..

Mahmoud Dehghan
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

چرا نمیشه از استور برنامه های پولی رو که قبلا خریده بودم و دانلود کرد و باید دوباره پول پرداخت کنم

بیلد اخر رد استون دسته فست لومیا ۹۳۰

Aryan
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

یعنی چی؟😐😓
داری میگی جم کنیم بریم هنگ روید ؟
این بود آرمان های بیل گیتس؟
این سیستم عاملی که از ابتدا اولین گوشی وآخرین بوده تموم شد ؟برایمن

نه این حرفها اصلا درست نیست ….

تا وقتی بیلد میاد این سیستم عامل هم وجود داره

026
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

باسلام

چند وقتی هست که از این دسته خبرها میاد حال مفهوم چی رو می خاد برسونه نمیدونم اما اگر صحت داشته باشه بلایی که بر سر ویندوز موبایل ۶ اومد بر سر این سیستم عامل فعلی هم خواهد اومد باز هنوز خیلی مونده تا تصمیم گیری فقط متاسفم برای اون همه تعصبم اما تا روزآخر میمونم تا ببینم چه میشه ولی به حق از ویندوز۸.۱ هنوز هیچ ویندوز گوشی درست درمونی نیومده و همش باگ و و و و مصفرف باتری وحشت ناک هیییییی…

حمید
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

اتفاقا هوشمندانه نبود یک شکست بود اگه کوچک کردن بخش گوشی هوشمندانه بود چرا پس خرید که لغروشه نیاز به خرید نوکیا و بزرگ کردن این بخش نبود اشتباه ماکی نداشتن یا داشتن بخش گوشی هوشمند نیست بلکه سیستم عاملشه اگه از اول به جای خرید و تولید گوشی های پر از ایراد ، سیسستم عاملشو اول توسعه میداد مشکلالتشو برطرف میکرد پایدار میکرد موفق میشد

CANADA
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

اتفاقی نیوفتاده فقط به جایی که مدلهای مختلفی بده میخاد متمرکز بشه به یک الی دو مدل با کانفیگ بالا مثل آیفونهای اپل به علاوه حضور پرنگ اپلیکیشنهاش در سایر سیستم عاملها
این خیلیم خوبه {احتمالا هم بعد از اینکه کاربرای دیگر سیستم عاملهارو وابسته به اپهاش کرد .بعد از مدتی هم نسخه کاملترشونو تو سیستمعامل ویندوز موبایل میده تا کاربران رو مجبور کنه گوشیه ویندوزی بگیرن(نظر شخصی)}

kian
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

اگه از من بپرسید وینفون از مرجع اختصاصی بودن مایکروسافت خسته شده و می خواد دامنش رو گسترش بده و با این مدل مقاله ها داره
ذهن ما رو آمده می کنه چون از حق نگذریم یا آدما طرافدار مایکروسافت نیستن یا تعصب خاصی روش دارن و چه فن بیسی قوی تر از این
فقط کافیه این قسمت برچسب های پایین کامنتا رو بخونین تا بفهمین من چی می گم
بالاخره هرچی نباشه طرفدارای اندروید و آی او اس ۹۰% و طرفدارای ویندوزفون ۱۰% بازارن
—————————————————————————————————
اما راجب این موضوع مایکروسافت اصلا پلتفرم یونیورسال رو به خاطر ایکس باکس,هالولنز , مهم تر از همه بخش موبایل بوده
پس حتما یه نقشه ای براش کشیده و گرنه خیلی راحت می تونست بذاره کنار

    حسین مظفروندی
    پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

    سلام دوست عزیز، به شما اطمینان میدم به هیچ عنوان وینفون قصد نداره فعالیت خودش رو تغییر بده و مطمئن باشید با قدرت به عنوان مرجع تخصصی محصولات مایکروسافت به فعالیت خود ادامه میده.

    در مورد این مقاله هم باید گفت که بالاخره مایکروسافت هم مثل هر شرکت دیگه ای برخی تصمیمات رو اتخاذ می کنه که شاید همه کاربران دیدگاه مثبتی نسبت به اون نداشته باشن ولی وظیفه ما به عنوان یه مرجع تخصصی این هست که مقالات وب سایت های معتبر و دیدگاه های اون ها رو پوشش بدیم و علاوه بر اون دیدگاه خودمون رو هم در مقالاتی منتشر می کنیم و به کاربر این حق رو میدیم که خود کاربر هم بخواد مسائل رو تحلیل کنه.

    در پایان مطمئن باشید وینفون مرجع تخصصی محصولات مایکروسافت خواهد ماند و همیشه میزبان کاربران عزیز ویندوزی خواهد بود 🙂

      kian
      پاسخ دهید چهارشنبه 19 خرداد 1395

      ما هم نمی خوایم که وینفون گسترش بده فعالیتشو 🙂

      منم که این حرفو زدم به این خاطر بود که یه حس نا امیدی خاصی توی مقاله های اختصاصی
      اخیر وینفون بود که آدمو به این حس می انداخت که انگار دیگه علاقه نداره که پوشش بده
      اخبار ویندوزفون رو پوشش بده و می خواد بی خیالش بشه

    Shayan
    پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

    من خودم وینفون رو خیلی دوست دارم ولی فکر نمیکنم قصدشون این باشه
    اخه نمیذارن میگن چرا نمیذارین ؟
    میذارن میگن چرا میذارین ؟
    _______
    به نظر من (نظر شخصی) مایکروسافت قصد نداره کنار بذاره
    مایکروسافت بزرگترین نقشش اینه همه جا باشه و تبدیل به یک شرکت محبوب بشه
    الان مایکروسافت تنها شرکتیه که رو تموم دستگاه ها هست
    موبایل – تبلت – کامپیوتر – سرور – اینترنت اشیا – کنسول – هدست
    و کلی نرم افزار کاربردی دیگه که شاید اگه یک روز نباشن کار نصف جهان منحل شه
    ولی خب عقل میگه که باید رو مجموعه های کوچیک تر کمتر سرمایه گذاری کرد
    بالمر تو موبایل خوب بود ولی کامپیوترو نابود کرد
    تو موبایل خوب بود کنسول رو داشت کم کم از بین میبرد

    ساتیا تو بقیه جاها که کاربرای بیشتری داره بیشتر تمرکز داره
    و میخواد موبایل هاشو برای طرفداراش و کسب و کار ها بده
    و به یه مدل (شاید سرفس فون) کفایت کنه

    در کل خیلی زوده که بگید وندوز مرده اینا
    اینارو بگید هم چیزی فرق نمیکنه و مایکروسافت همچنان به توسعه پلتفرمش ادامه میده

    ممنون …

H@med
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

بعضی دوستان یه جوری موضع گیری کردن انگار قراره ویندوز موبایل جمع شه ، بخش سخت افزار کوچک شده ولی سیستم عامل و نرم افزار هیچ تغییری نکرده ، مایکروسافت داره کاری رو میکنه که گوگل کرده ، سیستم عاملش رو ببره رو بقیه گوشی ها نه فقط گوشی های خودش .

026
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

با سلامی مجدد
اینکه مایکروسافت چه میکنه یک بعد قضیه و طرف دیگه این رو میرسونه که اگر در ضمینه سیستم عامل موبایل به کندی پیش بره و روی سعی و خطا پیش بره کلا رغبت به سازندگان برنامه یا همون نویسندگان رو از دست خواهد داد شما برنامه کلیک یا دو نقطه صفر رو حتماً.دیدید که اکثر برنامه نویس ها دارن روی ios و android مانور میدن و این چیزی نیست جز کم کاری و بدقولی های پی در پی اگر بخش سیستم عامل بخواد پیشرفت داشته باشه باید و صد البته باید بستر رو اماده تر از قبل کنه دقت کنید اپل بحثش کلا جداست ولی ویندوز چرا توی این کار زار اینقدر اهسته به پیش میره بابا گزینه های پیش و پا افتاده که برای دیگر سیستم عامل های موبایل خاطره شده برای منه ویندوزی هنوز یه رویایه دست نیافتنیه من متعصبم و پاش میمونم اما دیگرانی که تازه کوچ کردن یا اولین بارشونه نمیتونن تحمل کنن این رو همه ما میدونیم و باید حق بدیم و اگر شرکای دیگه بخوان همکاری کنن باید تضمین بهشون بده ماکروسافت همین اچ پی خداکنه بلایی که مایکی سر نوکیا و اچ تی سی سرشن اورد رو سر این پرچم دار بیاره به حتم دیگه سراغ ویندوز نمیاد پس کم کاری رو نمیشه ندید چند تا بیلد اومد لاقل باید موارد قبلی و ایرادات برطرف میشد پس کو والله دیگه شورش رو در آورده از بس رفع ایراد ولی در واقع نه رفع ایراد بلکه تولید ایراد جدید و ….

من بشخصه متعصب و دو آتیشه هستم و تا حالا هیچ سیستم عاملی رو لایق جای گزینی ندیدم ولی چرا جوابم این نیست دل مارو کی اروم میکنه وعده های پوشالی و توخالی یا سیستمی که تمامی نرم افزاراش برای بقیه فوق کاربردی و برای ما ناقص و کلی کرش و تازه در حد آزمایشی.

سیستم عامل زمانی موفق هست که نرم افزار درست درمون داشته باشه وهم خودش به کمال برسه البت با سرعت نه توی عصرتکنولوژی بیام با یخچال نفتی شروع به ارتقا باشیم حالا که همه جلو تر پیش میرن

نه اینکه ایده بدی تا بیای جامع عمل بپوشونی دیگران بهترش رو واست پیاده سازی کنن

حسین
پاسخ دهید چهارشنبه 19 خرداد 1395

به قول دوستمون تا زمانی که بیلد بیاد این سیستم عامل زندس و نفس میکشه

hossein
پاسخ دهید چهارشنبه 19 خرداد 1395

احساس میکنم پولی ک دادم رو ریختم دوور!واقعا میگم ویندوز فون نخرید

ali
پاسخ دهید چهارشنبه 19 خرداد 1395

مایکروسافت ویندوز موبایل رها نخواهد کرد.اینطور به نظر میرسه مایکروسافت ویندوز موبایل اینقدر ضرر میده تا مثله تبلت rt که سورفیس رسید ویندوز موبایل هم با کانتینیم مثله سورفیس بشه.

iman_najafi
پاسخ دهید چهارشنبه 19 خرداد 1395

in vasat harki nazare khodesho mide……bikhial baba…..kelas nadare falsafi harf zadan namoosan

oaxaog
پاسخ دهید چهارشنبه 19 خرداد 1395

سلم به همه اونایی که به این حرف من معتقدن

ماکروسافت توی این چند سال با خرید نوکیا میخواست سیستم عامل خودشو نشون بده . که تونست

۱-حالا باید محصولاتشو نشون بده ونباید با گوشیهای دیگر شرکت ها سیستم عاملشو نشون بده

۲-اون هزینه زیادی برای نرم افزارهای یونیورسال کرده

۳-اون میخواست به وسیله پروژه ((((اینسایدر)))خواسته های مصرف کننده ها را بدونن .که تونست.

۴-درسیستم عامل ماکروسافت بروی گوشیها چیزی کبود نیست ،محدودیت است که باعث امنیت گوشی میشه

۵-اون شرکت بزرگی هست که داره باریسک کار میکنه چون سرمایه ریسک وداره

۶-اون ارتقاء از ویندوز ۸ به ویندوز ۱۰ موبایل ثابت کرد که در سیستم عامل خودش میتونه تغییرات بزرگی ارائه بده وباید صبر کرد

۷- اون میدونه تازه چه کار میکونه ومطمئا باشید در بیلد رسمی خودش ونشون میده

۸- من مطمئا هستم که یک سری چیزهای خفن برای بیلد رسمی گذاشته که فکرش هم نمیکنید

۹ – اندروید در چندسال به اینجا رسیده وماکروسافت در چندسال؟

۱۰- چند درصد حاضرین از ویندوز ۱۰ به ۸ برگردید؟

۱۱- ماکروسافت داره مصرف کنندهاشو محک میزنه تا چیزی غیر ازاونی که انتظاردارن براشون فراهم کنه

۱۲- توجه کردین که زبان فارسی ودیگر زبانها چگونه به بهترین شکل از اندروید داخل گوشی وجود داره و به بهترین شکل اجرا میشه

. حالا خود دانید .من که روزهای خوشی را پیشه رو میبینم …

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,