xbox gamepad,lumia,surface

این روز ها ویندوز را می توان در صدر تمامی اخبار یافت. هرچه از تاریخ عرضه این ویندوز می گذرد، ویژگی های بهتری به آن اضافه می شود و پایداری آن ارتقا پیدا می کند. از همین رو شاید برای خیلی ها جالب باشد که روند شکل گیری این ویندوز به چه شکل بوده و چه مشکلاتی بر سر راه سازندگان آن قرار داشته است. در این مطلب به سراغ مدیران ارشد توسعه ویندوز ۱۰ می رویم و با گفتگویی که با آن ها انجام می دهیم، از سختی ها و دشواری های بر سر راه، برای توسعه این پلتفرم با خبر می شویم. در ادامه با وینفون همراه باشید.

ویندوز ۱۰ ویژگی های بسیاری دارد که باعث شود مدت ها در کنار ما بماند. مایکروسافت وعده های بسیاری را برای این ویندوز داده است. ماجرا از آن جا جالب می شود که خیلی از این وعده ها را همزمان با عرضه ویندوز ۸ شنیده بودیم. هر دوی این ویندوز ها با هدفی آمدند که استفاده از کامپیوتر های شخصی و برنامه های موبایلی را بهبود بخشند، بر روی صفحات لمسی به اندازه ی کامپیوتر های سنتی خوب عمل کنند و به اساس و پایه ای برای یک پلتفرم موبایلی تبدیل گردند. اما یک تفاوت عمده بین این دو ویندوز وجود دارد: ویندوز ۱۰ آمده تا تمام کارهای نا تمام ویندوز ۸ را انجام دهد.

سه سال قبل، تبلت های نظیر آیپد به عنوان خطری بزرگ برای ویندوز به حساب می آمدند. در پاسخ، استیو بالمر، استیون سینوفسکی و باقی کارکنان مایکروسافت بر روی رابط کاربری آینده نگرانه ای شرط بندی کردند که از کاربران می خواست، نحوه تعامل قدیمی موس و کلیک خود با ویندوز را فراموش کنند، و سعی در استفاده از رابط کاربری جدید کاشی محور کنند. ویندوز ۸ و ویندوز فون ۸ نمونه های بارزی از اتخاذ سیاست جدید مایکروسافت برای استفاده از رابط کاربری لمسی و برنامه های مرتبط با آن بود.

این استراتژی با شکست مواجه شد. کاربران آشکارا نسخه جدید و گیج کننده ویندوز را مورد اقبال قرار ندادند، و بدون وجود کاربر، مشخصا توسعه دهنده ای نیز در کار نیست. در آن طرف، آیپد هم به نابود کننده لپ تاپ ها تبدیل نشد، از طرفی تا به حال کاربران به کامپیوتر های شخصی با صفحات لمسی علاقه ای نشان نداده اند. یک نسخه ی دیگر، ویندوز ۸.۱ آمد تا افتضاحی که ویندوز ۸ به بار آورده بود را جبران کند، اما دیگر خیلی دیر شده بود. بازار از دست رفته بود. درست مانند سرنوشت ویندوز ویستا و ویندوز ME، ویندوز ۸ نیز به نسخه ای از ویندوز تبدیل شده بود که دیگر مورد قبول کاربران قرار نمی گرفت.

حال، تیمی جدید تحت رهبری مدیر عامل جدید شرکت، ساتیا نادلا و معاون اجرایی آن، تری مایرسون سعی در انجام دوباره کار دارند، اما این بار هدف جاه طلبانه تری وجود دارد. اگر آن ها موفق شوند، ویندوز ۱۰ تبدیل به آخرین نسخه از ویندوزی می شود که توسط مایکروسافت عرضه شد. ویندوزی که مانند یک سرویس به روز رسانی هایی را به طور مداوم و همیشه دریافت می کند. ویندوزی که به همه ی وعده های مایکروسافت جامه عمل پوشانده و کارکردن با دستگاه های مختلف که دارای ویندوز ۱۰ هستند را آسان تر می کند.

در این مقاله تیم توسعه دهنده ویندوز ۱۰ به ما می گویند که به چه نحو این کار را انجام داده اند، چرا فکر می کنند که این اکوسیستم موفق می شود و در آینده بر روی چه چیز هایی کار می کنند. داستان شکل گیری ویندوز ۱۰ از زبان سازندگان آن در مایکروسافت:

توسعه ویندوز ۱۰ در فضایی باز

Terry myerson
Terry myerson

تری مایرسون هرگز تصور نمی کرد که در مایکروسافت ماندگار شود. او می گوید: “من فکر می کردم که برای چند هفته ای در آنجا ماندگار هستم، اما بعدا متوجه شدم که من واقعا همکارانم را دوست دارم.”

حال ۱۸ سال از فروش شرکت کوچک مایرسون به مایکروسافت می گذرد، در طول این زمان او بر روی سرویس هایی نظیر اوراق بهادار، ویندوز موبایل و ویندوز فون کار کرده است. حال او به عنوان رهبر اصلی ویندوز درست روبروی من نشسته است، چند روز قبل از اینکه این غول نرم افزاری، ویندوز ۱۰ را معرفی کند، دومین سال حضور خود در این مقام را تجربه می کرد، از همین رو انتشار ویندوز ۱۰ برای او و مایکروسافت نکته ای حائز اهمیت بود. مایکروسافت به کاربرانی نیاز داشت تا عاشق ویندوز جدید شوند و به اندازه کافی به این نسخه به روز رسانی کنند. در نتیجه شروع به ساخت پایگاهی عظیم برای جذب توسعه دهندگان کردند. کار آن ها تازه شروع شده بود .

مایرسون بدون این که مغرور باشد، با اعتماد به نفس سخن می گفت. او به قدری خوشحال بود که برای دستگاه مک بوکم، من را دست می انداخت. او شیوه ای صریح را برای انتشار ویندوز ۱۰ اتخاذ کرد؛ انتشار عمومی نسخه آزمایشی باعث گردید خیلی از باگ ها و مشکلات موجود در ویندوز ۱۰، حتی قبل از این که شرکت به آن فکر کند برطرف گردد.

مایکروسافت حالا بازخوردها را به طور عمومی از کاربران دریافت می کند و ویندوز ۱۰ را همراه با ۵ میلیون ویندوز اینسایدر اشکال یابی می کند. هر کسی می تواند ویندوز اینسایدر باشد و شروع به اشکال یابی کند، حالا نتیجه این همه کار را میلیون ها نفر در سراسر جهان، در نسخه نهایی ویندوز ۱۰ مشاهده می کنند.

مایرسون می گوید: “بعضی اوقات این روند دلهره آور می شود، شما ویندوزی که هنوز کامل نیست را انتشار می دهید و باید منتظر همه نوع بازخورد نیز باشید و ممکن است بعضی اوقات خرابی هایی نیز به بار آورده باشید. بازخورد هایی که ما در این ۹ ماه دریافت کردیم هم متغییر بودند و هم ثابت و فکر می کنم این روند در آینده نیز به همین شکل باشد.”

مدیر بخش مهندسی مایکروسافت، گابریل آئول می گوید: “در ابتدای کار بود که کاربران کم کم دست ما را فشردند و نطرات خودشان را برای ما ارسال کردند، ما هم تصمیم گرفتیم که این کار را با هر سختی که داشته باشد انجام دهیم.”

gabe aul
گابریل آئول اکنون جای خود را در قسمت ویندوز اینسایدر به دونا سارکار داده است

آئول حرفه ی خود را ۲۳ سال قبل، در سمت پشتیبانی محصولات در مایکروسافت آغاز کرد. او برای کمک به ساخت برنامه ی عیب یابی با نام دکتر واتسون به مایکروسافت پیوست. این عیب یاب داده ها را هنگامی که کامپیوتر شما دچار کرش می شد به مایکروسافت ارسال می کرد؛ در واقع نه تنها کامپیوتر های شخصی بلکه تمامی محصولات مایکروسافت.

امروزه کاربران، آئول را به عنوان چهره اصلی تیم ارزیابی ویندوز ۱۰ می شناسند. او بازخوردهایی را دریافت می کند که گاهی حاوی ستایش و گاهی حاوی ناسزا است، اما آنچه که باقی می ماند واقعا عالی و جالب است. قبل از آغاز مصاحبه مان، من شروع به گله در رابطه با بعضی باگ های موجود کردم. برای من خیلی جالب بود که به چه اندازه مشتاقانه، به حرف های من گوش می دهد با این که شاید این حرف ها را چندین بار شنیده باشد، حتی بلافاصله برای من ایمیلی حاوی نحوه برطرف کردن آن باگ ها ارسال کرد.

او اذعان می کند که سال ها کار کردن در قسمت پشتیبانی محصولات، احساس او را نسبت به کیفیت، پر حرارت و آتشین کرده است. در حالی که خیلی ها به شوخی می گویند که پشتیبان IT، کاری جز در خواست راه اندازی مجدد از کاربر نمی کند، مایکروسافت سیستمی را پیاده سازی کرد که بتواند تمام بازخورد های دریافتی از سوی کاربران ویندوز ۱۰ را پردازش کند. تمام این بازخوردها در پایگاه داده ای ذخیره می شود تا بعدا مهندسان مایکروسافت بتوانند به تجزیه و تحلیل بصری آن بپردازند. برای مثال اگر کرتانا در کشور فرانسه دچار مشکل گردد، مایکروسافت متوجه این مشکل می گردد و سریعا سعی در رفع آن می کند.

البته بازخورد ها همیشه از داخل سیستم عامل ارسال نمی گردد. برای مثال ویژگی کانتینیوم در ویندوز ۱۰ که اجازه جابجایی بین رابط کاربری تبلت و دسکتاپ را به کاربر می دهد، در ابتدا با موجی از بازخورد های منفی در شبکه های اجتماعی مواجه شد که می تواند به دلیل تجربه ناقصی که ویندوز ۸ از رابط کاربری لمسی و دسکتاپ به کاربر ارائه می داد باشد. حرکتی که مایکروسافت برای دریافت بازخورد از کاربر انجام داد بسیار شگفت آور بود. آیکون سطل زباله در ابتدا با بازخورد های منفی بسیاری (از جمله خود من) روبرو گشت. همگی از زشتی این آیکون در همه جا از جمله فروم ها و نظرات خود در شبکه های اجتماعی سخن می گفتند.

بعضی اوقات، مشتریان ویندوز خودشان را مستقیما به مایرسون می رساندند، از جمله زمانی که رئیس بخش ویندوز به اشتباه این ذهنیت را در کاربران ایجاد کرد که ویندوز ۱۰ برای همگان رایگان خواهد بود. مایرسون از مکالمه خود با پسری از بنگلادش که از ویندوز غیر قانونی استفاده می کرد می گوید. او می گوید: “مکالمه فوق العاده ای داشتیم، او  به نحوی آدرس ایمیل شخصی من را به دست آورده بود. این مکالمه بیشتر برای من جنبه ی یک آموزش را داشت که درباره ی این که او چگونه و چرا از ویندوز غیر قانونی استفاده می کند تجربه کسب کنم.” گرچه، آن مکالمه هیچ تغییری در سیاست مایکروسافت ایجاد نکرد و ویندوز ۱۰ هنوز هم برای کسانی که از نسخه های غیر قانونی استفاده می کنند رایگان نیست.

دریافت بازخورد

xbox one,xbox app

آئول می گوید: “برای رسیدگی به بازخوردها، تیم ساخت ویندوز ۱۰ روزانه جلساتی با نام “عملیات پرواز” تشکیل می داد تا تصمیم بگیرند که کدام نسخه از نسخه های پیش نمایش از ویندوز ۱۰ منتشر شود. شخصی با لقب فرمانده پرواز، رهبری تیم را برای آن روز بر عهده می گرفت. او کلاهی قرمز رنگ داشت که بر روی آن کلمه Phone نقش بسته بود، همچنین کلاهی سیاه رنگ نیز وجود داشت که حاوی کلمه ی PC بر روی آن بود. اگر قرار بود تا درباره ی تلفن های هوشمند صحبت کنیم، فرمانده کلاهی با نام Phone را بر سر می گذاشت و اگر قرار بود تا درباره ی کامپیوتر های شخصی سخن بگوییم، فرمانده کلاهی با نام PC را بر سر خود می گذاشت.”

همچنین لباسی قرمز رنگ نیز بر روی دیوار آویزان بود. داستان این لباس به کارمندی مربوط می شود که در حین یک جلسه ی بسیار مهم با یک شلوارک و پیراهن قرمز به داخل اتاق می آید. از آن به بعد این قضیه تبدیل به یک لطیفه در بین گروه تبدیل شده و اگر نتیجه کار یک مهندس دارای مشکل و باگ باشد، او چاره ای جز پوشاندن آن لباس ندارد.

در ادامه این ماجرا، آئول می گوید: “یک دکمه ی قرمز رنگ نیز وجود دارد که برای انتشار بیلد جدید از آن استفاده می شود و وقتی که این دکمه را فشار می دهد حرفی زشت با صدایی مانند صدای استیون هاوکینگ پخش می شود. وقتی به این دکمه نگاه می کنید به یاد کارتون های دوران کودکی خود می افتید که شخصیت آن کارتون با فشردن یک دکمه ی قرمز رنگ سبب ایجاد اتفاقی مهم می شد. البته این دکمه برای ما حالتی نمادین دارد.”

تمایل مایکروسافت به دریافت بازخورد از کاربران در نسخه های آزمایشی، یک تغییر بزرگ برای این شرکت محسوب می گردد. روندی که ویندوز ۱۰ برای دریافت بازخورد از سوی کاربران در پیش گرفت، در دوره ی عرضه ویندوز ۸ با عرضه چند پیش نمایش از نسخه اصلی نیز وجود داشت، منتها تفاوتی که وجود دارد این است که در آن دوران، هیچ شخصی مسئول رسیدگی به بازخورد های کاربران نبود و مایکروسافت تمام سعی خود را بر آن گذاشته بود تا رابط کاربری را برای صفحات لمسی بهینه کند، بدون این که به نیاز کاربر توجه داشت باشد.

حال مایرسون می گوید که این فلسفه در مایکروسافت دچار تغیییر گشته است. او می گوید: “روند ما دیگر به این صورت نیست که شخصی با یک محصول جدید از راه برسد و بگوید که محصول آینده ما این است.”او می گوید: “حال بازخورد کاربران است که باعث شکل دهی به محصولات آینده ما می شود و به ما کمک می کند تا محصولی فوق العاده را طراحی کنیم.”

پایان قسمت اول/

منبع :

The Verge

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
sab2020
پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

کاش بعدن در این مورد فیلم هم قرار میدادید .

mga7000
پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

سلام

دوستان چرا من اصلا تو تنظیماتم قسمت gestures and touch ندارم توی قسمت اپدیتای استورم هست ولی موقع نصب ارور میده

چیکار کنم🙁🙁🙁

  mga7000
  پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

  برای همه نرم افزارای سیستمی ارور میده

  ۰x800706BA

  کمک کنید لطفا ☹☹

   علی
   پاسخ دهید پنجشنبه 12 خرداد 1395

   @mga7000
   محل ذخیره برنامه هات رو روی حافظه داخلی بذار

saedi.930
پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

این بیلد دیروزی که اپدیت کردم عجیبه..باطری که ضعیفه شارژر میزنم باطری را بدتر خالی میکنه.موقع شارژ هم اسکرین خاموش روشن .خاموش روشن تا گوشی کلا خالی بشه.بعد از اول شارژ شروع شه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,