windows 10

این روزها ویندوز را می توان در صدر تمامی اخبار یافت. هرچه از تاریخ عرضه این ویندوز می گذرد، ویژگی های بهتری به آن اضافه می گردد و پایداری آن ارتقا پیدا می کند. از همین رو شاید برای خیلی ها جالب باشد که روند شکل گیری این ویندوز به چه شکل بوده و چه مشکلاتی بر سر راه سازندگان آن قرار داشته است. در قسمت اول این مقاله، صحبت های تری مایرسون و گابریل آئول را خواندیم، حال در قسمت دوم و پایانی این مقاله، با دیگر سازندگان ویندوز ۱۰ و روند شکل گیری آن آشنا خواهیم شد. با وینفون همراه باشید.

از برنامه های کاربردی تا تلفن های همراه

Joe belfiore

اگرچه مایکروسافت از موفقیت ویندوز ۸ اطمینان خاطر داشت، اما رابط کاربری لمسی راهکاری برای این موفقیت نبود. مایکروسافت بارها مجبور به پذیرش این موضوع شد که نرخ رضایت کاربرانی که با ماوس و کیبورد استفاده می کنند از این ویندوز پایین است. حال منوی استارت جدید، مانند منوی استارت ویندوز ۸ بر روی ویندوز سلطه ندارد، در واقع هدف از طراحی این منوی استارت، جذب آن دسته از کاربران ناراضی ویندوز ۸ بوده است. در همین رابطه جو بلفیوری می گوید: “باور استراتژیک ما این بود که، اگر ما بتوانیم خیل بزرگی از مخاطبان را در بر داشته باشیم، توسعه دهندگان برنامه های خود را در استور قرار می دهند، چون تقاضا وجود دارد.”

بلفیوری مدیر و مسئول بخش سفارشی سازی ویندوز ۱۰ برای پی سی، تبلت و گوشی های هوشمند است. او سال ها در کنار مایرسون مشغول به توسعه ویندوزفون بوده. برای خیلی از طرفداران، او نماد تلاش مایکروسافت در عرصه تلفن های همراه است. مایکروسافت در طول این سال ها مدام در حال تغییر استراتژی خود در قبال ویندوزفون بوده است، کاربران ویندوز فون ۷ نمی توانستند به ویندوز فون ۸ به روز رسانی کنند، همین مسئله زمان بسیار زیادی را برای ارائه ویندوزفون ۸.۱ گرفت تا با ویژگی های جدیدی که باید از ابتدا در این سیستم عامل حضور می داشت از راه برسد. همین موضوع به اطمینان توسعه دهندگان لطمه وارد کرد و به عامل فلج کننده این سیستم عامل در بازار سیستم عامل های موبایل تبدیل گردید.

حال بخشی از وعده ی بزرگ ویندوز ۱۰ این است که یک برنامه بتواند بر روی رایانه، تبلت، گوشی هوشمند و یا حتی بر روی کنسول بازی اکس باکس قابل اجرا باشد. در نتیجه، تلفن همراه بعدی، مجموعه ای گسترده از برنامه های ویندوز را دارا می شود که می تواند گامی بلند برای شروع به کار این اکوسیستم باشد. بلفیوری می گوید: “ما یک سیستم عامل مشترک برای تمام دستگاه هایی که در حال ساختنشان هستیم، داریم.” او کاملا بی پرده در مورد ویندوزفون ۷ و ۸، محصولاتی که او به صورت تنگاتنگ در حال توسعه آن ها بوده سخن می گوید. او در ادامه می افزاید: “ما تا به حال چندین بار تجربه ویندوز در موبایل ها را داشته ایم، اما اکنون با ویندوز ۱۰ ما به محصولات مان سر و سامان داده ایم و به همین دلیل انتظار ندارم تا پلتفرم ویندوز در آینده دچار تغییر متحول کننده ای که اکنون شاهدش هستیم شود.”

شنیدن این موضوع دلگرم کننده است، اما در حال حاضر این مسئله به ویندوزفون هیچ کمکی نمی کند. ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت اخیرا نشان داد که این شرکت در حال بازسازی کسب و کار تلفن همراه خود است، بخشی که تا به اینجای کار باعث زیان ۷.۶ میلیارد دلاری و اخراج ۷۸۰۰ کارمند شده است. حال، برنامه مایکروسافت تولید مدل های کمتری از موبایل هایش است. مایرسون می گوید: “هدف ما، تمرکز بر روی ساخت دستگاه های عالی و قابل توجه برای مصرف کنندگان است، در واقع راهی را که ما در پیش گرفته ایم دسته بندی پیشرفته تری است.”

از او پرسیدم که آیا رویکرد مایکروسافت مانند رویکرد این شرکت در قبال سرفس است؟ او ادعا می کند که: “هدف ما این است که یک خانواده از دستگاه های مایکروسافت داشته باشیم که نقش اساسی را برای اکوسیستم ویندوز ایفا می کند.” آیا او منظورش این است که سرفس فون در حال ساخت است؟ نمیدانم، ولی لحن او که این طور به نظر می آمد.

ویندوز ۱۰ و اکس باکس

Phil Spencer

ویندوز ۱۰ برای اکس باکس هم از راه می رسد. برنامه Xbox بر روی ویندوز ۱۰، ویژگی های قابل توجهی دارد که آن را به یکی از بهترین برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۰ تبدیل می کند. از طریق این برنامه شما می توانید بازی های اکس باکس را بر روی رایانه ویندوز ۱۰ خود استریم کنید؛ همچنین امکان استفاده از دسته اکس باکس برای بازی کردن بر روی رایانه نیز فراهم است. شما می توانید به طور آزادانه از یک ویندوز ۱۰ دسکتاپ با یک کاربر اکس باکس چت کنید که قابلیت بسیار قابل توجهی برای بازی کننده های اکس باکس به حساب می آید. با اینکه در این سال ها مایکروسافت از نظر فروش کنسول پشت سر کنسول سونی قرار داشته، اما این طور که از شواهد بر می آید، مایکروسافت در حال پیشرفت در زمینه ی کنسول است و قرار نیست این بار نیز پشت سر PS4 قرار گیرد.

فیل اسپنسر مدیر بخش اکس باکس می گوید: “دوران عرضه اکس باکس وان دوران بسیار سختی بود، خیلی از ایده های ابتدایی که ما برای این کنسول داشتیم رنگ حقیقت به خود نگرفت و خیلی ها نیز به شکل درست پیاده سازی نشدند.”اسپنسر به عنوان شخصی که پیشتر بر روی پروژه انکانترا در مایکروسافت کار می کرده، سال گذشته را صرف متمرکز سازی تیم اکس باکس برای به اجرا در آوردن خواسته های طرفداران کرده است. این در واقع همان رویکردی است که به گفته مایرسون، خود عاملی شده است که ایده ویندوز اینسایدر در ذهنش شکل بگیرد. مایرسون می گوید: “تیم اکس باکس همواره بر طرفداران این برند تمرکز ویژه ای داشته و همیشه خواسته های کاربران بوده که موجب پیشرفت در کارشان می شده. یکی از خصوصیت های خوبی که در اسپنسر نهادینه شده همین اهمیت دادن به خواسته های کاربران است، اگر بخواهم واضح تر بگویم، او به عشق طرفداران زندگی می کند و از خشنودی آن ها خرسند می شود.”

اسپنسر ویندوز ۱۰ را به عنوان فرصتی بزرگ برای گسترش دامنه استفاده از اکس باکس لایو و فروشگاه اکس باکس می بیند. امروزه فروشگاه ویندوز از فروشگاه اکس باکس جدا است، اما در روز های آتی شاهد ادغام این دو فروشگاه در قالب فروشگاهی واحد خواهیم بود. البته این بدین معنی نیست که همه برنامه ها بلافاصله برای اکس باکس نیز فراهم می شود. اسپنسر می گوید: “رسیدن به فروشگاهی که تمامی محتوای فروشگاه ویندوز در آن وجود داشته باشد مدتی زمان می برد.” این بدین معنی است که ما باید تا سال آینده منتظر عرضه برنامه های ویندوز ۱۰ بر روی اکس باکس باشیم. البته فروشگاه مایکروسافت برای نابودی فروشگاه استیم نیامده است. در سال جاری نسخه ای به روز رسانی شده از ویندوز ۱۰ به دست کاربران خواهد رسید که حاوی رابط کاربری جدید، سرعت بیشتر و همچنین دستیار دیجیتالی کرتانا برای دستگاه اکس باکس است. اسپنسر می گوید: “شما می توانید به راحتی از کرتانا در مورد این که در حال حاضر دوستانتان در حال چه بازی هستند و یا چه چیزی را تماشا می کنند، سوال بپرسید.” او در ادامه می افزاید: “قدم بعدی این است که کرتانا، شما را در داخل بازی راهنمایی کند. به این موضوع فکر کنید که تنها با گفتن جمله هی کرتانا! چطور می توانم این مرحله را رد کنم؟، از کرتانا راهنمایی بگیرید.”

اسپنسر می گوید که استریم بازی های پی سی بر روی اکس باکس از آن چیزهایی است که او در نظر دارد. او می گوید: “ما درک می کنیم که برای استفاده از بازی های پی سی بر روی اکس باکس، به ماوس و صفحه کلید نیاز است تا تجربه ی بی نقصی هنگام بازی کردن برای شما فراهم شود. در واقع ما می خواهم شرایطی را فراهم کنیم تا مطلقا کسی احساس محدودیت در پلتفرم ما نداشته باشد.”

آخرین ویندوز

Terry Myerson

مایرسون و تیم تحت رهبری او، ویندوز ۱۰ را به یک سرویس تغییر دادند، به این معنی که به جای آن که هر چند سال، یک نسخه اصلی عرضه شود، به روز رسانی های منظم و پیوسته ای عرضه می شود تا همان ویژگی ها را در قالب یک آپدیت به ویندوز ۱۰ بیاورد. مایکروسافت برای نخستین بار با عرضه ویندوز ۱۰ رویکرد تازه ای را در پیش گرفت. تمام آن چیزی که نیاز هست به روز رسانی برای رفع مشکلات و باگ ها است. اگر همین امروز از ویندوز ۷ و یا ۸ به نسخه ویندوز ۱۰ به روز رسانی کنید، شاهد به روز رسانی هایی می شوید که به صورت خودکار بر روی سیستم دریافت و نصب می شوند تا همیشه شما را به روز نگاه دارند. مایرسون با اطمینان و تمام قد از کیفیت این ویندوز دفاع می کند. او می گوید: “ما اکنون بر این باور هستیم که کیفیت ویندوز عالی است و از طرفی قرار است تا روز به روز بر کیفیت آن بی افزاییم و مشکلاتش را حل کنیم.” او در ادامه می گوید: “خود را متعهد می دانیم که به بازخوردهای کاربران گوش فرا داده و با عملکردمان به آن ها پاسخ دهیم. روزانه به روز رسانی هایی را برای کاربران ویندور ۱۰ منتشر خواهیم کرد که تا ۳۰ باگ و مشکل را بر طرف کنند.”

همین گوش دادن و پاسخگویی به بازخورد کاربران، ماهیت ویندوز ۱۰ را تشکیل می دهد. این بار اگر مشکلی پیش آید، مایرسون و تیم تحت رهبری او به ندای کاربران گوش می دهند. به همین خاطر، دیگر، افتضاحی که در زمان ویندوز ۸ و ویستا به وجود آمد دوباره تکرار نمی شود. این شرکت دیگر نمی تواند به سادگی، اشتباهات گذشته خود را دوباره تکرار کند. مایرسون می گوید: “هدف ما از ارائه ویندوز ۱۰، ساخت جامعه ای از کاربران است تا با ویندوز ۱۰ خوشحال و فعال باشند.”

“خوشحال و فعال” یکی از آن نکات کلیدی است که ما بارها از مایکروسافت شنیدیم. در گفتگویی یک ساعته ای که من با مایرسون داشتم، او نه بار از این دو کلمه استفاده کرد. اگر مایکروسافت بتواند کاربران را شیفته ویندوز ۱۰ کند، آنگاه متقاعد کردن توسعه دهنگان کار دشواری نیست.


اگر یک چیزی را از گفتگو با تیم توسعه ویندوز ۱۰ یاد گرفته باشم این است که آن ها به طور خیلی جدی به دنبال نظرات و بازخورد های کاربران هستند. اکنون هر آنچه که مایکروسافت در حال ساختنش است؛ از اکس باکس گرفته تا گوشی های همراه و هالولنز، همگی بر پایه ویندوز ۱۰ هستند. اشتباه نکنید، این تنها یک سیستم عامل پایه برای همه محصولات نیست، در واقع ویندوز ۱۰ به پایه و مبنای آینده ی این شرکت تبدیل خواهد شد. مایکروسافت هیچ نقشه ی ثانویه ای برای ویندوز ندارد. مایرسون می گوید: “اینجا هیچ کس بر روی ویندوز ۱۱ کار نمی کند، به جای آن کسانی هستند که دائما در تلاشند تا آپدیت هایی عالی برای ویندوز ۱۰ فراهم آوردند و وقتی که اینسایدرها آن آپدیت ها را دریافت کردند، شرکتی وجود دارد که مشتاقانه به بازخوردهای آنان گوش داده و آن ها را پیاده سازی می کند.”

منبع :

The  Verge

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
quasar
پاسخ دهید یکشنبه 22 خرداد 1395

سلام
گزارش زیبایی بود . شخصا تیم ویندوز رو بی نقص میدونم ، فیل اسپنسر عزیز ، مایرسون فعال ، بلفیوره کنجکاو و خستگی ناپذیر و تک تک اعضا پشت پرده که بزرگ بود و یکتا بودن مایکروسافت رو اثبات کردن و کماکان میکنن .
مطمئن باشید دوستان، مایکروسافت به سختی برنامه ریخته که انسان رو چندین پله تکامل بده .
اینجا صرفا بحث تعصب داشتن به کمپانی و برند خاصی نیست ، ” لذت بردن از اینهمه پیشرفت در با هم بودنه ”
قبلا یبار گفتم توجه کردن به ساختار کنونی مایکروسافت و شکل گیری ویندوز ۱۰ شخصا مسیر و ایدئولوژیم رو به زندگی تغییر داد .
با هم بودن ، متمرکز شدن رو هدفی والا تر از منافع شخصی بلکه توجه به سود گروهی و جامعه
چیزیه که ما توی ایران به شدت از کمبودش رنج میبریم . این یکی از چیزایه که میتونیم از این شرکت بزرگ بفهمیم .
عمیق فکر کنیم
” تلاشکری لازمه ی موفقیته ، اگر تلاشگرید ،موفق باشید ”
ارادتمند همه ی دوستان

farhad delavar
پاسخ دهید یکشنبه 22 خرداد 1395

خلاصه بگم…
بسیار عالی بود…
تشکری هم بکنیم از تیم محبوب وینفون…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,