surface1 سرفس بوک و سرفس پرو ۴ با استقبال بسیار خوب کاربران و منتقدان دنیای فناوری روبرو شدند اما هیچ دستاوردی در این دنیا ابدی نیست. کم کم توجه ها از این محصولات برداشته شده و پیشبینی ها در مورد نسل بعدی تبلت و لپتاپ سرفس آغاز شده است. از آن جایی که هر دوی این دستگاه ها موفقیت محسوب می شدند بنابراین ساخت نسل بعدی آن ها اجتناب ناپذیر می نماید اما تا کنون هیچ خبر رسمی در این مورد، از ردموند درز نکرده است. اما در این مقاله ما تمام اخبار غیر رسمی و شایعات را در مورد آینده این محصولات جمع آوری کرده ایم.

سرفس بوک: آنچه که می دانیم

 surfacebookمایکروسافت سرفس بوک که لقب اولین لپتاپ ساخت شرکت را یدک می کشد، در اکتبر ۲۰۱۵ به صورت ناگهانی و کاملا غافلگیر کننده ای رونمایی شد. درست است که مایکروسافت سالها به تولید تبلت سرفس اشتغال داشته است اما سرفس بوک کاملا در کلاس دیگری از دستگاه ها قرار می گیرد که از لولای عجیب و صفحه نمایش جدا شونده بهره می برد و در حقیقت می خواهد که الگویی برای سازندگان لپتاپ های ویندوزی باشد. البته سرفس بوک شروع رویایی نداشت و در ابتدا از برخی مشکلات نرم افزاری رنج می برد. در کنار این مسائل قیمت بسیار بالای آن، دست بسیاری از کاربران را از خرید این محصول کوتاه می کرد. اما پیشبینی های بسیاری در مورد نسل بعدی این محصول وجود دارد. موردی که بدون شک می دانیم سرفس بوک ۲ حتما لپتاپی با بدنه فلزی، بسیار نیرومند و مجهز به فناوری بسیار پیشرفته خواهد بود.

مایکروسافت هنوز به طور رسمی وجود سرفس بوک ۲ را تایید نکرده است اما محصول سرفس بوک از آن برگ برنده هایی است که حتما از آن استفاده خواهد کرد. به روز رسانی بزرگ بعدی ویندوز ۱۰ و نسل بعدی پردازنده های اینتل یعنی Kaby Lake بهار آینده عرضه می شوند و به نظر محتمل ترین و بهترین وقت برای عرضه سری جدید محصولات سرفس (همچنین محصول افسانه ای و پر حرف و حدیث سرفس فون) در بهار ۲۰۱۷ خواهد بود.

سرفس بوک ۲: شایعات

surfacebookپس چه انتظاری از سرفس بوک ۲ باید داشته باشیم؟ انتظار می رود که با طراحی مشابه نسل اول و بهبود های داخلی (از جمله استفاده از پردازنده نسل جدید اینتل Kaby Lake که پیشتر اشاره کردیم) مواجه باشیم. احتمالا دیگر از مشکلات نرم افزاری نسل اول خبری نخواهد بود و مایکروسافت اقدام به اصلاح آن ها خواهد نمود. نکته کلیدی این است که لولای دستگاه ممکن است دچار تغییر یا اصلاحاتی شود. این لولا اشکال فنی نداشت ولی کمی ظاهر دستگاه را عجیب کرده بود. همچنین در هنگام کار با اینترفیس لمسی باعث لق زدن قسمت بالایی می شد. البته این لق زدن با لولاهای رایج در لپتاپ ها نیز اتفاق خواهد افتاد ولی باید منتظر ماند تا متوجه شویم مایکروسافت برای این مشکل چه چاره ای خواهد اندیشید.

انتظار پایین آمدن قیمت سرفس بوک بیهوده است. در واقع توقع می رود که کمی با افزایش قیمت مواجه شویم. همچنین صفحه نمایش بسیار عالی سرفس بوک با دقت ۳۰۰۰x2000 پیکسل ممکن است با صفحه نمایش ۳۸۴۰x2160 پیکسل (۴K) جایگزین شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، سرفس بوک ۲ تبدیل به یکی از بهترین دستگاه ها برای کارهای طراحی گرافیکی یا تماشای استریم اینترنتی خواهد شد. قاعدتا پردازنده نسل جدید به معنای مصرف کمتر انرژی و شارژ دهی بهتر دستگاه است. پس انتظار داریم که سرفس بوک ۲ دستگاهی باشد که مدت بیشتری با باتری داخلی کار کند. حضور قلم استایلوس قابل شارژ نیز یکی دیگر از گمان های قدرتمند است زیرا قلم فعلی دارای باتری پک شده است و قابلیت شارژ ندارد.

سرفس پرو: آنچه که می دانیم

surface pro 5خط تولید محصول سرفس پرو دیگر در میان کاربران در تمام دنیا شناخته شده و به عنوان یک برند شاخص از آن یاد می شود و نیاز به معرفی آنچنانی ندارد. سرفس پرو مایکروسافت، محصول سخت افزاری بسیار پرطرفدار این شرکت است. می توان گفت به نوعی وجود سرفس رابطه تنگاتنگی با پیشرفت ویندوز ۱۰ (و البته ویندوز ۸ و رابط مترو) داشت. ویندوز ۱۰ و سرفس پرو با هم مسیر بلوغ را طی کردند. وجود سرفس پرو انگیزه مضاعفی برای تولید سیستم عامل با رابط کاربری لمسی کارآمد بود و ویندوز خود انگیزه بسیار قوی مایکروسافت برای تولید دستگاه تبلتی بی نقض می شد. سرفس پرو ۵ نیز قرار است تا بیاید این مسیر را ادامه داده و به بلوغ برساند.

خط تولید سرفس البته راه بسیار سخت و پر فراز و نشیبی را از آغاز کار در سال ۲۰۱۳ طی نموده است. در آن زمان سخت افزار و طراحی آن چنان قدرتمند نبود و البته ویندوز ۸ نیز آن محصولی نبود که بال پرواز باشد. البته مایکروسافت راه را با ویندوز آرتی اشتباه رفت اما خیلی سریع یه اشتباه خود پی برد. در آن زمان منتقدان هجوم بی رحمانه ای به این محصول برده و آن را یک نا امیدی تمام عیار نامیدند و حتی اکثر آن ها مرگ سرفس را پیش بینی می کردند (مانند شرایطی که هم اکنون برای ویندوز موبایل درست کرده اند) اما مایکروسافت به مسیر خود ادامه داد و این محصول را به بلوغ رساند. اکنون آن ها الهام بخش منتقدان خود هستند! در این رده محصولات اکنون همه چشم به دست های مایکروسافت دارند تا از او پیروی کنند. ایده دستگاه های تبلت سبک با کیبورد جدا شونده و سیستم عاملی کامل در حال حاضر بسیار پر طرفدار است.

آخرین مدل این محصول یعنی سرفس پرو ۴ در اکتبر  و ۲۰۱۵ و همراه با سرفس بوک، عرضه شد، بنابراین مایکروسافت عجله ای برای جایگزینی آن با محصول جدید ندارد. اما دنیای فناوری برای هیچ کس صبر نخواهد کرد و مایکروسافت نیز اگر تا پایان امسال سرفس پرو ۵ را عرضه نکند، نهایتا بهار سال آینده باید منتظر این اتفاق بود.

سرفس پرو ۵: شایعات

surface proانتظار می رود سرفس پرو ۵ نیز مانند سرفس بوک نهایتا تا بهار سال آینده و مجهز به نسخه جدید به روز رسانی رداستون ۲ و پردازنده Kaby Lake اینتل به بازار عرضه گردد. پیش نیز هرگز مایکروسافت تاریخ مشخصی برای عرضه مدل های جدید سرفس پرو در نظر نمی گرفت (بر عکس سیاست شرکت اپل در عرضه آیفون) و مدل جدید نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

شایعات خبر از شروع قیمت ۹۰۰ دلاری در ایالات متحده می دهد. استایلوس قابل شارژ را می توان برای سرفس پرو ۵ نیز متصور بود. البته شارژدهی سرفس پرو ۴ بر خلاف سرفس بوک، وضعیت ناگواری نداشت اما درخشان هم نبود. مایکروسافت قاعدتا به فرمول طراحی خود که حکم برگ برده اش را نیز دارد، دست نخواهد زد ولی شایعات وجود صفحه نمایش ۴K را تایید می کنند. مشخصات داخلی ار جمله رم و حافظه ذخیره سازی ممکن است با بهبود هایی همراه باشند. همچنین گفته می شود که این نسخه از تبلت مایکروسافت به درگاه USB type-C مجهز خواهد بود. البته مشخص نیست که این درگاه تنها برای تبادل اطلاعات استفاده می شود یا نقش ورودی منبع انرژی را هم بر عهده خواهد گرفت.

شما از سرفس بوک ۲ و سرفس پرو ۵ چه انتظاراتی دارید؟ آیا از نسل قبلی این دستگاه ها استفاده کرده اید؟ در بخش نظرات به ما بگویید که ارتقا در کدام قسمت ها می تواند آن ها را به محصولی بهتر تبدیل نماید؟

منبع :

T3

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
میلاد
پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

منظر»منتظر
را»زا
تصحیح کنید

  حسین محمدزاده
  پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

  سپاس، تصحیح شد

AlirezA
پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

سرفیس فون چی 😊
جدی چرا هیچ خبری از پرچمدار بعدی نیست

محمد
پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

عاشـــــــــــــــــــق سرفیس پرو۴م.
امید وارم یه روز کیشو داشته باشم🙏
بنظرتون سرفیس پرو۵ بیاد. پرو۴ ارزون میشه؟؟😁

MojtabaHere
پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

به نظر من مایکروسافت سیاست کاملا هوشمندانه ای رو در مورد موبایل و خانواده ی سرفیس انجام داد
بیاید منطقی به این قضیه نگاه کنبم
سرفیس ها معرفی شدند و تبدیل شدند به ستاره
اما لومیا ها اینطور نبودند
پس باید گوشی ها هم تغییر نام بدند به سرفیس
ولی زیر ساخت ها باید کامل شه که این دفعه موفقیت تضمین شده باشه
روزها و ماه های اولی که ۹۵۰ و ۹۵۰ اکس ال معرفی شدند تو هر سایتی که نقد و بررسی رو میخوندیم یا ویدیو میدیدیم از مشکلات سیستم عامل و ضعف نرم افزاری خیلی صحبت میشد
مثلا این که باگ داره – با وجود سخت افزار مشابه نسبت به گوشی های دیگه کند تره – نبود اپلیکیشن های کاربردی مثل اینیستاگرام و فیسبوک و…..
اما الان چه طور؟
هنوز هم وضعیت همونه؟
با آپدیت های پی در پی سرعت و عملکرد ۹۵۰ ها به واقعیت خودشون نزذیک تر شدند(و چه بسا در رداستون بهتر هم بشه)
اکثر نرم افزار ها به صورت بونیورسال وارد استور شدند
و الان میشه اونا رو یه پرچمدار واقعی نامید
اما اگه به جای ۹۵۰ سرفیس فون رو معرفی میکرد باز هم اینطوری میشد؟
قطعا نه!!
چون این گوشی از یه شرکت بزرگ تازه معرفی شده(سرفیس به جای لومیا) و اگه اون مشکلاتی که بالا بهشون اشاره میشد رو می داشت کار تموم میشد
در مورد تبلت های سرفیس هم این اتفاق افتاد. اوایل معرفی خیلیا از مشکلات نرم افزاری گله مند بودند. اما تبلت های سرفیس امتحان خودشونو در بازار پس داده بودند و این مشکلات زیاد خدشه ای بهشون وارد نکرد
بهار ۲۰۱۷ بهترین زمان برای معرفی گوشی های افسانه ای مایکروسافت ☺

Amir
پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

امیدوارم سرفیس پرو به usb type-c مجهز بشه و از داک های گیمینگ پشتیبانی کنه. چون رقیب سر سختی به نام asus transformer 3 pro داره.

mehrun
پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

میتونیم امیدوار باشیم در surface pro 5 شاهد صفحه نمایش ۴k و درگاه usb type-c و بهبود در عملکرد قلم باشیم اما بعید میدونم شارژ دهی سری جدید تغییر چشم گیری کنه و همچنان یه ضعف محسوب میشه
یه سری مقایسه بین surface pro3 , 4 توی سایت ها هست که در بعضی عملکردهای سخت افزاری pro 4 ضعیفتره. مثلا در کار با نرم افزار های آهنگ سازی مثل fl studio در عملکرد های ساده هم surface pro 4 ناامیدکننده ظاهر میشه
باید پذیرفت که این تبلت هیبریدی بر خلاف تبلیغات ماکروسافت توان انجام کارهای حرفه ای را ندارد و حالا حالاها هم پیدا نخواهد کرد…
اگر بخوام مقایسه ای بین سیاست های apple و microsoft در تولید surface pro و ipad pro انجام بدم نکته ی حایز اهمیت واقع بینی apple در کارایی دستگاهی که تولید کرده است، به عنوان مثال apple بجای اینکه سیستم عامل مک رو روی ipad pro پیاده کنه میاد نرم افزار های store رو بهینه سازی میکنه و تا آنجا که امکان داره جایگذین های application های حرفه ای رو در store قرار میده تا کاربران حرفه ای ipad بتوانند کارهای حرفه ایشان از قبیل گرافیک، آهنگسازی … در تبلتشات به صورت روان انجام دهند در حالی کاربران surface pro از آنجا که application جایگذین سبکتری در store خود نمیبینند به سوی application های win32 رفته و بدون شک به مشکل برخواهند خورد چنین میشود که این دسته از کاربران نه حس استفاده از تبلت را خواهند کرد و نه لپتاپ.

  محمد
  پاسخ دهید یکشنبه 9 مرداد 1395

  “به عنوان مثال apple بجای اینکه سیستم عامل مک رو روی ipad pro پیاده کنه میاد نرم افزار های store رو بهینه سازی میکنه و تا آنجا که امکان داره جایگذین های application های حرفه ای رو در store قرار میده تا کاربران حرفه ای ipad بتوانند کارهای حرفه ایشان از قبیل گرافیک، آهنگسازی … در تبلتشات به صورت روان انجام دهند”
  فقط تورو خدا بگو که من بد متوجه شدم و تو جایــــگزین نرم افــــزار های حـــــرفه ایو تو یه تبـــلت از خوده بـــرنامه هـای حـــــرفه ای توی یه هـیبــــــــریدی بهـــــــــــــــــــــتر نمیدونی!!😭😭😭😭😭

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,