TabPro S

برای کسانی که می خواهند در سال ۲۰۱۶ برای خود تبلت بخرند سه انتخاب وجود دارد: اندروید، آیپد اپل یا تبلت های ویندوزی مایکروسافت.

در حالی که اندروید و آی او اس به عنوان سیستم عاملی برای موبایل ها به وجود آمدند و سپس توسعه داده شدند، ویندوز ۱۰ مایکروسافت سفری طولانی را از کامپیوتر های دسکتاپ تا رسیدن به تبلت ها گذرانده است.

دستگاه هایی که با نام دو در یک شناخته می شوند و نیمی تبلت و نیم دیگر لپ تاپ می باشند تنها بخش بازار تبلت ها و کامپیوتر های شخصی هستند که روندی رو به رشد دارند. از نظر خریدار، این دستگاه ها ترکیب خوبی بین تبلت ها و لپتاپ ها هستند و با خرید این دستگاه ها دیگر نیازی نیست تا به صورت جداگانه تبلت یا لپتاپ تهیه کنند.

تولید کنندگانی همانند مایکروسافت، سامسونگ و هواوی شروع به تولید دستگاه هایی کرده اند که از نظر استاندارد پا به پای تبلت های گوگل و اپل پیش می روند. TabPro S سامسونگ که در این مقاله مورد تحلیل قرار گرفته است تبلتی زیبا، شیک و خوش ساخت است و به عنوان یک کامپیوتر شخصی، لپ تاپی باریک و سبک است. با وجود اینکه مایکروسافت با عرضه ی ویندوز ۱۰ قدم های بزرگی در جهت بهتر کردن ظاهر و تجربه ی کاربری سیستم عاملش بر روی تبلت ها برداشته است، اما همچنان مشکلات کم اما بزرگی وجود دارند که تبلت های ویندوزی را آزار می دهند.

حل کردن بعضی از این مشکلات برای مایکروسافت آسان است، اما بعضی از این مشکلات به آسانی حل شدنی نیستند.

کمبود اپلیکیشن ها

Tab Pro S 2

در حالی که مردم راجع به کم بودن اپلیکیشن های تخصصی در تبلت های اندرویدی در مقابل آیپد ها صحبت می کنند کیلومتر ها عقبتر ویندوز ۱۰ قرار دارد که پشت سر هر دوی آنها قرار گرفته است.

اینجا در مورد تعداد دقیق اپلیکیشن ها صحبت نمیکنیم. حتی اگر استور ویندوز تعداد کم اما با کیفیتی اپلیکیشن را ارائه می داد خیلی بهتر از این بود که تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن های بی کیفیت و تقلبی را درون خود جای دهد. همچنین اینجا در مورد اپلیکیشن های Win32، که در نبرد بین ویندوز و اندروید و آیپد در بازار تبلت ها برگ برنده ی مایکروسافت است هم صحبت نمیکنیم.

وجود اپلیکیشن های شخص ثالث است که استفاده از تبلت ها را لذت بخش می کند و ویندوز ۱۰ در این بخش کمبود دارد. مثال ساده ی آن اپلیکیشن های استریم کننده ی ویدئو است. Netflix، All ۴ و Demand 5 در استور ویندوز در دسترس هستند که این خبر خوبی است، اما اپلیکیشن هایی همانند iPlayer، ITV Hub و Amazon Prime هنوز برای ویندوز ۱۰ ساخته نشده اند. برای دسترسی به این سرویس ها مجبور به استفاده از مرورگر وب می شوید که تجربه ای مشابه کامپیوتر های دسکتاپ را بر روی تبلت شما به ارمغان می آورد.

همین تجربه ی “گاهی موفق، گاهی مغلوب” در دسته های دیگر اپلیکیشن ها نیز وجود دارد. اپلیکیشن فیسبوک موجود است، اما اینستاگرام خیر، اپلیکیشن Kindle را داریم اما از ComiXology یا Marvel Unlimited خبری نیست. در مورد اپلیکیشن های موسیقی نیز یا مجبور به استفاده از اپلیکیشن های Win 32 همانند Spotify یا iTunes می شوید یا باید از نسخه های تحت وب همانند SoundCloud استفاده کنید.

همچنین اپلیکیشن های موجود در استور هم همزمان با پلتفرم های دیگر آپدیت نمی شوند؛ برای مثال، اپلیکیشن توئیتر هنوز هم از Giphy در درون خود اپلیکیشن پشتیبانی نمی کند. (Giphy موتور جستجویی است که با توجه به تگ زده شده GIF های مرتبط با تگ را نمایش می دهد.)

و در آخر با وجود اینکه اپلیکیشن های Win 32 در حالت استفاده از دستگاه ویندوزی به عنوان لپتاپ فوق العاده اند، وقتی بر روی یک تبلت با صفحه ی نمایش لمسی استفاده شوند تجربه ی خوشایندی نخواهند داشت.

مشکل تار بودن نوشته ها در صفحه نمایش های با رزولوشن بالا

ناتوانی مایکروسافت در مدیریت مشکل تاری اپلیکیشن های Win 32 در صفحه نمایش های با رزولوشن بالا به مشکل کمبود اپلیکیشن ها دامن زده است. پنج سال پیش، تولید صفحه نمایش های با رزولوشن بالا باعث شد تا سیستم عامل ها با کوچک تر کردن همه چیز فضای آزاد صفحه ی نمایش را افزایش دهند. امروزه تراکم صفحه ی نمایش ها به حدی افزایش پیدا کرده است که پیکسل ها در نوشته ها، عکس ها و آیکون ها به اندازه ی سر سوزن شوند.

اسکیل (مقیاس) اپلیکیشن های استور ویندوز ۱۰ مناسب است و این باعث می شود تا نوشته ها در تبلت هایی مانند TabPro S که صفحه نمایش با کیفیتی دارند شفاف دیده شوند. اما اپلیکیشن های Win 32 در اغلب اوقات مشکل تاری دارند. دلیل این تاری این است که اپلیکیشن ها بدون اینکه تراکم پیکسل خود را افزایش دهند فقط بزرگ می شوند. این مشکل، به خصوص در تبلت ها باعث ایجاد تجربه ی کاربری بسیار ضعیفی می شود. این مشکل باعث می شود تا از استفاده از اپلیکیشن های Win 32 دوری کنید. اما به دلیل مشکل فقدان اپلیکیشن ها دوری کردن از برنامه های Win 32 تقریبا غیر ممکن است.

مصرف بی رویه ی باتری در حالت Standby

Tab Pro S 3

از مشکلات اپلیکیشن ها و رزولوشن که بگذریم، بزرگترین مشکل تبلت های ویندوزی عمر باتری آنها است. اینجا در مورد زمان مفید استفاده از باتری در حالتی که تبلت در حال استفاده است صحبت نمیکنیم. تبلت TabPro S می تواند یک روز بدون شارژ شدن مجدد روشن بماند. مشکل اصلی زمانی اتفاق می افتد که تبلت در حالت StandBy قرار می گیرد.

در تبلت های اندرویدی یا آیپد وقتی دکمه ی پاور را فشار می دهیم تا تبلت به حالت Sleep برود، یک روز بعد وقتی مجددا به سراغ تبلت خود برویم اطمینان داریم که تبلت تقریبا به اندازه ی قبل باتری دارد. این در حالی است که وقتی تبلت های ویندوزی را به حالت Sleep می بریم و صبح روز بعد به سراغ آن می رویم مشاهده خواهیم کرد که باتری به طول کامل خالی شده است.

حالت ذخیره ی انرژی که به صورت پیشفرض در ویندوز ۱۰ وجود دارد در رفع این مشکل کمک می کند، اما ویندوز ۱۰ باید کنترل بیشتری بر روی مصرف انرژی دستگاه در حالت Sleep داشته باشد.

تبلت های اندرویدی و iOS در این بخش کاملا نسبت به ویندوز برتری دارند. آیپد پرو همانند تبلت Pixel C گوگل در حالت Sleep به مدت یک هفته روشن می ماند، این در حالی است که بر روی تبلت TabPro S اگر خیلی خوش شانس باشید می توانید تبلت را تا یک روز در حالت Standby نگه دارید.

در حالی که بازار تبلت ها روز به روز بیشتر رو به افول می رود، دستگاه های دو در یک در حال افزایش سهم خود هستند و با این رشد، میزان استفاده از ویندوز ۱۰ نیز رو به افزایش است. مایکروسافت فرصتی استثنائی دارد تا سهم از دست رفته ی خود از بازار گوشی های هوشمند را بازیابد. اما باید به سختی تلاش کند تا مشکلات مطرح شده را از میان بردارد و مشکل کمبود اپلیکیشن ها را کمتر کند. تبلت های ویندوز ۱۰ می توانند فوق العاده باشند، اما در حالی که سخت افزار های ویندوزی تقریبا نزدیک به کلمه ی فوق العاده هستند، نرم افزار های ویندوز هنوز فاصله ی زیادی تا این مفهوم دارند.

نظر شما در مورد مشکلات مطرح شده چیست؟ ایا تبلت های ویندوزی گزینه ی مناسب تری در مقابل آیپد و اندروید هستند؟

منبع :

THE GUARDIAN

16 پست
عرفان شیخ حسینی
عرفان شیخ حسینی . . . دانشجوی رشته ی نرم افزار در مقطع کارشناسی . . . گیک علاقه مند به مایکروسافت و ترجمه و نرم افزار های آزاد
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Shayan
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

خب مشکلاتی که گفتید درسته
ولی تبلت های ویندوزی امکاناتی دارند که اپل و گوگل هرگز نمیتونن رو تبلت هاشون بیارن
به عنوان مثال فتوشاپ و ویژوال استادیو و کلی اپ کاربردی مهم دیگه

و مشکل باتری هم به نظرم به خاطر سیستم عامل ویندوز ۱۰ هست
به دلیلی سنگینی این سیستم عامل
شما کافی ویندوز ده رو به زیر شاخه هاش مثل ریجستری و کلی چیزای دیگ برید تا ببینید سنگینی سیستم رو
سیستمی که برای کامپیوتراس رو تبلت اومده
برای همین یه مقدار مشکلات داره
و مطمئنم کسی که تبلت ویندوزی میگیره به دنبال این استفاده ها که گفتید نیست
من خودم میخوام سرفس پرو ۴ بخرم چون لپ تاپم خراب شده
توجه کنید لپ تاپم نه گوشی
کسی که به اپ های گوشی نیاز داشته باشه میره گوشی میخره
تبلت ویندوزی برای کسب و کار و دانش آموزا و دانشجو ها خیلی زیاد کاربردیه
بازم ممنون

  اشکان
  پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

  واقعا که جای تعجب داره.
  همین فوتوشاپ(باقی نرم افزار های کاربردی هم به کنار که تعدادشون خیلی زیاده) یه ور IOS و Android هم یه ور.

  miladv
  پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

  اون امکانات فقط با موس و کیبورد قابل استفاده هستن نه با تاچ.
  سرفیس بعنوان یه تبلت( تاچ ) خیلی ضعیفتر از ایپد عمل میکنه.
  اما بعنوان یک لپتاپ با موس کارایی بالایی داره.
  معلومه کسی که دنبال تبلت لمسی هست میره دنبال اندروید و ایپد.

Esmaeil1990
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

در تایید حرف دوستمون
اندروید و ای او اس رو با ویندوز موبایل مقایسه کردید حرفی نزدیم، الان دیگه کار به جایی رسیده که اونا رو با ویندوز ۱۰ پی سی مقایسه میکنید؟؟؟؟
اصلا منطقی هست؟

  حمید
  پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

  دوست عزیزم مقایسشون اصلا کار اشتباهی نیست.
  اگر اشتباه بود روی اکثر هیبریدی ها کروم بوک نصب نمیکردن!
  متاسفانه مایکروسافت در حال حاضر به دست نا اهلان افتاده و کسی حتی نمیخواد واسه پلتفرم گوشیش برنامه بنویسه. اما امیدواریم درست شه

sadegh
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

تقریبا موارد درستی بود ولی چند تا مشکل داشت

۱. مشکل تار بودن رو من به شخصه روی سرفس ندیدم و تنها مشکی که هست اینه که بعضی برنامه ها و منو ها ریز میمونن و به نسبت ۲۰۰ درصد بزرگ نمشن (و این توی برنامه های بروز مثل محصولات ادوبی وجود نداره و بیشتر توی برنامه ها بدون پشتیبانی هست)

۲. من همین دو روز پیش تبلتم رو sleep کردم و چند درصد بیشتر کم نشد بعد از دو روز (البته همیشه اینطوری نیست)

۳. استور هم با بزرگ تر شدن بازار ویندوز ۱۰ بزرگ تر میشه و به نظرم باید حداقل ۱ سال از ارائه ویندوز بگذره تا جون بگیره استور

در مجموع وضعیت خیلی امیدوار کنندس

فرشاد بندری
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

یکی از مشکلات اساسی که تو متن بهش اشاره نشد اینه که فایل اکسپلورر اصلا برای محیط تاچ بهینه نیست، فایل اکسپلورر جاییه که کاربر خیلی باهاش سر و کار داره و واقعا سخته بخوای با تاچ باهاش کار کنی
اگه مایکروسافت میتونست کاری کنه که وقتی به حالت تبلت میری محیط فایل اکسپلورر به تاچ تبدیل بشه و وقتی به حالت دسکتاپ میری دوباره محیطش به حالت موس و کیبورد در بیاد عالی میشد

  Shayan
  پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

  کاملا قبول دارم
  فایل اکسپلورر خیلی ضعیف هست در حالت تبلت
  فیدبک پلیز 😊😁

  سورن
  پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

  آپدیت های فصلی به همین خاطر هست دیگه
  رداستون ۱ شکل و شمایل جزیی ویندوز رو به ۱۰ نزدیک تر میکنه. شاید رداستون ۲ این مشکل شما رفع بشه
  ویندوز ۱۰ تا پایان ۲۰۱۷ در حال توسعه است

miladv
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

در کنار کمبود اپلیکیشن، کمبود کیفیت هم داریم. یعنی اون اپهایی هم که موجود هستن، از کیفیت پایینتری نسبت به ایپد برخوردارن.
همین دلیل اصلی فروش بیشتر تبلتهای اندرویدی و ایپد ها هست.

حسین
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

یه چیزه دیگم توی متن می تونست بهش اشاره بشه اونم قیمت بالای تبلت های مایکروسافت نسبت به اندرویدها هست. همین سرفیس پرو ۴ حدود ۵ میلیون هست ولی خب سخت افزارشم خیلی عالیه

Shayan
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

دوست عزیز
فعلا که فروش آیپد ها رو به کاهشه
اندروید هم گوشبی بزرگتر شدست (کروم بوک ها بحثش جداست)
بعدم اتفاقا تو تاچ خیلی خوبه به عنوان مثال اپ هایی مثل فتوشاپ و وان نوت خیلی با تاچ بهتر و دقیق تر میشه باهاشون کار کرد.
کیفیت ضعیف اپ هم قبول ندارم شاید امکانات کم باشه اما اپ های یونیورسال (Built for Windows 10) چه از لحاظ سرعت چه کیفیت برابری میکنه با اپ های آیپد
بعدم واقعا آیپد چیز کاربردی نداره که بخوای به سرفس ها یا از این قبیل تبلت ها ترجیح بدی
شما اگه برای بازی کلش آف کلنز یا اسنپ چت و از این قبیل اپ های موبتیل سرفس هارو میگی کنبود اپ دارن که بحثش جداست اما چیز دیگس بگید بدونیم
اگه بحث کمبود اپ باشه که الان آیپد خیلی از اپ های ویندوز رو نداره مپل فتوشاپ و ویژوال استدیو، اتوکد، اتودسک،ادوب افتر افکت و کلی اپ دیگ که سرفس رو از اپ های تفریحی ای مثل اسنپ چت یا یوتیوب بی نیاز میکنه
قبلا هم گفتم سرفس ها جایگزین لپ تاپ ها هستن نه گوشی ها!
موفق باشی

عشق مایکی
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

این مقاله رو قبول ندارم.با یه تبلت ویندوزی هم از امکانات حرفه ای ویندوز میشه استفاده کرد و هم با شبیه ساز اندروید مثل NOX میشه اندروید رو به بهترین شکل اجرا کرد.من از این شبیه ساز روی تبلتم استفاده میکنم و فوق العاده است.

ایمان
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

” دکستاپ” یا “دسکتاپ”
اصلاح کنید !

محمود خانی
پاسخ دهید شنبه 15 خرداد 1395

«در حالی که مردم راجب کم بودن …»
نویسنده گرامی «راجب» غلط است، باید به جای آن «راجع به …» استفاده شود.

FARROKH
پاسخ دهید یکشنبه 16 خرداد 1395

با مطالب عنوان شده چندان موافق نیستم. من نسخه ویندوزی Lenovo Yoga Tablet 2 رو ۳۱ ژانویه ۲۰۱۶ خریدم و واقعاً از نظر کارایی و کیفیت یه سر و گردن بالاتر از تبلتهای اپل و اندرویدی هستش. صفحه نمایش Full HD (1920×1080) و باطری با کیفیت بالا که حداقل ۶ ساعت رو راحت بدون هیچ مشکلی برای من کار میکنه. کلی برنامه روی حافظه خارجی ۶۴ گیگابایتی نصب کردم و کاراییش هم عالیه.
خود تبلت ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی داره و ۲ گیگابایت رم و به نسخه ویندوز ۱۰ به روز رسانی کردم. هم از نظر گیمینگ و هم طراحی و کار با نرم افزارهای عکس عالیه و از انتخابم راضی ام.

من یه تبلت اندرویدی هم دو سال پیش خریدم ولی هیچوقت نتونست برای من حکم دستگاهی که بتونه همراهم باشه رو داشته باشه، ولی این تبلت ویندوزی تقریباً همه جا با من هستش و لپتاپم رو موقعی که میخوام بازیهای سنگین و حرفه ای انجام بدم استفاده میکنم.

مهران
پاسخ دهید سه شنبه 18 خرداد 1395

به نظر من تبلتهای اندرویدی که فقط برای بچه های زیر ۱۰ سال خوبه یا آدمهایی که سواد کافی برای کار کردن با PC ندارن.
آخه من سیستم عاملی رو که ۳DMax و مایا و زی براش و فتوشاپ و افتر افکت و ویژوال استودیو و یونیتی انجین و ساب استنس و آفیس درست حسابی یکی دو جین برنامه دیگه نداره کجای دلم بزارم؟
کل اندورید رو با یه نرم افزار که حداکثر ۱۰ درصد CPU یه تبلت ویندوز فنی رو یوتالایز میکنه میشه شبیه سازی کرد مقایسه ویندوز با اندورید مثل مقایسه فراری میمونه با فولکس غورباقه ای .

baran
پاسخ دهید سه شنبه 24 مرداد 1396

دوستان من عجیب به مشکل خوردم
من یه Sony Vaio Ultrabook SVD112A1SW Tablet 11.6″ دارم که پسوردشو فراموش کردم و نمیتونم وارد بشم . داخلش هم یهسری فایل های شخصی هست که نمیتونم بدم بیرون برام پسوورشو ریست کنن. میشه ایجا یکی به من کمک کنه
ممنون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,