MacWindows10-hero-970-80نبرد باستانی بین مایکروسافت و اپل قدمتی به اندازه MS-DOS دارد. در حالی که سینه چاکان ویندوز و معتادان مک هرگز با هم کنار نیامده اند، بهترین راه برای جمع بندی مقایسه این دو پلتفرم، بررسی جز به جز آن ها است. این که مایکروسافت و اپل تصمیم گرفته اند سیستم عامل های دسکتاپ خود ار در یک برهه زمانی به روز کنند، به هیچ عنوان تصادفی نیست. ویندوز ۱۰ ویژگی های جدیدی را بعد آزمون و خطاهای بسیار توسط دسته بزرگی از کاربران حرفه ای که اینسایدر نامیده می شوند، قرار است به خود ببیند اما OS X EL Capitan از موهبتی به نام نسخه بتای عمومی برخوردار نشده است. اما ویندوز ۱۰ و مک او اس جدید هر دو تعمیرات اساسی شده اند. در حالی که شما مشغول خواندن این مقاله هستید، این دو سیستم عامل خود را برای دریافت دو به روز رسانی مجزا آماده می کنند تا ویژگی های جدید مشابه و یا بسیار متفاوتی را دریافت نمایند.

دستیارهای شخصی: سیری در مقابل کرتانا

اصلا جای تعجب ندارد که سیری بالاخره راه خود را به سیستم عامل دسکتاپ اپل باز کرده است. در واقع بیشتر این مسئله که سیری بعد از معرفی به عنوان دستیار صوتی در آیفون ۴s در سال ۲۰۱۱ به مک نیامده، تعجب برانگیز است. سیری در مک در واقع نسخۀ پورت شده سیری آیفون است. تنها چند تغییر کوچک در آن انجام شده تا ظاهر آن را برای رابط کاربری دسکتاپ هماهنگ شود. حالا کاربران اپل برای استفاده از سیری از شر محصول خام و غیر تکامل یافته اپل تی وی برای استفاده از این دستیار صوتی خارج از پلتفرم موبایل رها شده اند. برای اولین بار دارندگان محصولات اپل از قابلیت ایجاد رویداد در تقویم، ارسال ایمیل و جست و جو با استفاده از فرامین صوتی بر روی مک بهره مند خواهند شد. Mac OS sierraa-Siriدر سمت دیگر کرتانا پاسخ مایکروسافت به سیری و گوگل ناو به عنوان دستیار صوتی در پلتفرم موبایل محسوب می شد. با تشکر از مایکروسافت، کرتانا یک سرویس چند پلتفرمی است و نه تنها در تمامی دستگاه های دارای ویندوز ۱۰، بلکه در اندروید و iOS نیز در دسترس کاربران قرار دارد. البته کرتانا قرار است در به روز رسانی سالگرد ویژگی های جدیدی را دریافت نماید و با توجه به تعهد مایکروسافت نسبت به ویندوز به عنوان یک سرویس، انتظار می رود دریافت ویژگی های جدید در آینده ادامه دار باشد و به بروز رسانی سالگرد محدود نشود.

Cortana windows 10 anniversaryاول از همه، شما دیگر نیاز به ورود به رایانه برای ارتباط با کرتانا نخواهید داشت و این دستیار صوتی از پَس صفحه قفل آماده شنیدن دستورات شما خواهد بود. به علاوه می توانید از کرتانا برای ارتباط میان دستگاه های دیگر ویندوزی یا غیر ویندوزی خود (حداقل ویندوز موبایل و اندروید. اما در آیفون اپل این اجازه را به کرتانا نمی دهد) کمک بگیرید. می توانید از کرتانای رایانه در مورد وضعیت باتری و یا مکان تلفن همراه خود سوال کنیدو کرتانا سخاوتمندانه پاسخگوی شما خواهد بود.

در این زمینه کرتانا واقعا درخشان است. اشتباه نکنید! سیری کماکان به عنوان یک دستیار صوتی خوب و قابل قبول عمل می کند اما به وضوح کرتانا در این قسمت رهبری بازار را به عهده گرفته است. قدرت یادگیری زبان طبیعی، عملکرد در پلتفرم های گسترده و ادغام با زیرساخت های خانه هوشمند و اینترنت اشیا تنها چند مورد از برتری های این دستیار دیجیتالی هستند و فراموش نکنیم، این ها در حالی است که سیری ۴ سال زودتر پا در این مسیر گذاشته است.

وحدت پلتفرم: آیکلاود در مقابل پلتفرم ویندوز

از سمت دیگر مایکروسافت در این قسمت دچار شکست شده است و به موفقیتی در سطح آن چه اپل بدان رسیده، دست نیافته است. در حالی که آیکلاود یکپارچگی خوبی را بین تمام دستگاه های اپل ایجاد نموده است، ویندوز موبایل هرگز نتوانسته به سهم خوبی در بازار رسیده و سهم خود را در پیشرفت پلتفرم ویندوز ایفا نماید. اما مایکروسافت راهکارهایی را در آستین دارد. شاخص ترین آن ها پروژه Centennial است که به توسعه دهندگان Win32 و دات نت اجازه می دهد نرم افزارهایشان را برای استفاده در تمامی دستگاه های ویندوزی به پلتفرم یونیورسال آورده و در استور ویندوز قرار دهند.

همچنین قابلیت ویندوز Ink همراه با به روز رسانی سالگرد می آید تا بهبود ها و امکانات جدیدی را برای کار با قلم ایجاد کند. به نظر می رسد  که این قابلیت پاسخی است به آیپد پرو اپل که در نوامبر سال گذشته به همراه قلم گران قیمت خود رونمایی شد و امکانات جالبی برای کار با قلم در چنته داشت.

Windows Ink

ویندوز Ink با قابلیت های بیشتر در طراحی همراه خواهد بود و احتمالا این قابلیت ها در نرم افزار Paint نیز اضافه خواهند شد. به این ها امکان جالب Sticky Note را اضافه کنید که می تواند یادداشت های دست نویس را به رویداد یا یادآور در تقویم ویندوز تبدیل نماید.

در نهایت به روز رسانی سالگرد، وعده Xbox Play Anywhere را محقق خواهد کرد. این یک ویژگی استثنایی است. یک بازی را برای رایانه ویندوزی خود بخرید و آن را در اکس باکس وان خود به رایگان بازی کنید، و یا برعکس. بهتر است بدانید، بازی هایی که با این قابلیت در استور قرار می گیرند مجهز به ویژگی هماهنگی با چندین موتور گرافیکی مختلف شده اند.

قرار است به همراه به روز رسانی سالگرد تعداد قابل توجهی اموجیِ توسعه یافته بر پایه استاندارد یونیکد اضافه شود. طرفداران اموجی ها کسانی هستند که ابراز احساسات در ارتباطات خود را با استفاده از تصاویر کوچک به استفاده از کلمات ترجیح می دهند. تنها کاستی این قسمت اضافه نشدن پرچم ها است که انتظار می رود مایکروسافت این قسمت را نیز پوشش دهد.

xboxhero-Play anywhereبرخلاف ویندوز، مک او اس Sierra از رابط کاربری لمسی پشتیبانی نمی کند و اپل از بابت امکانات مربوط به قلم و دست نوشته نگرانی خاصی ندارد. در عوض تمرکز اپل بر روی یکپارچه سازی هرچه بیشتر محصولات خود خواهد بود و برای دستیابی به این مهم چه چیزی بهتر از آیکلاود وجود دارد؟

ادغام در قالب ویژگی Continuity صورت خواهد پذیرفت و مک او اس Sierra از Universal Clipboard بهره خواهد برد. این ویژگی شما را قادر می سازد تا یک نوشته را از یک دستگاه اپل (به عنوان مثال آیفون) کپی کرده و در دستگاه اپلی دیگری (مثلا مک بوک) بچسبانید. این کار بسیار شبیه عملکرد ایر دراپ است با این تفاوت که از رابط گرافیکی بهره برده، کار را آسان کرده و به طور کلی یک قدم رو به جلو محسوب می شود.

iCloudدر حافظه داخلی نیز دیسک درایو مک که از سال ۱۹۹۸ با فرمت HFS+ شناخته می شد بالاخره با encryption-centric Apple File System یا اختصارا APFS جایگزین خواهد شد. به نظر می رسد اپل نهایتا تصمیم گرفته است که با این کار به رقابت با فرمت محبوب و بسیار کارایِ ویندوز در استفاده از فضای ذخیره سازی یعنی NTFS، برخیزد. البته این ویژگی نیست که کاربران برای آن هیجان زده شوند اما به هرحال بودن آن بهتر از نبودنش است.

به همین ترتیب، مک او اس Sierra به یک برنامه از پیش نصب شده تصاویر نیز مجهز خواهد بود که قابلیت جست و جو در تصاویر بر اساس افرادی که در آن ها حضور دارند را، با خود به همراه دارد. این برنامه قابلیت تشخیص صورت افراد، در عکس ها را دارد و البته لازم به ذکر نیست که جست و جو را می توان بر اساس تاریخ یا محل گرفته شدن عکس نیز انجام داد.

ویژگی های دیگر

البته پیشرفت های گفته شده در بالا تمام ویژگی هایی نیستند که با به روز رسانی سالگرد ویندوز ۱۰ و مک او اس Sierra از راه خواهند رسید. در مک او اس Sierra، طرفداران چند وظیفگی می توانند به لطف قابلیت جدید تصویر در تصویر، یک ویدیوی در حال پخش را به گوشه تصویر پین کرده و به کارهای دیگرشان بپردازند.

در به روز رسانی سالگرد ویندوز، تم تاریک به اپ های یونیورسال اضافه شده است، برنامه ریزی برای انجام به روز رسانی ها بهبود داشته، می توان اپ ها را در دسکتاپ های مجازی متفاوت پین کرد و به این ترتیب همیشه به آن ها دسترسی خواهید داشت. همچنین خبر خوب برای طرفداران لینوکس این که خط فرمان یا Bash Shell ابونتو در ویندوز قابل دسترس خواهد بود و می توان نرم افزار های متنی ابونتو را بدون استفاده از ماشین مجازی اجرا کرد. به همین ترتیب مصرف باتری و رم توسط سیستم بسیار بهتر خواهد شد و افزونه ها، در مرورگر اِج در دسترس خواهند بود.

Windows%2010%20dark%20modeبهبود سیستم عامل

قطعا اپل و مایکروسافت دو مسیر متفاوت را در پیش گرفته اند که البته به نتیجه ای یکسان خواهد رسید. ارتباط محصولات و نرم افزارها مقصود آن ها است اما از راه های متفاوتی به سمت آن در حال حرکت هستند. در حالی که اپل می خواهد تمام دستگاه هایش را هرچه بیشتر در اکوسیستم جالب خود یکپارچه کند، مایکروسافت نیز در حال گسترش پلتفرم یونیورسال است.

در انتها می توان گفت مک او اس Sierra  و به روز رسانی سالگرد ویندوز ۱۰ با ره توشه ای از قابلیت های عالی برای طرفداران خود از راه خواهند رسید اما گاهی برخی از ما در طرفداری از هرکدام زیاده روی می کنیم. این جدال کلیشه ای تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟

منبع :

TECH RADAR

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمود
پاسخ دهید دوشنبه 10 مرداد 1395

میشه گفت تا همیشه

داستان، داستان استقلال پرسپولیسه
داستان چایی قند پهلو، تلخ و شیرین

اینجوریه که خوشمزه میشه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,