windows-logo-03-Rدر حالی به نیمه‌های تابستان نزدیک می‌شویم که مهم‌ترین جشن تولد، برای طرفداران مایکروسافت تا چند روز دیگر فرامی‌رسد. بله جشن تولد یک سالگی ویندوز ۱۰ فرامی‌رسد، اما آن کسی که هدیه تولد را دریافت می‌کند، شما هستید! مایکروسافت به‌عنوان هدیه یک سالگی ویندوز ۱۰ قرار است یک به‌روزرسانی بسیار بزرگ ارائه نماید تا ۳۵۰ میلیون کاربر فعال آن به‌نوعی در این جشن شریک شوند. در این مقاله قصد داریم تمامی ویژگی‌های مهمی که در به‌روزرسانی سالگرد عرضه می‌شوند را، بررسی کنیم.

منوی استارت

استارت منوزیر منوی All Apps را به‌صورت کامل در خود جای خواهد داد. همان‌طور که می‌دانید، در حال حاضر با گشودن منوی استارت، All Apps به‌عنوان یک گزینه در اختیار شما قرار دارد، در حالی که با آمدن به‌روزرسانی سالگرد این زیرمنو، به منوی اصلی تبدیل‌شده و به‌محض باز کردن استارت، با آن روبه‌رو خواهید شد. همچنین بخش‌های Most Used و Recently Added را برای اپ هایی که بیشترین استفاده را داشته‌اند و آن‌هایی که به‌تازگی نصب شده‌اند، مشاهده خواهید کرد. مانند قبل، Power،Setting و File Explorer را مشاهده خواهید کرد، اما تنها به‌صورت یک آیکون به نمایش در خواهند آمد. منوی استارت در حالت تبلت نیز تغییر کرده و All Apps به‌صورت تمام صفحه به نمایش در می‌آید که بسیار یادآور ویندوز ۸ است. نکته بدی که در مورد تغییرات وجود دارد دوبرابر شدن فضای تبلیغات است به‌طوری‌که از تبلیغ برای ۵ اپلیکیشن به ۱۰ اپلیکیشن می‌رسد.

startmenu-windows-10-universary-update

نوار وظیفه و صفحه قفل

این قسمت نیز تغییرات کم ولی کاربردی را به خود دیده است. با کلیک کردن بر روی ساعت رویدادهای را که در تقویم ویندوز ثبت کرده‌اید، به نمایش در می‌آیند. همچنین با کلیک کردن بر روی آیکون Volume، چندین خروجی صدا برای تنظیم در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
همچنین بعد از به‌روزرسانی قادر خواهید بود، تصویر مورداستفاده در صفحه قفل را در صفحه Sign in نیز داشته باشید. که این تغییر نیز یک امکان شخصی‌سازی بسیار مفید است.

calendar-clock-taskbar-windows-10-au

کرتانا باهوش‌تر می‌شود

دستیار صوتی و هوشمند مایکروسافت نیز قرار است به‌روزرسانی بزرگی را دریافت کند. اول آن‌که می‌توانید بدون باز کردن قفل دستگاه فرمان‌های صوتی از قبیل، ایجاد یادداشت، پخش موسیقی، و ایجاد یادآور را به او بدهید. البته کسانی که نگران به خطر افتادن امنیت دستگاه خود هستند،می‌توانند این قابلیت را خاموش کنند. مایکروسافت کرتانا بعدازاین به‌روزرسانی با توانایی دسترسی به اسناد آفیس و همچنین توانایی پاسخ‌گویی به سؤالات گنگ، قدرتمندتر از همیشه خواهد شد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از کرتانا بخواهید، فایل پاورپوینتی که شب گذشته در حال کار کردن بر روی آن بودید را ارسال کند، بدون آنکه نیاز باشد به نام فایل اشاره‌کنید. کرتانا اکنون می‌تواند بررسی کند که کاربر در شب گشته بر روی کدام پاورپوینت کار می‌کرده است. همچنین در این فرمان، شما نامی از کسی که می‌خواهید فایل برای او ارسال شود، نبرده‌اید. بنابراین کرتانا فایل مذکور را برای شخصی که در حال گفت‌وگو از طریق نرم‌افزار پیام‌رسان هستید، ارسال می‌نماید. همان‌طور که می‌بینید کرتانا توانایی حل و درک فرمان‌های مجهول را پیدا کرده است.
علاوه بر این موارد، مایکروسافت API هایی را برای توسعه‌دهندگان در دسترس قرار داده است، تا آنها بتوانند کرتانا را در اپلیکیشن های خود ادغام نمایند.

windows-10-cortana-updates

مایکروسافت اج

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که مایکروسافت اج را به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض خود انتخاب نموده‌اید، با خواندن این بخش از مقاله بسیار خوشحال خواهید شد. دو ویژگی مهم به این مرورگر اضافه خواهد شد. اول آن‌که بعد از مدت‌ها انتظار بالاخره افزونه‌ها را می‌توانید استفاده کنید. طریقه نصب آن‌ها نیز از طریق استور ویندوز خواهد بود. در حال حاضر افزونه‌های بسیار کاربردی LastPass،EverNote،AdBlock،Bing Translator و بسیاری دیگر برای این مرورگر توسعه داده شده‌اند. دوم آنکه برگه‌های موردعلاقه خود را می‌توانید پین کنید تا به آن‌ها دسترسی سریع داشته باشید. بنابراین این برگه‌ها همیشه در مرورگر شما باز خواهند ماند.

win10-ua-edge-extensions-

اکشن سنتر شخصی‌سازی‌شده

اکشن سنتر قرار است به به سمت راست متمایل شده و کنار ساعت و تاریخ در نوار وظیفه بنشیند. همچنین آیکون اکشن سنتر در نوار وظیفه تعداد اعلانیه های خوانده‌نشده را به‌صورت یک عدد کوچک بر روی خود، نمایش خواهد داد. بعدازاین به‌روزرسانی کاربران کنترل بیشتری بر روی اعلانیه های تلفن همراه (که در اکشن سنتر رایانه به نمایش در می‌آیند) و رایانه خواهند داشت. کاربران بعد از این می‌توانند مشخص کنند که چه تعداد اعلانیه ببینند و کدام اعلانیه ها داری اولویت هستند. اعلانیه ها در اکشن سنتر بزرگ‌تر شده و می‌توانند عکس و انیمیشن را نشان دهند. همچنین فهرست Quick Actions که به‌صورت کاشی‌ها کوچک برای دسترسی سریع‌تر به تنظیمات منتخب، در قسمت پایین اکشن سنتر قرار گرفته است، قابل شخصی‌سازی خواهد شد. با این معنی که کاربر می‌تواند آن‌ها را جابجا و یا حذف کرده و همچنین از قسمت تنظیمات Quick Action جدید تعریف نماید. ویژگی بسیار مهم دیگر این است که کاربران تلفن‌های همراه اندرویدی، ازاین‌پس قادر به دریافت اعلانیه های خود از طریق کرتانا در اکشن سنتر رایانه ویندوزی، خواهند بود. اما مایکروسافت درزمینه اختیارات کاربر پا را فراتر گذاشته است. آن‌ها به کاربر این اجازه را می‌دهند که اکثر ویژگی‌های جدید نام‌برده را غیرفعال نماید.

win10-anniversary-action-center-4

ویندوز هِلو را در اپلیکیشن ها و وب‌سایت‌ها داشته باشید

ویندوز هلو در حال حاضر از حسگرهای زیستی جهت شناسایی شما برای ورود به سیستم‌عامل استفاده می‌کند. این ویژگی می‌تواند حسگرهای شناسایی صورت، تشخیص عنبیه و اثرانگشت هویت شمارا تشخیص دهد. حالا مایکروسافت API های استفاده از این ویژگی ویندوز را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است تا برای ورود به اپلیکیشن ها و یا ورود به‌حساب کاربری سایت ها از آن استفاده نمایند. توجه داشته باشید که برای پشتیبانی از ویندوز هلو در وب‌سایت‌ها بایستی تنها از طریق مایکروسافت اج استفاده کنید. همچنین نسخه Enterprise ویندوز ۱۰ این قابلیت را دارد تا با استفاده از حسگر ویندوز هلوِ گوشی ویندوزی همگام شده، قفل‌گشایی شود. به این معنی که شما یک لومیا ۹۵۰ اکس ال و یک رایانه ویندوزی در اختیار دارید. اگر تلفن همراه و رایانه ویندوزی از یک حساب کاربری استفاده کنند، آنگاه با استفاده از حسگر فروسرخ تلفن همراه، خواهید توانست رایانه خود را قفل‌گشایی کنید.

Device_Win10_Laptop_Hello_PopUp_en-US_032916_hiRes-1024x640

امکانات قلم دیجیتالی

این به‌روزرسانی یک امکان جدید را برای کار با قلم‌های دیجیتالی فراهم خواهد کرد که برای دسترسی به آن کافی است بر روی آیکون قلم در نوار وظیفه کلیک کنید. با این کار بخش جدید به نام ویندوز Ink به‌صورت نوار اسلاید نمایش داده می‌شود که به شما اجازه می‌دهد پیامی را با قلم نوشته یا شکلی را بکشید. همچنین قابلیت گرفتن تصویر از صفحه رایانه (ScreenShot) نیز موجود خواهد بود. Windows Ink WorkSpace بخش دیگری به نام StickyNote را در خود جای داده است که برای یادداشت‌برداری سریع کاربرد دارد. یادداشت‌های شما می‌توانند به‌صورت خودکار و به‌عنوان یادآور به تقویم ویندوز اضافه شوند. علاوه بر این‌ها این بخش به یک خط کش دیجیتالی نیز مجهز شده است تا بتوانید به کمک آن خط‌های صاف رسم کنید.
ویندوز ۱۰ قرار است تا استفاده از قلم را ساده‌تر و کاربردی‌تر از گذشته نماید. به همین منظور در هنگامی‌که در آفیس یا اج در حال هایلایت کردن هستید، ویندوز به‌صورت خودکار صفحه متن را با حرکت شما بالا و پایین می‌برد.

windows-10-ink-workspace

اسکایپ یونیورسال

با انجام به روز رسانی سالگرد، شما قادر به دریافت نسخه یونیورسال نرم‌افزار اسکایپ خواهید شد. نسخه‌ای که هماهنگ با روح ویندوز ۱۰ توسعه پیداکرده و عملکردی به‌مراتب بهتر از Skype and messaging فعلی خواهد داشت. همچنین گزارش‌ها حاکی از این است که در این نسخه ایموجی های جدید نیز به‌کار گرفته شده‌اند. هنوز مشخص نیست که قابلیت Messaging Anywhere توسط این نسخه انجام خواهد شد یا مایکروسافت راهکار دیگری برای آن اندیشیده است.

Skype-Universal-app

تنظیمات به‌روزرسانی باقابلیت اکتیو اَوِرز

کاربران ویندوز ۱۰ بعد از به روز رسانی سالگرد، کماکان نمی‌توانند جلوی به‌روزرسانی‌های خودکار را سد کنند ولی با استفاده از قسمتی به نام Active Hours می‌شود ساعاتی را که در آن‌ها کارهای زیادی با رایانه ویندوزی خود دارید را مشخص نمایید تا از به‌روزرسانی و راه‌اندازی مجدد در آن ساعت‌ها جلوگیری شود.البته شما با محدود ۱۲ ساعت برای ایجاد تعویق در به‌روزرسانی مواجه خواهید بود.

windows-10-change-active-hours

بهبودهای تنظیمات

اپ تنظیمات یا Settings در راستای طراحی هرچه ساده‌تر سازی رابط کاربری، تغییرهایی را به خود دیده است. نوار جست‌وجو از گوشه‌نشینی خارج‌شده و به وسط اپلیکیشن انتقال پیدا کرده است. حالا چند قسمت از کنترل پنل به این اپ مهاجرت کرده‌اند. ازجمله بخش TroubleShooting برای اتصال اینترنت و همچنین امکانات شخصی‌سازی نوار وظیفه که از این به بعد برای خودش زیر فهرست مستقل دارد. علاوه بر این‌ها در قسمت فعال‌سازی نسخه های ویندوز نیز بهبودهایی صورت گرفته است. پیش برای فعال‌سازی می‌بایستی کد را به‌صورت دستی وارد می‌کردید، اما اکنون می‌توانید یک حساب کاربری را به کد فعال‌سازی دیجیتالی ذخیره‌شده در دستگاه، متصل کنید.

settings-app-windows-10-au

امنیت بیشتر (مشتریان تجاری)

همان‌طور که می‌دانید امنیت در ویندوز ۱۰ به‌صورت پیش‌فرض بر عهده نرم‌افزار Windows Defender است. اما کاربران تجاری که نیازهای جدی‌تر دارند می‌توانند از اشتراک Windows 10 Enterprise E5 Edition استفاده کنند. این اشتراک امکان دسترسی به Windows 10 Defender Advanced threat protection یا (WDATP) را برای کاربر فراهم می‌نماید که توانایی شناسایی و خنثی‌سازی حملات آنلاین و بررسی حجم عظیمی از داده‌ها را دارد. همچنین ویژگی Windows information protection می‌تواند از نشتی تصادفی اطلاعات در نسخه‌های تجاری ویندوز جلوگیری نماید. این بخش نیز افراد متصل به رایانه و شبکه را شناسایی کرده و همچنین داده‌های شخصی را از داده‌های سازمانی جدا نگه می‌دارد.

Windows 10 information protection

پین کردن دسکتاپ های مجازی

قابلیت دسکتاپ های مجازی که با ویندوز ۱۰ به این سیستم‌عامل اضافه شد، یکی بهترین ویژگی‌های موجود است. اما گاهی نیاز داریم اپلیکیشن خاصی، همیشه جلوی چشمان باشد. در این صورت مایکروسافت بهترین راهکار را برای شما در نظر گرفته است. حالا می‌توانید به‌راحتی و با یک راست کلیک بر روی برنامه‌ای می‌خواهید، آن را در تمام دسکتاپ های مجازی که ساخته‌اید، داشته باشید.

win10-anniversary-update-virtual-desktops-100655162-origدسترسی راه دور سریع

فرض کنید که مشکلی با رایانه خود دارید که خارج از حیطه دانش شماست؟ اگر یکی از دوستانتان اطلاعات خوبی دارد، می‌توانید از او کمک بخواهید. اما چگونه؟ قابلیت Quick Assist به کاربران ویندوز ۱۰ اجازه می‌دهد تا از دیگر کاربران کمک بگیرند، آن‌هم به‌صورت راه دور. با این ویژگی به‌سادگی می‌توانید صفحه‌نمایش و کنترل رایانه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. قابلیت Quick Assist قرار است جانشین Remote Assistant در نسخه‌های پیش‌نمایش شود. البته Remote Assistant دارای مشکلاتی در اتصال است که امیدواریم تا روز عرضه، مرتفع گردند.

Quick assist

دسترسی به ابزار خط فرمان لینوکس

این مورد از آن دسته ویژگی‌هایی است که توسعه‌دهندگان تا همین یک یا دو سال پیش خوابش را هم نمی‌دیدند. تا قبل از این اگر به یک توسعه‌دهنده می‌گفتید که در آینده نزدیک Bash Shell لینوکس به ویندوز خواهد آمد، بدون شک شما را دیوانه خطاب می‌کرد. اما دنیا در حال تغییر است. طی همکاری‌های مایکروسافت و کونیکال، اکنون می‌توان تعداد زیادی از نرم‌افزارهای متعلق به توزیع اوبونتو را بدون استفاده از هیچ‌گونه ماشین مجازی اجرا کرد. دسترسی به ابزار Bash Shell به کاربران حرفه‌ای اجازه می‌دهد تا یک سری فرمان زنجیره‌ای پیچیده را به صورت خودکار اجرا نمایند. البته از این خط فرمان برای اجرای هرگونه نرم‌افزاری می‌توان استفاده کرد. پیش‌تر یک عده از توسعه‌دهندگان توانسته بودند، نرم‌افزارهای اوبونتو و حتی توزیع یونیتی را با رابط گرافیکی به اجرا درآورند. اما بهتر است بدانید که مایکروسافت توصیه می‌کنند که کاربران تنها به اجرای نرم افزارهای خط فرمان مبادرت نمایند. نکته جالب آن‌که اجرای نرم‌افزارهای لینوکسی در ویندوز به همان سرعت سیستم‌عامل مادر است.

bash-windows-10

نظر شما چیست؟ آیا از هدیه‌ای که مایکروسافت برای سالروز تولد ویندوز ۱۰ در نظر گرفته است، راضی هستید؟ آیا امکان دیگری وجود داشت که می‌خواستید در این به‌روزرسانی دریافت نمایید؟

منبع : وینفون
306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamidrezank
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

خیلی عالی .
منتظر یه همچین چیزی برای قابلیت های موبایل هم هستیم

سامان
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

لطفا قابلیتهای اضافه شده به ویندوز ۱۰ موبایل رو هم بزارید
ممنون

  احسان
  پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

  منم همین درخواست رو دارم.

میکائیل
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

سلام
من ی مشکلی تو ویندوزفون ۸.۱ داشتم الانم همونو تو ویندوز موبایل ۱۰ دارم – وقتی کسی بهم زنگ میزنه به جای اینکه آهنگی ک برا تماس ورودی انتخاب کردم اون پحش شه – صدای کورتانا اسم طرفو میگه ( مخاطبارو انگلیسی نوشتم) – یه ساله هیچ راه حلی پیدا نکردم – دوستان مشکل چیه و راه حلش چیه؟؟

  شایان
  پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

  من برعکس این سوالو دارم این قابلیت کورتانا از کجا فعال میشه؟

   hamid rh
   پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

   جانم ب قربانتان . این کرتانا نیس. اسپیچ گوشیه. برید بخش اسپیچ نوشته say caller name .

    احسان
    پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

    سلام
    حمید جان این قابلیت say caller name چطوری برای گوشی لومیا ۶۲۰ فعال کنم.

dreamwalker
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

سلام دوستان،
لطفا برید و زیر متن این خبر کامنت بزارید و بهشون بگین که مایکروسافت ۸ ماهه که از اسکنر عنبیه چشم استفاده میکنه 😐
http://barsam.ir/archive/%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%86%d8%b1-%d8%b9%d9%86%d8%a8%db%8c%d9%87-%da%86%d8%b4%d9%85-%d8%af%d8%b1-%da%af%d9%88%d8%b4%db%8c%e2%80%8c/#comment-148241

  ariamehr
  پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

  وای چقد خندیدم
  چقد نویسنده های بیسوادی داریم که بدون هیچ تحقیقی یه مطلب و کپی پیست میکنن
  بچه دوساله هم میدونه که سری ۹۵۰ از چنین قابلیتی برخورداره

ramin_9
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

آقا لطفا روشن کنین که ویژگیهای موبایل چیه و اینکه از قلم هم پشتیبانی خواهند کرد؟

هادی
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

یه مطلب هم بذارین با عنوان “بهترین ویژگی‌هایی که با به‌روزرسانی سالگرد به ویندوز ۱۰ موبایل می‌آیند”

sayf
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

با سلام
چجوری میشه فایل های xap رو ویندوز موبایل ۱۰ نصب کرد
به دیکشنری آکسفورد خیلی محتاجم
ممنون میشم کمکم کنید

faroogh
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

سلام من همونیم که صبح کامنت دادم گوشیمو با هم به بیلدهای رد استون آپدیت کردم.
یه مشکل داشتم….. گوشیم چندتا از قابلیتهایی روکه باید داشته باشه نداره.
مثلا قابلیت گرفتن پاناراما ندارم و چندتای دیگه. مشکل از کجاشه؟؟
گوشیم ۱۰۲۰
ممنون میشم یکی جواب بده

faroogh
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

گوشیمو با هک به رد استون آپدیت کردم

kmh
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

اکتیو اَوِرز
😳
.
.
.
.
نابودی

ariamehr
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

اولویتتون باید موبایل باشه بعد پی سی های خونگی و تجاری
چون فلسفه وجودی این سایتتون از نامش هم پیداست سیاست پوشش خبری گوشی های ویندوزیه
پس چه بهتر که اولویت پوشش خبر و مقاله هاتون موبایل باشه

~پریسا
پاسخ دهید دوشنبه 3 مرداد 1395

به‌عنوان‌مثال می‌توانید از کرتانا بخواهید، فایل پاورپوینتی که شب گذشته در حال کار کردن بر روی آن بودید را ارسال کند، بدون آنکه نیاز باشد به نام فایل اشاره‌کنید. کرتانا اکنون می‌تواند بررسی کند که کاربر در شب گشته بر روی کدام پاورپوینت کار می‌کرده است. همچنین در این فرمان، شما نامی از کسی که می‌خواهید فایل برای او ارسال شود، نبرده‌اید. بنابراین کرتانا فایل مذکور را برای شخصی که در حال گفت‌وگو از طریق نرم‌افزار پیام‌رسان هستید، ارسال می‌نماید. همان‌طور که می‌بینید کرتانا توانایی حل و درک فرمان‌های مجهول را پیدا کرده است.

فیلم هندیه این تیکه

SKB
پاسخ دهید دوشنبه 3 مرداد 1395

ممنون از مقاله خوبتون ، عالی بود ♥

مجید
پاسخ دهید دوشنبه 3 مرداد 1395

واااای بچه های وینفون رفتن ریختن پایین اون پسته اسکنر عنبیه 😁
گریه نویسنده رو در اوردن
ملت همیشه در صحنه
😁

Hosein
پاسخ دهید سه شنبه 4 مرداد 1395

سلام
ممنون از سایت خودتون
با اینهمه درخواست چرا نمیگین؟
خب قابلیت های اپدیت سالیانه ویندوز موبایل رو هم بگید دیگه

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید سه شنبه 4 مرداد 1395

  سلام دوست عزیز، به زودی مطلب ویژگی های به روز رسانی سالگرد برای ویندوز ۱۰ موبایل هم منتشر میشه :))

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,