طراحی محیط کاربری در هر سیستم عامل یا فروشگاه نرم افزاری تاثیر بسیار زیادی بر راحتی کاربران و افزایش رضایت آنها دارد. یکی از مشکلاتی که به‌لحاظ ظاهری ویندوز استور داشت طراحی بخش بازی ها بود. این بخش از استور برای پی سی گیمرها اهمیت زیادی دارد و خوشبختانه مایکروسافت به بازخوردها و نظرات کاربران توجه کرده و تغییرات خوبی در این بخش از استور اعمال کرده است.

پیش از این بخش بازی های استور از بازی های لمسی ویندوز ۸.۱، بازی های قدیمی و بازی های کارتی ساده سرشار بود. منظره ای که مطمئنا برای گیمرهای حرفه ای چندان خوشایند نبود. از سوی دیگر بخش بازی ویندوز استور از فقدان فیلترها برای دسته بنده بهتر بازی ها، هدایای دیجیتال و برخی دیگر از امکاناتی که در استیم حاضر هستند رنج می‌برد.

بسیاری از کاربران اعمال تغییراتی را در این بخش از ویندوز استور از مایکروسافت درخواست کرده اند. رسانه های اجتماعی این شرکت و فیدبک هاب پر بود از درخواست های متعدد کاربران برای تغییر طراحی بخش بازی های ویندوز استور. ظاهرا بالاخره پیگیری های کاربران نتیجه داد، چرا که منابع خبری ما اطلاع دادند که امکان هدیه دادن بازی ها در ویندوز استور در راه است.

این البته همه ماجرا نیست، چرا که ظاهر استور پس از دریافت به‌روزرسانی های متعدد تغییرات خوبی در بخش بازی ها داشته است.

بخش بازی های پیشنهادی به‌طور کامل حذف شده است، احتمالا بدین علت که هنوز بازی های بسیار با کیفیت برای گیمرهای هاردکور به تعداد کافی وجود ندارد و در نتیجه لیست پیشنهادی نمی‌توانست چندان مفید واقع شود. بنابراین دیگر شما با لیست عجیبی که در کنار توصیه به تجربه رزیدنت ایول ۷، کندی کراش را نیز قرار داده بود مواجه نخواهید شد.

بازی های کارتی نیز که به نظر من از اولویت کمتری برخوردار هستند نیز به پایین صفحه منتقل شده اند. امتیاز دهی کاربران به بازی ها در استور ویندوز ۱۰ در حال حاضر چندان مفید نمی‌تواند باشد، چرا که ناشران امتیازاتی که کاربران به عناوین اعطا کرده اند را از ویندوز ۸ به عاریه گرفته اند و در نتیجه محبوب ترین بازی های استور را بازی های موبایلی تشکیل داده اند. این رده بندی نیز مناسب پی سی گیمرها نیست.

با تغییراتی که در این محبوب ترین ها صورت گرفته، مایکروسافت از یک سو عناوین غیر رایگان را بیشتر تبلیغ می‌کند که عموما بازی های کامپیوتری خوش ساخت هستند و البته در این لیست تعدادی بازی لمسی اما با کیفیت نظیر Plague INC نیز دیده می‌شود که البته عناوینی هستند که برای پی سی گیمرها نیز می‌توانند جذاب و مفید باشند.

یکی از بخش های جدید و خوبی که اکنون برای پی سی گیمرها در دسترس است بخشی با نام New PC games است، که در آن دیگر خبری از بازی های لمسی کودکانه نیست. این تغییر برای پی سی گیمرها بسیار خوب و کاربردی خواهد بود و نشانه ای دیگری است بر تلاش مایکروسافت برای تبدیل کردن ویندوز استور به فروشگاه درجه یک عناوین حرفه ای پی سی گیمینگ.

البته ویندوز استور در زمینه بازی های حرفه ای هنوز راه زیادی را برای طی کردن دارد. بسیاری از لیست های ژانرهای مختلف بازی های مخصوص کامپیوتر هنوز خالی هستند که البته در گذر زمان این مشکل و کمبود نیز برطرف خواهد شد. هنوز در تصاویر بندانگشتی بازی ها حالت یکنواختی ایجاد نشده، چرا که برخی از این تصاویر پرچم سرویس اکس باکس لایو را دارند و برخی دیگر علی رغم فعال بودن اکس باکس لایو، این پرچم را در تصویر بندانگشتی خود ندارند.

این تغییرات را باید نشانه ای از تمرکز بیشتر مایکروسافت بر پی سی گیمینگ در ویندوز استور دانست که البته همچنان نیاز به بهبود و فعالیت بیشتر دارد. اگر شما مسئول طراحی ویندوز استور بودید چه تغییراتی را در بخش بازی های آن اعمال می‌کردید؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

952 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,