کامپیوترهای ویندوزی در دل دوران رنسانس خود قرار دارند. سازندگان کامپیوترهای ویندوزی نظیر ایسوس، ریزر، اچ پی و دل نبض بازار را با دستگاه های متنوعی در دست گرفته اند. در سبد محصولات این شرکت ها از دستگاه های فوق العاده جذاب و قدرتمند تا دستگاه های ساده و ارزان قیمت دیده می‌شود. دوران تحول بزرگی پیش روی کامپیوتر های ویندوزی است که این رنسانس به‌دست مایکروسافت آغاز شده است.

در سال های اخیر شاهد عرضه طیف گسترده ای از کامپیوترهای ویندوزی توسط شرکت هایی نظیر ایسوس، ریزر، دل و اچ پی بوده ایم. این شرکت ها با عرضه طیف گسترده ای از محصولات از کامپیوترهای بسیار خوش ساخت پرچمدار گرفته تا محصولات ارزان قیمت و پایین رده توانسته اند نبض بازار را در دست خود بگیرند. حتی شرکت های کوچکی نظیر EVE با عرضه محصولات خوش ساخت و ارزان قیمت توانسته اند توجه مشتریان را به خود جلب کنند و البته بازیگر مهم دیگر این عرصه خود مایکروسافت است که با محصولات سرفس در بازار آقایی می‌کند.

پیتر هان معاون بخش دستگاه های شرکا شرکت مایکروسافت در همین زمینه عنوان کرده:

از آن دستگاه های بدقواره گذشته مدت ها است که فاصله گرفته ایم.

مایکروسافت به لطف کیفیت برخی کامپیوترهای ویندوزی اعتبار بیشتری کسب کرده است. هان در ادامه عنوان کرده برای تلنگر زدن به این شرکا سخت افزاری جهت ارایه محصولاتی باکیفیت تر روال کاری و طرز برخورد خود را تغییر داده ایم. پیش از این شرکا سخت افزاری مایکروسافت به تنهایی وظیفه توسعه سخت افزای را برعهده داشتند، اما اکنون چند صباحی است که تیم مهندسان هان با این شرکت های سخت افزاری مستقیما کار می‌کنند تا این شرکت ها بتوانند دستگاه هایی فوق پرچمدار و بی‌همتا بسازند.

نتیجه نهایی تغییر روند مایکروسافت افزایش تعداد کامپیوترها و تبلت های ویندوزی است که قادرند در رقابت با اپل و دیگر رقبا دست بالا را داشته باشند. موج جدید دستگاه های ویندوزی قادر هستند طیف بیشتری از مشتریان را جذب کنند، این شرایط باعث شده علی رغم کاهش حجم بازار کامپیوترهای شخصی فروش محصولات بالارده ویندوزی افزایش داشته باشد.

هان صحبت جالبی را مطرح کرده است: “ما بالاخره یاد گرفتیم چگونه با هم کار کنیم.”

حصار

راستون پانابیکر از معاونان باسابقه مایکروسافت که نزدیک به ۲۰ سال همراه این شرکت بوده و به نوعی از کهنه سربازان ردموندی است اظهار داشته که مایکروسافت برای سالها عادت داشت تا در شرایط قرنطینه ویندوز را توسعه دهد. مایکروسافت به تنهایی و در شرایط ایزوله کار توسعه هر نسخه از ویندوز را به پایان می‌رساند و در ادامه سیستم عامل آماده را از درون حصار به بیرون می‌انداخت تا سخت افزار سازان هرکاری که دوست دارند با آن انجام دهند.

نتیجه این تغییر و پویایی کامپیوترهایی دلنواز و بدون عیب است. در حالی که توسعه ویندوز همواره برای مایکروسافت تجارتی بسیار پرسود بوده و هست، اما در مقایسه با ویندوز توسعه سخت افزار تجارتی کم سود به‌شمار می‌آید. در نتیجه شرکت های سخت افزاری برای حفظ حاشیه سود خود مجبور بودند تا هزینه های تولید را کاهش دهند، و بنابراین هزینه زیادی برای تحقیق و توسعه باقی نمی‌ماند و در نهابت محصولاتی با نوآوری و فناوری های نوین و خارق العاده از خط تولید این شرکت ها خارج نمی‌شد.

پانابیکر در ادامه می‌گوید “با ویندوز ۱۰ دیگر ما نمی‌توانستیم این روال را ادامه دهیم.”

ویندوز ۱۰ در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵ عرضه شد، ویندوز ۱۰ تلاشی بود برای کسب رضایت طیف گسترده ای از مخاطبان، محلی برای گره زدن اقشار متنوع کاربران، در حقیقت ویندوز ۱۰ را باید پرچمدار سیستم های عامل این شرکت دانست که توانسته با اقبال بسیار زیادی از سوی کاربران و منتقدان مواجه شود.

مایکروسافت توانست به‌خوبی رابط کاربری همیشگی ویندوز یعنی موس و کیبورد را با قلم و صفحات لمسی که میراث ویندوز ۸ بودند ادغام سازد، و محصولی مناسب برای استفاده در کامپیوترهای لمسی مهیا کند. این نسخه از ویندوز پذیرای دستیار صوتی قدرتمند مایکروسافت یعنی کرتانا شده و در نتیجه ویندوز ۱۰ رنگ و بویی کاملا مدرن پیدا کرده است.

 

مایکروسافت می‌دانست که برای رسیدن به موفقیت لازم است تا با سازندگان کامپیوترهای ویندوزی همکاری نزدیک تری داشته باشد تا این اطمینان حاصل شود که خواسته ها و بلندپروازی هایی که نسبت به ویندوز ۱۰ دارد به‌طور کامل توسط این شرکا درک خواهد شد و در ساخت دستگاه ها اعمال می‌گردد. مایکروسافت با خط تولید سرفس خود به خوبی درک کرده است که ساخت کامپیوتر و تبلتی که مردم از کارکردن با آن لذت ببرند کار سختی است.

بنابراین هنگامی که توسعه ویندوز ۱۰ آغاز شد مایکروسافت درهای آزمایشگاه های مهندسی خود را به روی بسیاری از سازندگان کامپیوترهای شخصی بازکرد. این شرکت در نظر داشت تا از نزدیک با این شرکا سخت افزاری کار کند و منابعی که آنها برای ساخت کامپیوتر نیاز داشتند را در اختیارشان قرار دهد، تا بتوانند دستگاه هایی بسازند که به بهترین شکل ممکن توانایی های سیستم عامل جدید را به‌نمایش بگذارند.

اتاق سکوت

پانابیکر عنوان داشته که یکی از مواردی که به خوبی همکاری مایکروسافت و شرکا سخت افزاری را نشان می‌دهد ارایه کرتانا در دستگاه های ویندوزی است. برای استفاده حداکثری از توان این دستیار صوتی لازم است تا کامپیوتر شما میکروفون بسیار حساس و خوبی داشته باشد، تا کرتانا بتواند صحبت ها و دستورات شما را حتی زمانی که از میز کار خود دور هستید به خوبی بشنود.

متاسفانه میکروفون در بیشتر کامپیوترهای ویندوزی دقیقا کنار فن و یا دیگر قطعات متحرک قرار می‌گرفت، این وضعیت باعث می‌شد تا نویز و صدای ناخواسته زیادی ایجاد شود که بر دقت عمل کرتانا اثر سو می‌گذاشت.

بنابراین مایکروسافت به تولیدکنندگان اجازه داد تا وارد آزمایشگاه ای این شرکت از جمله ساکت ترین اتاق دنیا بشوند تا بتوانند بررسی و آزمایش کنند که بهترین محل قرارگیری میکروفون در لپ تاپ ها و تبلت های مدرن و نازک کدام فسمت دستگاه است تا مشکل نویز را برطرف سازند.

پانابیکر در زمینه اهمیت کاری که برای افزوده شدن صدا به روش های تعامل با کامپیوترهای ویندوزی انجام شده عنوان کرده:

ما در حقیقت توانسته ایم نسل جدیدی از کامپیوترهای ویندوزی را با محوریت تعامل از طریق صدا در محیط ویندوز، ایجاد کنیم.

با اینکه این همکاری ابتدایی بین مایکروسافت و شرکت های سخت افزاری به نتیجه رسیده است، اما مایکروسافت همچنان مشغول همکاری با شرکا خود است. این شرکت اطلاعاتی در مورد کاربردهای ویندوز برای کاربران و شیوه استفاده از آن، با شرکا خود در میان می‌گذارد. تولیدکنندگان از این اطلاعات جهت بهبود و ارتقا دستگاه های نسل بعدی خود استفاده می‌کنند. این شرایط باعث می‌شود تا تولیدکنندگان بیشتر در جریان تحولات ویندوز ۱۰ باشند و اطلاعات به‌روزتری دراختیار داشته باشند.

جاذبه سرفس

رابطه مایکروسافت با شرکا سخت افزاری در پنج سال اخیر تغییر یافته است، این مسئله حقیقت غیر قابل انکاری است. هربار که این شرکت دستگاه جدیدی از خانواده سرفس مثلا یک سرفس لپ تاپ، تبلت و یا استودیو جدید را رونمایی کرده، این ترس در صنعت سخت افزار سازی طنین انداز شده که خالق ویندوز قصد دارد تا عرصه را شرکت های سازنده کامپیوترهای ویندوزی تنگ کند.

اما مایکروسافت مسئله را این گونه نمی‌بیند. پانابیکر معتقد است که برنامه همکاری با شرکا سخت افزاری که از زمان توسعه ویندوز ۱۰ آغاز شده است درحقیقت توانسته اعتماد را بین طرفین ایجاد کند.

هان نیز اظهاراتی موید دیدگاه مایکروسافت دارد، او بیان کرده که تیم مهندسان وی به صورت کامل مجزا از تیم سرفس و باقی بدنه مایکروسافت عمل می‌کنند تا هیچ گونه اطلاعات مهم و حیاتی از سازندگان سخت افزاری به مایکروسافت و بالعکس ردوبدل نشود. هان در ادامه صحبت های خود اضافه کرده:

ما رابطه ای طولانی مدت با قدمت چند دهه با شرکا خود داشته ایم و همگی به حد کافی هوشمند هستیم که این رابطه دیرینه را با خطر مواجه نکنیم.

لین هوانگ یکی از مدیران ارشد در موسسه تحقیقاتی IDC نیز اعتقادات مشابهی با مدیران مایکروسافت دارد، چرا که به نظر وی اگر شرکا سخت افزاری مایکروسافت از وجود برند سرفس حقیقتا ناراحت بودند مطمئنا این خط تولید تاکنون متوقف شده بود. دلیل این مسئله هم واضح است، سرفس ها همواره قیمت بالایی داشته اند و این قیمت گذاری باعث شده تا فروش دیگر شرکت های سازنده دستگاه های ویندوزی آنچنان مخدوش نشود.

هوانگ در ادامه صحبت های خود در مورد برند سرفس عنوان کرده:

به نظر من بیشتر این افکار و ترس ها سالها پیش در زمان معرفی نسل اول سرفس وجود داشته است، و در گذر زمان این شرکت ها با درک نیت مایکروسافت به دیدن این شرکت به عنوان یک  شریک و در عین حال یک رقیب عادت کرده اند.

به واسطه رابطه نزدیک مایکروسافت و شرکا و از طرف دیگر پیشرفت های ویندوز ۱۰، موج دوم تلاش تیم سخت افزاری مشترک مایکروسافت و دیگر شرکا بر روی دستگاه های آینده نگرانه نظیر بلندگوهای هوشمند، لوازم خانگی متصل و هر دستگاه دیگری که قادر به اجرای ویندوز ۱۰ باشد، شکل گرفته است.

شما آینده ویندوز و همکاری مایکروسافت با شرکا سخت افزاری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منبع :

BUSINESS INSIDER

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamed
پاسخ دهید شنبه 17 تیر 1396

این اینده وقتی خوب میشه که اون سرفس فون لعنتی اومد شرکا محصولات مشابه ارزون تولید کنن که بشه خرید :/
اینجور که اینا مارو گرفتن سرفس فون کمتر از ۱۰۰۰ دلار نیس
ادم عاقل تو ایران یه نیگا به جیبش می کنه ازنی که داره هیچ بقیه،با ۱۰۰۰ دلار چیکارا میشه بعد،کرد ،من لپتاپ و ایکس باکس میخرم باهاش تا گوشی،همین دستم کارمو راه میندازه تا وقتی باتریش کار میکنه،
بعد………

    متین
    پاسخ دهید شنبه 17 تیر 1396

    سلام.بچه ها بین اینتل اتم z8500 و z8350 چه قدر اختلاف هستش؟آخه کلاک z8500 بیشتره ولی بین انتخاب شیامی می پد ۲ ویندوز و chuwi hi12 موندم؟به نظرتون ایناختلاف کلاکشون خیلی تاثیر گذاره؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,