اگر در جریان اتفاقات بخث برانگیز میان نویسنده کتاب‌های سری The Witcher و سازندگان بازی‌های این مجموعه باشید، حتما اطلاع دارید که سال قبل نویسنده کتاب‌های The Witcher، آندری ساپکوفسکی درخواست مبلغ 16 میلیون دلاری را از توسعه دهندگان در استودیوی CD Projekt RED کرده بود. از قرار معلوم سازندگان حاضر به پرداخت پول درخواست شده و حتی بیشتر هستند. در ادامه با وینفون همراه باشید.

سال 2007 بود که اولین نسخه از مجموعه بازی‌های ویچر (The Witcher) منتشر شد و با عملکرد مناسب خود، راه را برای نسخه دوم باز کرد. The Witcher 2: Assassins of Kings چهار سال بعد عرضه شد و نسبت به نسخه اول باز هم موفقیت‌های بیشتری به‌ دست آورد. در نهایت هم این The Witcher 3: Wild Hunt بود که با عرضه روی پلتفرم رایانه‌های شخصی، کنسول‌های ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 در سال 2015 توانست طوفانی به پا کند و چه از نظر کیفیت و چه فروش، به یکی از بهترین آثار این نسل تبدیل شود. ولی همه چیز در مورد ویچر از کتاب آن آغاز شده بود که آندری ساپکوفسکی در دهه 90 آن را نوشته بود.

پارسال نویسنده لهستانی،آندری ساپکوفسکی (Andrzej Sapkowski)، از استودیوی سازنده ویچر، سی دی پراجکت رد (CD Projekt Red) درخواست مبلغ بیشتری برای استفاده از داستان‌هایش کرده بود. وکلای ساپکوفسکی با ارسال درخواستی به مسئولین استودیو، از آن‌ها مبلغی معادل 16 میلیون دلار طلب کرده‌ بودند. در حالی که سی دی پراجکت رد اعلام کرده که حقوق مربوط به کتاب‌های ویچر را به صورت رسمی و قانونی خریداری کرده است، ولی وکلای ساپکوفسکی به بخش خاصی از قوانین کپی رایت لهستان اشاره می‌کنند که طبق آن اگر حقوق و مزایای پرداخت شده به مولف اثر کمتر از میزان سودی باشد که خریدار به‌ دست آورده است، در شرایط خاصی می‌توان از خریدار اثر درخواست مبلغ بیشتری کرد. در اینجا هم چون سری بازی‌های ویچر با موفقیت‌های عظیمی همراه بوده‌اند و حتی راه را برای ساخت مجموعه تلویزیونی با حضور هنری کویل باز کرده‌اند، ساپکوفسکی حق خود می‌داند که مبلغ بیشتری از این راه کسب کند.

در آن زمان این ماجرا هنوز به شکل رسمی مطرح نشده و شکایت‌نامه‌ای برای راه افتادن دادگاه در کار نبوده است، ولی در صورت بی‌توجهی سی دی پراجکت رد به این قضیه ممکن است به آنجا هم برسد. البته سران استودیو همیشه از روابط نزدیک خود با نویسندگان آثارشان صحبت می‌کنند و در سایت استودیو هم مطلبی در این زمینه نوشته شده بودند:

هیئت مدیره سی دی پراجکت رد تمام تلاش خود را می‌کند که این قضیه با راه‌حل‌های دوستانه و مناسبی به سرانجام برسد. البته هر تصمیمی در این مورد باید در کمال احترام و با توجه به توافق‌های قبلی طرفین گرفته شود.

همان طور که اشاره کردم، در اوایل توسعه اولین نسخه از سری بازی‌های محبوب و موفق The Witcher، سازندگان استودیوی سی دی پراجکت رد به صورت کامل حق استفاده از کتاب‌های این نویسنده لهستانی را پرداخت کرده بودند، اما ساپکوفسکی بعد از دیدن موفقیت عظیم هر سه نسخه احساس کرد که باید پول بیشتری در قبال اقتباس بازی‌های ویدیویی از کتاب‌هایش دریافت کند.

صرف‌ نظر از آنچه که شما در مورد اعتبار خواسته‌های آندری ساپکوفسکی احساس می‌کنید، به نظر می‌رسد که استودیوی سی دی پراجکت حاضر به پرداخت مبلغی به نویسنده کتاب‌های سری The Witcher است. Puls Biznesu، یک منبع لهستانی، گزارش داد که دو طرف به توافقی در مورد غرامت بیشتر برای نویسنده این فرانچایز نزدیک هستند. با این حال این مبلغ معادل 16 میلیون دلار آمریکا نخواهد بود که ساپکوفسکی پارسال درخواست کرده بود؛ گفته می‌شود که سی‌ دی پراجکت رد به ساپکوفسکی پول بیشتری می‌دهد تا سهم وی را در ایجاد دنیایی که بازی آن‌ها براساس آن است را به رسمیت بشناسد و همچنین روابط دوستانه خود با او را حفظ کنند.

امیدواریم که این پایان ماجرا باشد و در آینده دور آندری ساپکوفسکی درخواست پول بیشتری نکند. بازی The Witcher 3: Wild Hunt هم اکنون برای پلتفرم رایانه‌های شخصی، کنسول‌های ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 در دسترس است.

منبع :

GAMINGBOLT

373 پست
رسول امینی
I Was Born in 1997 and Played My First Game in 2005 Which it Was Resident Evil 4. A Huge Fan of Video Games, Especially Open-world, Historical and Survival Horror Genre and Spend a Lot of Time on Playing. My Top No-Doubt Games Are Dark Souls 3, The Witcher 3: Wild Hunt, Resident Evil 4, Horizon Zero Dawn, God Of War 2018 and Bloodborne. Most of the Time in My Daily Life, i Write Articles for WinPhone.Ir
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,