هنگامی که مایکروسافت در ماه اکتبر ۲۰۱۵ از گوشی های لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ XL پرده برداشت، این شرکت توانست طرفداران این سیستم عامل را با معرفی قابلیت های چشمگیر ویندوز هلو و کانتینیوم کاملا تحت تاثیر قرار دهد. به غیر از این موارد، سری لومیا ۹۵۰ شامل موارد هیجان انگیز دیگری نبود، اما اکنون با توجه به اسناد فاش شده به نظر می رسد اهداف بالاتری در برنامه های مایکروسافت بوده است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

امروز، اسنادی به دست آمده اند که چشم انداز اصلی مایکروسافت برای پرچمدار های لومیا خود، و در واقع ویندوز ۱۰ موبایل را، قبل از این که این شرکت تلاش های خود در بخش موبایل را کنار بگذارد، نشان می دهد.

اکنون برای اولین بار، ما شاهد برخی برنامه های بازاریابی اصلی این شرکت برای لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ XL از جمله اسمارت کاور (کاور هوشمند) و قلم هستیم.

در همین راستا وب سایت ویندوز سنترال موفق به دستیابی به یک ویدیوی داخلی منتشر نشده از لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ XL شده است که چند مورد از ایده های جالب مایکروسافت که پیش از تصمیم این شرکت برای کنار گذاشتن تلاش های خود در بخش موبایل برای این محصولات برنامه ریزی شده بودند را نشان می دهد. بر همین اساس قرار بوده است که سری لومیا ۹۵۰ برترین دستگاه های ویندوز فون مایکروسافت لقب گیرند که در نهایت نقطه قوت این پلتفرم موبایل باشند. اما همان طور که همه ما می دانیم، این چشم انداز هرگز به واقعیت تبدیل نشد.

دانلود ویدیو

لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ XL با برخی مشکلات نرم افزاری، و همچنین سخت افزار نه چندان جذاب و با کیفیت معرفی شدند و بسیاری از ویژگی هایی که مایکروسافت در اصل برای این محصولات برنامه ریزی کرده بود از دست رفته بودند. حتی اگر به خاطر داشته باشید در جولای ۲۰۱۵ در گزارشی به لوازم جانبی لومیا ۹۵۰ از جمله قلم و اسمارت کاور اشاره شده بود، اما تا به حال، هیچ کسی موفق نشده بود ویدیو و یا تصاویری از این لوازم جانبی را در عمل مشاهده کند.

بر اساس گزارش ویندوز سنترال، این ویدیو و اطلاعات از منابع داخلی و خارجی که مایل بوده اند ناشناس باقی بمانند به دست آمده است. این باور وجود دارد که این ویدیو در اوایل سال ۲۰۱۵ و در جریان توسعه لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ XL درست شده باشد. این ویدیو ایده های جالب متعددی را که مایکروسافت برای لومیا ۹۵۰ و ویندوز ۱۰ موبایل برنامه ریزی کرده بود، از جمله یک گلنس با جزئیات بیش تر (که در تصویر مشاهده می شود)، پشتیبانی از قلم، ژست های حرکتی لبه دستگاه و تفاوت های بسیار جزئی در طراحی لومیا ۹۵۰ را نشان می دهد.

با توجه به این که این ویدیو قبل از تکمیل ساخت لومیا ۹۵۰ و توسعه ویندوز ۱۰ موبایل ایجاد شده  است، اکثر بخش های ویدیو نمایانگر ایده های بر پایه طرح مفهومی بوده اند، اما در آن زمان انتظار می رفته است که این ایده ها در زمان انتشار محصول در پاییز سال ۲۰۱۵ به طور کامل تحقق یابند. منابع ادعا می کنند که حتی برخی از این ویژگی ها (مانند پشتیبانی از قلم) در نمونه اولیه لومیا ۹۵۰ کار می کرده است، ولی مدت کوتاهی قبل از معرفی محصول در اکتبر ۲۰۱۵ این ویژگی ها کنار گذاشته شده اند.

این قلم تقریبا مشابه قلم سرفس به نظر می رسد که احتمالا یک امر تصادفی نبوده است. این احتمال وجود دارد که قرار بوده در این سری از لومیا ۹۵ از تکنولوژی قلم مشابه با آن چه در دستگاه های مایکروسافت سرفس به کار رفته، استفاده شده باشد، به این معنی که قلم سرفس همان طور که بر روی دستگاه های سرفس کار می کرده، بر روی لومیا ۹۵۰ XL نیز کار کند. در این ویدیو ما استفاده مختصری از قلم بر روی لومیا ۹۵۰ در اپلیکیشن وان نوت را مشاهده می کنیم، قابلیتی که در واقع هرگز در محصول نهایی استفاده نشد.

در این ویدیو همچنین به طور خلاصه ویژگی لمس سه بعدی “کناره های فعال” یا  “Active Sides” نیز نشان داده می شود. بله، خانواده لومیا ۹۵۰ قرار بوده شامل برخی ویژگی های لمسی سه بعدی دستگاه کنسل شده ی لومیا مک لارن بوده باشند. به طور خاص، ژست های لبه  “Active Sides” اجازه می داده دستگاه زمانی که در دست قرار می گرفته را تشخیص بدهد، که اجازه می دهد رفتارهای متعددی مانند تشخیص زمان روشن نگه داشتن صفحه نمایش و یا تصمیم گیری برای چرخاندن و یا نچرخاندن صفحه نمایش را به صورت خودکار داشته باشد.

در این ویدیو همچنین تفاوت های جزئی در طراحی لومیا ۹۵۰ را مشاهده می کنیم. این تفاوت به احتمال زیاد به این دلیل بوده است که دستگاه نمایش داده شده در این ویدیو در واقع یک طرح مفهومی بوده است، اما جالب است طرحی که برای ماکت های این دستگاه در نظر گرفته شده، متفاوت با آن چیزی می باشد که در نهایت معرفی شده است.

اگر چه در این ویدیو دیده نمی شود، ولی مایکروسافت همچنین قصد داشته برای لومیا ۹۵۰ یک اسمارت کاور معرفی کند، که می توانسته وقتی کاور بسته بوده، گلنس را در نیمه بالای صفحه نمایش به کاربر نشان دهد که جالب به نظر می رسد. قرار بوده اسمارت کاور نیز همانند قلم به طور جداگانه در کنار لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ XL به کاربران فروخته شود.

متاسفانه، ما احتمالا دیگر هیچ وقت شاهد انتشار این ویژگی ها و لوازم جانبی برای سری لومیا ۹۵۰ نخواهیم بود. با این حال، اگر مایکروسافت روزی قصد داشته باشد که دستگاه سرفس فون را معرفی کند، شاید شاهد این قابلیت ها بر روی آن باشیم. یا شاید هم، چشم انداز موبایل مایکروسافت واقعا کنار گذاشته شده است و این ویدیو تنها نشانگر آن چیزیست که می توانسته روزی تحقق یابد.

نظر شما در مورد این چشم انداز و اهداف مایکروسافت چیست؟ آیا تحقق این چشم انداز می توانست تاثیری در بازار گوشی های مایکروسافت داشته باشد؟

منبع :

WINDOWSCENTRAL

2036 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
gardeshi
پاسخ دهید شنبه 6 خرداد 1396

فقط حیف….

وحید
پاسخ دهید شنبه 6 خرداد 1396

به نظر من منه مصرف کننده نباید تعصبی برخورد کنم و خودم رو محدود کنم چون دارم پول میدم خوده من به شخصه از iMate با ویندوز موبایل کار کردم و تقریبا همه گوشی های ویندوز دستم بوده از HTC ها HD2 – HD 7 – Diamond بعد توی نوکیا از لومیا ۹۰۰ داشتم تا ۸۲۰ – ۵۲۰ – ۱۰۲۰ – ۵۵۰ – ۵۳۵ – ۴۳۵ ولی بعد از ویندوز موبایل ۱۰ دیگه احساس کردم فقط دارم خودم رو محروم میکنم رفتم یه آیفون خریدم و دارم از سرویس های مایکروسافت لذت میبرم به قوله ساتیا یه آیفون پرو دارم 🙂 به شما هم توصیه میکنم تا وقتی سرفس فونه افسانه ای تولید نشده یعنی تلفن همراه ویندوزی ای که کیفیت ساخته سرفس رو داشته باشه و بتونه X86 رو اجرا کنه، برید یه آیفون بخرید و از زندگی لذت ببرید چون شما مصرف کننده اید و دارید برای اون محصول پول میدید

  محمدرضا
  پاسخ دهید شنبه 6 خرداد 1396

  احتمالا موبایل بعدی من هم آیفون باشه. در کوچ! از وینفون به آیفون چی چیزایی براتون سخت یا حالا به خوبی وینفون نبود. بعد هنگام ترک چرا به اندروید نرفتین؟ ممنون

رضا
پاسخ دهید شنبه 6 خرداد 1396

حیف ویندوز موبایل که به خاطر بی کفایتی و عدم مدیریت صحیح بخش موبایل مایکروسافت به این روز افتاد.

فرد
پاسخ دهید شنبه 6 خرداد 1396

یه سوال! تو این فیلمه چرا قابلیت های جدید ویندوز به نمایش گذاشته شده؟؟؟ مثلا استارتش تو حالت کانتینیوم! یا اینکه ناتیفیکیشن ها با عکس اومدن! این قابلیت خیلی جدیده! یا اینکه وان نوتش قابلیت های جدید رو داره!!! یعنی باور کیم که این فیلم مال ۲۰۱۵ هستش؟؟!!

  امیر زمانی
  پاسخ دهید شنبه 6 خرداد 1396

  این ها طرح مفهومی هستن که قرار بوده اتفاق بیفتن ولی به دلایلی کنار گذاشته شدن، البته ممکنه یک روزی شاهد اومدن این ها باشیم.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,