_آموزش پنل جدید

سه راه برای اجرای Control Panel در نسخه 1803 ویندوز 10 مایکروسافت قصد حذف کنترل پنل را دارد

Control Panel

یکی از اهداف بلند مدت مایکروسافت از بین بردن کنترل پنل در ویندوز است. این شرکت تقریباً تمام گزینه‌های موجود در کنترل پنل را به اپلیکیشن مدرن Settings ویندوز 10 انتقال داده است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

با جایگزین کردن اپلیکیشن Settings با کنترل پنل قدیمی ویندوز، مایکروسافت می‌خواهد در نهایت به یک مکان واحد برای تقریباً هر گزینه‌ای برای شخصی‌سازی ویندوز 10 دست یابد و یک تجربه ساده‌تر و کاربردی‌تر را فراهم کند که قطعاً به مذاق تازه‌کارها شیرین‌ خواهد آمد.

در حالی که گزینه‌های موجود در کنترل پنل به مرور به اپلیکیشن Setting اضافه می‌شوند،  کنترل پنل کلاسیک و دوست داشتنی ویندوز کمتر در محیط ویندوز 10 به چشم می‌خورد. مایکروسافت میانبر موجود برای کنترل پنل را از منوی استارت و منوی Win + X نیز حذف کرده است.

کنترل پنل کلاسیک ویندوز هنوز هم در ویندوز 10 نسخه 1803 یا به‌روز‌رسانی آوریل وجود دارد و در حالی که گزینه‌هایی از آن حذف شده و به اپلیکیشن Settings منتقل شده اند، هنوز هم بسیاری کنترل پنل را برای اعمال تغییرات در رایانه خود ترجیح می‌دهند.

خوشبختانه در ویندوز 10 نسخه 1803 راه‌هایی برای اجرای کنترل پنل وجود دارند که در ادامه به سه مورد از آنها خواهیم پرداخت.

از طریق منوی استارت، فایل اکسپلورر یا پنجره Run

از نظر فنی، گرچه مایکروسافت میانبرهای کنترل پنل را از منوی استارت حذف کرده است، اما بازهم قادر خواهید بود تا آن را از همان محل اجرا کنید اما انجام دادن یک قدم اضافی برای این کار نیاز است.

برای مثال کافی است منوی استارت را باز کنید و عبارت Control Panel را تایپ کنید. مشاهده خواهید کرد که اپلیکیشن Settings در بالای نتایج یافت شده است اما در زیر آن دومین گزینه کنترل پنل کلاسیک ویندوز است و باید روی آن کلیک کنید.

در فایل اکسپلورر، به سادگی می‌توانید از طریق نوار آدرس کنترل پنل را اجرا کنید. عبارت Control Panel را در نوار آدرس تایپ کنید و کلید Enter را بفشارید. با این کار بلافاصله به منوی کنترل پنل منتقل خواهید شد.

از طریق پنجره Run نیز روش مشابهی برای این کار استفاده می‌شود. کلید ترکیبی Win + R را بفشارید و یکی از عبارات Control Panel یا control.exe را تایپ کنید و Enter را بفشارید یا روی Ok کلیک کنید. هر دو این عبارات منوی کنترل پنل را باز خواهند کرد.

Control Panel

با استفاده از یک میانبر دسکتاپ

به عنوان یک راه حل دیگر، اگر از کنترل پنل ویندوز بسیار استفاده می‌کنید، شاید ساختن یک میانبر در صفحه دسکتاپ برایتان کاربردی‌تر باشد. این میانبر ساخته شده را می‌توانید به نوار وظیفه سنجاق کنید یا به هر مکانی که دوست دارد انتقال دهید.

برای ساخت یک میانبر در صفحه دسکتاپ راست کلیک کنید و در قسمت New روی گزینه Shortcut کلیک کنید. در فیلد اول عبارت Control Panel را تایپ کنید و کلید Next را بزنید. در ادامه متوجه خواهید شد که ویندوز به صورت خودکار عبارات دیگر را برای شما پر خواهد کرد تا یک میانبر برای کنترل پنل ایجاد شود و حتی آیکن پیش‌فرض کنترل پنل نیز برای میانبر شما تنظیم خواهد شد.

این میانبر می‌تواند در هر زمان از دسکتاپ حذف شود. همچنین می‌توانید آیکن این میانبر را از طریق صفحه Properties و در قسمت Change icon تغییر دهید.

Control Panel

اضافه کردن گزینه کنترل پنل به منوی زمینه

در نهایت شما قادر خواهید بود تا کنترل پنل را به منوی زمینه اضافه کنید و به سادگی آن را با راست کلیک کردن در دسکتاپ اجرا کنید.. برای این کار Registry Editor را با تایپ کردن نام آن در منوی استارت یا اجرای پنجره Run از طریق کلید ترکیبی Win + R و تایپ regedit.exe اجرا کنید. در ادامه به این مسیر در Registry Editor بروید یا آدرس زیر را در نوار آدرس این پنجره الحاق کنید.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

زمانی که به این مکان رسیدید، روی گزینه Shell راست کلیک کنید و به New سپس Key بروید. باید یک Key به نام Control Panel بسازید. این گزینه با آیکن یک فولدر عادی نمایش داده خواهد شد. روی آن نیز راست کلید کنید و دوباره به قسمت New و سپس Key بروید و نام آن را command بگذارید.

آن را باز کنید و در پنل سمت راست متوجه یک مقدار به نام Default خواهید شد. روی آن دابل کلیک کنید و مقدار آن را به مقدار زیر تغییر دهید.

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL

روی OK کلیک کنید، تمام پنجره‌ها را ببندید و به دسکتاپ بروید تا تغییرات اعمال شده را ببنید. در صفحه دسکتاپ راست کلیک کنید و یک گزینه جدید به نام Control Panel باید به منوی زمینه اضافه شده باشد که به شما اجازه می‌دهد صفحه تنظیمات قدیمی را به سادگی یک کلیک اجرا کنید.

Control Panel

214 پست
احسان وائقی
دانشجوی مهندسی برق. علاقه‌مند به تکنولوژی، موسیقی و سفر
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
RBM
پاسخ دهید شنبه 20 مرداد 1397

بی صبرانه منتظر حذف شدن کنترل پنلیم. اما با وجود اینکه منو settings یک مکان واحد برای تنظیماته، هنوز تمام فعالیت های عمیق ویندوز داخل کنترل پنل هستن. نمونه بارزش تمام زیر مجموعه administrative tools خیلی از ما منتظریم با نابود شدن کنترل پنل روشی کاربر پسندانه تر برای تنظیمات عمیق و حرفه ای پیدا بشه. تغییر تنظیمات دسترسی منابع به سیستم عامل از زمان ویندوز اکس پی هیچ تغییری نکرده و اشخاصی که اختلال روانی دارن هنوز برای این بخش ویروس مینویسم. نتیجتا ما مجبوریم از اطلاعات بسیار قدیمی اینترنت برای حل مشکلاتشون استفاده کنیم.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,