_متفرقه پنل جدید

پنج شنبه با دانش و فناوری

فناوری اصل

سلام و درود خدمت تمامی همراهان همیشگی وبسایت وینفون، با یکی دیگر از قسمت های مجموعه پنج شنبه با دانش و فناوری در خدمت شما دوستان هستیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که امکان قرار گیری کامل هر مطلب وجود ندارد و ما تنها خلاصه ای از آن را این جا قرار می دهیم و اگر شما مایل به مطالعه بیشتر هستید می توانید بر روی تیتر هر مطلب کلیک کنید تا به صفحه اصلی آن هدایت شوید. پس با ما با یک قسمت دیگر از پنج شنبه با فناوری همراه باشید.


آسیب‌شناسی نظام آموزشی کشور

Colorful Chalk at Chalkboard

سال‌هاست که می‌بینیم جوانانی با مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به دنبال یافتن شغلی مناسب برای خود هستند، اما به نتیجه‌ای نمی‌رسند! وقتی به مدارک علمی افراد در جامعه می‌نگریم، آمار و ارقام این گونه نشان می‌دهند که مدرک علمی بسیاری از افراد جامعه و به خصوص جوانان فوق لیسانس و دکترا است، اما به واقع ارزش علمی این مدارک به چه میزان است؟

جالب است! هنگامی‌که به سطح مدارک علمی افراد جامعه می‌نگریم با آماری نزدیک به کشورهای پیشرفته‌ای چون آلمان و ژاپن روبه‌رو می‌شویم! اما به‌راستی پیشرفت علمی ما به اندازه کشورهایی چون آلمان و ژاپن است؟ به‌سادگی می‌توان پاسخ داد که خیر! آیا یک دانشجوی دکترا که از یکی از دانشگاه‌های ژاپن فارغ‌التحصیل می‌شود نیز به همان اندازه که یک دانشجوی ایرانی در چنین وضعیتی دغدغه یافتن شغلی مناسب را دارد، نگران آینده شغلی خود است؟ مشکل کار کجاست؟ آیا مدارک علمی دروغ می‌گویند؟! پاسخ تمام این سوال‌ها را باید در مشکلات نظام آموزشی کشور جستجو کرد!

برای مطالعه این مقاله چالشی بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


تصاویر ثبت‌شده با گوگل پیکسل که ادعا می‌شود بهترین دوربین گوشی‌های هوشمند را دارد

dxomark-rating-pixel-google-2016

گوگل سه‌شنبه قبل در یک رویداد پربازده از گوشی‌های هوشمند خود با نام پیکسل رونمایی کرد. در خلال این برنامه گوگل با توجه به نمره ۸۹ از موسسه DxOMark ادعا کرد دوربین این گوشی بهترین دوربینی است که تا امروز برای یک گوشی هوشمند ساخته شده است. 

گوشی‌های گوگل صرف‌نظر از قیمت‌های گیج‌کننده‌ای که دارند از ابعاد گوناگون راضی‌کننده به نظر می‌رسند. اما ظاهراً گوگل برای تبلیغ بیشتر این گوشی‌ها بر روی قابلیت‌های دوربین آن تمرکز کرده است و این دوربین را برترین دوربینی نامیده که تا امروز بر روی گوشی‌های هوشمند قرار گرفته است. بعد از این ادعای جسورانه، مسئول بخش دوربین، ایزاک رینولدز تصاویری را که با دو گوشی پیکسل و پیکسل اکس آل گرفته شده بود را منتشر کرد. بر اساس نظراتی که در پست رینولدز مشاهده می‌شود برخی از این تصاویر توسط اعضای تیم مهندسی گوگل ثبت شده‌اند.

با کلیک بر روی تیتر این مطلب می توانید به صفحه تصاویر ثبت شده هدایت شوید.


مریخ به زودی یک طوفان گرد و غبار بزرگ و سراسری را تجربه خواهد کرد

mars-dust-storm-illus

به تازگی دانشمندان مطالعه‌ای انجام داده‌اند که می‌تواند راهی را برای پیش‌بینی پدیده‌های آب و هوایی متغیر پیدا کند. طبق این مطالعه، دانشمندان اعلام کرده‌اند که در طول چند ماه‌ آینده، طوفان گرد و غبار عظیمی سرتاسر سیاره سرخ را فرا خواهد گرفت. چنین طوفان‌های گسترده‌ای بر روی این سیاره، مریخ‌نوردهای ما که بر روی مریخ هستند را به طور جدی تهدید می‌کنند و در آینده نیز اگر فضانوردانی به مریخ بروند قطعاً با مشکل مواجه خواهند شد زیرا این طوفان‌ها سرتاسر سیاره را در بر می‌گیرند. طبق بیانیه رسمی که ناسا منتشر کرده، با توجه به الگوهای آب و هوایی پیشین، اکنون طوفان‌های سراسری مریخی قابل پیش‌بینی‌تر از قبل شده‌اند و اگر تاریخ تکرار شود (منظور از این جمله، چرخه زمانی پدیده‌های طبیعی است، به عنوان مثال برای زلزله نیز دوره بازگشت در نظر می‌گیرند که معمولاً دقیق است) ما فاصله چندانی تا وقوع طوفان گسترده مریخ نداریم.

جیمز شرلی، دانشمند سیاره‌شناس در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در مورد این طوفان می‌گوید:

مریخ در تاریخ ۸ آبان به میانه فصل طوفان خود خواهد رسید. با توجه به نزدیک بودن زمان فرارسیدن فصل میانی طوفان و همچنین الگوهای آب و هوایی تاریخی که ما پیدا کرده‌ایم، در طول هفته‌ها و یا ماه‌های آینده، سیاره سرخ یک طوفان گرد و غبار سراسری را تجربه خواهد کرد.

برای مطالعه کامل این مطلب بر روی تیتر کلیک کنید.


انفجار یک دستگاه آی‌فون ۷ به هنگام فیلم‌برداری!

iphone-7-review-1-1200-80

به نظر می‌رسد که مشکل انفجار گوشی‌ها به شرکت اپل نیز سرایت کرده است. اگر پیگیر اخبار باشید حتماً می‌دانید که در چند روز گذشته خبرهایی در مورد انفجار گوشی آی‌فون ۶ منتشر شد اما این‌بار قضیه کاملاً متفاوت بوده و انفجار آی‌فون ۷ در هنگام شارژ شدن رخ نداده است. به تازگی مردی از چین گزارش داده که چند روز است یک دستگاه آی‌فون ۷ را خریداری کرده اما وقتی که با آن فیلم‌برداری می‌کرده ناگهان گوشی در دستانش منفجر می‌شود و به صورتش آسیب می‌رسد. طبق گفته‌های این شخص، به هنگام انفجار، شیشه‌ای که نمایش‌گر را پوشانده، خُرد شده و به صورت تکه‌های بسیار ریز به سمت صورتش پرتاب شده‌اند و همین موضوع باعث شده تا صورت وی آسیب ببیند. همچنین این انفجار باعث متورم شدن انگشت میانی دست راست او شده است.

تابه‌حال گزارشاتی از انفجار آی‌فون ۷ منتشر شده اما گستردگی این انفجارها به اندازه گلکسی نوت ۷ نیست. در هفته گذشته شاهد انتشار گزارشاتی از ۵ انفجار بودیم که همگی به نسخه تعویض شده و سالم گلکسی نوت ۷ مربوط می‌شدند. اما این دلیل نمی‌شود که انفجار آی‌فون‌ها نادیده گرفته شود زیرا اتفاقات این چنینی، پیامدهای مالی و جانی به دنبال دارند و باید اطلاع‌رسانی شوند تا شرکت سازنده اقدامات لازم را انجام دهد.

برای مشاهده تصاویر گوشی منفجر شده بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


سامسونگ احتمالاً برند نوت را برای همیشه کنار خواهد گذاشت

samsung-galaxy-note-7-widgets-970x647-c

با توجه به گزارش جدیدی که در روسیه منتشر شده، احتمال آن می‌رود که سامسونگ رسماً برند نوت را کنار بگذارد و هیچ دستگاهی با این نام را تولید نکند. یک منبع ناشناس در شاخه روسی شرکت سامسونگ به تازگی گزارش داده که سامسونگ از این موضوع نگران است که برند نوت دیگر نتواند مقبولیت عمومی سابق را پیدا کند و اگر نام نوت بیاید مردم ناخودآگاه به یاد انفجارهای گلکسی نوت ۷ می‌افتند و این می‌تواند به شرکت آسیب بزند. سامسونگ اخیراً اعلام کرد که فروش گلکسی نوت ۷ سالم و تعویض شده را در سرتاسر جهان متوقف می‌کند و کسانی که این گوشی را خریداری کرده‌اند نیز برای جلوگیری از وارد آمدن هر گونه آسیبی بهتر است که گوشی خود را تحویل نمایندگی‌های سامسونگ دهند.

سامسونگ رسماً به اپراتورهای همکار اعلام کرد که از فروش نسخه تعویض شده و یا معمولی گلکسی نوت ۷ خودداری کنند و آن‌ها را تحویل مشتریان ندهند. همچنین سامسونگ به تمامی خرده فروشی‌های سرتاسر جهان اعلام کرده که فروش گلکسی نوت ۷ را متوقف کنند و از دارندگان این گوشی تقاضا کرده که گوشی خود را خاموش کنند و فوراً آن را به نزدیک‌ترین نمایندگی معتبر سامسونگ تحویل دهند تا از هرگونه خسارت جانی و مالی خودداری کرده باشند.

با توجه به گفته‌های یک منبع داخلی در شرکت سامسونگ، چیزی در حدود ۵۰ درصد از مشتریان احساس منفی نسبت به برند نوت داشته‌اند. نخستین گوشی از سری گلکسی نوت در ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۱ معرفی شد و نخستین گوشی هوشمندی بود که نمایش‌گری بزرگ‌تر از ۵ اینچ داشت. نخستین گلکسی نوت دارای نمایش‌گر ۵٫۳ اینچی با رزولوشن ۸۰۰×۱۲۸۰ بود که در آن زمان بسیار عالی به نظر می‌رسید.


دانشمندان یک سیاره کوتوله جدید را در سامانه خورشیدی کشف کردند

dwarf-planett-1920x1440

گروهی از دانشمندان فضا در دانشگاه میشیگان به تازگی موفق شده‌اند که یک سیاره کوتوله دیگر را در سامانه خورشیدی کشف کنند، اندازه این سیاره کوتوله تقریباً نصف سیاره پلوتو است و مدار آن به دور خورشید در مقایسه با مدار پلوتو، ۲ برابر دورتر است. خبر کشف این سیاره کوتوله توسط رادیو NPR اعلام شده است. این شبکه رادیویی به تازگی با فیزیک‌دان ارشد این گروه، دیوید گِردِز مصاحبه‌ای را انجام داده و خبر کشف سیاره کوتوله را اعلام کرده است. دیوید گِردِز به خبرنگار این رادیو اعلام کرده که اخیراً گروهی از دانشجویان گرد هم آمدند تا اجرام جدیدی را در آسمان کشف کنند و آن‌ها را نیز به نقشه در حال گسترش کهکشان بیافزایند. این دانشجویان پس از انجام تحقیقات لازم، به سراغ نرم‌افزاری رفتند که می‌تواند شبیه‌سازی‌های دوربین انرژی تاریک (قوی‌ترین دوربین دیجیتال موجود در جهان که دربرگیرنده ۶۲ دستگاه جفت کننده بار است و تصاویری ۵۷۰ مگاپیکسلی به ثبت می‌رساند. این دوربین توانسته نورهای قدیمی عالم را ببیند) را تجزیه و تحلیل کند. آن‌ها به دنبال اجرامی بودند که در سامانه خورشیدی قرار دارند.

این سیاره کوتوله جدید که با نام ۲۰۱۴UZ224 شناخته می‌شود، بسیار کوچک بوده و تنها ۳۳۰ مایل عرض دارد و به همین دلیل این گروه کاشف در تردید هستند که آن را در دسته سیاره‌های کوتوله جای دهند. اما در حال حاضر نام این سیاره کوتوله نیز در کنار دیگر کوتوله‌های سامانه خورشیدی مانند ماکی‌ماکی، سِدنا، اِریس و پلوتو قرار گرفته است. این سیاره کوتوله جدید خیلی از زمین دور است و تقریباً ۱۴ میلیارد کیلومتر از ما فاصله دارد و مدار آن از خورشید به اندازه‌ای دور است که هر بار گردش آن به دور خورشید چیزی در حدود ۱۱۴۰ سال زمینی به طول می‌انجامد. با توجه به فاصله بسیار زیاد آن از خورشید، باید آن را نیز در دسته اجرام فرانپتونی قرار داد که در کمربند سیارکی کایپر قرار دارند.

برای مطالعه کامل این مطلب بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


این هم از قسمت بعدی از بخش پنج شنبه با دانش و فناوری که خدمت شما عزیزان ارائه شد، امیدواریم که از مطالعه جذاب‌ترین مطالب و رویدادهای رخ داده در این هفته لذت برده باشید. منتظر نظرات شما در رابطه با این بخش هستیم.

new logoT

وب‌سایت ویاتک روزانه اخبار و مطالب زیادی را منتشر می‌کند که به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب آن را دنبال کنید. برای این کار می‌توانید بر روی بنر قرار گرفته در سمت راست قالب وب‌سایت استفاده کنید.

منبع :

VIATECH

1032 پست
حمیدرضا عبدی
در خدمت تمامی دوستان
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
غریبه
پاسخ دهید پنجشنبه 21 مهر 1395

کاش اون وقت و انرژی که شما روی سایت ویاتک میزارید رو رو سایت وینفون میزاشتید 😐
اصن کاش اینقدر که به این “پنجشنبه با فناوری” اهمیت میدید به بخش های دیگه مثل “آموزش برنامه نویسی”!!! و “رادیو اینترنتی”!!!!!!!!!!!! اهمیت میدادید 😑

alirezabarari
پاسخ دهید پنجشنبه 21 مهر 1395

خسته نباشید آقای عبدی عالی بود

هیپ هاپ
پاسخ دهید پنجشنبه 21 مهر 1395

نوت ۷که نابود بشه ۹۵۰ها تنها گوشی میشن که عنبیه دارن

alirezabarari
پاسخ دهید پنجشنبه 21 مهر 1395

بچه ها میخوام یه چیزی بگم به جون عزیزم دروغ نمیگم …. امروز داشتم تو یکی از این سایتای ایرانی دنبال یه آهنگ میگشتم که یهو یه تبلیغ اومد رو صفحه که کاربر گرامی نوکیا! کاربر گرامی موبایل لومیا ۶۴۰ ایکس ال شما برنده یک آیفون ۷ شده اید ! (انگلیسی نوشته بود) من از این تبلیغا قبلا خیلی زیاد دیده بودم و ازشون زده بودم ولی چون مدل گوشیمو دقیق نوشته بود برام جالب شد و مسیرو ادامه دادم تا اینکه به صفحه اصلیش رسیدم بعدش دیدم نوشته این یک مطلب طنز آمیز نیست شما برنده این موبایل شده اید! بعدش دیدم پایینش نزدیک ۱۰۰۰ تا کامنت بود که از اپل به خاطر این هدیه تشکر کرده بودن ! من دیگه یقین پیدا کردم که واقعیه و مسیرشو ادامه دادم ولی به هیچ وجه نتونستم از این فرصت استفاده کنم چون گوشیو فقط به ایران نمیفرستادن ! به همه جا جز ایران …. خیلی زورم گرفت …..این اولین باری نیست که از این اتفاقا میفته بلکه ما تو ایران تو این خراب شده عقب مونده خیلی فرصت هارو هرروزه از دست میدیم ( یادتونه مایکی چند وقت پیش به هر کی که یه ۹۵۰ ایکس ال میگرفت یه ۹۵۰ میداد؟) این فرصت ها از چیزای کوچیک مثل اینا شروع میشه ….. تا فرصتای بزرگی مثل شکل گیری آینده ….. فقط خواستم بگم گه کی قراره اینجا پیشرفت کنه و هم سطح بقیه بشه تا امکانات برابر بشه؟ قیام مهدی موعود(عج)؟!؟

  ایمان
  پاسخ دهید جمعه 22 مهر 1395

  چند نکته!
  هدیه لومیا مایکروسافت به خریداران ۹۵۰ فقط در فروشگاه مایکروسافت و فقط در امریکا اتفاق افتاده و نه در جاهای دیگه. پس از نظر تفکر شما مابقیه کشورها عقب موندن!
  توفقع داری شرکت های دیگه بیان به ایران که دشمنشونه. منظورم شرکت های بزرگ که توسط سهام دارهای صهیونیستی اداره میشه گوشی و امثال هم ارسال کنن؟
  یکم بصیرت بد نیست. حداقل احترام کشور حفظ کن.
  دین نداری آزاده باش.

alirezabarari
پاسخ دهید پنجشنبه 21 مهر 1395

اگه خواستید اسکرین شات هم میزارم از مرحله به مرحله این سایت

mohammad
پاسخ دهید جمعه 22 مهر 1395

اسکرین شات بزار ما هم ببینیم دستت درد نکنه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,