_متفرقه پنل جدید

پنج‌شنبه با دانش و فناوری

فناوری اصل

با سلام خدمت شما وینفونی های عزیز، با یک مطلب دیگر از سری مطالب پنج‌شنبه با دانش و فناوری خدمت شما هستیم، امیدوارم که از قسمت‌های قبلی آن لذت برده باشید، در این قسمت نیز قصد داریم تعدادی از مطالب جذاب هفته که در حوزه تکنولوژی و علمی اتفاق افتاده‌اند و در طول هفته‌ای که گذشت در وب‌سایت ویاتک قرار پوشش داده شدند را برای شما قرار دهیم.

این مجموعه با همکاری وب‌سایت ویاتک منتشر می‌شود و ما هر پنج‌شنبه چند مطلب جذاب را از این وب‌سایت انتخاب و برای شما منتشر می‌کنیم، لازم به ذکر است که امکان قرارگیری کامل هر مطلب وجود ندارد و ما تنها خلاصه‌ای از آن مطالب را این‌جا قرار می‌دهیم و اگر شما مایل به مطالعه بیشتر هستید می‌توانید بر روی تیتر هر مطلب کلیک کنید تا به صفحه اصلی آن هدایت شوید. پس با ما با یک قسمت دیگر از پنج‌شنبه با دانش و فناوری همراه باشید.


اولین شبیه سازی کوانتومی مقیاس پذیر از یک مولکول با موفقیت ایجاد شد

quantum-computer

گروهی از محققان که شامل نمایندگانی از شرکت گوگل، آزمایشگاه ملی لارنس برکِلی، دانشگاه تافتس، دانشگاه کالیفرنیا – سانتا باربارا، کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه هاروارد به تازگی گزارش داده‌اند که توانسته‌اند با موفقیت برای اولین بار در جهان یک شبیه سازی کوانتومی مقیاس پذیر از یک مولکول را ایجاد کنند. این گروه محقق، نتایج آزمایشات و پروژه خود را در مجله Physical Review X منتشر کرده‌اند. این گروه محقق گفته‌اند که برای ایجاد و حل یکی از نخستین مشکلات واقعی برنامه‌های کاربردی رایانه‌های کوانتومی، به سراغ یکی از رایانه‌های کوانتومی موجود که از ۵ پردازنده کیوبیتی‌ Xmon (ساخته شرکت گوگل) استفاده می‌کند رفته‌اند، زیرا این رایانه کوانتومی هم اکنون به عنوان یک سیستم VQE یا حل کننده دقیق متغیرهای کوانتومی شناخته می‌شود.

برای یافتن اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم که بر روی تیتر مطلب کلیک کرده و مقاله کامل را مطالعه کنید.


سرنوشت آیفون چگونه رقم می خورد؟ گزارش ویاتک از سطح بازار

iphone-se1

همیشه در پی یک تغییر یا اعمال یک طرح و قانون جدید تحلیل گران نظرات موافق و مخالف خود را نسبت به آن اعلام و هر یک گروهی از افراد جامعه را با خود هم سو و هم فکر می‌کنند، یکی از طرح‌های اخیر در حوزه فناوری قانون جمع آوری گوشی‌های آیفون از سطح بازار است که سر و صدای بسیاری به پا کرد.همان‌طور که در جریان اخبار چند روز گذشته هستید حتماً می دانید که مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف در بیانیه‌ای اعلام کرد که اپل تنها تا اجرایی شدن طرح رجیستری تلفن‌های همراه فرصت دارد تا نمایندگی قانونی خود را در ایران ثبت کند و در غیر این صورت تمامی تلفن‌های همراه این شرکت از سطح بازار جمع خواهند شد و دیگر به‌هیچ‌ عنوان قابلیت رجیستر شدن را نخواهند داشت. همین موضوع واکنش‌های بسیاری را از سوی تحلیل گران و همچنین اشخاص فعال در بازار تلفن‌های همراه در پی داشت و غالب بازخوردهای دریافت شده خبر از عدم وجود کارشناسی دقیق در انجام این طرح می‌دهد.

برای یافتن اطلاعات بیشتر در رابطه با نظر فروشندگان آیفون، پیشنهاد می‌کنیم که بر روی تیتر مطلب کلیک کرده و مقاله کامل را مطالعه کنید.


دستگاه تنفسی

glass-lungs-1

سلول‌های بدن انسان برای زنده ماندن به جریان ثابتی از اکسیژن نیاز دارند. دستگاه تنفسی اکسیژن را برای سلول‌های بدن فراهم می‌کند و دی‌اکسید کربن را از سلول‌های بدن حذف می‌کند. ۳ بخش اصلی در دستگاه تنفسی وجود دارد: ‌راه‌ هوایی، ریه‌ها و عضلات تنفسی. راه‌ هوایی شامل بینی، دهان، حلق، حنجره، نای، نایژه و برونش‌ها است که هوا را بین ریه و محیط خارج بدن حمل می‌کنند. 

ریه‌ها به وسیله انتقال اکسیژن به داخل بدن و انتقال دی‌اکسید کربن به خارج بدن به عنوان واحدهای عملکردی دستگاه تنفسی عمل می‌کنند. عضلات تنفسی مانند دیافراگم و عضلات بین دنده‌ای با یکدیگر به عنوان یک پمپ عمل می‌کنند که در طول تنفس هوا را به داخل ریه‌ها و خارج‌ها ریه‌ها پمپ می‌کند.

برای آشنایی با دستگاه تنفسی و جزئیات آن، پیشنهاد می‌کنیم که بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


چرا گیاهان دچار آفتاب سوختگی نمی‌شوند؟

image_4024e-Plants-Sunburn

واقعیتی که بیشتر مردم از زمان مدرسه‌شان در مورد گیاهان به یاد دارند، استفاده‌ی آن‌ها از نور خورشید برای تولید غذایشان است. این فرآیند که به نام فوتوسنتز آن را می‌شناسیم، به معنی این است که گیاهان به نور خورشید وابسته هستند. اما هر کسی که برای مدت زیادی بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب زیر تابش نور خورشید بوده است، می‌داند که خورشید به همان اندازه که مفید است، می‌تواند مضر هم باشد. حال چگونه  گیاهان بدون آسیب خوردن توسط پرتو فرابنفش خورشید، نور مورد نیازشان را دریافت می کنند؟ کوتاه‌ترین پاسخ به این سوال این است که گیاهان از کرم ضد آفتابی که خودشان تولید می کنند، بهره می برند. آخرین تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده به فهم دقیق این فرآیند کمک زیادی کرده است.

برای یافتن پاسخ این سوال، پیشنهاد می‌کنیم که بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


با ۲۱ ویژگی پنهان iOS 10 آشنا شوید

ios-10-0

چندی پیش در ماه ژوئن، اپل در کنفرانس مخصوص توسعه دهندگان خود از چند ویژگی جدید برای iOS 10 رونمایی کرد. اکنون پیام‌ها جایگاه مخصوص به خود را در اپ استور دارند و سیری، دستیار صوتی اپل هم می‌تواند با اپلیکیشن‌های بیشتری تعامل داشته باشد، اما این همه چیزهایی که قرار است با iOS 10 عرضه شوند، نیست و ویژگی‌های دیگری هم در راه هستند. از جمله چیزهای جدیدی کهاحتمالاً در iOS 10 وجود خواهند داشت می‌توان به مرکز کنترل سازگار شده با قابلیت لمس سه بعدی، امکان فعال یا غیر فعال کردن ویژگی read receipts برای هر یک از مخاطبین و وجود یک دکمه برای پاک کردن یک جای همه اعلانیه‌ها اشاره کرد.

برای یافتن اطلاعات بیشتر در خصوص ویژگی‌های پنهان iOS 10، پیشنهاد می‌کنیم که بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


یک انفجار ستاره‌ای، مرز برفی آب را به نمایش گذاشت

stellaroutbu

به تازگی یک انفجار مهیب که توسط ستاره جوان اوریونیز V883 به وقوع پیوسته، این امکان را فراهم آورده که ستاره‌شناسان بتوانند “مرز برفی” آب را در دیسک (صفحه) پروتوپِلَنِتری اطراف این ستاره مشاهده کنند. دیسک پروتوپِلَنِتری به ناحیه‌ای متشکل از ذرات گازی و غبار در اطراف ستاره‌های جوان گفته می‌شود که در آن میزان دما و فشار به اندازه‌ای پایین است که می‌تواند به شکل گیری یخ کمک کند. اخیراً میزان روشنایی ستاره به شکل ناگهانی افزایش یافته و بر روی ناحیه درونی دیسک تاثیر گذاشته و باعث شده تا مرز برفی از جایی در درون دیسک، به ناحیه‌ای دورتر از حد معمول منتقل شود و همین موضوع ستاره‌شناسانی که از آرایه بزرگ میلی‌متری / زیر میلی‌متری آتاکاما (ALMA) برای رصد این ستاره استفاده می‌کرده‌اند را قادر ساخته تا این پدیده بسیار نادر را مشاهده کنند و از آن عکس بگیرند. به افزایش ناگهانی میزان روشنایی ستاره، پدیده فِلَش زدن همراه با گرما نیز گفته می‌شود. در حالت طبیعی، مرز برفی به اندازه‌ای به ستاره نزدیک است که حتی رزولوشن بالای ALMA نیز قادر نیست مستقیماً آن را رصد کند.

برای اطلاع از جزئیات این پدیده، پیشنهاد می‌کنیم که بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


این هم از پنجمین قسمت از بخش پنج‌شنبه با دانش و فناوری که خدمت شما عزیزان ارائه شد، امیدواریم که از مطالعه جذاب‌ترین مطالب و رویدادهای رخ داده در این هفته لذت برده باشید. منتظر نظرات شما در رابطه با این بخش هستیم.

وب‌سایت ویاتک روزانه اخبار و مطالب زیادی را منتشر می‌کند که به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب آن را دنبال کنید. برای این کار می‌توانید بر روی بنر قرار گرفته در سمت راست قالب وب‌سایت استفاده کنید.

new logoT

 

منبع :

ویاتک

998 پست
عرفان مرادی
علاقه مند به مایکروسافت و سرویس های این شرکت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
امین
پاسخ دهید جمعه 31 تیر 1395

خوب بود ممنون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,