پنج شنبه با فناوری

پنج شنبه با دانش و فناوری

فناوری اصل

سلام و درود خدمت تمامی همراهان همیشگی وبسایت وینفون، با یکی دیگر از قسمت های مجموعه پنج شنبه با دانش و فناوری در خدمت شما دوستان هستیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که امکان قرار گیری کامل هر مطلب وجود ندارد و ما تنها خلاصه ای از آن را این جا قرار می دهیم و اگر شما مایل به مطالعه بیشتر هستید می توانید بر روی تیتر هر مطلب کلیک کنید تا به صفحه اصلی آن هدایت شوید. پس با ما با یک قسمت دیگر از پنج شنبه با فناوری همراه باشید.


با معادل‌های فارسی نمی‌توان زبان علم را تغییر داد!

mitokondrie

احتمالاً خبرهای اخیر پیرامون واژه‌های جدیدی که فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان واژه‌هایی جایگزین برای برخی واژه‌ها در درس زیست‌شناسی معرفی کرده است را شنیده‌اید.  شکی وجود ندارد که هیچ شخصی با زنده و شاداب ماندن زبان سرزمین خود مشکلی ندارد و حتی همواره در تلاش است تا زبان و فرهنگ سرزمین خود را به سراسر جهان منتقل کند! از این رو هیچ فردی با به کار بردن واژه‌های معادل فارسی به جای واژه‌های بیگانه‌ای چون هلی‌کوپتر مخالف نیست، اما نباید فراموش کرد که زبان علم با زبان یک کشور تفاوت دارد و یک زبان جهانی است و با به کار بردن واژه‌های معادل نمی‌توان زبان علم را تغییر داد.

یکی از مواردی که این روزها و با نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس خبرهای زیادی را به پا کرده است، واژه‌های جدیدی است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان واژه‌هایی جایگزین برای برخی واژه‌های موجود در درس زیست‌شناسی، معرفی کرده و قرار است این واژه های معادل، از سال تحصیلی جدید در کتاب درسی پایه دهم به کار روند.

برای مطالعه ادامه این مقاله بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


اگر برای ۳۰ روز تنها به‌عنوان نوشیدنی آب بنوشید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

water

بدن، هرکدام از سلول‌ها و ارگان‌هایش  برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. آب در کنار اینکه زندگی فرد را حفظ می‌کند، جنبه درمانی نیز دارد و همچنین در واکنش‌ها و عملیات‌های داخل بدن نیز نقش اصلی را بر عهده دارد. هنگامی‌که یک فرد، به عنوان نوشیدنی اصلی، تنها از آب استفاده کند، نتایج شگفت‌انگیزی را مشاهده خواهد کرد. استفاده از رژیم آبی برای همه افراد آسان نیست اما پیامدهای مثبت آن می‌تواند بسیاری از افراد را وادار به استفاده از این رژیم کند.

بر اساس مجله مرز علوم اعصاب، وقتی‌که برای سی روز تنها آب می‌نوشید، مغز واکنش‌های سریع‌تری را نشان می‌دهد. مغز انسان‌ها به میزان زیادی از اکسیژن برای عملکرد مناسب نیاز دارد و آب یکی از بزرگ‌ترین منابع آن می‌باشد. همچنین قدرت ذهنی شما افزایش پیدا خواهد کرد و به فرایند تفکر و تمرکز کمک شایانی خواهد کرد. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده مداوم از آب، فرد را شاداب‌تر و باهوش‌تر می‌کند. نوشیدن تنها ۸ فنجان آب، عملکرد شناختی شما را به میزان ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.

برای مطالعه این مقاله ارزشمند بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


دانشمندان تایید کردند: عالم مسیر خاصی ندارد

vuegjul

با توجه به دقیق‌ترین آزمون و بررسی که انجام شده، عالم، جهان، کیهان یا هرچیز دیگری که اسمش را می‌گذارید، نه مسیر خاصی دارد و نه به دور چیز خاصی می‌گردد، هیچ مرکزی ندارد و به چیزی مادی وابسته نیست.

شبی آرام به بیرون بروید و به آسمانی که در بالای سر شما قرار گرفته نگاه کنید. چه می‌بینید؟ عالم آن‌قدر شلوغ است که نمی‌توان گفت که چه چیزی را می‌بینم! ستاره‌ها، سیاره‌ها، کهکشان‌ها و… همچون دانه‌های شن ساحل در آسمان پخش شده‌اند که اتفاقاً با هم و در کنار هم عمل می‌کنند. سیاره‌ها به دور ستاره‌ها در گردش هستند و سامانه‌هایی همچون سامانه خورشیدی خودمان را تشکیل داده‌اند و خود این ستاره‌ها نیز به صورت گروه‌هایی در می‌آیند و در جامعه‌ای بزرگ‌تر به نام کهکشان قرار می‌گیرند. کهکشان‌ها نیز خودشان عضوی کوچک‌تر از یک مجموعه بزرگ‌تر هستند که با نام خوشه‌های کهکشانی شناخته می‌شوند و این خوشه‌ها نیز در ابر خوشه‌ها جای می‌گیرند. اما کیهان‌شناسان می‌گویند که یک چنین اثراتی (دسته‌بندی شدن و در دل مجموعه‌ای جای گرفتن) محلی و کوچک هستند و اگر بخواهیم در مقیاسی بسیار بزرگ فکر کنیم و فرضیه‌های خود را با مقیاسی بزرگ‌تر از هر چیزی بیان کنیم، آن‌گاه می‌بینیم که عالم یکنواخت و یکپارچه است.

اکثر قریب به اتفاق محاسبات ما در مورد عالم با این فرض شروع شده‌اند: عالم به یک شکل گسترده شده و فرقی نمی‌کند که موقعیت شما در این عالم کجاست و به کدام مسیر نگاه می‌کنید، به هر حال عالم به یک شکل گسترده شده است. اگر عالم در یک مسیر خاص گسترده شود و یا همانند زمین، حول یک محور خاص در گردش باشد، آن‌گاه تمامی فرضیات ما از جهان و محاسباتی که به این فرضیات وابسته هستند به بن‌بست می‌خورند و اشتباه از آب در می‌آیند!

حال به تازگی دانشمندانی از کالج دانشگاهی لندن و کالج سلطنتی لندن، این فرض را در آزمونی بسیار دقیق قرار دادند تا آن را محک بزنند و سپس دریافتند شانس این‌که عالم در همه مسیرها به یک شکل نباشد، ۱ در ۱۲۱۰۰۰ است!

برای مطالعه کامل این مقاله بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


شایعه ساخت فیلم Fruit Ninja به حقیقت نزدیک می‌شود

fruit-ninja

مدتی پس از موفقیت چشمگیر فیلم انگری بردز از لحاظ مالی، حالا استودیوهای فیلم‌سازی برای ساخت فیلم‌های بیشتری بر اساس بازی‌های محبوب به صرافت افتاده‌اند. گفته می‌شود به‌تازگی نیولاین سینما قصد سرمایه‌گذاری بر روی پروژه فیلم Fruit Ninja را دارد. طبق شایعات کمپانی نیولاین سینما به همین منظور با سازنده این بازی یعنی استودیوی Halfbrick و تهیه‌کننده فیلم‌های “سن آندریاس” و “سفر به مرکز زمین” یعنی تریپ وینسون وارد مذاکره شده است. بدیهی است، این فیلم خیلی بیشتر از تماشای قطعه‌قطعه شدن میوه‌ها توسط یک مبارز در صفحه‌نمایش خواهد بود. این پروژه که احتمالاً در سبک کمدی اکشن خواهد بود سوژه نینجاهایی را که قصد نجات جهان را دارند می‌پروراند.

البته ما قصد نداریم به شایعاتی که درباره این فیلم پرداخته‌شده دامن بزنیم درحالی‌که برای این فیلم هیچ تقویم و تاریخ کاری مشخصی نیز تعریف نشده است. در صدر کارنامه قابل‌توجه و البته تا حدی معمولی وینسون جایزه امی را برای بهترین تیم نویسندگی به خاطر سریال تلویزیونی “خانم مجری” می‌بینیم. بااین‌حال بعید است شرکت نیولاین در وهله اول از این فیلم توقع چیزی در حد جایزه اسکار داشته باشد. به‌هرحال این یک سرمایه‌گذاری بر روی یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایلی در تاریخ است و بهتر است قبل از اینکه سایر استودیوهای رقیب بخواهند شانس خود را امتحان کنند انجام شود. با توجه به شنیده‌ها از منابع مختلف احتمال تحقق چنین شایعه‌ای را می‌توان نصف به نصف ارزیابی کرد و ممکن است این شایعه روزی در مسیر حقیقت قرار گیرد.

نظر شما در مورد ساخت چنین فیلمی چیست؟ آیا یک فیلم بر اساس یک بازی می‌تواند برایتان جذاب باشد؟


تلسکوپ فضایی هابل از ستاره مرده شبه خورشیدی تصویر برداری کرد

Hubble reveals NGC 2440

تصویری که در بالا می‌بینید، به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل (متعلق به ناسا و آژانس فضایی اروپا) به ثبت رسیده است و مرگ رنگارنگ یک ستاره شبه خورشیدی را نشان می‌دهد. این ستاره با پخش کردن لایه‌های بیرونی خود که از جنس گاز هستند، به زندگی خودش پایان داده است و اکنون این لایه‌های گازی همچون پیله‌ای دور هسته باقی‌مانده ستاره را گرفته‌اند. نور فرابنفشی که از سوی ستاره مرده ساطع می‌شود در این تصویر باعث درخشش مواد اطراف شده است. بخش باقی‌مانده از ستاره که با نام کوتوله سفید شناخته می‌شود، نقطه‌ای سفید رنگ است و در مرکز این مواد قرار گرفته است. خورشید ما نیز وقتی سوخت خود را به پایان برساند، ابتدا به یک غول سرخ تبدیل می‌شود و سپس همانند این ستاره منفجر خواهد شد، البته نگران نباشید زیرا این اتفاق دست‌کم تا ۵ میلیارد سال آینده روی نخواهد داد!

کهکشان راه شیری ما مملو از این آثار ستاره‌ای است و ما آن‌ها را با نام سحابی سیاره‌ای می‌شناسیم و این در حالی است که این سحابی‌ها هیچ ربطی به سیارات ندارند. ستاره‌شناسان قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی این نام را برای این اجرام انتخاب کردند زیرا تلسکوپ‌های قدرت‌مندی را در اختیار نداشتند و این دیسک‌های گازی که در دوردست‌ها قرار گرفته‌اند همچون سیارات اورانوس و نپتون به نظر می‌رسیده‌اند. این سحابی سیاره‌ای که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، با نام NGC 2440 فهرست‌بندی شده است.

برای مطالعه بیشتر در این باره بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


این هم از قسمت بعدی از بخش پنج شنبه با دانش و فناوری که خدمت شما عزیزان ارائه شد، امیدواریم که از مطالعه جذاب‌ترین مطالب و رویدادهای رخ داده در این هفته لذت برده باشید. منتظر نظرات شما در رابطه با این بخش هستیم.

new logoT

وب‌سایت ویاتک روزانه اخبار و مطالب زیادی را منتشر می‌کند که به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب آن را دنبال کنید. برای این کار می‌توانید بر روی بنر قرار گرفته در سمت راست قالب وب‌سایت استفاده کنید.

منبع : وینفون
1032 پست
حمیدرضا عبدی
در خدمت تمامی دوستان
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
alireza
پاسخ دهید پنجشنبه 7 مهر 1395

دوستان سلام
من وقتی منطقه ام رو از ایران به ایالت متحده تغییر میدم خب بالطبع میتونم وارد استور بشم . ولی خیلی جالبه وقتی از دیتا گوشی استفاده نمیکنم و از وای فای استفاده میکنم دیگه منطقه ام از ایالت متحده به ایران تغییر میکنه و دیگه نمیتونم وارد استور بشم.
یه مشکل دیگه هم هست اگه تحت هیچ شرایطی از وای فای استفاده نکنم و از دیتای خود گوشی استفاده کنم ولی گوشیمو به شارژ میزنم منطقه ام باز به ایران تغییر میکنه
کسی راه حل این مشکل رو میدونه؟؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,