پنج شنبه با فناوری

پنج شنبه با دانش و فناوری

فناوری اصل

با سلام خدمت تمامی کاربران عزیز وینفونی، اگر خاطرتان باشد چند ماه گذشته بخش جدیدی به نام “پنج شنبه با فناوری” با همکاری وبسایت ویاتک آغاز به کار کرد که با استقبال خوبی از سوی شما عزیزان مواجه شد، اما به دلایل مختلف فعالیت این بخش به صورت موقت متوقف شد، حال اعضای تیم ویاتک وبسایت خود را قدرت مند تر از قبل فعال کرده اند و ما نیز در راستای این مهم این بخش را با نام “پنج شنبه با دانش و فناوری” از سر خواهیم گرفت. با وینفون همراه باشید.

لازم به ذکر است قرار دادن تمامی متن مطالب در این قسمت از پنج شنیه با دانش  و فناوری امکان پذیر نیست و اگر مایل به خواندن متن کل مطلب بودید می توانید بر روی تیتر هر مطلب کلیک کرده تا به وبسایت ویاتک هدایت شوید.


استفاده از تکنولوژی ناسا برای خلق تصویری گیگاپیکسلی از بنتلی مولسان

Bentley-Mulsanne-2017-1600-01

بنتلی برای خودروی لوکس مولسان سنگ تمام گذاشته و اخیراً به مناسبت معرفی خودرو، از یک تصویر فوق‌العاده بزرگ که جزئیات را به خوبی نمایش می‌دهد استفاده کرده است، بنتلی در این تصویر از تکنولوژی گیگاپیکسل ناسا استفاده کرده است.

تا به امروز ما تصاویر بسیاری از خودروها دیده‌ایم و بعضی از آن‌ها به صورت ویژه و برای معرفی خودرو تهیه شده‌اند. اما موضوع برای بنتلی کمی متفاوت است. بنتلی برای معرفی مولسان ۲۰۱۷ از تکنولوژی گیگاپیکسل ناسا استفاده کرده که جزئیات را به شکل باور نکردنی دقیق نشان می‌دهد. ناسا از تکنولوژی گیگاپیکسل برای تصویر برداری از کهکشان استفاده می‌کند به گونه‌ای که تک تک ستاره‌ها در تصویر معلوم می‌شوند. حال بنتلی نیز از این تکنولوژی کمک گرفته تا تصویری با جزئیات فراوان را خلق کند. وقتی وارد وب‌سایت بنتلی می‌شوید، تصویری بزرگ را مشاهده می‌کنید که امکان زوم کردن دارد. این تصویر از یک مولسان به ثبت رسیده که در شهر سان فرانسیسکو بر روی پل حرکت می‌کند. اگر بر روی این عکس زوم کنید به هیچ وجه کیفیت خود را از دست نداده و دائماً با کیفیت‌تر می‌شود. این تصویر بزرگ از فاصله ۷۰۰ متری به ثبت رسیده است و تا جایی که لوگوی بنتلی روی صندلی خودرو را مشاهده کنید، می‌توانید به زوم کردن ادامه دهید!

برای مشاهده این تصویر بر روی این لینک کلیک کنید.


تلسکوپ فضایی کپلر سیاره‌ای جوان که در اطراف ستاره‌ای در گردش است را کشف کرد

NASA-KeplerSpaceTelescope-ArtistConcept-20141027

شکل گیری یک سیاره، بسیار پیچیده و بی‌ نظم است و پس از اتمام این فرآیند، همه چیز برای انسان در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد! ستاره شناسان تا به امروز بیش از ۳۰۰۰ سیاره فراخورشیدی (سیاره‌هایی خارج از منظومه شمسی که به دور ستاره‌هایی خورشید مانند می‌گردند) را کشف کرده‌اند.

 برای ستاره شناسان، تلاش برای فهمیدن نحوه کارکرد چرخه‌ی حیات سیستم‌های سیاره‌ای با استفاده از نمونه‌های فعلی بسیار دشوار بوده و مانند این است که ما بخواهیم چگونگی چرخه‌ی حیات یک انسان، از نوزادی تا جوانی را با بررسی یک انسان بزرگ‌سال درک کنیم! این کار عملاً نشدنی است و دانشمندان نیز به دشواری این عمل آگاه هستند. اما اکنون گروهی از محققان موسسه فناوری کالیفرنیا، موفق شده‌اند سیاره‌ای فراخورشیدی و بسیار جوان را کشف کنند که کاملاً شکل گرفته و تکمیل شده است، این برای اولین بار در تاریخ است که یک چنین سیاره‌ای کشف شده و تا به امروز نظیر نداشته است. این سیاره جوان که K2-33b نام دارد، چیزی مابین ۵ تا ۱۰ میلیون سال سن داشته و هنوز مراحل ابتدایی زندگی خود را می‌گذراند اما با وجود این سن کم، به طور کامل شکل گرفته است.

ترور دیوید، دانشجوی کارشناسی ارشد موسسه فناوری کالیفرنیا که به همراه پروفسور ستاره شناس، لایِن هیلِن‌برند برای اولین بار اسناد مربوط به این سیاره را منتشر کردند، می‌گوید:

با گذشت ۴٫۵ میلیارد سال، زمین اکنون یک سیاره میان‌سال به شمار می‌رود، یعنی زمین ما اکنون مانند یک انسان ۴۵ ساله است. اگر بخواهیم عمر زمین را با سیاره K2-33b مقایسه کنیم، عمر این سیاره در برابر عمر زمین تنها چند هفته است!

برای مطالعه بیشتر در این باره بر روی تیتر این مطلب کلیک کنید.


سنسوری برای بررسی سریع باکتری‌ها

bacteria-in-a-petri-dish-compressed

این روزها برای بررسی و شناسایی عامل بسیاری از عفونت‌های باکتریایی، به کشت باکتری‌ها در محیط کشت‌های مخصوص نیاز است، فرآیندی که ممکن است با توجه به گونه باکتری از چند ساعت تا چند هفته به طول بیانجامد. اما به کمک یک سنسور ممکن است به زودی روشی سریع‌تر برای بررسی باکتری‌ها فراهم شود. استفاده از فرآیند کشت باکتری در محیط کشت که معمولاً با توجه به گونه باکتری می‌تواند تا چند هفته نیز به طول بیانجامد، به منظور شناسایی باکتری و همچنین تعیین آنتی‌بیوتیک‌هایی که بر روی باکتری مؤثر هستند، صورت می‌گیرد. اما به تازگی در دانشگاه پردو در حال کار بر روی سنسوری هستند که می‌تواند به فرآیند شناسایی سویه‌های باکتری سرعت ببخشد، این روش نسبت به روش رایج کشت باکتری بسیار سریع‌تر است و می‌تواند طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها را مورد بررسی قرار دهد.

برای مطالعه درباره نحوه کار این سنسور و ویدیوی تهیه شده در رابطه با این پروژه در دانشگاه پردو بر روی تیتر مطلب کلیک کنید.


به تازگی در بلژیک دو ربات در بیمارستان مشغول به کار شده‌اند

robot-a-collection-of-robot-models-cyborgs-and-androids-from-tv-and-film-robot-header

به تازگی در بلژیک از یک ربات انسان نما رونمایی شده که قرار است از این پس نقش مسئول پذیرش و راهنما را در دو بیمارستان را ایفا کند! این ربات انسان نمای کوتاه قد، هنوز در حرف زدن مشکل دارد و گاهی اوقات در حرکت کردن نیز دچار مشکل شده و مکث می‌کند اما او می‌تواند کارها را انجام دهد و اکنون او و یک ربات دیگر مسئول پذیرش و راهنمای دو بیمارستان در بلژیک هستند!

قد این ربات در حالت ایستاده ۱۴۰ سانتی‌متر است. Pepper می‌تواند صدای انسان‌ها را تشخیص دهد و بر ۲۰ زبان زنده دنیا مسلط است و می‌تواند به زبان‌های مختلف پاسخ بیماران را بدهد، او حتی می‌تواند تشخیص دهد فردی که صحبت می‌کند مرد است یا زن یا یک بچه! این ربات ۳۰ هزار یورویی در بیمارستان Liege، مسئول پذیرش بیمارستان است اما در شهر Ostend در بیمارستان AZ Damiaan، او راهنمای افراد است، به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد به یکی از بخش‌های بیمارستان برود اما با محیط بیمارستان آشنایی نداشته باشد، این ربات شخص را راهنمایی می‌کند.

Raphaël Tassart، سازنده نرم‌افزار این ربات می‌گوید:

این دستیار انسان نما، بر روی سینه خود یک صفحه نمایش دارد، سر او همانند سر انسان گرد است، اسمش Pepper بوده و اولین ربات در جهان است که در بیمارستان نقش متصدی دارد. او به هنگام وارد شدن مردم، به آن‌ها خوش‌آمد می‌گوید!


کوزه گری وصف ناپذیر در ابعاد کوچک

miniature-pottery-hand-thrown-jon-alameda-9

جان آلمدا هنرمند اهل تاکومای واشنگتن در سایت خود نوشته است: “اندازه مهم است.” ساخت سفال‌های کوچک دست‌ساز در مقیاس یک اینچی (۲٫۵۴ سانتی‌متر) تنها تخصص آلمدا است در حالی که او کارش را با قطعات بسیار بزرگ‌تر از آنچه امروز می‌سازد شروع کرد. آثار آلمدا دقیقاً مشابه نسخه‌های بزرگ‌تر خود هستند و اکثراً آن‌قدر کوچک هستند که بر روی یک سکه یا قوطی کبریت جای می‌گیرند. برای خلق این آثار کوچک او به یک دستگاه موتوری سفالگری سفارشی نیاز داشت.

او خاطرات سرنوشت سازش را اینگونه در سایتش بیان می کند:

هنگامی‌که در یک فروشگاه کتاب مشغول مشاهده بودم به کتابی به نام “ساخت سفال‌های مینیاتوری” برخوردم که چشم‌انداز و رویکرد من را درباره این هنر-صنعت تغییر داد. ساخت قطعات کوچک به من اجازه می‌دهد تمرکز بسیار بالایی بر روی شکل و شمایل یک قطعه داشته باشم. این یکی از جذاب‌ترین حالات تولید است.

به شما پیشنهاد می کنم برای مشاهده تصاویر بیشتر از هنرنمایی جان آلمدا بر روی تیتر مطلب کلیک کنید و از دیدن آن ها لذت ببرید.


این هم از اولین قسمت از بخش پنج شنبه با دانش و فناوری، به تمامی شما عزیزان پیشنهاد می کنم که برای مطالعه بیشتر در حوزه دانش و فناوری به صورت روزانه به وبسایت ویاتک سر بزنید و از اخبار و مطالب آن استفاده کنید. برای مراجعه به وبسایت ویاتک می توانید از بنر تعبیه شده در سمت راست قالب سایت استفاده کنید.

منتظر نظر شما عزیزان در رابطه با این مطلب و نحوه کار آن هستم.

new logoT

منبع : وینفون
1021 پست
حمیدرضا عبدی
سردبیر وبسایت - اینستا : hara1368 ارتباط : hamidrezaabdi@winphone.ir
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,