۱۰ free Troubleshooting windows 10

در  طول حیات ویندوز برای هر کاربری، مطمئنا گاهی اوقات اوضاع بهم می ریزد، و  گاهی اوقات نیز خرج روی دست شما گذاشته می شود. ویندوز خودش دارای تعدادی ابزار عیب یابی در درونش هست، اما پیدا کردن آن ها، و مهم تر، استفاده‌ی از آن‎ها، کاری پرقلق محسوب می‌شود. در اینجا ۱۰ ابزار که دیر یا زود به آن ها احتیاج پیدا خواهید کرد را معرفی می کنیم، فارغ از نحوه ی استفاده یا سوء استفاده شما از ویندوز ۱۰. این ابزارها رایگان هستند. به صورت داخلی در ویندوز وجود دارند، و یا قابل دانلود از مایکروسافتند، و یا این که کاملا رایگان از توسعه‌دهنده‌های دیگر قابل دریافت و استفاده هستند. مهم ترین نکته نیز اینکه کارشان را به خوبی انجام می دهند. با ما همراه باشید

Task Manager

ویندوز  دارای قسمتی مخفی برای فرمان دادن است. این ابزار در تنگناها بسیار گران بهاست، البته به شرط آشنا بودن شما با قدرت آن. این قسمت تسک منیجر نام دارد، و شما با کلیک راست کردن بر روی تسک بار و  انتخاب Task Manager و یا زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl-Alt-Del و انتخاب  Task Manager از لیست، به آن دسترسی پیدا می کنید. اگر این اولین بار باشد که دست به دامان این ابزار شده اید، لیستی کوتاه از برنامه های باز به شما نشان داده می شود، اما با کلیک بر روی More Detail به ابزار اصلی دست پیدا می کنید.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 task manager

تب های مختلف تسک منیجر به شما اجازه این کارها را می دهند:

  • بستن برنامه. مثلا اگر مرورگر Edge در برابر بستن مقاومت کرد (باگی معروف در آپدیت سالگرد)، شما می توانید از اینجا خاموشش کنید. فرقی ندارد که مشکل شما با یک برنامه یونیورسال باشد، و یا یک برنامه دسکتاپ. بر روی اسم برنامه کلیک کنیدو End را انتخاب کنید، تمام. ویندوز سعی می کند برنامه را بدون آسیب به اطلاعات ببندد، اگر توانست که مشکل حل شده و برنامه از لیست خارج می شود، اما اگر موفقیت آمیز نباشد، به شما انتخابی برای بستن برنامه ارایه می دهد (تحت نام End Now)، و یا اینکه به سادگی بی خیال بستن برنامه می شوید و اجازه می دهید خیلی سرخوش به کار خود ادامه دهد.
  • چه برنامه ای CPU شما را اشغال کرده. لیتسی پرتحرک از تیکه های برنامه ها به اسم processes، که نشان می دهد هر تیکه چقدر از پردازشگر سیستم را در هر لحظه اشغال کرده است. این اطلاعات وقتی رایانه شما دچار مشکل شده و نمی دانید که اشکال از کجاست، به شدت قیمتی هستند.
  • چه برنامه ای بیشترین رم را اشغال کرده است، یا از هارد استفاده می کند، و یا شبکه را مشغول کرده است. گاهی اوقات تشخیص مشکل سخت ممی شود، اما تسک منیجر همه چیز را می داند، می بیند، و به ما اطلاع می دهد.
  • در سربرگ Performance، شما گرافی از عملکرد CPU، رم، هارد، و یا شبکه را می بینید. این اطلاعات جالب و کاربردی است، و حتی به شما کمک می کند که آیا نیاز به خرید رم بیشتری دارید یا خیر.
  • در سربرگ App History شما می توانید ببینید که کاشی کدام برنامه یونیورسال در طول زمان استفاده بیشتری از منابع دستگاه شما کرده است. آیا برنامه دوربین بیشترین استفاده را کرده است؟ یا Pinball؟
  • سربرگ Startup به شما اجازه می دهد برنامه هایی را که با ویندوز بالا می آیند را خاموش کنید، البته گزینه ای بهتر به نام برنامه Autoruns برای شما وجود دارد، که جلوتر درباره ی آن صجبت می کنم.
  • سربرگ Services به شما امکان می دهد که هرکدام از سرویس ها را به طور مجزا بسته یا راه اندازی کنید. اما باز هم راه حل منعطف تری برای کنترل سرویس ها به نام برنامه Component Services هست، که درباره ی آن هم جلوتر صحبت می کنم.

شما می توانید  با کلیک بالای هر ستون (ستون مصرف CPU، رم، هارد، یا شبکه) براساس همان ستون اولویت نشان دادن مصرف منابع را تنظیم کنید. برای به روز کردن اطلاعات، View را انتخاب کنید، و Refresh را بزنید. هر برنامه ای را که باز کنید به لیست برنامه ها اضافه می شود، و پردازش های پشت زمینه آن برنامه نیز به همراه خود برنامه، تحت عنوان Background processes list طبقه بندی می شوند. برنامه های یونیورسال وقتی که استفاده نمی شوند به حالت خواب می روند، بنابراین لیست برنامه ها را ترک می کنند. یک نگاه به سربرگ Processes دیدی مناسب از مصرف منابع، مثل CPU، و یا رم، هارد، و شبکه، توسط برنامه ها را به شما می دهد.

Resource Monitor

اگر شما به اطلاعات بسیار ریزتری مثل مقدار دقیق فعالیت هرکدام از هسته های CPU نیاز دارید، باید بر روی Open Resource Monitor در پایین سربرگ Performance تسک منیجر کلیک کنید. (و یا عبارت resmon را در کادر سرچ کرتانا وارد کنید و اینتر را بزنید.)

۱۰ free Troubleshooting windows 10 resource monitor

گراف ها کاملا رنگی تعبیه شده اند، تا تمیز دادن آن ها ساده تر باشد:

در کادر مربوط به CPU، خط آبی در بالای صفحه نشان دهنده سرعت کنونی CPU است، که به صورت درصدی از حداکثر توان CPU اعلام می شود. خط سبز نیز به شما نشان می دهد که چقدر CPU شما  واقعا کار می کند.

در کادر Disk، خط سبز نشان دهنده مقدار اطلاعاتی است که به درایو شما وارد و یا از آن خارح می شود. خط آبی نشان دهنده مقدار درصدی از زمان است که هارد مشغول است، که به صورت مقداری از حداکثر در هر بازه ی زمانی محاسبه می‌شود. اگر خط آبی در سیستم شما در نزدیکی و یا خود ۱۰۰ درصد باقی می ماند، احتمالا شما مشکلی در هاردتان دارید (برای تست این موضوع در File Explorer بر روی درایو  ویندوز کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید، سپس به سربرگ Tools رفته و بر روی Error-checking کلیک کنید). در غیر این صورت،  تصویری که از زمان ویندوزهای قبلی نیز بوده را خواهید دید، نگرانش نباشید.

در گراف مربوط به رم، به یاد داشته باشید اگر مشکلی اساسی در رم وجود داشته باشد، ویندوز مجبور است که اطلاعات را به سختی از هارد مطالبه کند، در صورتی که می توانست این اطلاعات در رم ذخیره شود. اگر خط سبز در نزدیکی بالای گراف کمی بالا و پایین می شود، و حتی زمانی که شما در انتظار هستید، همین وضعیت ادامه دارد، به فکر اضافه کردن رم خود باشید.

دو ترفند برای استفاده بیشتر از Resmon وجود دارد. در سمت چپ (تصویر را ببینید)، شما می توانید گزارش را به یک هسته خاص محدود کنید. به عنوان مثال، اگر من هر سه پردازش chrome.exe را از چک‌باکس انتخاب کنم، گراف به من نشان می دهد که کروم با سیستم من چه کاری انحام می دهد. دوم اینکه، اگر شما فایلی دارید که قفل شده است (معمولا در برنامه ای باز است) شما می توانید متوجه شوید که چه برنامه ای از آن استفاده می کند. در Resmon در سربرگ CPU، اسم فایل را در کادر Associated Handles کپی کنید و اینتر را بزنید. برنامه خود را در سمت چپ نشان می دهد.

من به شخصه صفحه Resource Monitor را بزرگ کرده، سربرگ Overview را تغییر اندازه می دهم، تا فقط گراف ها دیده شوند، و تمام مدت همان جا در حالت اجرا نگهش می دارم. این کار در مورد وضعیت بد سیتسم من در هر لحظه، با یک نگاه توضیح می دهد.

Process Explorer

اگر تسک منیجر، اطلاعاتی را که شما لازم دارید، در اختیارتان نمی گذارد، و Resmon نیز با دید محدود خود فقط راجع به فایل های قفل شده، کلافه تان کرده است، Process Explorer به شما کمک خواهد کرد. این برنامه استانداردی را در تحت نظر گرفتن تقریبا هر نوع فعالیتی که در رایانه شما اتفاق می افتد، ایجاد کرده است.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 Process explorer

موس خود را بر روی پردازشی ببرید، حتی پردازش عمومی مثل svchost، و این برنامه به شما خط فرمانی که باعث اجرای این برنامه شده، مسیر فایل اجرایی این پردازش، و هر سرویس ویندوز که از این پردازش استفاده می کند را، نشان می دهد. با کلیک-راست کردن می توانید آنلاین شده و اطلاعات بیشتری از این اجراکننده بدست آورید.

شما حتی می توانید با کلیک-راست کردن و انتخاب  Check VirusTotal، یک hash از پردازش را برای VirusTotal (یکی از زیرمجموعه های آلفابت/گوگل) فرستاده، که به شما نشان می دهد این برنامه تابحال توسط شرکت های بزرگ آنتی ویروس به عنوان فایل آلوده نشان‌گذاری شده است، یا نه.

Process Explorer به عنوان یک برنامه رایگان از یک شرکت کوچک به نام Sysinternals، کار خود را آغاز کرد. مارک راسینوویچ (Mark Russinovich) و  برایس کاگسول (Bryce Cogswell)، دو نفر از معدود افرادی در کره زمین هستند که دانش بسیار زیادی در مورد ویندوز دارند، و شرکت Sysinternals را ایجاد کردند، که در سال ۲۰۰۶ توسط مایکروسافت خریداری شد. و مارک جزوی از مایکروسافت شد. مایکروسافت وعده داد که همه محصولات این شرکت که رایگان بوده اند، همین طور باقی بمانند. و در کمال تعجب، همین نیز اتفاق افتاد. شما می توانید Process Explorer رابه طور رایگان از مایکروسافت دریافت کنید.

برای اجرای برنامه، ابتدا از اینجا آن را دانلود کنید، فایل زیپ را باز کرده، و فایل run procexp.exe را اجرا کنید. نیازی به نصب وجود ندارد. برای آشنایی با برنامه، انجمن شرکت را نگاهی بیندازید. برای دیدن مثال هایی از وضعیت های بسیار خراب و البته واقعا اتقاق افتاده، ارایه راسینوویچ را در RSA سال ۲۰۱۵ که به صورت PDF تهیه شده است را، نگاهی بیندازید.

Autoruns

بدون شک شما می دانید که ویندوز در هر بار اجرا، برنامه های خاصی را به صورت خودکار به همراه خود اجرا می کند، و در طول زمان مقداری آشفته تر می شود. سربرگ Startup در تسک منیجر که پیش از این دیدید، برنامه های اجراشونده، برنامه های کمکی، و گاهی اوقات نیز بعضی برنامه های مشکل دار که از ترفندهای مرسوم برای اجرا به همراه ویندوز، استفاده می کنند را نشان می دهد. متاسفانه، برنامه های خطرناک معمولا از ترفندهای خاصی استفاده می کنند تا در این لیست نشان داده نشوند.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 autoruns

مایکروسافت برنامه رایگانی به نام Autoruns را ارایه می کند که به همه جای ویندوز سرک می کشد تا برنامه های اجراشونده را پیدا کند، حتی برنامه های ویندوزی. همانند Process Explorer این برنامه خوب نیز توسط تیم Sysinternals طراحی شده است. برای کار با برنامه، آن را دانلود کرده، و Autorun.exe یا Autorun64.exe را اجرا کنید، نیازی به نصب نیست.

Autoruns لیستی بزرگ از برنامه ها‏ تهیه می کند. بعضی از این برنامه ها در گوشه های گنگ ویندوز قرار دارند. لیست The Everything تک تک برنامه هایی را که با ویندوز اجرا می شوند، طبق نوبت اجرا مرتب می کند.

Autoruns تنظیمات زیادی دارد. شما می توانید دیدی مناسب از موضوع را با چک کردن بلاگ Ask the Performance Team، بدست آورید. قابلیتی که من زیاد استفاده می کنم، مربوط به مخفی کردن تمام برنامه های اجرا شونده مایکروسافت است. این موضوع خیلی ساده است. Options را انتخاب کنید، سپس Filter Options، و گزینه ی Hide Microsoft Entries، را انتخاب کنید. نتیجه لیستی مرتب از تمام برنامه های غیر اصلی که با ویندوز اجرا می شوند را نشان می دهد.

برنامه Autoruns توانایی معلق کردن برنامه های اجرا شونده را دارد. اگر می خواهید برنامه ای اجرا نشود، کافیست تیک مربع سمت چپ آن را برداشته و ویندوز را ریستارت کنید. اگر شما برنامه ای را معلق کردید و رایانه به درستی کار نکرد، برنامه Autoruns را اجرا کرده و مجددا تیک را بگذارید، خیلی ساده.

کدام برنامه را معلق کنم؟ هر سرویسی که شما مایل به استفاده از آن نباشید. هر چند پیشنهاد میکنم شدیدا از بستن پردازش های مربوط به برنامه های مایکروسافت اجتناب کنید. برنامه ها مخرب با نام های متفاوتی کار میکنند، در طول زمان نیز دائما در حال تغییرند. مثلا به برنامه ی Apple Update Checker نگاهی بیندازید، هر برنامه ای که دیگر نیاز به آن ندارید و یا آنها را نمی خواهید، و شاید هم دوره های همگام سازی با فضای ابری که دیگر نیازی به آنها ندارید. من در این لیست، باقی مانده هایی از آنتی ویروس ها که با دقت و در گذشته دور، پاک شده بود را دیده ام، حتی کمک کننده های بازی ها، و یا ابزار های ارتباطی برای سیستم های پیام رسانی که از رده خارج شده اند، و خیلی چیز های دیگر.

Event Viewer

همه ی کاربران ویندوز باید با Event Viewer آشنا باشند، حتی اگر حداقل شده برای محافظت خود در برابر افرادی که پول های زیادی را بر روی ترس مردم خرج می کنند. بعد از من تکرار کنید: “وجود ارور در Event Viewer اصلا چیز خیلی مهمی نیست.” اگر کسی با شما تماس گرفت و ادعا کرد که می تواند شما را از شر این ارورها، به وسیله ی برنامه های مجانی، رها کند، به او بگویید که به دوست شما که در نیجریه دفتر پشتیبانی دارد، زنگ بزند.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 Event viewer

از منظر بنیادی، Event Viewer تعدادی گزارش های کوچک دم دستی برای مصرف ویندوز است، تا با آن رایانه شما را مرتب کند. این گزارش ها فایل های ساده متنی هستند که با فرمت XML ذخیره می شوند. هر چند شما ممکن است فکر کنید که ویندوز دارای فایلی به نام Event Log است، اما در واقع، تعداد این فایل ها زیاد هستند:

هر برنامه ای که در رایانه اجرا می شود، اطلاعیه ای را در یک Event Log ایجاد می کند، و هر برنامه ی درست-درمانی، اطلاعیه ای برای توقف این گزارش ارسال می کند. هر تغییر سیستمی، تغییر امنیتی،تغییر ناگهانی سیستم عامل، اشکالات سخت افزاری، و مشکلات درایورها، در یک یا چند Event Log ثبت می شود.Event Viewer، این متن های گزارشی را اسکن کرده، جمع آوری می کند، و در یک رابط کاربری زیبا و به شکلی مرگ آور آهسته، و به شکلی حجیم از اطلاعات تولید شده ماشینی، ارایه می کند. به Event Viewer به عنوان دیتابیسی از گزارش‌ها نگاه کنید، در صورتی که در زیر این دیتابیس، تعدادی فایل های متنی ساده و کاربردی قرار گرفته اند.

از نظر تئوری، Event Viewer رد “اتفاقات اساسی” را می گیرد. اما در عمل، “اساسی” به معنی چشمان برنامه نویس است. در شرایط عادی، افراد بسیار کمی نیاز به دیدن Event Logs (گزارش ها) دارند. اما اگر سیستم شما بهم ریخته شد، Event Viewer نگاهی دقیق از منشا اصلی مشکل، به شما ارایه می کند.

برای اجرای Event Viewer، بر روی دکمه Start راست-کلیک کرده (یا کلیدهای ترکیبی ویندوز+X را بفشارید)، و Event Viewer را انتخاب کنید. در اینجا، از سمت چپ بر روی Custom Views، و سپس Administrative Events کلیک کنید. پنل Administrative Events مطالبی را به شما نشان می دهد، که ممکن است برای شما جذاب باشند. در تصویر مطلب، من اتفاقی که باعث خاموش شدن برنامه Word شد را، انتخاب کرده ام. اگر شما مایل به دنبال کردن مشکل هستید، زحمت چک کردن موضوع را با گزینه Event Log Online Help، به خود ندهید. در عوض، شماره اتفاق را یادداشت کرده، آن را در پایگاه EventID.net، بررسی کنید. آن ها می توانند شما را در جهت درستی هدایت کنند، و یا حداقل مشکل را به زبان انگلیسی قابل فهم به شما ارایه کنند.

بعضی دیگر از Windows Logs که شاید برای شما جالب توجه باشد:

Application events: گزارشات برنامه ها از مشکلاتشان.
Security events: یا همان “بازرسی”، اینجا نتایج اقدامات امنیتی نشان داده می شود. نتایج بسته به اتفاق، ممکن است موفقیت آمیز، یا شکست خورده باشد، مثل زمانی که کاربر قصد ورود به ویندوز را دارد.
Setup events: این گزاراشات در اصل به کنترلرهای دامنه، ارجاع داده می شود، که نیازی ندارد بابت آن ها نگران باشید.
System events: اکثر ارورهایی که در گزارشات Administrative Logs مشاهده می کنید، مربوط به همین نوع اتفاقات است. اینها گزارشاتی هستند که از فایل های سیستمی ویندوز، از بابت مشکلاتشان، ارسال شده. و تقریبا همه ی آن ها به صورت خودکار ترمیم می شوند.
Forwarded events:  این موارد از رایانه دیگری به این رایانه ارسال شده است.
اگر شما در تلاش برای حل کردن مشکلی خاص، گزارش اتفاقی را پیدا کردید که با مشکل شما رابطه داشت، سعی کنید از گوگل استفاده کرده و ببینید که کسی دیگر مشکل مشابه شما را داشته یا خیر. Event Viewer به شما کمک می کند حتی بتوانید مسابل مربوط به شبکه را از اینجا بررسی کنید، زیرا که برنامه کنترل کننده ویندوز که مدیریت شبکه را انجام می دهد، گزارش های زیادی از اتفاقات به صورت ریز در اینجا ثبت می کند. متاسفانه، ترجمه گزارشات به زبان قابل‌فهم، کاری زجرآور است، ولی حداقل شما امکان پیدا کردن محل مشکل را دارید، حتی اگر هیچ سرنخی برای حل مشکل نداشتید.

نظرات و توصیه های خودتان را با ما و دوستانتان در میان بگذارید، بخش دوم به زودی منتشر خواهد شد.

منبع :

INFOWORLD

16 پست
محمد به آبادی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,