۱۰ free Troubleshooting windows 10 part 2

در طول حیات ویندوز برای هر کاربری، مطمئنا گاهی اوقات اوضاع بهم می ریزد، و گاهی اوقات نیز خرج روی دست شما گذاشته می شود. ویندوز خودش دارای تعدادی ابزار عیب یابی در درونش هست، اما پیدا کردن آن ها، و مهم تر، استفاده‌ی از آن‎ها، کاری پرقلق محسوب می‌شود. در اینجا ۱۰ ابزار که دیر یا زود به آن ها احتیاج پیدا خواهید کرد را معرفی می کنیم، فارغ از نحوه ی استفاده یا سوء استفاده شما از ویندوز ۱۰. این ابزارها رایگان هستند. به صورت داخلی در ویندوز وجود دارند، و یا قابل دانلود از مایکروسافتند، و یا این که کاملا رایگان از توسعه‌دهنده‌های دیگر قابل دریافت و استفاده هستند. مهم ترین نکته نیز اینکه کارشان را به خوبی انجام می دهند. با ما همراه باشید در بخش دوم این مقاله؛

Regedit

ادیتور رجیستری، در به دنیای زیرین ویندوز است. رجیستری جای بزرگیست، پر از چیزهای مخفی و ترسناک.اگر شما در اینجا مراقب نباشید، ممکن است که ویندوز را پیاده کنید، و هیچ وقت دیگر درست نمی‌شود. یک بار کلیکی اشتباه انجام دهید، و سسیتم شما چنان فریز می شود، که باید بی خیالش شوید. حداقل این چیزیست که اکثریت فکر می کنند. شخصا رجیستری را استخر بزرگی می بینم. اما ترسناک؟ نه. مطمئنا در موقع کار با رجیستری باید محتاط باشید، اما اگر همه چیز را ناگهانی تغییر ندهید، شما می توانید به این استخر بزرگ شیرجه زده و صدمه ای نبینید.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 Regedit

مشکل اصلی رجیستری در کجاست؟ تلاش مایکروسافت برای این است که تنظیمات بیشتری را در اختیارتان بگذارد، و شما کنترل بیشتری بر روی سیستم خود داشته باشید، پس با این روند نیاز به تغییرات رجیستری دایما کمتر می شود. برای اکثر افراد، رجیستری آخرین جایی است که برای تنظیم برنامه ها می توان به آن مراجعه کرد، ولی نه برای تنظیم خود ویندوز.

بدترین قسمت رجیستری، خود رجیستری نیست، بلکه اصطلاحات عجیب و غریب آن است. رجیستری به سبکی هرج و مرج گونه بزرگ شده است، و مدلی که در زمان ویندوز ۳.۱ استفاده می شد، دلیل ندارد که امروز بازهم جواب دهد. ولی چه میشود کرد، ما فقط همین را داریم.

از لحاظ تاریخی، مایکروسافت تلاشی برای یکدست کردن رجیستری نکرده است. یجورایی شبیه کمد بچه نوجوانهاست: شما هیچ وقت نمی دانید که چه چیزی پیدا خواهید کرد، و هر تلاشی برای سازماندهی آن به صورت تصادفی است.

رجیستری به وسیله کلیدها (keys) سازماندهی می شود، چیزی شبیه پوشه ها (Folders) در هارددیسک شما. دقیقا مثل پوشه ها که ممکن است دارای پوشه ها و فایل های مختلفی در درونشان باشند، کلیدهای رجیستری نیز در درونشان ممکن است کلیدها و مقادیر (Values) مختلفی داشته باشند. همان طور که در مدیریت فایل ویندوز که شما می توانید به عقب برگشته و به بالاترین پوشه بروید، و باز به درون پوشه ها رفته و تا ریزترین پوشه ادامه دهید و فایل خود را پیدا کنید، در ادیتور رجیستری نیز شما می توانید به بالاترین کلید بروید، و سپس تا ریزترین کلیدها ادامه دهید، تا مقادیر مورد نظرتان را پیدا کنید.

شباهت ها دیگر همین جا به پایان می رسد. شما در مدیریت فایل می توانید که پوشه ها را جابه‌جا کنید، اما در رجیستری شما نمی توانید این کار را با کلیدها انجام دهید. و وقتی شما کلیدی را در رجیستری پاک کنید، هیچ سطل آشغالی برای بازگرداندن کلیدتان از آنجا وجود ندارد. وقتی پاک کردید دیگر رفته است، به همین راحتی.

تقریبا هر تغییری که شما در رجیستری می توانید انجام دهید، مربوط به مقادیر می شود، شما می توانید مقادیر را اضافه کنید، تغییر دهید، و یا حذف کنید، ولی هر چندین وقت نیز ممکن است شما نیاز پیدا کنید که کلیدی را اضافه کنید. هر مقداری در رجیستری دارای اسم و اطلاعاتی است.

قبل از اینکه تغییری را در کلید ایجاد کنید، بهتر است از آن یک خروجی تهیه کنید. برای زمانی که اوضاع مساعد پیش نرفت. (شما می توانید یا دابل-کلیک کردن بر روی کلیدی که از آن خروجی گرفتید، دوباره آن را به حالت قبل بازگردانید.) رویه کلی کار برای تغییرات به شرح زیر است:

 1. مطمئن باشید که دقیقا می دانید که چه چیزی را، و به چه علتی تغییر می دهید. اینکه شروع به تغییرات کنید تا ببینید چه چیزی را بهم می ریزید، اصلا ایده ی خوبی نیست.
 2. در کادر جستجو کرتانا (Cortana)، عبارت regedit را نوشته و اینتر را بزنید.
 3. در کادر سمت چپ کلیدی را که می خواهید انتخاب کنید، و به آن برسید (مسیر کلید را در رجیستری انتخاب کنید). بر روی کلید (key) راست-کلیک کرده و گزینه Export را برای خروجی گرفتن از آن، انتخاب کنید. در پایین صفحه، بر روی دایره کنار گزینه ای که نوشته شده Selected branch، کلیک کنید. در بالای صفحه به محل مورد نظر و مناسبی خود را هدایت کرده و بر روی Save کلیک کنید. شما فایلی متنی را در قالبی خاص — .REG — دریافت می کنید، بوسیله این فایل می توانید کلید را در صورتی که مشکلی رخ داد، به حالت قبل بازگردانید.
 4. اگر مقداری (Value) را که می خواهید در رجیستری وجود دارد، برروی آن دابل-کلیک کرده، تغییر خود را اعمال کنید، و گزینه OK را انتخاب کنید. اگر می خواهید کلیدی را اضافه کنید، به مسیر مورد نظر و درست بروید، و برروی Edit سپس New و بعد Key کلیک کنید (Edit > New > Key). اگر شما می خواهید مقداری را اضافه کنید، برروی Edit سپس New وبعد Value کلیک کنید (Edit > New > Value). اگر شما نمی دانید که برای مقداری از String استفاده کنید، یا Binary، و یا DWORD، و یا هر چیزه دیگری، شما زیادتر از دانشتان پیش رفته‌اید. از رجیستری خارج شده و به مرحله ۱ بروید.

رجیستری چیزی باحال، جذاب، بالقوه خطرناک، و شدیدا در حال منسوخ شدن است.

GPEdit

GPEdit، یا Windows Group Policy Editor (ادیتور گروهی راهبرد ویندوز)، از روز  پیدایش ویندوز ایکس پی، وجود دارد. این ابزار با دید استفاده توسط مدیران برای انجام تنظیمات برروی گروهی از سیستم ها، که چه به مجموعه ای وصل هستند، یا خیر، ایجاد شد. شما می توانید آن را یک رابط کاربری فرض کنید، که بر روی هزاران مقدار رجیستری سوار شده است.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 GPEdit

مشکل: GPEdit با نسخه Home ویندوز ۱۰ ارایه نمی شود. از بین تمام شکایت هایی که در زمان عیب یابی ویندوز، به من می رسد، این مورد بیشترین سهم را دارد. از زمان ویندوز ۷، GPEdit.msc فقط در نسخه های Pro، Enterprise، و Academic، قرار دارد. در نسخه Home خبری از آن نیست. شما می توانید آموزش های بسیاری را در سراسر اینترنت درباره نحوه قرار دادن GPEdit بر روی نسخه Home مطالعه کنید، اما یادتان باشد که با این کار، با آتش بازی می کنید، زیرا که به احتمال زیاد با آپدیت بعدی این قابلیت بهم می ریزد (اگر در دفعه اول سیستم شما را بهم نریخته باشد).

چرا ممکن است شما GPEdit را لازم داشته باشید؟ این ابزار کنترل بسیاری بیشتری به شما در مقایسه با تغییر رجیستری به صورت جزیی، می دهد. با GPEdit، خیلی ساده می شود گفت که ویندوز ۱۰ قبل از دانلود هرگونه پچ، به شما اطلاع دهد. در آپدیت سالگرد ویندوز ۱۰ (ورژن ۱۶۰۷)، دو انتخاب متفاوت وجود دارد، “Defer Windows Updates” که به شما اجازه می دهد تنظیم کنید که چند ماه برای گرفتن آپدیتی با ویژگی های جدید (حداکثر ۱۸۰ روز، تصویر را ببینید)، صبر کنید، و به صورت جداگانه، Quality Updates (جداکثر ۳۰ روز) نیز وجود دارد.

در ویندوز ۱۰ نسخه پرو، شما می توانید آپدیت های با ویژگی های جدید را در تنظیمات به تاخیر بیندازید: Start > Setting > Update & security > Advanced option، در اینجا مربع کنار “Defer upgrades” را در ورژن ۱۵۱۱، تیک بزنید، و در آپدیت سالگرد ورژن ۱۶۰۷، گزینه “Defer feature updates” را تیک بزنید. (بله، میدونم این واژه ها عجیب و غریبند، به هرحال ویندوز است.)

اگر شما از  GPEdit برای به تاخیر انداختن آپدیت ها استفاده کنید، فرق زیادی بین GPEdit در نسخه پاییز (ورژن ۱۵۱۱)، و نسخه آپدیت سالگرد (ورژن ۱۶۰۷)، وجود دارد. شما می توانید از اینجا برای حل موضوع کمک بگیرید.

Component Services

تاریخی طولانی و بد از گیک های خوش نیت که به مردم درباره خاموش کردن سرویس های خاصی از ویندوز، توصیه می کردند، وجود دارد. چیزی که با سرگرمی پاره-وقتدر ویندوز ایکس پی شروع شد (سرویسی را ببند تا به مقدار میلی ثانیه صرفه جویی کنی!)، و به مجموعه ای از سیستم های نصفه-نیمه و مشکل دار ختم می شد.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 Component Services

متاسفانه، با اصرار مایکروسافت مبنی بر قرار دادن پچ های ناتمام بر روی سیستم هایی با ویندوز ۱۰ نسخه Home، شما ممکن است که خود را در شرایطی ببینید که بخواهید سرویس خاصی را متوقف کنید. بسیاری از افراد فکر می کنند که باید نسخه پرو از ویندوز ۱۰ به همراه GPEdit در اختیار داشت، تا بتوانند سرویسی را خاموش کنند. نه این طور نیست: ویندوز در خود چنین قابلیتی را دارد، اگر بدانید کجا آن را پیدا کنید.

در مورد مشخصی مثل سرویس آپدیت ویندوز، شما می توانید به اصل ماجرا بروید، با کلیک بر روی Start، سپس Windows Administrative Tools، و بعد Component Services. در سمت چپ، بر روی Services Local کلیک کنید، بعد بر روی Windows Update دابل-کلیک کنید. سرویس آپدیت ویندوز ( برنامه اصلی گه آپدیت ها را راه می اندازد) را می توان بر روی خاموش (Disable) و یا دستی (Manual)، قرار داد.

بسیاری از افراد گزارش داده اند که Component Services در سیستم آن ها پس از آپدیت از ورژن پاییز به آپدیت سالگرد، تنظیماتش عوض شده است. زیاد تعجب نکنید اگر قرار باشد که پس از یک آپدیت اساسی (آپدیت با ویژگی های جدید)، لازم باشد که به تنظیمات رفته و به صورت دستی مواردی را تغییر دهید.

File History

در غیر از زمانی که شما همه ی اطلاعاتتان را، همه ی همه اطلاعاتتان را، در فضای ابری قرار می دهید، باید اولین کاری که پس از راه اندازی سیستم ویندوزی خود می کنید، روشن کردن File History (تاریخچه فایل) باشد. File History علاوه بر اینکه از فایل های شما پشتیبان تهیه می کند، بلکه نسخه های مختلفی از هر فایل را نگه می دارد، و شما می توانید به آخرین نسخه بازگردید، و یا نسخه ی خیلی قدیمی تر.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 File History

در حالت پیش فرض، File History تصویری (نسخه ای مشابه) از همه ی فایل های درون کتابخانه ویندوز ( مانند Documents, Photos, Music, و Videos)، بر روی دسکتاپ، اطلاعات مخاطبین، و لیست مورد علاقه شما در هر دو مرورگر اینترنت اکسپلورر و اج، را تهیه می کند. این ابزار از وان درایو هیچ تصویری تهیه نمی کند، این موضوع به فضای ابری مربوط می شود. این تصاویر هر ۱ ساعت یک بار تهیه می شوند، و تا زمانی که درایو پشتیبان شما حجم داشته باشد، ادامه پیدا می کند.

برای استفاده از File History، ویندوز تصور می کند که شما هارد خارجی در اختیار دارید، یا یک هارد درایو دومی، یا اینکه ارتباط شبکه ای که به یک هارد درایو ختم می شود. برای شروع، هاردی خارجی (مثل هاردهای قابل حمل) را به رایانه خود متصل کرده و مراحل را دنبال کنید، و یا روی Start کلیک کرده، به تنطیمات بروید، سپس Update & security، و بعد Backup، و در اینجا Add a drive را انتخاب کنید. اگر ویندوز بتواند درایوی مناسب برای پشتیبان گیری پیدا کند، خودش به شما اطلاع می دهد، در غیر این صورت،  شما باید بر روری More options کلیک کنید، Use Network Location را انتخاب کنید، و بعد Add Network Location را بزنید، و درایو مورد نظر را انتخاب کنید.

برای گرفتن نسخه ای قدیمی تر از یک فایل، بر روی فایل راست-کلیک کرده، سپس ازProperties، گزینه Previous Versions را انتخاب کنید. اگر می خواهید ورژن قدیمی تر از کل یک پوشه را داشته باشید، بر روی پوشه مورد نظر راست-کلیک کرده و  Previous Versions را انتخاب کنید. اگر این هم کافی نبود، و مثلا شما کل یک پوشه را پاک کرده اید، File History نسخه ای پشتیبان از آن در مسیر File History\username\PC name\Data\the drive تهیه کرده است (به جای username و PC name، اطلاعات شخصی شما باید قرار بگیرد، مثل نام رایانه و نام کاربری شما). آن را پیدا کنید.

Disk Management

اگر شما هارد درایو تازه ای به رایانه خود اضافه کرده اید، احتمال اینکه  با مدیریت دیسک (Disk Management) آشنا باشید، زیاد است. ضمنا اگر شما در شرایطی که با درایوی بدون نشانه (اسم تک حرفی درایو) که به درستی کار نمی کند، یا بلوک یزرگی از درایو که گم شده است، برخورد کرده باشید، احتمالا Disk Management را دیده باشید.

۱۰ free Troubleshooting windows 10 Disk Management

برای اینکه ببینید واقعا هارد درایوهای شما در چه وضعیتی قرار دارند، بر روی Start راست-کلیک کرده (یا کلیدهای ویندوز+Xرا فشار دهید)، و Disk Management را انتخاب کنید. شما در اینجا لیستی از تمام ظرفیت (volumes) خود (درایوها، یا پارتیشن ها در صورتی که درایو خود را پارتیشن بندی کرده باشید، همان طور که در تصویر از Disk 0 می بینید) در بالای تصویر می بینید، و ارایه گرافیکی از ظرفیت هایتان در پایین مشاهده می کنید.

بر روی یک پارتیشن راست-کلیک کرده (چه در بالا یا چه در پایین آن)، و شما می توانید حرف جدیدی را به درایوتان اختصاص دهید، ظرفیت را تقسیم کرده یا بزرگ کنید، فرمت کنید، پاک کنید، و یا یک ظرفیت (پارتیشن) جدید به فضای اختصاص داده نشده، اختصاص دهید. مجموعه مدیریتی ویندوز به اندازه برنامه های شرکت های دیگر که به صورت تخصصی برای پارتیشن بندی طراحی شده است، کامل نیست، ولی برای بسیاری از کارهای معمول، بیش از نیاز است.

Wushowhide, HWInfo, Secunia PSI and more

۱۰ free Troubleshooting windows 10 Wushowhide, HWInfo, Secunia PSI and more

این ده گزینه که معرفی کردم، ابزارهای مورد علاقه من برای عیب یابی بر روی هر سیستمی بود، ولی برنامه های بیشتری وجود دارد که می توانید به لیست خود اضافه کنید. به طور خاص:

Wushwhide به شما اجازه می دهد که آپدیت ها و آپگریدهای ویندوز را تا زمانی که خودتان مناسب می دانید، مخفی کنید. ترفند بزرگ: شما باید تا زمانی که ویندوز به شما بگوید آپدیت یا آپگرید شما آماده است، منتظر بمانید، تا بتوانید آن ها را مخفی کنید. توضیحات بیشتر را از اینجا مطالعه کنید.

Secunia Personal Software Inspector (با قابلیت استفاده رایگان در نسخه شخصی)، رایانه شما را اسکن کرده و به شما اطلاع می دهد که آیا پچی برای سیستم شما در انتظارتان هست یا خیر.

HWiNFO هرگونه اطلاعاتی را که تصور کنید، از گوشه و کنارترین جاهای رایانه شما را، به شما اطلاع می دهد.

شما می توانید قسمت اول این مقاله را اینجا مطالعه کنید. نظرات و توصیه های خود را با ما و دوستانتان در میان بگذارید.

منبع :

INFOWORLD

16 پست
محمد به آبادی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
adamak
پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

آقا من ویندوز ۱۰ نصب کردم رو پی سی ولی کارت گرافیکو نمیشناسه . تو دیوایس منیجر قسمت display adapter به جای کارت گرافیکم microsoft basic adapter میاره
راه حلش چیه ؟ مدل کارت گرافیک :amd HD6460

mro
پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

سلام، من با گوشیم مشکل دارم اونم اینه که وقتی توی شارژه دیر شارژ میشه و بعد که ریستش میکنم یهو میبینم از ۵۰ – ۶۰ درصد شد ۱۰۰!!! بعدشم زود خالی میشه مثلا از شارژ که میکشم میشه یهو بعد دو سه دیقه ۹۰ درصد.! مشکل چیه. اینم بگم من اینسایدر بودم این مشکل رو داشتم برگشتم به ۸.۱ توی ۸.۱ این مشکل نبود خیلی هم عالی و بهینه بود. بعد که رام رسمی ۱۰ رو گرفتم اینطوریه باز. چیکار کنم!؟؟

یلدا
پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

سلام
تورو خدا کمکم کنید
امروز یهو صفحه ی موبایلم برفکی شد
نوکیا لومیا ۹۲۰ دارم
هیچ کاری نمی تونم کنم
الان می خوام با windows recovery tool موبایلم رو فلش کنم. موبایلم رو شناسایی می کنه اما می نویسه Package not available for this device
تورو خدا یکی بگه چه کار کنم؟؟؟
نوکیا لومیا ۹۲۰ دارم
روش بیلد ۱۴۳۹۳.۱۰۳ نصب بود

  asa
  پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

  be ga rafti

   یلدا
   پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

   چه بی شعور…

    mro
    پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

    سلام.مگه تلویزیونه چه مورد عجیبی!!! به هر حال شما میتونید رام های مختلف گوشیتون رو از سایتهای که موجود هست تو همین سایت دانلود کنید و فلش بزنید با همون ویندوز ریکاوری فقط باید ادرس فایل رام که دانلود کردید روی کامپیوتر رو به نرم افزار بدی تا نخواد دانلود کنه. همچنین میتونید گزینه ی نصب دوباره ی همین بیلد که ریزتر نوشته توی خود نرم افزار بزنید دانلود میکنه و نصب میکنه فقط شارژ گوشیتون نباید کم باشه. بعدا میتونید فایلهای دانلود شده رو با یه سرچ توی اینترنت کپی کنید که داشته باشید واسه دفعات دیگه.

sab2020
پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

لطفا آموزش استفاده از اپلیکیشن ویندوز فیدبک رو هم توی وینفون قرار بدین .

-Arash-
پاسخ دهید چهارشنبه 16 شهریور 1395

محمد به آبادی عزیز ممنون از زحمت زیادی که واسه این دو مطلب کشیدی، هر دو عالی و کامل و به درد بخور بودن. Process Explorer که توی مطلب قبلی معرفی کردی یه مشکلی که چند ماه اذیتم میکرد رو حل کرد. مرسی، خسته نباشی

  محمد به آبادی
  پاسخ دهید چهارشنبه 16 شهریور 1395

  خوشحالم مقاله کاربردی بوده. بابت لطفتون ممنون.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,