در قرن‌های اخیر، افسانه‌های خون آشام محور و داستان‌های هیولاهای خون‌خوار، از محبوب‌ترین روایت‌های فانتزی میان فرهنگ‌های مختلف به شمار می‌رفت. این موجود خیالی تا به حال مهمان بسیاری از استایل‌های مختلف هنری از جمله، سینما، افسانه‌ها، تلویزیون و داستان‌های مختلفی بوده است. البته نیز در این میان نباید بازی‌های ویدیویی را از قلم انداخت. از این رو، در این مقاله به معرفی 16 بازی می‌پردازیم که شما را در نقش یک خون آشام قرار می‌دهد.

بازی‌های فراوانی در طی سالیان گذشته با الهام گیری از افسانه‌های خون آشام‌ها به وجود آمده‌اند که هر کدام نیز پر است از خلاقیت و درک خاص خود از این موجودات افسانه‌ای که در برخی از آن‌ها شما توانایی مبارزه در برابر این موجودات را داشته و در برخی نیز به عنوان بخشی از ارتش نامیرایان خون آشام فعالیت می‌کنید. متاسفانه بازی‌های خون‌ آشام محور که در قدیم، از بهترین و مشهورترین سبک در میان بازی سازان و البته گیمرها شناخته می‌شدند، این روزها آن محبوبیت قدیم را از دست داده و دیگر مانند دهه اخیر، هر ساله شاهد ساخته شدن یک بازی خون آشام محور خاص و زیبا نیستیم. شاید آخرین امیدی که دنیای خون آشام‌ها برای به دست آوردن یک بازی بزرگ و مقتدر داشت یعنی عنوان World of Darkness که قرار بود عنوانی نقش‌آفرینی آنلاین و بزرگ باشد نیز در سال ۲۰۱۴ کنسل شد تا باری دیگر طرفداران باقی مانده این سبک را ناامید باقی بگذارد. با این وجود نمی‌توان موضوع کاهش محبوبیت خون آشام ها را به گردن بازی‌های ویدیویی انداخت، زیرا این موجودات خون‌خوار قدیمی، در دیگر رسانه‌ها از جمله سینما نیز محبوبیت سابق و دوران طلایی خود در زمان برام استوکر (Bram Stoker) را ندارند (کافی است نگاهی بیاندازید به مشهورترین آثار خون آشام‌ها در چند سال اخیر سینما و تلویزیون؛ فیلم‌هایی مانند Twilight و سریال‌هایی مانند True Blood تا بدانید که نابودی آن‌ها کاملا هم تقصیر صنعت گیم نبوده است).

با در نظر گرفتن تمامی این موضوعات، بهتر است نگران نباشید، زیرا قرار است همه این ماجراها به طور کلی زیر و رو شود. در سال 2018 جو صنعت بازی‌های ویدیویی توسط جدیدترین ساخته استودیوی Dontnod Entertainment (خالق عناوین Remember Me و Life Is Strange) یعنی عنوان Vampyr متشنج شد و تمام نگاه‌ها به این عنوان خیره ماند که پیش از عرضه بسیاری از طرفداران سبک خون آشام در این فکر بودند که آیا این بازی می‌تواند به سطح بالای بازی‌های خون آشام محور مهم تاریخ دست یابد یا خیر. در این مقاله درباره بازی‌های بزرگی صحبت می‌کنیم تا ببینیم استانداردهای بزرگ بازی‌های خون آشام محور صنعت گیم چیست و مهم‌ترین بازی‌هایی که با محوریت خون آشام‌های ترسناک ساخته شده‌اند، کدام‌ها هستند. با من در وینفون همراه باشید تا نگاهی بیاندازیم به 16 بازی برتر در سبک خون‌ آشامی و ببنیم که این موجودات وحشتناک و افسانه‌ای، تا چه حد توانسته‌اند دنیای بازی‌ها را با حضور خود تسخیر کنند. در ابتدا بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که بازی‌هایی که در سبک خون آشام‌ها ساخته شده‌اند، تعدادشان کم نبوده و هدف اصلی ما صرفا جمع‌آوری همه آن‌ها در این لیست نیست و تنها به برترین و مهم‌ترین بازی‌های خون آشام محور در این لیست پرداخته‌ایم (در این لیست به هیچ وجه جایی برای بازی Dark نبوده و نخواهد بود، با تمام احترام به طرفداران این بازی).

16. The Sims 2: Nightlife

سری بازی‌های The Sims از خاص‌ترین و شهیرترین بازی‌های موجود در صنعت بازی هستند. عناوینی که شما را در یک زندگی روزمره شخصیتی که ایجاد کرده‌اید، قرار می‌دهد و دست شما را برای انجام هر کاری باز می‌گذارد. این بازی در طی نسخه‌های متعددی که در سال‌های اخیر منتشر شده است، کلی بسته گسترش دهنده رنگارنگ و با موضوعات مختلف را به خود دیده که با هر عرضه، طرفداران را شادتر و جیب‌های الکترونیک آرتز را نیز پرتر می‌کند. در بسته گسترش دهنده Nightlife که برای بازی The Sims 2 منتشر شد، بازیکنان می‌توانند در صورت علاقه، به عنوان یکی از اعضای ارتش نامیران خون آشام فعالیت کنند. با تبدیل شدن به یک خون آشام در این بازی، شما می‌توانید به اغوای سایر شخصیت‌های دنیای خود پرداخته و آن‌ها را نیز به خون آشام تبدیل کنید.

15. Buffy the Vampire Slayer

یک مورد خاص که در کمال تعجب موفق به رسیدن به این لیست شد. بازی‌هایی که از سایر محصولات سرگرمی اقتباس می‌شوند، به ندرت می‌توان از آن‌ها به عنوان یک بازی خوب و قوی یاد کرد و هر از چند گاهی یک عنوان اقتباسی پیدا می‌شود که بتواند همه را غافلگیر کند. برای سال ۲۰۰۲ میلادی، آن بازی عنوانی بود تحت نام Buffy the Vampire Slayer که اقتباس شده از سریال مشهور و محبوبی به همین نام بود که خود به عنوان اثر خون آشام‌محور مهمی در صنعت سرگرمی شناخته می‌شود. بازی برای اولین کنسول ایکس باکس منتشر شد و در زمان عرضه با نقدها و نمرات بسیار مثبتی روبه رو شد که همگی آن‌ها این بازی را برای سیستم مبارزات خیره کننده‌اش به همراه گرافیک زیبا و البته روایت داستانی بسیار خوبش تقدیر کردند.

14. The Twisted Tales of Spike McFang

در اکثر بازی‌های خون آشام‌محوری که در این لیست مشاهده خواهید کرد، پر است از خون، خشونت و صحنه‌های دلهره‌آور و هم‌چنین بسیار ترسناک که شاید مخصوص هر گیمری نباشد. با این حال همیشه خون آشام‌ها قرار نیست بیش از اندازه ترسناک و خطرناک باشند و گاهی نیز می‌توانند بامزه و خنده‌دار ظاهر شوند و خون آشام‌های بازی The Twisted Tales of Spike McFang دقیقا دارای همین ویژگی‌ها هستند. بازی خانوادگی مذکور برای کنسول SNES منتشر شده بود و در آن بازیکنان کنترل Spike McFang که یک خون آشام است را بر عهده می‌گیرند که در ماموریتی قرار دارد تا از شر جنرال زامبی‌ها خلاص شود. بازی از زاویه بالا روایت شده و دارای گیم‌پلی اکشن ماجراجویی الهام گرفته شده از بازی The Legend of Zelda: A Link to the Past می‌باشد.

13. Dracula: Love Kills

بازی‌های سبک Hidden Object از محبوب‌ترین شاخه‌های سبک ماجراجویی برای رایانه‌های شخصی در طی دهه گذشته محسوب می‌شدند و عنوان Dracula: Love Kills نیز یکی از همین عناوین است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده و در این عنوان شما در نقش کنت محبوب دل‌های خون آشام دوستان یعنی کنت دراکولا بازی می‌کنید. داستان بازی حول محور کنت می‌چرخد که به خواب دو ساله‌ای فرو رفته و پس از بیدار شدن، متوجه می‌شود که ملکه خون آشام‌ها کنترل اوضاع را به دست گرفته و حال نیز قصد مقابله با او را دارد. داستان بازی به اندازه کافی برای یک عنوان خون آشام محور جالب توجه بوده و برای کسانی هم که می‌خواهند در نقش مشهورترین خون آشام دنیا بازی کنند، Dracula: Love Kills می‌تواند عنوان کوچک و سرگرم کننده‌ای باشد.

12. Nosferatu: The Wrath of Malachi

پیش از اینکه به این رتبه بپردازیم باید به این موضوع اشاره کنیم که این بازی بسیار قدیمی بوده و گرافیک آن نیز نتوانسته در رقابت با زمان به خوبی جا بیافتد؛ با این حال این موضوع به هیچ وجه بدین معنی نیست که با بازی خوبی رو به رو نیستیم. بازی Nosferatu: The Wrath of Malachi در سبک تیراندازی ترسناک ساخته شده و در هر دوی این سبک‌ها به خوبی جواب داده است. شما به قلعه‌ای در جهت مراسم عروسی می‌روید و پس از مدتی متوجه می‌شوید که برخی چیزها به خوبی پیش نمی‌روند. شما باید به نجات اعضای خانواده خود بپردازید. بازی در زاویه اول شخص روایت می‌شود، با این حال المان‌های ترس بیشتر از تیراندازی در بازی جریان دارند و کمبود مهمات در میان دشمنان بسیار طاقت فرسا، از این بازی یک عنوان خون آشام محور خیلی خوب ساخته‌اند.

11. Darkwatch

یک بازی عجیب و کمی خاص در لیست‌مان. بازی Darkwatch عنوانی خون آشام‌محور است که المان‌های گیم‌پلی خود را از سری Halo الهام گرفته و در فضایی غرب وحشی مانند به همراه المان‌های فانتزی واقع شده است. یکی از بازی‌های خوب و فراموش شده در نسل ششم. بازی ما را در نقش یک گاوچران خون آشام شده قرار می‌دهد که از قدرت‌های جدیدش برای نابودی تمام موجودات ماورایی بهره می‌برد. بازی در زمان انتشارش در سال ۲۰۰۵ به خوبی تحویل گرفته شد و گویا قرار بوده که شاهد به وجود آمدن یک فرنچایز کامل از این سری باشیم که استودیو سازنده‌اش (High Moon Studios) به دلیل کار بر روی عناوین موفق Transformers دیگر به ادامه این بازی دست نزد و حال میتوان متوجه پتانسیل تلف شده آن شد.

10. The Incredible Adventures of Van Helsing

بسیاری از بازی‌های خون آشام‌محور درون این لیست شما را در نقش کنت دراکولا و حداقل یک خون آشام قرار می‌دهند و رتبه نهم لیست ما کاملا قدمی معکوس برداشته و شما را در نقش دشمن درجه یک دراکولا یعنی دکتر Van Helsing مشهور قرار می‌دهد. The Incredible Adventures of Van Helsing شما در نقش بزرگ‌ترین شکارچی خون آشام در دنیا قرار داده که قرار است مسیر خود را از هیولاهای خون‌خوار پاک کرده و به هدف اصلی خود یعنی کنت دراکولای کبیر برسید. سیستم گیم‌پلی بازی بسیار شبیه به گیم‌پلی بازی‌های Diablo و Torchlight بوده که در آن با دشمنان بسیار زیادی در آن واحد مبارزه می‌کنید. نقطه قدرت اصلی بازی در اتمسفرش است که بسیار تاریک و زیبا ترسیم شده و تجربه آن شدیدا توصیه می‌شود.

9. Castlevania: Lords of Shadow

سری بازی‌های Castlevania که از زمان اولین کنسول خانگی نینتندو به شدت میان بازیکنان سراسر دنیا دارای محبوبیت بودند، بلاخره در سال ۲۰۱۳ زنده شدند و با اینکه سبک کلاسیک این سری به طور کلی به باد فراموشی گرفته شد، این بار شاهد یک Castlevania سه‌بُعدی اکشن در سبک هک اند اسلش هستیم. البته استایل گیم‌پلی کلاسیک سری هم‌چنان مانند مهری بر روی این بازی قرار دارد؛ فقط گرافیک بازی دچار دستخوش تغییرات فراوانی شده است. مبارزات بسیار زیادی در استایل بازی‌های هک اند اسلش درون Castlevania: Lords of Shadow وجود دارد و مقداری نیز المان‌های پلتفرمینگ درون بازی گنجانده شده است. بازی علاوه بر خون آشام‌ها، شامل گرگینه‌ها، گابلین‌ها و سایر موجودات فانتزی نیز می‌باشد.

8. Infamous: Festival of Blood

آیا می‌دانستید که پروتاگونیست مشهور بازی inFamous، در جریان یکی از بسته‌های گسترش دهنده این بازی در قالب یک خون آشام ظاهر شده است؟ عناوین inFamous مشهورند به این که شما را در نقش یک فرد ابرقهرمان با قدرت‌های ماورایی قرار می‌دهند و از همان اول کار به بازیکن این حق انتخاب را داده تا هدف خود را برگزیده و در نظر بگیرد که می‌خواهد یک قهرمان باشد و یا یک شخصیت منفی. خب در نظر داشته باشید که با داشتن قدرت‌های خون آشام‌ها چه بهره‌های جالبی می‌توان از این ویژگی بازی برد. این بسته گسترش دهنده که تحت عنوان Festival of Blood شناخته می‌شود، شخصیت اصلی بازی را در قالب یک خون آشام خطرناک قرار می‌دهد که می‌تواند از این قابلیت برای کشیدن خون مردم شهر و البته دشمنان درون بازی استفاده کند.

7. Blood Omen 2: Legacy of Kain

Blood Omen 2 نسخه دوم از سری پر آوازه Legacy of Kain محسوب می‌شود. بازیکنان باری دیگر کنترل کین را در عنوانی با استایل Tomb Raider محور که شامل گیم‌پلی حل معما و مبارزات است، در دست گرفته و به ماجراجویی می‌پردازند. با اکثر المان‌هایی که یک بازی خون آشام‌محور نیاز دارد، شاید این بازی، نزدیک‌ترین تجربه به قرار گرفتن در نقش یک خون آشام خشن و تشنه خون باشد. شما در طول شهرها سفر می‌کنید، نگهبانان را به شیوه مخفی کارانه می‌کشید، به حل معماها دست می‌زنید، خون افراد را با دندان‌های برنده کین بیرون می‌کشید و با شمشیر قدرتمند خود به مبارزه با خون آشام‌ها می‌پردازید. بازی Blood Omen 2 دنباله‌ای موفقی است که از نظر اتمسفر و گیم پلی عنوان بسیار شایسته‌ای در بازی‌های خون آشام‌محور است.

6. The Elder Scrolls V: Dawnguard

همه دنیا با نام عظیم الجثه The Elder Scrolls V: Skyrim به خوبی آشنایی دارند و این موضوع که با یکی از همه‌ترین بازی‌های تاریخ صنعت بازی‌ها رو به رو هستیم بر کسی پوشیده نیست. شاید این عنوان به صورت جداگانه حول محور خون آشام‌ها نچرخد، ولی در کنار این موضوع، تعداد فراوانی از این جانوران خون‌خوار در جای جای این بازی حضور دارند که از مهم‌ترین این حضورها می‌توان به یکی از بسته‌های گسترش دهنده این بازی یعنی Dawnguard اشاره کرد. شما در این بازی می‌توانید با خون آشام‌ها به مبارزه بپردازید، ولی باید مراقب باشید که توسط آن‌ها گاز گرفته نشوید، زیرا پس از این موضوع شما نیز تبدیل به یک خون آشام شده و تمامی ویژگی‌های مثبت و منفی آن‌ها از جمله سرعت بالا در کنار ترس از نور خورشید را نیز پیدا می‌کنید.

5. Legacy of Kain: Soul Reaver

در صنعت بازی‌های ویدیویی نام امی هنینگ (Amy Hennig) شناخته شده است و باید بدانید که او نویسنده این رتبه می‌باشد. بازی Legacy of Kain: Soul Reaver عنوانی بسیار مشهور و موفق از استودیوی بازی سازی Crystal Dynamics بوده که موفق‌ترین بازی در این سری از نظر نمرات و فروش می‌باشد. بازی حول محور خون آشامی به نام کین می‌چرخد که در طول این سری هم به عنوان شخصیت اصلی و هم دشمن در موقعیت‌های مختلفی ظاهر می‌شود. متاسفانه در کنار موفقیت فراوانی که این سری کسب کرده‌اند، به مدت بیش از یک دهه است که جریان ساخت این بازی‌ها کنسل شده و استودیوی سازنده آن هم به ادامه فرنچایز موفق دیگرش یعنی Tomb Raider می‌پردازد و طبیعی است که خبری از این سری نشنویم.

4. Vampyr

اصطلاح نقش‌آفرینی این روزها زیاد در دنیای بازی‌های ویدیویی شنیده می‌شود. کمتر بازی‌ای را پیدا می‌کنید که المان‌های نقش‌آفرینی نداشته باشد، از God of War گرفته تا Assassin’s Creed Odyssey که تقریبا به یک بازی نقش‌آفرینی کامل تبدیل شده است. اما معنای واقعی این اصطلاح کمتر مورد بحث قرار می‌گیرد، معنایی که عمیق‌تر از مورادی مثل ارتقای شخصیت یا درخت مهارت‌ها است که در بازی‌های امروزی رایج شده‌اند. در این گونه بازی‌ها ما خودمان را جای شخصیت بازی می‌گذاریم و زندگی او را بازی می‌کنیم: به جایش تصمیم می‌گیریم و به جایش حرف می‌زنیم. با اینکه این شخصیت را افراد دیگری خلق کرده‌اند، اما ما هم سهمی در داستان او داریم و تا جایی که بازی به ما اجازه می‌دهد به روش خودمان او را جلو می‌بریم. بازی Vampyr یکی از بهترین مثال‌های یک نقش‌آفرینی کامل است، تجربه‌ای که می‌تواند بسیار نزدیک‌تر با ما به عنوان تجربه‌کننده‌ی آن ارتباط برقرار کند. استودیوی دونت ناد به خوبی توانسته با ارائه‌ی انتخاب‌های فراوان و البته معنی‌دار، به کلمه‌ی نقش‌آفرینی معنایی را که درخور آن است بدهد. در این بازی ما یک خون‌آشام هستیم، با تمام سختی‌ها و مزیت‌هایش. خون‌آشام بودن خیلی کار راحتی نیست، مخصوصا وقتی در زندگی قبلیتان یک دکتر بوده باشید. انتخاب بین نجات جان یا گرفتن آن می‌تواند حتی درجاتی از خودشناسی را هم به همراه داشته باشد.

اگر انتظار یک بازی اکشن سریع از Vampyr نداشته باشید، قطعا اوقات خوشی را در آن خواهید گذارند. تنوع شخصیت‌های فرعی، دیالوگ‌های شاخه‌ای و داستان جذاب و درگیر کننده وقتی کنار یک فضاسازی عالی که با گرافیک فنی و هنری فکرشده و موسیقی کاملا به‌ جا قرار می‌گیرد، یک از بهترین تجربه‌های خون‌آشامی را می‌سازد. Vampyr یک بازی نقش‌آفرینی ماجراجویی خون‌آشامی بسیار خوب از تیمی خوش‌ذوق است.

3. BloodRayne 2

سری بازی‌های BloodRayne از مهم‌ترین بازی‌هایی هستند که در حول محوریت خون آشام‌ها ساخته شده‌اند و روایت‌گر داستان شخصیتی به نام Rayne هستند؛ فردی که فرزند یک خون آشام و یک انسان بوده و به واسطه همین موضوع با سایر خون آشام‌ها مقداری متفاوت است. این دسته از خون آشام‌ها از سایر خون آشام‌های خالص قدرتمندتر هستند و Rayne نیز از قدرت‌هایش استفاده می‌کند تا دست به شکار سایر موجودات خبیث شب زده و در نهایت نیز انتقامش را از پدر شرورش بگیرد. بازی BloodRayne 2 در نهایت بهترین نسخه در این سری بازی محسوب می‌شود که با سیستم‌های مبارزات عمیق‌تر و هم‌چنین جلوه‌های تصویری و بصری خیره کننده و داستان سرایی زیبایش توانست جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های خون آشام‌محور تاریخ ثبت کند.

2. Vampire: The Masquerade – Bloodlines

بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines در زمان عرضه خود در سال ۲۰۰۴ نتوانست از نظر فروش و محبوبیت میان گیمرها موفقیت آن چنانی کسب کند و یک شکست مالی محسوب می‌شد؛ با این حال گذر زمان به ما ثابت کرد که بازی مذکور شاید کامل‌ترین نمونه از یک بازی خون آشام‌محور فوق‌العاده است که به عقیده بسیاری از مهم‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی تاریخ نیز محسوب می‌شود. بازی عنوانی اکشن آر پی جی است که به بازیکن اجازه می‌دهد تا بین قبایل خون آشام‌ها انتخاب کرده و به عضویت هر کدام که می‌خواهد در بیاید. بازی برای روایت داستانی قدرتمندش که افسانه‌های خون آشام‌ها را به بهترین شکل ممکن روایت می‌کند، شناخته می‌شود و اگر به عنوانی نقش‌آفرینی و خون آشام‌محور علاقه مندید، این بازی برای شماست.

1. Castlevania: Symphony of the Night

عنوانی که نه تنها به عنوان بهترین بازی خون آشام‌محور تاریخ، بلکه به عنوان بهترین نسخه در سری افسانه‌ای Castlevania نیز شناخته می‌شود. بازی Castlevania: Symphony of the Night هم‌چنین یکی از بهترین بازی‌ها در میان منتقدان بوده که همیشه از آن به عنوان عنوانی انقلابی و پیشکسوت یک سبک کامل در تاریخ بازی‌ها یاد می‌کنند. سبک Metroidvania که استایل جدیدی برای بازی‌های پلتفرمر در دهه هشتاد به حساب می‌آمد، بخشی از وجودیت خود را مدیون این بازی می‌باشد. بازی موفق شد تا اکثر جوایز بهترین بازی سال را در سال ۱۹۹۷ دریافت کند و از نظر گرافیکی نیز هم‌چنان بسیار زیبا و جذاب به نظر می‌رسد. جزئیاتی که در قصر پیچیده و ترسناک دراکولا در این بازی به کار رفته خیره کننده و محسور کننده باقی مانده‌اند.

نظرات خود را با معرفی 16 بازی خون آشامی تاریخ با ما در میان بگذارید.

منبع : وینفون
373 پست
رسول امینی
I Was Born in 1997 and Played My First Game in 2005 Which it Was Resident Evil 4. A Huge Fan of Video Games, Especially Open-world, Historical and Survival Horror Genre and Spend a Lot of Time on Playing. My Top No-Doubt Games Are Dark Souls 3, The Witcher 3: Wild Hunt, Resident Evil 4, Horizon Zero Dawn, God Of War 2018 and Bloodborne. Most of the Time in My Daily Life, i Write Articles for WinPhone.Ir
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,