Satya-Nadella-quotes

اگر بگوییم که مایکروسافت مثل یک معجزه می ماند اغراق کرده ایم، اما رد موندی ها بعد از روزهای سختی که داشتند چیز جدیدی برای رو کردن دارند. این شرکت به خاطر اتحاد و پیوستگی ای که با شرکت اینتل دارد، به کسب و کار تکنولوژیکی حکمفرما شد و مایکروسافت نیز با تلاشهای بیل گیتس برای اینکه در هر جایی و هر میزی یک کامپیوتر وجود داشته باشد پرداخته است.

اما در این میان چیزی وجود داشت. منصفانه نیست که بگوییم این شرکت دست از ابداع برداشته است. سیاست ساخت ویندوز ۸ که تاچ محور بود در آن زمان یافت می شود و همچنین موفقیت سرفس هم این را ثابت می کند در نهایت هم این موفقیت های نامعلوم یک ضرر ۹۰۰ میلیون دلاری را روی دست آنها گذاشت. ولی تولید محصولاتی که مردم آنها را دوست بدارند متوقف شده است.

People_Nadella_Gates_Ballmer-1-780x442

با سر کار آمدن ساتیا نادلا مدیرعامل حال حاضر مایکروسافت از دو سال گذشته  این شرکت ماجرای متفاوتی داشته است. او توسط سهامداران در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۱۴ مدیرعامل شد و مایکروسافت تحت شعار One Mircrosoft نیاز به تغییر را احساس کرد. قبلاً مایکروسافت مجموعه ای از قسمت های مختلف بود که با هم رقابت می کردند. با این موقعیت که سمی برای این شرکت بود گوگل با نرم افزار های خودش کار مایکروسافت را برای تحقق اهداف مرتبط با آفیس سخت کرد و اپل نیز استاندارد های تازه ای را برای دستگاه های موبایل تنظیم کرد. باید تغییری ایجاد میشد.

ساتیا نادلا در اوایل دوره رهبری اش درباره ی فصلی تازه با تبدیل مایکروسافت به “Mobile first, Cloud First” سخن گفت. دو سال گذشته این شعار ملموس نبود. اما کسی بجز ساتیا نادلا مدیر مسئول سابق فضای ابری و شرکا نمی توانست این کار را انجام دهد. به او اجازه داده شد که دیتا بیس، ویندوز سرور و ابزار توسعه دهنده ها را به آژور (Azure) بیاورد. و اکنون پس از گذشت دو سال می توانیم بفهمیم که ساتیا نادلا منظورش چه بوده است.

DSC_0526-770x515

سال گذشته در ایمیلی که به کارکنان خودش فرستاد گفت:

شاید مهمترین عامل پیشرفت فرهنگ باشد. از یک سال گذشته ماخودمان را تغییر دادیم تا به وظیفه اصلی خود روحیات خود و اینکه “اگر ما نباشیم چه می شود” فکر کنیم. و همچنین از خود پرسیدیم که فرهنگ های مختلف چطور می توانند به ما در رسیدن به اهدافمان کمک کنند.

در این ایمیل آقای نادلا در باره ماموریت تازه شرکتش گفت: “می خواهم ببینم هر شخص و هر مجموعه ای قابلیت بدست آوردن هر چه بیشتر را داشته باشد.” و او از ساختاری متفاوت برای شرکتش رونمایی کرد. محصولات و پلتفرم ها جدا گانه در این گروه ها نخواهند بود بلکه بصورت هم تراز در گروه هایی بیشتر روی موضوعی خاص متمرکز خواهند شد مانند ” خلاقیت و پیشرفت های کاری، ساختن پلتفرم مبتنی به فضای ابری و بوجود آوردن پردازشهای شخصی بیشتر”. این نقشه های خلاقانه دید بهتر و جدیدی به کارکنان مایکروسافت میدهد که اینها را بهتر درک کنند و وظایف روزانه آنها را به هدفی فراتر برای کمک به مردم که “بتوانند بیشتر انجام دهند” متصل میکند.

nadellawindows10event-780x454

او همچنین خاطر نشان کرد که تکنولوژی” بیشتر به خلاقیت اهمیت میدهد تا ارزشهی قدیمی”  این مهم، نقش مهمی را درزمان بازی میکند و در دو سال گذشته شرکت مایکروسافت کارهای غیر منتظره ای در خلاف جهت آنچه بالمر و گیتس به آن پایبند بودند انجام داده است.

مایکروسافت همچنین تکنولوژی های متن باز مانند Node.js  و کانتینر ها را با آغوشی باز میپذیرد. این شرکت همچنین پروژه های متن باز خود مانند .Net framework و موتور جاوا اسکریپت ChakraCore در مرورگر اِج را توسعه داده است. این به مایکروسافت اجازه ملاقات با مشتریانی که میخواهند با راه حل های خلاقانه خود کمک کنند را میدهد. و هم اکنون محدودیتی برای این راه حل ها وجود ندارد برخلاف نظر بالمر که میگفت پروژه های متن باز مانند “سرطان” هستند.

نادلا Microsoft Research را بازسازی کرد و همچنین Microsoft Next را به وجود آورد تا اختراعات بیشتری را مستقیما و سریعتر از گذشته وارد محصولات کنند نه اینکه قسمت تحقیق و توسعه را از هسته اصلی  با سنتی آکادمیک گرا جدا کند.

salesforce-2-780x432

تحت رهبری نادلا مایکروسافت مشغول ساخت روابط بهتر از گذشته بوده است. کسانی که قبلا مخالف بودند هم اکنون همراه مایکروسافت هستند( شرکت هایی همچون  Salesforce،  Boxو  Dropbox.). رویه ارتباط با گوگل هم دچار تغییر شده است و سر پتنت ها با هم به توافق رسیده اند. و همچنین باید گفت که روابط مایکروسافت با اپل هم وارد فاز جدیدی شده است.

تیم آفیس در زمان معرفی آیپد پرو در آنجا حضور داشت تا نشان دهند که این دستگاه چقد میتواند با محصولات مایکروسافت قدرتمند شود. این شرکت حتی یک تبلیغ مورد توجه را در تعطیلات اخیر در مقابل فروشگاه منهتن اپل به اجرا در آورد که نغمه ” صلح با من آغاز میشود” را میسرود.

و در حالی که فرهنگ تازه مایکروسافت در حال تشکیل بوده است، در حال کار بر روی تکنولوژی های تازه ای بوده اند که همه را به وجد می آورد. کمی پس از یک سال از روی کار آمدن نادلا، نشان داده شد که آینده ویندوز ۱۰ با دستگاه های واقعیت افزوده مانند هالو لنز چطور خواهد بود.

HoloLens_3-771x515

در اواخر سال گذشته مایکروسافت بهترین لحظه خود را سپری کرد وقتی که پانوس پانای برای معرفی سرفس بوک گفت که”یک چیز دیگر باقی مانده”.این شرکت نرم افزار هایی برای اندروید و Ios مانند آفیس و Outlook و همچنین پروژه های تازه ای از Microsoft Garage مثل Send،NewsPro،Arrow و بسیاری دیگر را توسعه داده است.و با آفیس ۳۶۵ نقطه عطفی را در جهت از میان بردن مشکلی که گوگل با نرم افزار هایش در بازار درست کرده است را بوجود آورده است.

Surface-Book-Screen-780x439

حقیقتا لیست شگفتی های مایکرسافت در حال بیشتر شدن است. همه چیز در مایکروسافت، از وضعیت رو به رشد پردازش ابری گرفته تا تجربه کاری با اکس باکس که گیمر ها را در اولویت قرار میدهد و همچنین Microsoft Research، ابزار توسعه شبکه خود را متن باز میکنند. باید اشاره کرد که سرویسهای تازه همانند GigJam وPower BI در حال تغییر نحوه همکاری شرکت ها میشوند.

اما همیشه لحظات خوبی سپری نمیشدند. به نظر نادلا درباره حقوق زنان در کنفرانس Grace Hipper اشاره میکنیم که بلافاصله عذر خواهی کرد و در ادامه به تمرکز بیشتر بر برنامه هایی که به زنان کمک میکنند پرداخت.

سوالات بی پاسخ زیادی در باره ی آینده مایکروسافت باقی مانده اند. آیا ویندوز ۱۰ را کاربران دوست خواهند داشت و یک میلیارد دستگاه فعال وجود خواهد داشت؟ پاسخ این سوال زمان بر است اما یک چیز کاملا روشن است: استراتژی این شرکت در ساخت برنامه های یونیورسال ویندوز ۱۰ دیگر یونیورسال نخواهد بود وقتی که دستگاه موبایل لایقی برای آن وجود نداشته باشد. سهم ویندوز فون خیلی کم است و در پایان سال گذشته که پرچمدار تازه مایکروسافت معرفی شد بدترین فروش را داشت.

Windows10-fan

در حال حاظر نادلا باید به خود در بدست آوردن آنچه میبینیم افتخار کند. شرکت بزرگی مثل مایکروسافت برای چیزی مثل فروش بخش موبایل نا امید نخواهد شد و همواره چیز جدیدی را رو کرده اند. این تغییری ساده نبود، بسیاری از کارمندان اخراج شدند، تغییرات سازمانی انجام شد، نوکیا منحل شد که برای این هزینه سنگین ۷.۶ میلیاردی در پی داشت.

اما مایکروسافت توانایی و فکر به شروع دوباره را داراست که میتواند همه را با محصولات تازه خود به شور و هیجان آورد[مانند سرفس بوک].نادلا همواره مورد تعریف و تمجید سهامداران بوده است که میدانند که تصمیم درستی برای انتخاب او گرفته اند. و بازار هم به کالاهای در حال افزایش مایکروسافت با رشد اقتصاد این شرکت پاسخ داد. واقعا هیجان زده ام که در آینده چه چیزی معرفی خواهد شد. با سیاست های فرهنگ سازی و کاری مایکروسافت در یک مکان، فکر میکنم که آنچه که ساتیا نادلا در گذشته به فکر آن بوده تازه شروع شده است.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. نظرات خود را درباره استراتژی تازه مایکروسافت با ما در میان بگذارید.

منبع :

WINBETA

300 پست
آرش ابراهیم زاده
او کارشناسی مترجمی زبان را از دانشگاه آزاد دریافت کرده است. به موسیقی و ادبیات علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف نوازدگی گیتار و ثبت ایده های نو کند. آرش اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
reza
پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

امیدوارم بخش موبایل را از دست ندهد و ما رو نا امید و سرافکنده نکنند در مقابل هنگروید..خنخخخ

sayan
پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

آخرین بیلد پر از باگ است که رفته رفته زیاد می شود انگار در این بیلد باگ تولید میشه
۱- با اولین اکانت نمیشه کانتکت ها رو باز سازی یا سینکرون کرد
۲- هنگام ویرایش دفترچه تلفن نمی توان کسی رو اضافه یا ویرایش کرد
۳- باطری هم جای خود دارد هم زود تخلیه میکند هم بعضی موقع ها میبنی ۳۰ درصد مانده و گوشی هم در حالت استند است یهویی کل شارژ باطری تمام می شود
۴- باعث تشدید باک ها در این بیلد آپدیت قبل از این بیلد که برای فریم ویر آمد شده است .
۵- بلاخره آلارم ما هم از کار افتاد .
لطفا” آنهایی که اینسایدر فعال هستند اطلاع رسانی کنند تا در بیلد بعدی باگها رفع شوند
لومیا نوکیا ۸۲۰ طرفدار مایکروسافت

  hr_hamidi68
  پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

  یک بار ریست کن ریست فکتوری من تو یکی از بیلدهای قبلی این مشکلو داشتم یادم نیست کدوم بیلد
  حل میشه انشاالله
  لومیا ۶۴۰ xl

   sayan
   پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

   اتفاقا” دو بار ریست فکتوری کردم نشد حالا بایستی یه عالمه وقت و اینترنت داشته باشی تا چند بار ریست کنی درست بشه البته قبل از ریست مشکل کم بود
   با ریست فکتوری مشکل بیشتر شد . ممنون

    محمد
    پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

    دوست عزیز شما مجبور بودی اینسایدر بشی!! من خودم لومیا ۵۳۵’دارم وین ۱۰.۳۶ slow روشه تازه میخوام اپ کنم به ۱۰.۷۱ من رو گشیم لگ ندارم مثله ۸.۱ رونه فقط یکم مصرف باتریش ناجوره وگرنه باگه خواصی نداره که داری ایراد میگیری مشکل داری دان گرید کن مجبور نبودی بیلد پیشنمایش بگبرب که باگ داره !!

    لومیا 830
    پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

    دوست عزیز منم مثل شما با ریست فکتوری باگهام زیاد شد تا حدی که سیستم لپ تاپم گوشی را دیگه نمیشناخت ، بهتره دانگرید کنید به ۸.۱ و در صورت تمایل ۱۰ را به صورت اینسایدر بگیرید، من مشکلم این طوری حل شد و فقط کمی در باتری هست

  mohammad0100
  پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

  شما که لطف کردی اینسایدر شدی و بیلدو دریافت کردی حالا که به این مشکلات برخوردی لطف کن این مشکلاتو فید بک بده
  اینو هم در نظر داشته باش هیچوقت تو هیچ سیستم عاملی نسخه ازمایشی بدون باگ نبود

abedabdolahi70
پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

با سلام
من الان ویندوز گوشیم ۸.۱ بخوام به ۱۰ تغییر بدم باید ویندوز ایسایدر رو بگیرم آکانت وارد کنم بعد حلقه فست بزنم بعد باس برم تو قسمت چک آپدیت ؟

  hussein_beygi
  پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

  اره ولی حلقه فستو نزن برو اسلو خیلی بهتره

میلاد صحرایی
پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

مایکروسافت تو بخشای دیگه خوبه فقط تو موبایل مشکل داره که اونم باید یه فکری براش بکنن

حسین دیانتی
پاسخ دهید سه شنبه 20 بهمن 1394

خب باید سرمایه گذاری بشه روی موبایل و سرعت بالا بره. ی گوشی ک قابلیت اجرای برنامه های دسکتاپ رو داشته باشه،و واقعا ی کیفیت و طراحی در حد سرفیس داشته باشه. رشد فروش سرفیس میتونه باعث رشد برنامه های یونیورسال هم بشه ب هر حال شما واسه هر کار ساده ای ی اپ دسکتاپی پر مصرف و سنگین رو ک باز نمیکنی. دلیلی نداره واسه هر ویرایش عکسی فتوشاپ کاملو اجرا کنی!اما این بخش موبایل علاوه بر اپلیکیشن به دستگاه های جذاب و رقابتی هم نیاز داره ک فکر میکنم میان رده ها ک ی زمانی نقطه قوت مایکروسافت بودن خیلی راحت دارن از دست میرن.حالا تقویت دستگاه ها یا مایکروسافت انجام بده یا شرکای دیگه مثل شیائومی یا سامسونگ.اگه شرکتای دیگه ویندوز بسازن و عرضه جهانی باشه،خب عالیه اما اگه نشد خود مایکروسافت باید دستگاهای رقابتی بسازه، خود نادلا گفته بود در نهایت اگر،کسی برای ما دستگاه ویندوز ۱۰ نسازد ما خودمان ان را خواهیم ساخت. ولی لومیا ۶۵۰ نیومده کفر خیلی هارو در اورده.کاش گلکسی a9 پرو ک شنیدم ویندوزیه بیاد.چون مردم باید گوشی داشته باشن ک بخوان بخرنش و اگر گوشی خوب نباشه مهاجرت میکنن.پس سخت افزار اندازه ی نرم افزار میتونه مهم باشه.سرفیس برای همین ب وجود اومده.،گرچه ارائه سرویس روی اندروید و ای او اس ی جور راه حله ک اگه گوشی نشد ضرر نکنن

Nokia N9 MeeGo
پاسخ دهید چهارشنبه 21 بهمن 1394

هی بیلد رو بیلد، من که یه آیفون ۵ سی خریدم، دارم لذت میبرم، سرعت عالی بدون باگ و ضعف نرم افزاری، محکم و سخت افزار عالی، دوربین خوب، ساپورت عالی، امکانات پیشرو و به روز، سایز به اندازه، تازه گوشی ساخت چند سال پیش هست
واسه چی صبر کنم !!! مگه چند سال عمر میکنیم که ۱۰ ، ۲۰ سال از بهترین سالهای عمرمون را علاف یه شرکتی کنیم که هدفش فقط سود و تبلیغاته
مایکی تو صنعت موبایل یه شکست خورده ی قطعی هست
به جای ایجاد شراکتی قوی با دیگر کمپانیها ( شبیه لینوکس ) فقط کارش شده خرید اونها و نابودیشون
با بازگشت نوکیا دیگه تیر خلاص هم زده میشه بهش پس عمر ارزشمندتون را هدر ندید که یه بار بیشتر زنده نیستید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,