_سخت افزار پنل جدید

همه چیز درباره‌ی حافظه‌ی RAM چرا یک کامپیوتر به رم نیاز دارد و چه موقع و چگونه باید آن را ارتقا دهیم؟

حافظه‌ی رم، قطعه‌ی سخت افزاری است که سیستم عامل کامپیوتر شما برای ذخیره‌ی داده‌های برنامه‌های در حال اجرا از آن استفاده می‌کند تا دسترسی به آن اطلاعات را تسریع دهد. این قطعه‌ی سخت افزاری به طور مستقیم به مادربورد کامپیوتر شما وصل می‌شود و معمولاً نزدیک پردازنده قرار می‌گیرد. در این مطلب، اهمیت حافظه‌ی رم را بررسی خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که در کامپیوتر شما چه استفاده‌ای از آن می‌شود و چگونه باید آن را ارتقا داد.

اهمیت رم

رم از سخت افزارهای بسیار مهم در کامپیوتر شماست. مادربورد و سیستم عامل شما از این سخت افزار برای ذخیره و دسترسی سریع به آن داده‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. این گونه دیگر نیازی نیست که از حافظه‌ی کند (ولی با فضای انبوه) HDD استفاده شود. حتی با این که امروزه همه در حال روی آوردن به حافظه‌های بسیار سریع‌تر SSD هستند، استفاده از RAM همچنان بهترین گزینه برای ذخیره و دسترسی سریع به داده‌ها است.

ولی ذخیره سازی داده در رم فقط موقعی انجام می‌شود که به آن نیاز است: اجرا کردن یک برنامه در سیستم عامل اساساً کپی کردن فایل از حافظه‌ی انبوه به حافظه‌ی رم است، و در این موقع است که رم وارد عمل می‌شود. این فرایند را می‌توان به یک میز کار تشبیه کرد. شما کاغذها و ابزارهای دیگر را درون کِشوها نگه می‌دارید، ولی وقتی که به چیزی مانند منگنه یا پوشه‌ای از اسناد مهمتان نیاز پیدا می‌کنید، آن‌ها را از توی کشو در می‌آورید و آن‌ها را تا وقتی کارتان تمام نشده است روی میز نگه می‌دارید. این گونه دسترسی به منگنه سریع‌تر و آسان‌تر است و نیازی نیست پس از هر بار استفاده آن را درون کشو بگذارید.

در کامپیوتر شما، از حافظه‌ی رم برای اجرای ویندوز و برنامه‌هایتان استفاده می‌شود، پس مقدار رمی که در کامپیوتر شما مورد نیاز است در هر لحظه تغییر می‌کند. با استفاده از Task Manager می‌توانید ببینید که چه مقدار از حافظه‌ی رم در کامپیوتر شما اشغال شده است و جه مقدار آن آزاد است. در Task Manager همچنین می‌توانید مقدار رمی که هر برنامه اشغال کرده است را به صورت جداگانه بررسی کنید. اگر دیدید که مقدار رم استفاده شده در کامپیوترتان چیزی حدود 75 درصد فضای کل یا کمتر آن است، نیازی نیست که سریع اقدام به خرید رم کنید. در چنین مواقعی خرید رم اضافه فقط هزینه‌ی اضافی است، مگر این که شما از تمام حافظه‌ رم استفاده می‌کنید.

در مواقعی که از تمام حافظه‌ی رم استفاده می‌شود، از حافظه‌ی انبوه به عنوان پشتیبان برای ذخیره و خواندن داده استفاده می‌شود و عملکرد رم را شبیه سازی می‌کند. با این که حافظه‌ی انبوه می‌تواند نیاز شما را در صورت داشتن رم محدود برطرف کند، حتی با داشتن حافظه‌های سریع SSD، سرعت ذخیره و خواندن اطلاعات در مقایسه با رم بسیار کندتر است، در نتیجه سرعت کامیپوتر شما کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد. در مثال میز کار، این وضعیت را می‌توان به این صورت تشبیه کرد: روی میز کارتان وسایل خیلی زیادی دارید که برای پیش بردن کارهایتان باید به طور پیوسته وسایلتان را میان کشوها و میز جا به جا کنید. این که کار شما جلو خواهد رفت درست است، ولی بسیار کند و خسته کننده خواهد بود و باعث استهلاک کشوهایتان نیز می‌شود. اگر که در کامپیوترتان از تمام حافظه‌ی رم استفاده می‌شود و فضای کافی در آن موجود نیست، آن وقت است که باید به فکر خرید رم اضافه باشید.

چه موقع برای خرید رم باید اقدام کرد؟

خب، اگر حتی تمام رم توسط ویندوز و دیگر برنامه‌ها اشغال شود ولی همچنان امکان ادامه دادن کارها وجود دارد، چرا باید رم را ارتقا داد و چه موقع باید اقدام به این کار کرد؟

مقدار رم توصیه شده برای ویندوز 10، 8 گیگابایت است که کاربر را تا حدودی قادر می‌سازد تا حدودی انجام کارهای مولتی تسکینگ و اجرای بازی‌های سبک را ممکن می‌سازد. با 8 گیگابایت رم در بسیاری از مواقع به مشکلی بر نخواهید خورد، مگر این که از برنامه‌های سنگینی مانند Adobe Photoshop و Premiere Pro و برنامه‌های مشابه زیاد و به طور همزمان استفاده می‌کنید.

ولی اگر کارهای سنگینی با کامپیوترتان انجام می‌دهید و با افت سرعت و عملکرد در ویندوز مواجه می‌شوید، و کامپیوترتان قادر به پیش بردن کارهایتان نیست، به احتمال زیاد باید مقدار رم را در کامپیوترتان افزایش دهید. در ابتدا اول باید ببینید که در حال حاضر چقدر رم در کامپیوتر شما تعبیه شده است، وضعیت آن‌ها و پیکربندیشان به چه شکل است و مشخصات سخت افزاری آن‌ها چیست.

آسان‌ترین راه برای بررسی این موارد، دانلود و استفاده از ابزارهای رایگانی مانند Speccy است. رم‌ها معمولاً با حجم‌های 1 گیگابایت، 2 گیگابایت، 4 گیگابایت، 8 گیگابایت و 16 گیگابایت در بازار موجود هستند. رم‌ها بر اساس مدل پردازنده و مادربوردتان به 4 دسته‌ی DDR و DDR2 و DDR3 و DDR4 تقسیم می‌شوند.

کلمه‌ی DDR مخفف Doube Data Rate به معنی “نرخ انتقال داده‌های دو برابر شده” است و DDR4 سریع‌ترین و جدیدترین آن‌ها است.به خاطر داشته باشید که رم‌ها با شماره‌ی DDR مختلف را نمی‌توان به جای هم استفاده کرد. برای مثال، رم DDR4 را نمی‌توان در مادربوردی که تنها از رم‌های DDR3 پشتیبانی می‌کند استفاده کرد و خیلی کم اتفاق می‌افتد که یک مادربورد بتواند از انواع مختلف رم به طور همزمان پشتیبانی کند. می‌توانید با مطالعه‌ی دفترچه‌ی راهنمای مادربوردتان یا جست و جوی مدل مادربوردتان را در وب سایت سازنده‌ی آن، نوع رمی که در  مادربوردتان پشتیبانی می‌شود را فهمید.

مشخصه‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید موارد زیر هستند:

  • DDR Type (نسل رم پشتیبانی شده توسط مادربورد)
  • Maximum Speed (حداکثر سرعت پشتیبانی شده توسط مادربورد)
  • Slots (تعداد رم قابل نصب بر مادربورد)
  • Capacity (حداکثر ظرفیتی که مادربورد پشتیبانی می‌کند)

ابزار Crucial RAM Tool

ابزار Crucial RAM Tool توسط Crucial ساخته شده است و توسط آن می‌توانید بفهمید که کامپیوتر یا لپ تاپ شما چه نوع رمی را پشتیبانی می‌کند و به شما نیز پیشنهاداتی برای خرید رم جدید می‌دهد. اگر که با سخت افزارها زیاد آشنایی ندارید و نمی‌دانید که به چه نوع رمی نیاز دارید، این ابزار برای شما بسیار کارآمد خواهد بود.

سرعت و تاخیر در حافظه‌ی رم

دسته بندی کردن حافظه‌های رم آسان است. رم‌های DDR4 نوعی حافظه‌ی SDRAM هستند و جدیدترین نوع رم و جانشین رم‌های DDR3 هستند. این نوع رم‌ها دارای پهنای باند و سرعت بالاتر هستند و تاخیر و ولتاژ مورد نیاز در آن‌ها پایین‌تر است. در رم‌های DDR4، اندازه‌ی Clock Speed یا سرعت رم 2133 مگاهرتز است و امتیاز تاخیر یا Latency در آن‌ها CAS 15 است.

در کل، اگر به لیست مشخصات رم‌ها نگاهی بی‌اندازید، چنین چیزی را می‌بینید: DDR4 2133MHz CAS 15

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم، می‌توان فهمید که این ماژول رم با جدیدترین مادربوردها و پردازنده‌ها (که از رم‌های DDR4 پشتیبانی می‌کنند) سازگار است و سرعت آن 2133 مگاهرتز است و  به آن امتیاز تاخیر 15 داده شده است. از موارد دیگری که هنگام خرید رم باید در نظر بگیرید، سرعت (Clock Speed) و تاخیر (Latency) رم است.

در بحث رم‌ها، سرعت از همه چیز مهم‌تر است. Latency اساساً مدت زمانی است که بین فرستادن دستور برای خوانده شدن اطلاعات از روی رم و شروع خوانده شدن آن‌ها طول می‌کشد. Clock Speed سرعت انجام شدن آن دستور، یعنی خوانده شدن اطلاعات است.

هر چه در یک رم تاخیر پایین‌تر باشد و سرعت بالاتر باشد، بهتر است. همانند خیلی دیگر از سخت افزارها، هر چه سرعت و قدرت در یک قطعه بهتر باشد، آن قطعه گران‌تر است که رم را نیز شامل می‌شود. اگر قصد انجام کارهای بسیار سنگین با کامپیوترتان ندارید، خرید رم‌های گران قیمت انتخابی اشتباه است. در اکثر مواقع، هر رمی که در مادربورد شما پشتیبانی می‌شود برایتان به بهترین نحوه کار خواهد کرد.

نصب کردن رم‌ها در یک کامپیوتر

رم‌ها را می‌توان در پیکربندی‌های مختلفی به کامپیوتر وصل کرد، و البته آن به نوع مادربوردتان بستگی دارد. ماژول‌های رم را می‌توان به صورت تک کاناله، دو کاناله یا حتی بیشتر روی یک مادربورد نصب کرد. در بعضی مادربوردها که برای سیستم‌های پرقدرت طراحی شده‌اند، می‌توان تا 8 ماژول رم به طور همزمان نصب کرد. با توجه به رمی که خریداری کرده‌اید، ماژول‌ها را در جای مناسبشان باید بگذارید. دفترچه‌ی راهنمای رم‌ها و مادربوردتان به شما در این مورد کمک خواهد کرد.

برای مثال، اگر دو ماژول رم 4 گیگابایتی دارید، این دو را باید در اسلات‌های رنگی و برچسب دار شبیه به هم نصب کنید، ولی اگر یک ماژول رم 8 گیگابایتی دارید، می‌توانید آن را در یک اسلات تکی نصب کنید و با خیال راحت شروع به استفاده کردن از آن کنید. قبل از شروع در آوردن و نصب ماژول‌های جدید، ابتدا مطمئن شوید که جریان برق به سیستم به طور کامل قطع شده است و همچنین در سیستم الکتریسیته‌ی ثابت وجود ندارد.

یک مورد دیگر این است که برای عملکرد بهینه در سیستم، بهتر است رم‌هایی که در سیستم شما هستند از لحاظ سرعت، تاخیر و ظرفیت مشابه باشند.

پس از نصب کردن رم‌های جدید در مادربورد، باید وارد BIOS سیستمتان شوید و مطمئن شوید که ماژول‌های جدید به درستی کار می‌کنند. برای اطمینان حاصل کردن از درست کار کردن ماژول‌ها، باید مقادیر مشخصه‌های مختلف رم در آن چه در صفحه نشان داده شده و آن چه در دفترچه‌ی رم نوشته شده است یکی باشند. برای دسترسی به BIOS سیستم، به راهنمای مادربوردتان مراجعه کنید.

این فرایند برای لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای اسمبل شده (Pre Built) نیز یکی است، ولی ممکن است جای نصب رم در آن‌ها متفاوت باشد.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,